חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

להתכונן למאבקים החברתיים שאחרי הבחירות

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 26.12.12 1:10

 עו"ד טלי ניר מהאגודה לזכויות האזרח מתארת את מה שצפוי לנו מיד אחרי הבחירות: קיצוצים ומאבקים חברתיים

15 מיליארד שקל אמורים להיות מקוצצים מתקציב המדינה אחרי הבחירות. הבחירה של מושאי הקיצוץ תהיה,למעשה, ההחלטה הראשונה של הממשלה הבאה. נורא מפחיד, לא?

מחירי המזון יעלו בטוח, אלו ההערכות, ומעבר לכך לא מספרים לנו ראש הממשלה ושר האוצר דבר. האם עוד שעות לימוד יקוצצו מבתי הספר? או שבמערכת הבריאות יורידו עוד שירותים רפואיים ציבוריים? ממי ייקחו יותר מסים?

הרקורד של הממשלה הנוכחית וגם אלו שלפניה בערך בשלושים השנה האחרונות מספר שאת המחיר ישלם הציבור הרחב בישראל, התשעים ומשהו אחוז של העניים ומעמד הביניים. אם עד לפני שנה וחצי עוד לא זעקנו את זה, הרי שהמחאה החברתית הבהירה שהמדיניות הממשלתית החברתית הובילה אותנו לאבדון.

שכן, כשמסתכלים על מה שקורה במערכת הבריאות, במוסדות הרווחה, בבתי הספר, במקומות העבודה ובשוק הדיור – הנקודות מתחברות. כשבודקים את העובדות, מבינים שכל אלו התדרדרו בשלושת העשורים האחרונים באופן שיטתי וקבוע למדי. היתה כאן יד מכוונת והיו הרבה מאד פעולות ממשלתיות ליישם את החזון של כמה שפחות מעורבות ממשלתית באספקת שירותים חברתיים. כן, היתה ועדיין ישנה מדיניות ממשלתית אנטי חברתית. וכן, זה עובד נגד רובנו המכריע.

דוח "בין מימוש לייבוש" של האגודה לזכויות האזרח, שבוחן את מדיניות ממשלות ישראל לדורותיהן בתחום החברתי, מנתח את שורש המאבק בין שתי תפיסות עולם: האחת שמה במרכז את השוק החופשי וסבורה כי תפקיד המדינה לא להתערב בו כדי להבטיח את היעילות הכלכלית. האחרת מבקשת כי המדינה תספק תשתית חברתית ברמה נאותה במקביל לפעילות כלכלית יעילה. שתי הגישות טוענות שמטרתן היא לשפר את איכות חיי אזרחי ותושבי המדינה.

הראשונה מאמינה כי הקטנת השירותים החברתיים תגרום לציבור לקחת יותר אחריות אישית, למקסם את יכולותיו וכך תביא למקסום הרווחה בחברה. היא גם סבורה ששילוב מנגנוני שוק תחרותיים באספקת חינוך, בריאות ורווחה היא חיובית, כיוון שלמגזר הפרטי יכולות ניהול יעילות משל המגזר הציבורי.

השניה חושדת כי השוק אינו ניאטרלי, כיווון שבבסיסו עומדת הסדרה מטעם המדינה, וכי בני האדם אינם מתחילים את חייהם מנקודת שוויון. היא טוענת כי השווקים אינם מושלמים – הם לא תמיד עובדים כפי שהם אמורים לעבוד, וישנן מגבלות לרציונליות האנושית. לכן, על הממשלה לייצר תשתית חברתית, שמאפשרת לכל אדם להגיע לחינוך, לדיור ולקיום בכבוד.

למרבה הצער, ממשלות ישראל בשלושת העשורים האחרונים – מימין ומשמאל – נלכדו ברשת הגישה הראשונה. כפי שמפורט בדוח האגודה לזכויות האזרח, היו לכך סיבות והופעלו לשם כך שורה של מנגנונים ממשלתיים ושיטות קבועות, כדי להגיע לתוצאה של פחות מעורבות ממשלתית חברתית. כך, למשל, נעשו קיצוצים של תקציביים חברתיים על בסיס קבוע, שירותים חברתיים רבים הופרטו, חוקים חברתיים בוטלו או צומצמו באמצעות חוק ההסדרים, יוזמות חקיקה חברתית נבלמו, והמתנגדים הוכפשו ורוסקו.

כדי לדאוג שכל אלו לא יקרו עוד, צריך מאבקים חברתיים. בשבילם כדאי ללמוד על השיטות האלה לעומק. רק כך ניתן יהיה לזהות את המהלכים ולייצר זעקה ציבורית בתקווה שתמנע אותם. במקום להתייאש, אפשר לעשות. לפני שיהיה מאוחר מדי למרקם החברתי השביר שלנו, לפערים ששברו שיאים, לניכור הכללי ולתשתיות החברתיות הרעועות, צריך עוד אנשים שיתרגמו את הכעס הציבורי לעבודה ממוקדת ואסטרטגית לאורך זמן מול מהלכי הממשלה.

קורס חדש שיחל השבוע בתל אביב מציע לכם ללמוד איך לפצח את השיטה. את הקורס יזמו האגודה לזכויות האזרח, שתיל והמכללה החברתית כלכלית וירצו בו מגוון מרצים מתחומי הכלכלה, הממשל והחברה האזרחית. אם אתם מעוניינים לקחת חלק במאבקים חברתיים בקרוב, הקורס הזה הוא בשבילכם. הקורס יכלול שישה מפגשים שיערכו בימי שלישי בערב 18:00-21:00 במכללה החברתית כלכלית, רחוב הרטוב 26, ת"א.

לפרטים: http://www.mat.co.il/iZl

http://www.facebook.com/events/414198531982156/

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. לקסי :

    פוסט מיותר, קראו כאן:
    http://www.blacklabor.org/?p=50721

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.