חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המועמד הפיקטיבי – אולג פטרושקה והסטיגמות על עולי רוסיה

נושאים בחירות 2013, דעות ב 13.12.12 0:26

ברשת הופיעו לאחרונה תשדירי פרסומת בהם מוצג אולג פטרושקה כמועמד לבחירות הקרובות.  המועמד פיקטיבי. הרצתו היא קמפיין פרסומי של ועדת המידרוג באינטרנט

מאת: אשר רוכרברגר

 היכונו לביאת פטרושקה

   הארץ רועשת וגועשת – לאחר תום עונת הנדודים והפתעות הרבות  נעימות יותר או פחות, תלוי את מי שואלים, אנו לא יכולים לשוב אל המנוחה והנחלה. כבר כמה ימים ניתן לראות באנרים באתרי חדשות מובילים, שמבשרים  לנו חדשות לבקרים שסוף סוף נמצא מי שיעשה פה סדר וזה אולג פטרושקה

    אפילו העיתון "לאנשים חושבים" הקדיש לו מאמר במדור הבחירות.   (בעיני המאמר מאוד לא מוצלח ומעורר גיחוך).

  בתור אחד שלא רק יודע רוסית אלא גם מבין את המציאות שהייתה ועודנה קיימת בברית המועצות- חמ"ע , אני רוצה להפריך פה כמה סטיגמות שהוזכרו הן באתר והן במאמר.  אבל קודם כל אני שמח לבשר לכם שאולג פטרושקה, לפחות כזה, כפי שהוא מצויר בפרסומת, אינו קיים במציאות. לא התעצלתי ועשיתי חיפוש בגוגל ברוסית – דרך אגב כל מי שרוצה יכול לעשות אותו דבר, ומי שלא יודע רוסית, אז בטח יש לו איזה שכן, חבר, עמית לעבודה שיכול לעזור לו בזה. גיליתי שבאמת באוקראינה יש כמה אנשים עם שם כזה, שאחד מהם הוא מוכר באיזשהו חנות לכלי נגינה וכן על זה הדרך. שום ק.ג.ב, שום גז ושאר הבולשיט.

 נתחיל מהשם- מה זה פטרושקה ברוסית? התרגום הישיר של המילה זה פטרוזיליה, אך אנחנו לא נסתפק בזה. באוצר המושגים של סוף המאה ה19 תחילת המאה ה20 זה הי שם נרדף לליצנים בקרקסי רחוב נודדים. אני מוכן להתערב שמי שהמציא את הדמות ידע על כך, לכן יש לנו פטרושקה ולא רבינוביץ או איבאנוב. לאוזן הרוסית זה ישר מצלצל כמשהו שקשה להתייחס אליו ברצינות.

  בואו ננתח את קורות החיים של אותה הדמות כפי שהן מופיעות באתר. אין שום ספקות שבעיר רוסטוב על נהר דון היו יהודים, אין שום ספק שהם לא היו סוחרים מכובדים- כאלה מצאו את עצמם באזורים הרבה יותר צפוניים ברוסיה, במיוחד בשנת 1951, שנת לידתו על פי האתר שהיא סוף תקופת שלטונו של החבר סטאלין. קל וחומר שבן אדם ממוצא כזה (סוחרים מכובדים יהודים) מעולם לא היה יכול להתקבל לק.ג.ב לתפקיד הכי זוטר ועוד לעשות קריירה מבצעית זוהרת בשנות ה70 וה80 בברית המועצות.

   לעומת מה שקורה בארץ סולם ההתקדמות בתפקידים והדרגות בברית המועצות היה הרבה יותר ארוך והרבה יותר איטי. בן אדם בשנות השלושים לחייו בקושי הגיע לדרגת סרן ואם מאוד התמזל מזלו- רב סרן. אני מאוד מסופק שכל סרן או אפילו רב סרן בק.ג.ב והיו שם עשרות אלפי קצינים, הכיר מקרוב את מר פוטין שבאותה תקופה ישב במזרח גרמניה בתור הממונה על הרשת של ק.ג.ב באותה המדינה. דרך אגב מעניין, אם מישהו היה שואל את פוטין, האם הוא היה מודה שהוא מכיר את פטרושקה? במאמר ב"הארץ" הגדילו לעשות ו"תפרו" לו חינוך על ערכי האידיאולוגיה של ז'אבוטינסקי. אני מבין שבעיניהם זה הדבר הכי חמור שאפשר לצפות מאוליגרך רוסי, אך כדאי שלא רק הקוראים של העיתון יהיו חושבים, אלא גם מי שכותב בו.לא צריך לעשות דוקטורט בתולדות ברית המועצות, כדי לדעת, שאפילו השם הזה היה הס מלהזכיר, לא רק להתחנך על רעיונותיו וזה לא משנה אם מקבלים אותם או לא. הרי כאשר מר פטרושקה התחנך בשנות ה -50  וה – 60 אפילו לא קמה התנועה הציונית המחתרתית בברית המועצות .איפה הוא התחנך על רעיונות של ז'בוטינסקי? באקדמיה של ק.ג.ב?  אפילו במוח הכי קודח בברית המועצות לא היה עולה רעיון שבן אדם שסתם היה יודע מי זה זאב ז'בוטינסקי היה נכנס לק.ג.ב מרצונו ולא מובל לשם.

  אין שום קושי לאתר כל מני אוליגרכים, בין היתר אלו שעוסקים בגז ונפט ומשום מה אין ביניהם את ידידנו פטרושקה. דרך אגב למה הוא נמצא פה בארץ? הוא נרדף על ידי השלטון הרוסי, כמו נבזלין? הוא חושש על גורלו ולא רוצה להצטרף לעמיתו בעסקי גז ונפט חודורקובסי שנרקב בכלא רוסי? כנראה הוא נמצא בארץ כמה וכמה שנים, כי הוא מדבר עברית, אומנם עם מבטא רוסי כבד וכמה שגיאות , אבל הוא מדבר עברית וזה בגיל 62. דרך אגב לא כל האוליגרכים הרוסיים שנמצאים בארץ הם דוברי עברית, אין להם צורך.

 התחביב האפריקאי של פטרושקה- ציד פילים ואריות מיד מעורר אסוציאציות עם הסיפורים של Hemingway  ובמקביל עם עסקי היהלומים ונשק של לבאיב וגאידמאק. לגבי התחביב שלו המוזכר ב"הארץ" לשקם בתי כנסת הרוסים בכל העולם – אין דבר כזה במציאות, יש מספר מוגדר של משפחות התורמים שגלוי וידוע לכל מי שאיכשהו מעורב בחיי היהודים בגולה.

נעבור למצע שלו- ערבוביה של כל הסטיגמות הפופוליסטיות הקיימות.

נא לשים לב, על מי הוא לועג – שלי, ציפי, יאיר, ברק.  הפוליטיקאי היחיד שהוא אוהד זה ליברמן. כנראה זה לא מקרי וכאן נשאלת השאלה מי עומד מאחורי הקמפיין הזה ולמה הוא נועד? הרי ברור שלבנות אתר זה די פשוט,לעשות כמה סרטונים זה יותר מורכב, יותר יקר, אבל עדיין זה בר השגה. אני לא יודע כמה עולה באנר עם פרסומת בעמוד הבית של ynet או דה מרקר, אך מניח שזה ממש לא זול. אני גם מניח שאף אחד לא יבזבז כסף סתם, במיוחד כאשר  כל הרשימות סגורות והיום אין שום אפשרות לאף אחד, יהיה מי שיהיה עם תוכנית הכי מצוינת להיכנס למועדון הסגור הזה. בן אדם כזה יצטרך לחכות עד למערכת הבחירות לכנסת ה20- וקשה לי להאמי שידידנו פטרושקה פותח ביריית פתיחה כבר היום.

עוד דבר מעניין שמייד מזדקר לעין- האם יעלה על הדעת של כל מועמד לא משנה מאיזה מפלגה, תנועה וכו', שהוא דובר רוסית, לא לפנות לקהל שאמור להיות התומך הטבעי שלו, דהיינו לדוברי רוסית. פטרושקה כן יכול- האתר שלו רק בעברית ולדעתי זה לא מקרי, משום שממציאיו ידעו, שלעומת דוברי העברית, הציבור הרוסי לא יקנה את הסחורה הזאת .

אני לא יודע מי עוד מאחורי כל זה ולכן אני יכול רק להציע כמה תרחישים שעלו לי בראש. התרחיש הראשון – להכתים ולהשחיר את ליברמן בבחינת "תגיד לי מי חברך ואגיד מי אתה", אז אם פטרושקה בעד ליברמן, כנראה שהוא בעצמו כזה. לא יודע עד כמה כדאי להשקיע בדבר הזה היום, משום שמי שסולד מליברמן הוא לא צריך את זה ומי שתומך בו, לרוב לא ידע על קיום הקמפיין הזה. התרחיש השני – בשלב מסוים יהיו סקרים שיראו שיש לפטרושקה אהדה ציבורית ניכרת. כהשלכה של אותם הסקרים ניתן יהיה לטעון שהמדיניות הכלכלית חברתית של הממשלה הנוכחית גורמת לכך שהאזרחים מתוך ייאוש מוכנים להצביע עבור כל זב ומצורע שמציע להם קוטג' בשקל ובמילים אחרות – נשקפת סכנה לדמוקרטיה. לדעתי האמת היא יותר מורכבת  ובוודאי שאפשר לחלוק על מה שאני הולך להגיד. מצד אחד יש דמיון מסוים בין מצבינו היום למה שהיה ברפובליקת ווימאר בגרמניה של סוף שנות ה20, תחילת שנות ה30. מצד שני המבנה החברתי הפוליטי והמנטאליות הלאומית לא כל כך מאפשרים הגעה לשלטון של איזשהו שליט חזק.

לאחר כל השאלות והתהיות אודות המושיע הלאומי החדש,באתר החדשות ברוסית IZRUS עשו תחקיר ומצאו כמה דברים מעניינים שפורסמו כאן (ברוסית)

לטובת אלו שלא יודעים רוסית , להלן תקציר: מי שמשחק את פטרושקה הוא איש היי-טק מאשדוד בשם יגאל פרקאש. לא ברור מי עומד מאחרי הקמפיין, אך נרמז שזה יכול להיות חלק מקמפיין מסחרי של אחת מחברות הסלולר ואין לזה שום קשר לבחירות הקרבות.

לסיום, בעיניי בקמפיין הזה יש שני דברים שאותי לפחות מצערים: השימוש בשלל הסטיגמות לגבי רוסית עם או בלי מרכאות, והשני – עד כמה הציבור הנאור והחושב מוכן לבלוע את זה.

נערך על ידי דליה
תגיות: ,

2 תגובות

  1. איתי :

    תודה רבה, קמפיין גזעני ומיותר. אילו היו עושים כזה דבר עם דמות של מזרחי או ערבי השמאל הנאור היה זועק.

  2. ג'וני :

    ממש לא נכון

    אני אוהב את פטרושקה ולא אכפת לי

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.