postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ההצלחה המפוקפקת והמסוכנת במבחנים הבינלאומיים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההצלחה המפוקפקת והמסוכנת במבחנים הבינלאומיים

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 12.12.12 0:48

אתמול התבשרנו על "קפיצתם" של תלמידי ישראל במדרג המבחנים הבינלאומיים ממקום נמוך למקום גבוה יותר. האם באמת השתפרו הישגי כלל התלמידים בישראל, כפי שמורות תוצאות המבחנים הללו? המאמר מסביר את הסיבות לקפיצת הדרך

מאת: אברהם פרנק

 החגיגות על ה"הישג" הבינלאומי, שהביאנו למקום שביעי במתמטיקה בכיתות ח', הן מובנות במיוחד על רקע הבחירות הקרבות. יש להן תפקיד פוליטי מובהק, אבל הוא ההיבט הפחות מטריד. תחילה צריך לראות מהיכן "הגיח" ההישג המטאורי הזה. האם התלמידים השתנו? המורים? המתמטיקה? ניהול הבחינות? ההכנה? תכף נראה.

כאשר בוחנים את הישגי מבחני המיצ"ב של כיתות ח' – אותו השנתון שקפץ קפיצה נחשונית כל-כך במבחן  TIMSS – לאורך השנים האחרונות, אנחנו מוצאים את הנתונים הבאים (בנקודות):

תשס"ח

תשס"ט

תש"ע

תשע"א

תשע"ב

שינוי בתקופה

500

510

511

522

501

1 +

השנים תש"ע-תשע"ב שייכות לתקופת הכהונה של השר שחוגג עכשיו את לידתו מחדש. בשנה האחרונה חלה ירידה (!) בהישגי המיצ"ב של תלמידי כיתות ח' במתמטיקה, ועל-פי הגדרות ראמ"ה זהו שינוי משמעותי. הנתון שלפנינו היה מחייב שר יותר אחראי למעשיו, להיות מאופק לגבי התוצאות של TIMSS שהקפיצו אותנו מהמקום ה-24 למקום ה-7. שני הנתונים המנוגדים מאד – המיצ"ב לאורך שנים מחד גיסא, והבי"ל החד-שנתי מאידך – מחייבים בדיקה מדוקדקת של מה שקרה כאן. המורים והתלמידים, אין ספק – הם לא השתנו.

ההסבר לניגוד הצורם נמצא כנראה בכמה פעולות של המשרד: בחירה מסוימת של הכיתות הנבחנות; שחרור תלמידים חלשים מיום הבחינה; ובעיקר – "פיטום אווזים" בשעות-הוראה למקצועות שנבחנו (מתמטיקה, שפת-אם ומדעים) בכיתות שנבחנו. מדינות אחרות, אנחנו יודעים, כלל אינן מקדישות שעות הוראה להכנה. וזה מביא אותי לשים את האצבע על הסכנה המהותית שבהצלחה-לכאורה, שהסברים לה עוד בוא-יבואו.

אם ימשיך השר הנוכחי לכהן במשרד החינוך בממשלה הבאה, או אם יבוא שר אחר (או שרה), המימצאים שלפנינו ידחפו אותם להמשיך בדפוס הקיים של המבחנים-מדידות-"הישגים" ותחרות. זהו הדפוס שהופך את מערכת החינוך לכה בלתי-רלוונטית עבור תלמידיה, שהחוויה החזקה ביותר שלהם מבית-הספר היא – השעמום. התלמידים והמורים אינם מעורבים באופן ממשי בחיי בית-הספר, אלא מקבלים הנחיות מלמעלה; המערכת לוקה בחשדנות מגדול ועד קטון, ובהיעדר כמעט מוחלט של עבודת צוות בקרב התלמידים; הם אינם זוכים להשקעה במה שקוראים "כישורי המאה ה-21", כי אין למורים זמן וידע לכך; ובמקום חקירה ויצירת ידע הם עסוקים כל הזמן בשינונו, ובעומס מבחנים שנהפכו לתרבות השלטת בכל המערכת.

אם הסתמנה תקווה שהנה בקרוב יופחת באופן רדיקלי מספר בחינות הבגרות, יעניקו יתר אוטונומיה לבתי-הספר, יהפכו את המורים לראשים גדולים ואת הכשרת המורים למותאמת זמננו – החשש הוא, שאלה יידחו למשך זמן שקשה להעריכו.

הקונספט החינוכי שלקחו שושני וסער מתכנית בוש "אף ילד לא נשאר מאחור" (2002) – התכנית שארה"ב מתרחקת ממנה בהדרגה – נחלה עתה אצלנו "הצלחה" כבירה, "הוכיחה את עצמה", ורבים הסיכויים שהיא תעמיק עתה שורשים עוד יותר. ממשלת ישראל שאינה מטריחה עצמה לבצע חשיבה אסטרטגית בשום תחום, וודאי תהיה פטורה מכך בתחום החינוך שמעכשיו "הוא מסודר". גם הסיכוי להקים רשות חינוך לאומית לחשיבה ארוכת-טווח הולך ומתרחק.

האומנם? השטח יצביע ברגליים עוד יותר בכיוון פתרונות פרטיים: בתי-ספר שמעניקים חינוך משמעותי, ולא משקיעים את תלמידיהם בשינון רוטיני אווילי של חומר שמצוי בכל סמארטפון.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

11 תגובות

 1. לאברהם פרנק :

  גם אני כמוך תמהתי עם היוודע התוצאות.
  גם אני מודאגת מאוד שעכשיו התוצאות הללו יהפכו את המבחנים לחזות הכל וביתר שאת.
  לי זה היה יום עצוב.

 2. אורי יזהר :

  ישראבלוף

  צריך לצאת בכל הכוח נגד התרמית הזאת.

 3. ק. טוכולסקי :

  איך אתם מעזים לערער על התוצאות! אנחנו במקום השביעי אחרי: צפון קוראה, דרום אוסטיה, אבחזיה, טרנסניסטריה, סודאן ואיראן שנים עמלנו בשביל להשיג את בלארוס וקזאחסטן אז למה לקלקל?!?

 4. מנחם לוריא :

  תודה

  אברהם פרנק – תודה.

  כששמעתי את התוצאות פיקפקתי בהם קטגורית. אני לא מאמין לאף מילה של אדם שחושב שהישגים בחינוך הם תוכנית יעדים עסקית הנהוגה בלא מעט פירמות במשק הישראלי.

  כשהמשכתי להקשיב שמעתי רינונים של כתבים (בעיקר ברשת ב הממלכתית) על כך ש 22% מהשנתון שאמור היה לבצע את הבמבחן הזה לא נגשו אליו בכלל ביוזמה של בתי הספר. אתה חוזר על נתון דומה ולכן התוצאה לכשעצמה חסרת ערך לחלוטין שכן איננה אמיתית ואיננה אמפירית גם אם אזניח את דעתי שחינוך לא נמדד במדדי איכות שכאלה.

  עוד "רינונים" ששמעתי היו על כך שמערכת החינוך החליטה שהציון במבחנים האלה יכנס לתעודה כך שזה יהיה "כדאי" לתלמידים. ואני שואל: מה עם התעודה של אותם 22% שהמערכת שלחה לנוח בבית בדיוק ביום הבחינה כדי שלא ילכלכו את המדד?

  עובר לפרטים במאמר ולשתי הנקודות שציינתי – ולו הדבר היה תלוי רק בי מחר בבוקר כבוד השר סער יחד עם שמעון שושני הולכים לחבוש את ספסלי בית הכלא בגין גניבת דעת, אחיזת עיניים ובזבוז כספי הציבור – לשימחתם זה בכלל לא תלוי בי.

  מנחם.

 5. ארטור :

  ואיפה הפרופסור מיכל מלר שעומדת בראש ראמ"ה?

  זה אחד מהשניים :

  או שתצא ותסביר להדיוטות את החזיון הסטטסטי הנדיר .

  או שתתפטר ותמליץ לסגור את ראמ"ה נוכח פיספוסים עצומים מול המציאות "האמיתית " שגדעון סער מתהדר בה .

 6. אברהם פרנק :

  ארטור, נגעת בנקודה מרכזית. היא נעשתה "שפוטה" של השר – ועליה ללכת.

 7. לקסי :

  למשפטנים שבין הקוראים,
  האם אין סנקציה חוקית נגד מזייפי מבחנים?
  הרי מה שעשו כאן שקול לגניבת טפסי בחינה טרם הבחינה עצמה.

  לחילופין המעשה שקול להרצת מניות,.

 8. מנחם לוריא :

  לא משפטן - אבל בכל זאת

  לקסי,

  לא בטוח שיש פה בעיה משפטית אבל בוודאות יש פה עניין ערכי שכן צריך לתת לו את הדעת.

  איזה מן מסר "חינוכי" זה ששולחים הביתה 22% מהנבחנים שבמידה ויבחנו ישנו,לרעה,את התוצאות. איזה מסר זה ואיזו התנהלות זו.

  זה דומה לדרישה שכל מי שלא מתכוון להצביע ליכוד-ביתינו שישב בבית יהנה מיום החופש ולא יטרח עצמו לקלפי, זה בדיוק אותו הדבר.

  כל מה שצריך זה תלמיד אחד או הורה אחד שיקום ויצהיר שהוא עצמו,או ילדו בהתאמה,נשלחו הביתה ביום הבחינה והשאר יעשה הציבור ו/או התקשורת.

  ובעניין התקשורת: הכלב הזה נרדם בשמירה. חוץ מפה,בעבודה שחורה,לא ראיתי או שמעתי משהו שמתייחס לעניין התלמידים החלשים שנשלחו הביתה למעט רמיזה אצל קרן נויבך ברשת ב'.

  נראה לי שהתקשורת,כמו גם הציבור הרחב,נרדמו בשמירה הזו ומאפשרים ל"שר" סער וחבר מרעיו לעשות במערכת החינווך כבתוך שלהם.

  כנראה שהמציאות קצת אחרת והמדד קצת אחר ואת המחיר נשלם כאשר התלמידים ה"גאונים" האלה יפלטו לשוק העבודה הישראלי…

  מנחם

 9. לקסי :

  מהתקשורת בעניין רמאות המבדקים

  שלום מנחם,
  מצאתי כמה דברים בתקשורת – מודה, לא הקדשתי כל מאמץ לחפש – מה שמצאתי צייצתי לכאן, ראה קישורים בפינת הצייצן שלנו למעלה מימין.
  בברכה
  לקסי

 10. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  תלמידה מבי"ס ארלוזורוב בחדרה – המלך עירום.
  כך מצאתי בדף הפייסבוק של ע"ש.
  נחמד לראות שהמסורת של בי"ס ארלוזורוב בחדרה נמשכת. אמירת אמת היתה מאז ומעולם ממש חלק מתכנית הלימודים, של בי"ס שנוסד כבית חינוך לילידי עובדים 🙂

 11. מנחם לוריא :

  לקסי

  קראתי את הציוצים. מדובר שם בעיגולי פינות נוסח ישראל אבל אין מידע ברור לגבי העובדה שאחוז מהתלמידים נשלח הביתה כי לא היה סכוי…

  כתבה אחת או מראה מקום אחד (ואולי פספסתי משהו) שיובא לידעתי (פה באתר או במייל הפרטי) ואני מתחייב לפנות למחלקת החקירות והמודיעין של משטרת ישראל בתלונה רשמית.

  אודה לעזרתך – עזרתכם.

  את המייל הפרטי שלי (למי שמעוניין) ניתן למצוא בקישור שבראש כל פוסט שלי.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.