postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » נחוצה חקיקה להסדרת שיטת הבחירות המקדימות במפלגות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נחוצה חקיקה להסדרת שיטת הבחירות המקדימות במפלגות

נושאים דעות, פוליטי ב 12.12.12 0:47

דמוקרטיה מפלגתית חייבת להגן על עצמה מפני הנטייה לאנרכיה ומפני הכמיהה למנהיגות טוטאלית. חיוני להכניס סעיף חדש לחוק המפלגות אשר יגדיר את הדרך בה נבחרים מועמדי מפלגה לכנסת 

מאת: רון שביט

חוק הבחירות המקדימות  

 במהומה לקראת הגשת הרשימות לכנסת ה-19 קבעה הפוליטיקה הישראלית שיא חדש ב"הבלגן המאורגן". מה לא חווינו: פריימריז, בחירות מקדימות בוועידה, הנחיות רבניות, ועדות מסדרות של איש אחד או שניים, פילוגי סיעות, הצנחות ומעברים. וכן – הייתה גם שיטה נוספת לסידור רשימות: הדחה טלפונית.

 גילוי נאות: השתתפתי כמועמד בפריימריז של מפלגת העבודה ולא נבחרתי למקום "ריאלי". אני מכבד, כמובן, את ההכרעה ואת הנבחרת שלנו. דא עקא, הפריימריז היא שיטה בעייתית המעניקה קדימות לידוענים, לבעלי ממון ולחזקים בדילים. למרות הכול לא הומצא מנגנון דמוקרטי טוב יותר. מועמד בפריימריז מפלגתיים מעולם לא ימצא עצמו בסיטואציה הבלתי תיאמן של סגן שר החוץ דני איילון, אשר פוטר, לפי הפרסומים, בשיחת טלפון ללא כל אפשרות להתגונן ולהציג את מרכולתו לפני קהל בוחרים כלשהו.

 אני רחוק מדני איילון מרחק רב בתפיסת עולמי. כמו רבים חשתי מבוכה רבה בעקבות תקרית השרפרף, שהייתה לה השפעה (טקטית) שלילית על יחסינו עם טורקיה. עם זאת יש לומר כי איילון הוא אחד מאנשי הציבור האיכותיים בפוליטיקה הישראלית. שגריר ישראל בארה"ב לשעבר ודמות המיטיבה להתנסח ברהיטות ובאופן מתון, מכובד ומאוזן בדרך כלל. איילון הוא נכס להסברה הישראלית, ואני משוכנע שיש בצקלונו הצלחות דיפלומטיות לצד הטעויות שעשה. בוודאי שלא זו הדרך להיפרע מאיש ציבור הגון. חייב להיות אתר הכרעה אחר בחברה דמוקרטית.

 הקלפי המפלגתית היא המנגנון האולטימטיבי להיאבק בתופעה של מנהיגי רשימות אשר המליכו את עצמם, והם הממנים הבלעדיים של מועמדיהם לכנסת. ליברמן אינו לבד. יאיר לפיד לא נבחר על ידי גוף כלשהו, ומעמדו הפוליטי קיים בינתיים אך ורק בממלכת הסקרים. הוא מינה עצמו לראש רשימה, וכל הבאים אחריו כפופים לחלוטין למרותו. ציפי לבני לעומתו דווקא התמודדה בבחירות דמוקרטיות בקדימה, אך הפסידה בהן ובחרה לפרוש מהכנסת. פרישה מהפוליטיקה בעקבות תבוסה היא דבר לגיטימי לחלוטין. דבר שונה בתכלית הוא להקים בתוך פרק זמן קצר מפלגה מתחרה, שבה המנהיגה היא הראשה מטעם עצמה ושוב – הממנה הבלעדית של רשימתה.

 ובאין תו תקן יש לפנות לסעד החוק. המערכת החוקית פועלת לפי כלל ברזל פשוט ועתיק יומין: כאשר המערכת הנורמטיבית תקינה, אין צורך בחוק. כאשר הוחרגו הסטנדרטים – מגיע מעשה החקיקה המגדיר מחדש את הגבולות שנפרצו. במקרה שלפנינו – דמוקרטיה מפלגתית חייבת להגן על עצמה מפני שני יריביה המרכזיים: הנטייה לאנרכיה מצד אחד, והכמיהה למנהיגות טוטאלית מצד שני.

 חיוני אם כן להכניס סעיף חדש לחוק המפלגות אשר יגדיר את הדרך בה נבחרים מועמדי מפלגה לכנסת. הוא חייב להיות דרמטי וחד משמעי, כיוון שהמציאות הפוליטית הנוכחית פוגעת אנושות באמון הציבור. נדרש ממנו לקבוע, כי כל מפלגה מחויבת לערוך הליך של בחירות מקדימות בקרב מוסדותיה, ורק הנבחרים בו יהיו למועמדיה. יש לקבוע בחוק את רף המינימום של הגוף הבוחר (אלף איש למשל) ואת דרך בחירתו. להליך כזה רווח משני נוסף: הוא ימנע מרשימות קטנות וקיקיוניות להציג רשימות לכנסת, אלא אם כן גייסו כמות מינימלית של חברים שיכולים להוות שלד בוחרים ראוי.

 החוק יבסס לגיטימציה דמוקרטית לנבחר ציבור, אשר יהיה חייב לזכות בתמיכה רחבה ולא יתאפשר להדיחו או למנותו באבחה אחת. אפילו מפלגות חרדיות יכולות לחיות בשלום עם חוק כזה, שכן הוא אינו מייתר את הסמכות הרבנית, אלא מעניק לה אשרור ציבורי רחב יותר.

 בל נטעה: מניפולציות תמיד יהיו וכך גם סחר וממכר. זו דרכה של פוליטיקה באשר היא. מראש יש להבין כי אין שיטה אידיאלית נטולת רבב. אף על פי כן, התנהלות בעלת אופי דמוקרטי בכול המפלגות הכרחית ועדיפה מכל חלופה אחרת – הן פרקטית והן מוסרית.

 ד"ר רון שביט הוא מומחה לפסיכולוגיה פוליטית ולמנהיגות פוליטית 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

10 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  בעלי-ממון מסלפים האופי הדמוקרטי בפריימריז

  בפריימריז האחרונים היה בעל ממון אחד שהודות לתקציבים הבלתי מוגבלים שלו ומערכת התעמולה מטעם ,הצליח לקושש אלפי קולות.

  אני מצטער,אך הכסף נותן עדיפות למי שלא צריך להתאמץ במיוחד בפעילות המפלגתית היום יומית והופך את המפלגה למפלגת שלד כמו בארה"ב,בה אין שום סיכוי לכוחות העממיים להגיע לעמדת השפעה.

 2. רונית ג :

  צודק, עצוב לראות בעשירייה הפותחת

  ואפילו בחמישייה אצל כמה מפלגות מועמדים שזכו למקומם רק מעצם היותם מפורסמים.
  הניסיון, ההשכלה והקשר לעולם המדיני זה בכלל לא שיקול.

 3. מירה א. :

  מסכימה כי המינוי העצמי לראשות מפלגה ומינוי החברים ללא בחירות מקדימות, יש לו טעם לפגם , הוא צורם ומוריד את אימון הציבור במערכת הפוליטית. צודק המחבר כי יש לכן לפעול לחוקק חוק המחייב התנהלות דמוקרטית כמו פריימריז כי זו השיטה הכי פחות גרועה.

 4. א.א. :

  המאמר מנוסח בצורה משכנעת. הרעיונות שבו מוצגים בברור ומזמינים דיון ציבורי בנושא. לאור זאת ברצוני להעיר כי קריטריון היושר והיושרה הינו אחר בעיניי קרי: האם איש הציבור שפרש החזיר את המנדט שלו למפלגה. במקרה שלא החזיר, צריכה להיות תגובה חריפה כולל בחינה של ההיבטים הפליליים הקשורים לנושא.

 5. דליה :

  משטר דמוקרטי אמיתי צריך להיות מבוסס על שיטה דמוקרטית. הצעת חוק הבחירות המקדימות אכן מקדמת שיטה כזו. במצב היום כל סלבריטאי יכול להקים מפלגה, לעמוד בראשה ולמנות את החברים שלו אתו. כך עשה יאיר לפיד. זו דרך שהופכת את הדמוקרטיה לחוכא וטלולא. אכן נדרשים חוקים כדי ששיטת ההתנהלות תהיה דמוקרטית. אם לא כן, הדמוקרטיה בישראל אינה דמוקרטיה באמת.

 6. דליה :

  גם לקופצנות שרים וח"כים ממפלגה למפלגה לפני בחירות צריך לשים סוף. גם זה יכול להיעשות באמצעות חקיקה. חגי מרום בתכנית באתר הכנסת הציע חקיקה: תקופת הכשרה של שנתיים במפלגה כדי שהחבר יוכל להתמנות לתפקיד משמעותי במפלגה. חקיקה בנוסח כזה צריכה להתקבל בכנסת כדי להפוך את הדמוקרטיה בישראל לדמוקרטיה אמיתית.

 7. יואב :

  דמוקרטיה ישירה

  מסכים עם כל הכתוב. בעידן האינטרנט ונגישות המיחשובית לכל. ניתן לרכז ולאפשר לכל אזרח!! לפי מפתח ת.ז- זכות הצבעה אחת !לבחירת מועמד למפלגה אחת! בדרך זו אפשר לנטרל דילים, לשקף את רצון הבוחר. תוך חופש בחירת של המפלגות לקביעת מפתח בחירה אזורי וארצי.

 8. יונתן כ. :

  מה רע בכך שכל מפלגה בוחרת בעצמה כיצד להתארגן? אם הבוחר לא יאהב את הדרך שבה מפלגה מתארגנת או פועלת הוא פשוט לא יבחר בה.

  סה״כ חופש ההתאגדות הוא נוגע לדרך בה מתאגדים.

 9. יול רגב :

  אכן מביש

  ההליך שבו הוצא דני איילון אכן מביש.יחד עם זאת לא הייתי מצפה מליברמן יותר מידי.
  ארוע זה אכן רצוי מאוד שיהווה טריגר להצעת החוק כפי שהוצע
  פה בצורה רהוטה ביותר.
  ישר כח רון שביט מי יתן וירבו כמוך בפוליטיקה בישראל.

 10. לקסי :

  בחירות מקדימות - שיטה רעה לישראל, פריימריס אולי טובים לארה

  מסכים עם דבריו של יונתן כ.
  תבחר כל מפלגה את נציגיה לפי תרבותה הארגונית.
  מי שתרבותם הארגונית היא הליכה אחרי "מנהיג" (בגרמנית זה נשמע נורא) ימונו כך.
  מי שתרבותם ועדה מסדרת יסודרו בועדה.
  מי שרוצים בחירות בסניפים ואחר-כך במרכז/ועידה…
  הכל הולך והמפלגות תוכלנה להציג את שיטתן ותרבותן הארגונית להכרעת הבוחרים.
  שיטת הבחירה – מה שבצדייה קוראים בתקשורת "שיטת הממשל" איננה בשום אופן ה"בעייה" שלנו. זאת למרות שמרכיבי הממשלה היוצאת (ואני מקווה שבלי שוב) מפמפמים לנו את זה. הם – בעלי הרוב בכנסת שמאפשר להם להכריז שהעולם שטוח, שדרווין טעה, שהקרקע כן תימכר לצמיתות, שחשוב לחוקק חוק אין תכנון ויש בינוי, הם מתלוננים על חוסר משילות? מה שהם רוצים זו מערכת שתנציח את שלטונם ולכך הם חותרים במחתרות שונות ומשונות (לדוגמה, הצבעת יורדים בחו"ל).

  הבחירות המקדימות הן תוצר של הפוליטיקה האמריקאית המובלת אליהן ע"י משרדי הפרסום / סקרני הסקרים ושות'.
  מלכתחילה מפמפמים שזו השיטה ושאין בלתה, אחר-כך גורמים למפלגות להיות "פני-הכלב" הרץ ומפנה ראשו לדעת להיכן אדוניו הולך.
  וכשלא די לענף הכלכלי הזה בבחירות אחת לארבע שנים הם דואגים למלא את החלל בבחירות משנה ובבחירות מקדימות, העיקר שתהיה פרנסה.
  ועל חוליי השיטה כתב נכון מיכאל בתגובה מס' 1. זו שיטה שמקדמת את בעלי הממון על פני מועמדים מתאימים חסרי ממון. זו שיטה שמרדדת את הדיון לציוצי טוויטר ולסאונד בייטס. זו שיטה רעה.
  דמוקרטיה מפלגתית ראוי לה שתהיה בנויה על סניפים שבהם ייפגשו אנשים ויחליפו דעות, משהו דומה קרה בתנועת המחאה. נשים ואנשים נטשו את קופסאות השוטים בסלון ויצאו לאוהלים לדבר זו עם זה. בסניפי המפלגות תגובשנה עמדות תוך בירורים שיסתייעו במומחים, לא רק בפוליטרוקים. תוך בירור העמדות האלה גם תתגבש שורת ההנהגה. משתתגבש יהיה ניתן לבחור אותם בגוף מיצג של נציגי הפעילים בסניפים. מה שמוצע כאן הוא רעיון בחיתולים, אולי נצליח לחולל דיון, אולי נצליח לשנות משהו.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.