חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המסעות המסוכנים של בנימין נתניהו

נושאים מדיני-בטחוני, פוליטי ב 23.11.12 0:53

ממשלת ישראל בראשותו של ראה"מ ח"כ בנימין נתניהו מצטיינת באי נטילת אחריות.  המלחמה האחרונה הראתה שגם בתחום הבטחוני, שעליו גאוותה, היא אינה אחראית לתוצאות מעשיה ומחדליה
מאת: אסתי קירמאיר

במסכת שבת נכתב שיהודי שנמצא במקום מסוכן בשבת, יכול להתרחק ממנו, גם במחיר של חילול שבת, מטעמי פיקוח נפש. עם זאת, אסור לו לצאת בשישי בצהרים למקום כזה ולהכניס את עצמו למצב בו הברירה היחידה תהיה לחלל שבת. לצערנו, זה בדיוק מה שהמדיניות של ממשלת נתניהו עשתה לנו במבצע האחרון – הכניסה אותנו באופן ציני וביודעין למצב שבו הדבר היחיד שנשאר לנו, ובעיקר לתושבי הדרום שהיו תחת אש, היה לקוות להצלחת המבצע ולרגיעה.

בכמעט ארבע שנות קיומה, הממשלה לא עשתה דבר כדי למנוע את הטילים שנפלו כל השנים ושנופלים עכשיו. לא השקיעו במיגון של יישובי הדרום, לא ניסו להגיע להסדר מדיני, לא חשבו על פתרון הומני שיחליף את המצור על עזה שהדגים לאחרונה את (אי) יעילותו במניעת חומרי לחימה מידי חמאס, ואת יעילותו במתן מוטיבציה לקבוצות החמושות השונות בעזה.

הבעיה הגדולה יותר היא שהמדיניות הזו – של אי לקיחת אחריות עד שמגיע אסון – לא ייחודית למצב הביטחוני בדרום. הממשלה הנוכחית נוקטת באידיאולוגיה קפיטליסטית קיצונית של התפרקות הממשלה מאחריותה – גם לביטחון האזרחים, אבל גם לחינוך, לבריאות ולמגורים שלהם. כל עוד תושבי הדרום לא ישבו במקלטים לממשלה לא היה אכפת מהיישובים בהם הם חיים. אפילו בזמן המלחמה הממשלה הגיבה אחרת לחלוטין כשנשמעו אזעקות בתל אביב ובירושלים. המדינה לא השקיעה במיגון של התושבים, בהרחבה מראש של מערך "כיפת ברזל" או, רחמנא ליצלן, בדיפלומטיה ועבודה מדינית עד שיצאה למבצע. בדיוק באותו אופן, היא לא השקיעה בשירותי הכיבוי עד אסון הכרמל (וגם לא אחריו), והיא לא משקיעה במערכת החינוך עד שמופיעות כותרות על כישלונות במבחנים בינלאומיים. בשורה של מאבקי עובדים – העובדות הסוציאליות והרופאים המתמחים – המדינה הפעילה את אותו הטריק: היא לא דיברה עם העובדים כלל ואז התלוננה לבית המשפט שאין לה ברירה והיא חייבת להוציא צווי מניעה. פעמים רבות היא מכניסה את עצמה לאסונות הללו כדי שתוכל לפתור אותם בפתרונות הדראסטיים שאהובים עליה.

ישראל צריכה ממשלה סוציאל דמוקרטית שמאמינה שיש לה אחריות על חיי אזרחים, שתנסה את כל הפתרונות האפשריים למצב מורכב כמו המצב בעוטף עזה – כולל ניסיון אמיתי להגיע להסכמי שלום, השקעה במערכות מיגון, והימנעות מצעדים מלחמתיים פזיזים שיכולים להוביל להתלקחות. כזו שמסתכלת על תושבי הפריפריה גם לפני וגם אחרי שהם עוברים תקופות קשות במקלטים, ודואגת שתושבי ישראל בדרום, בצפון ובמרכז יחיו במדינה שדואגת להם באמת.

אסתי קירמאיר היא יו"ר מחוז ירושלים במפלגת העבודה ותמודדת על מקום ברשית העבודה לכנסת ה-19

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.