postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אסתי קירמאיר: מאבק על עקרונות משתלם בטווח הרחוק

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אסתי קירמאיר: מאבק על עקרונות משתלם בטווח הרחוק

נושאים מתמודדים 2013 ב 18.11.12 15:59

אתר "עבודה שחורה" שמח לארח את הנשים הרצות לכנסת (ממפלגות שונות) בראיונות דוא"ל קצרים. הפעם: אסתי קירמאיר, יו"ר מחוז העבודה בירושלים ובעבר יו"ר המשמרת הצעירה של המחוז

שאלה: בחיים הפוליטיים אנשים ומפלגות נדרשים לבחור לעיתים בין עמידה על עקרונות במחיר של הדרה ממעגלי הכוח וספיגת ביקורת על טהרנות יתר, ובין יכולת השפעה במחיר של פשרה כואבת על העקרונות והאשמה בהתקרנפות. נסי למקם את עצמך על הרצף הזה, באמצעות סיפור אחד שמייצג את מי שאת, ולהסיק מכך על הדרך הראויה למפלגתך.

תשובה: "אני מאמינה אמונה שלמה שמאבק על עקרונות, גם אם בטווח הקרוב נראה כטהרני וגובה מחיר "מיותר" של הדרה ממוקדי הכוח, משתלם הרבה יותר בטווח הרחוק. כך למשל, כמזכירת מחוז ירושלים בחרתי להיאבק נגד עמדתה של מפלגת העבודה ויו"ר ההסתדרות [עופר עיני-ע"ש] שתמכו במי שהורשע לפני מספר שנים במרמה והפרת אמונים [דני בונפיל-ע"ש] כמועמד ליו"ר מרחב ההסתדרות בירושלים. חשבתי שלא נכון לעמוד מהצד ולתת לאקט שיכול להכתים מפלגה שלמה לצאת לפועל ללא מאבק.

לאורך חודשים ארוכים, יחד עם קבוצה גדולה ומחויבת, הובלתי מאבק להחלפת המועמד למרות איומים פוליטיים ומחירים לא פשוטים. לצערי, לא הצלחנו במאבק. עם זאת, הצבנו נורמה אתית ופוליטית של יושרה וניקיון כפיים, ותקענו יתד נוסף בדרך למפלגה ופוליטיקה הגונה יותר.”

שאלה: יש בישראל קבוצות גדולות שבאופן מסורתי כמעט אינן מצביעות למפלגות מהמרכז ושמאלה, למרות שאפשר למצוא אצלן תמיכה חזקה במדיניות כלכלית-חברתית הנוטה לסוציאל-דמוקרטיה כגון מיסוי פרוגרסיבי והשקעה נרחבת בשירותים אזרחיים איכותיים. ספרי לנו על מקרה שבו ראית פוטנציאל לשינוי המגמה הזו ומהו הלקח הכללי שלמדת ממנו.

תשובה: השאלה מאוד במקומה, ואענה עליה בשתי נקודות שהבהירו לי את היכולת לשנות. הראשונה התרחשה כשעבדתי ב"סטרייב ישראל" ועסקתי ביצירת פתרונות תעסוקה לאוכלוסיות שבד"כ לא מועסקות בישראל. ארגנו כנס גדול של תעסוקה למגזר החרדי. בשעות נפרדות הגיעו אלפי גברים ונשים חרדים וביקשו את העבודה שהצענו להם. כמובן שכל המשרות המוצעות נגמרו, והיינו צריכים לאחר מכן ליצור עוד קישורים בין מעסיקים למועסקים פוטנציאליים. האירוע הזה המחיש לי את הנכונות לשינוי במגזר שבעינינו, החילונים, לא אמור להשתנות. כחלק מאותו שינוי אני רואה, כיו"ר מחוז ירושלים במפלגת העבודה, את אנשי הקהילה החרדית מגיעים טיפין-טיפיין ומתפקדים למפלגה. זה שינוי שנעשה "בקטן" ויוביל לתוצאה גדולה.
האירוע השני הוא בחירתו של עמיר פרץ ליו"ר המפלגה. מעבר לכך ששינוי הכיוון ממדיני לחברתי היה גם קריאת השכמה עבורי וזרז להתפקדות, בחירתו של פרץ היתה שינוי כיוון אמיתי והביאה לניצחון של המפלגה במקומות שמעולם לא חשבנו שננצח. לראשונה בתולדות המדינה קריית שמונה, למשל, הצביעה בהמוניה למפלגת העבודה. אני חושבת ששילוב אנשים מכל קצות החברה הישראלית יתרום לשינוי פניה של מפלגת העבודה ולהפיכתה לרלוונטית לקהלים שלא בוחרים בה היום.

שאלה: בניתוח תוצאות הבחירות בעשורים האחרונים אפשר לטעון כי שיטת הפריימריס החלישה את המפלגות הגדולות וחיזקה את המפלגות שבהן אין דמוקרטיה פנימית, בשל יצירת תחרות פנימית בין חברי הכנסת במפלגה בה מתקיימים פריימריס ופגיעה בלכידות ובסמכות ההנהגה. כמו כן, מדובר רבות על היתרון למועמדים בעלי הון עצמי גדול, או בעלי יכולת לגייס תרומות בהיקף נרחב. מהו הפתרון שלך לסוגיה זו?

תשובה: אני חווה את בעיות שיטת הפריימריז על בשרי. כמועמדת ללא יכולות כספיות אדירות, אבל עם היכרות של שטח המפלגה, אני חושבת שצריכה להיות דרך להנגיש את כלל המועמדים לכלל בוחרי המפלגה. לגבי הפגיעה בלכידות – אני מאמינה שוויכוח זו דרך בריאה לנהל דמוקרטיה. רבין, אדם שידע הצלחות לצד מפלות דמוקרטיות, אמר את זה יותר טוב ממני – "בדמוקרטיה יכולות להיות מחלוקות, אך ההכרעה תהיה בבחירות דמוקרטיות". מרגע שניתנה הכרעת הבוחר, כל חברי המפלגה צריכים להתייצב מאחורי הרשימה וליצור חברת טובה יותר. אנחנו צריכים לזכור שהיריבים האידיאולוגיים האמיתיים שלנו לא נמצאים בפריימריז אלא בבחירות הכלליות.

שאלה: מבין כל הנושאים הקשורים למדינת הרווחה, איזה הולך להיות ה"בייבי" שלך בכנסת הקרובה, ואיך עסקת בו עד היום כפעילה חברתית ופוליטית? 

תשובה: השאיפה לאיזון בין עולם העבודה לעולם הפרט והמשפחה דורש טיפול במערכת שלמה של נושאים – תעסוקת נשים, חינוך לגיל הרך, חופשת לידה ועוד – שהם מעין כלים שלובים ויש צורך לטפל בהם יחד. אלה נושאים שעומדים במרכז תשומת הלב שלי: חקיקה ויישום של חינוך חינם מלידה, העברת הטיפול בחינוך לגיל הרך למשרד החינוך והפיכתו לחינוך ציבורי ואיכותי, הארכת חופשת הלידה לחצי שנה ויצירת אפשרות לחופשת לידה לאבות שלא על חשבון האם.

הנושא השני הקרוב לליבי ובו עסקתי רבות הוא פתיחת משק התעסוקה לכלל האוכלוסיות במדינה. יש לבצע טיפול שורש בחסמים שמונעים מרבים גישה למשק התעסוקה, שיכלול בין היתר, מערך תחבורה נגיש, יום לימודים ארוך ושיפור מערך התמיכה באימהות עובדות. בהקשר זה חייבים למגר את העסקה הקבלנית על מנת שהסרת החסמים לא תביא לתוצאות פוגעניות ותגביר את העוני.

שאלה: מהי הצעת החוק הראשונה שתניחי על שולחן הכנסת, זו שאת מגלגלת בראש וחולמת עליה כבר שנים?

תשובה: קודם כל, אני חושבת שלא אמהר להניח הצעת חוק. אני מאמינה שצריך ללמוד את המערכת מבפנים, ולכן אנסה "להרגיש" את המערכת לפני שאזרוק את הצעת החוק הראשונה שלי על שולחן הכנסת. לכשאחליט להניח הצעת חוק על שולחן הכנסת, היא תעסוק בהרחבת חוק חינוך חובה חינם, תוך יישום החוק מהפריפריה למרכז. אני מאמינה שחינוך חינם מלידה ועד אוניברסיטה הוא מפתח מרכזי לשוויון, שינוי פני החברה וחיזוק הפריפריה. זה חוק החלומות שלי.

לאתר של אסתי קירמאיר

לקריאת ראיונות עם מתמודדות נוספות:

לאה פדידה (עבודה)

חה"כ נינו אבסדזה (עבודה)

אורנה עמוס (מרצ)

תמר זנדברג (מרצ)

נורית צור (עבודה)

יפעת סולל (מרצ)

מועמדות בפריימריס (מכל מפלגה) המעוניינות להתראיין ל"עבודה שחורה" מוזמנות לפנות אלינו בדוא"ל ל- blacklabor@gmail.com

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.