חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בין מלחמה מתמדת על אש קטנה לפתרון שלא יישמו

נושאים דעות, מדיני-בטחוני, פוליטי ב 15.11.12 1:00

לדעתו של ק. טוכולסקי, המבצע הנוכחי בעזה מספק לממשלה הכושלת הנוכחית את מה שהיא זקוקה לו, כמו הממשלות שקדמו לה: מלחמה מתמדת

מי שמבקש לדעת מה זה ניקוי ראש או מיצוי החיים מוזמן לראות פעם מישהו שכבר קיבל צו שמונה או שניים בחייו, אחרי שהדרג המדיני מתחיל לשפוך דם. אבל היות שאני בעל טור וקצת חוש אחריות, שיחקתי עם הילד עד שהוא ממש רצה לישון והתיישבתי מול המחשב לכתוב דברים שאת חלקם כבר אמרתי כאן באתר זה לגבי עזה ומה צריך לעשות עתה.

ממשלת ישראל לא חסרה את היכולת להגיע להכרעה בעזה. הכרעה יכולה להיות מדינית, קרי לחץ על החמאס עד משא ומתן והסדר בין הרצועה וישראל, והיא יכולה להיות צבאית, קרי כיבוש מוחלט של רצועת עזה. בדיוק כמו הממשלה הקודמת, גם זו הנוכחית אינה מתכוונת לעשות לא כך ולא כך. סכסוך על אש קטנה עם התפרצויות שניתן לנווט באמצעות חיסולים – זה בדיוק מה שצריכות ממשלות משרתי ההון של הימין-מרכז. זה משרת אותם ומשרת אותם טוב. זה מה שמאפשר לשרי ביטחון כושלים כמו מופז וברק להציג את עצמם כאנשים רציניים. זה מה שמאפשר להפחיד את הציבור מכל שיח אחר לשיח ביטחוני/גזעני/לאומני ערב בחירות. זה מה שהממשלה הכושלת הנוכחית צריכה, כמו הממשלות הכושלות שקדמו לה: מלחמה מתמדת.

בואו נדמיין לרגע שארגון טרור כלשהו מצליח לחסל את כל המטכ"ל של צה"ל. לרגע יהיה הלם, אבל תוך כדי שההלם יתפשט בציבור, הצבא כבר יפעל במתכונת חירום. לכל אלוף ומפקד זרוע יש ראש מטה וסגן, וגם מישהו שעשה כבר את התפקיד ועושה מילואים. שום חיסול לא ישנה דבר בצבא, לא משנה כמה משמעותי הוא יהיה. חמאס אינו ארגון טרור המתרכז סביב מנהיג כריזמטי, חמאס הוא הכוח השולט בעזה והזרוע הצבאית שלו היא צבא. לא צריך להיות בוגר קווי גדר בעזה בשנים האחרונות בשביל לדעת, מספיק לקרוא עיתונים. מי שחושב שחיסול מפקד צבא החמאס פוגע מהותית בצבא זה משלה את עצמו. חיסולים לא ישנו שום דבר, גם לא מהלומות עזות מהאוויר. כל אלו רק מלבות את מעגל הדמים. אפשר לעשות כאמור אחד משני דברים, לכבוש את עזה או לנהל עם הנהגתה משא ומתן.

אבל זה בדיוק מה שלא יעשו. פה לא מאמינים בפתרונות, פה מאמינים בשימור הסכסוך. בדיוק כמו החמאס שרוצה רק להמשיך לשלוט את שלטון השחיתות שלו ברצועה, כך גם השלטון שלנו מורכב מאנשים קטנים שחיים מהסכסוך, אין להם הרי סחורה אחרת למכור. אם ביבי לא יצעק חמאסטן או איראן, מי בכלל יתייחס אליו בתור אופציה למשהו? מה כבר יש לאהוד ברק למכור, את שלום שמחון? עוד מלחמה, זה מה שיש להם למכור, ובשביל זה הם צריכים סכסוך מתמשך כזה שאפשר להסלים בכל רגע נתון.

הרבה אנשים לא יאהבו את מה שאני אומר, לא אלו שמאמינים שכיבוש עזה הוא האפשרות היחידה ולא אלו שמאמינים שחייבים לדבר עם החמאס. אבל אני חושב שהשאלה היא האם יש לנו הנהגה אמיצה שמוכנה לקחת אחריות ולהגיע למצב של פתרון במקום להמשיך את משחקי הדמים על אש קטנה. לפתרונות יש מחיר, הם לא קלים, לא נוחים ובטווח הקצר גם לא תמיד אלקטוראליים, אבל זה מה שהנהגה רצינית (ולא משרתת הון) היתה עושה. כי סיבוב המלחמה המיותר כרגע בדרום לא ישנה את המצב, ולא ישפר את מצבם של תושבי הדרום בישראל או בעזה. הוא אולי יספק כמה רגעי קתרזיס בצד כמה רגעי אימה להמונים המדוכאים בדרום ישראל וברצועת עזה. מי שרוצה שינוי אמיתי צריך להתעלות מעל האינסטינקט, מעל הדחפים, מעל האינטרסים של שר ביטחון בדרכו החוצה מהפוליטיקה שישמח לשפוך דם בדרך לקדנציה נוספת, ושל ראש ממשלה כושל שמסתיר באמצעות הפחדה את כישלונותיו בכל תחום אפשרי. להתעלות ולדרוש פתרון לבעיה, לא רק ניהול של סכסוך "בעצימות נמוכה".

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

9 תגובות

 1. מנחם לוריא :

  בנימין נתניהו יצא למלחמה בעזה על מנת לספק לעצמו עוד 4 שנות נינוחות בלישכת רוה"מ. חודשיים לפני הבחירות,כשאין למ"י בע"מ תקציב ל 2013, כשאין לביברמן מה למכור בתחום החברתי,כשהחשבון בסופר תופח ללא שליטה מלחמה היא הפתרון והמסלול המהיר ללשכת רוה"מ – והיו דברים מעולם.

  אני תמה איך זה שבדיוק חודשיים לפני הבחירות ישראל לא יכולה לסבול ירי טילים על חמישית מהאוכלוסיה שלה. איפה היה ה"לא יכולה לסבול את זה" ב 11 השנים האחרונות ובארבעת האחרונות תחת ביברמן?

  אתמול צפיתי במופע התיאטרון של ביברן את אהוד ברח,לרגע שיפשפתי את עיני, צבטתי את עצמי ותהיתי האם, במקרה, לא שינו לי את הערוץ בטלויזיה ואני צופה באל מנר או בטלויזיה הרשמית של צפון קוריאה. באו נבחו נפוחי חזה ומלאי פאתוס פסאודו-פאשיסטי – וחזרו, חמורי סבר ומלאי שביעות רצון מעצמם, ללשכות או לכנסי הפריימריס…

  אני מקווה שהמסדרון ממשרד רוה"מ למקלט החולדות (אי שם בהרי ירושלים) נקי מכל מכשול וזמין לפעולה – אם לא במקלט של נסראללה יש מקום לעוד חמורי סבר ומתקני עולם…

  אני מקווה שהעולם יעצור את הפיאסקו הזה עוד בטרם יתרבו ההרוגים – משני צידי ה"גבול".

  מנחם.

 2. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  בין "ללכת מכות" לבין "לדבר", יש מרווח למדיניות יצירתית שיכולה לקדם פתרונות טובים מספיק שמרגיעים את המכות גם אם לא ממש מדברים.
  לא מדובר ב"ניהול" הסכסוך אלא בהתקדמות הדרגתית לכיוון של פתרון במקום התנהלות מעגלית , שעם דיבור או בלי דיבור, חוזרת שוב ושוב לנקודת המכות.

  ואיכשהו בתוך ההצגה המחזורית, שכאילו כן/לא קשורה לבחירות (מאז 1996 החמאס מנסה להתערב בכל מערכות הבחירות, לפעמים ביתר הצלחה לפעמים פחות. אין צורך לאמר עם מי נפגשים האינטרסים של החמאס ולאיזה כיוון מכוונים נסיונות ההתערבות), נעלמה לה ככה דרישת הסלפים במצריים להוריד את הפירמידות והספינכס כפי שהורידו את צלם בודהה באפגניסטן.

  מישהו ממזרח ירושלים הסביר לי שזה תמוה בעיניו. לבודהה יש עד היום מאמינים, אבל אף אחד לא מתפלל לפירמידות ולספינכס אז לא צריכה להיות איתם שום בעיה. ככה מתנהלת חשיבה רציונלית שלא עובדת מהבטן ולא מתנפלת בהתלהמות על כל דבר שאיננו אסלאמי במקורו.
  ההתבטאות הזאת לא מיצגת את כל הערבים או את כל המוסלמים. היא נמצאת אי שם על הסקלה, אבל לאוו דווקא בקצה.
  על החשש מפני התפתחויות כאלה מחזיק אסד מעמד, בתמיכה כמובן של משטר קלריקלי קיצוני ומיליטנטי בפני עצמו.
  בקיצור – המציאות פה מורכבת יותר מאי פעם.
  פה צריך נהג/נהגת שיודעים לאן רוצים להגיע, שיודעים לזהות את הדרכים המובילות לשם, גם אם הן משובשות, שיודעים לנהוג בדרכים משובשות כאלה, בלי להתהפך ובלי להרוס חצי ממה שנקרה להם בדרך ובצידיה.
  מישהו מכיר נהג/נהגת כאלה?

 3. ק. טוכולסקי :

  אנונימי, ביליתי השנה כמה שבועות בקו מול עזה, אין מה לדבר על מרווח למדיניות יצירתית והתקדמות הדרגתית. מדובר על מציאות שבגבול בין שתי מדינות יש מלחמה שרוב הזמן אף אחד לא שומע עליה, מטענים על הגדר כל ליל ערפל, מנהרות שנחפרות מתחת לגבול בעשרות נקודות, פצמרים וכו, פעם בכמה זמן הבעיה צפה לרמה הלאומית והגיע הזמן להתמודד.

 4. עמית :

  מסתבר שמלחמה היא חלק מתעמולת הבחירות, נצטרך להתרגל או להחליף שלטון.

 5. תומר ישראלי :

  מסכים בגדול עם ניתוח המצב. כפי שכתבתי כבר לפני שנתיים, אופציית המשא ומתן מול חמאס כמעט לא קיימת שכן, בתור מי שמקווה להסדר מדיני, הדבר רק יחליש עוד יותר את הרשות וירחיק אותנו מהיעד. המשותף לחמאס ולביבי – שימור הסכסוך. כיבוש עזה היא משימה אפשרית לחלוטין לצבא אם רק תוגדר כך ולא נזחל אליה בשיטת "סלמי". בכל אופן לאחר כיבוש יוצע להעביר את השליטה בחזרה לרשות פלסטינית (עם הבטחה שלנו לחזור והיה ויכשלו). אפשר לנסות ולהימנע מהכיבוש ולהציע מראש לרשות ולשכנים הידידותיים (מצרים, טורקיה) לסייע בהעברת השליטה ללא קרב, אבל לא הייתי בונה על זה…

 6. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  טוכולוסקי
  1. שנתיים לפחות מאז עופרת יצוקה היה שקט. ז"א עמוק לתוך הממשלה הניוכחית היוצאת.
  2. ברגע שהשקט הזה הופר, הממשלה הזאת ,אם כבר, היתה צריכה להכות על הברזל בעוד הוא חם. אבל היא אפשרה למצב להסלים בהדרגה.
  3. להכות על הברזל בעודו הוא חם – גם צבאית וגם מדינית. אבל זה לא היה לה נוח.
  4. מרווח = בין השאר, נקיטת צעדים משולבים. אלה חייבים להיות יצירתיים, בלתי צפויים, בתחום המדיני, תקשורתי, הסברתי, פוליטי וצבאי, מבוססים על היצרונות המתמעטים והולכים של ישראל, ולא רק בתחום הצבאי..
  5. לישראל אין ולא היתה כבר שנים התנהלות יצירתית משולבת (אין מפלגה עם חשיבה כזאת לקראת הבחירות הקרובות). חרוצ'וב אמר על זה פעם משהו, מישהו אולי זוכר את הציטוט.
  6. הסיבה- אין ולא היתה כאן ממשלה (לנוחיות הדיון, מאז רבין, למרות שאפילו זה לא מדויק http://www.knesset.gov.il/rabin/heb/Rab_Bio.htm) שיש לה באמת מטרה ברורה – מה באמת רוצים להשיג, באיזה סדרי עדיפויות ואיזה מחיר מוכנים לשלם על מה ומהו השיח הפוליטי שחייב ללוות הגדרת מטרות מסודרת (ולא רק בלה, בלה, על ביטחון ועל שלום שהצד השני לא מעוניין בו).
  7. מחיר מהסוג שישראל משלמת היום נתפס כבעל הכלה, ויש לו, לא נעים לאמר, גם דיוידנדים פוליטיים, ולא רק לטווח קצר, בחירות.
  8. השיח בתחום הזה סובל לטעמי מהרבה בלבול, אקסיומות שאיש כבר לא בודק – ובעיקר שקרים, שקרים, שקרים, שקרים.
  9. הצד השני מנצל את זה בחוכמה, לא נעים להודות.
  10. מה זה יצירתי? אולי אני צריכה להגיד, כדי להוכיח את טענתי? אז אני לא צריכה להגיד כלום. כולנו היינו מזהים מיד מדיניות יצירתית (כך יש לקוות, כי בתוך המרק של השיח הישראלי האוטיסטי כבר דבר לא ברור)

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אני אגיד את זה בצורה הכי פשוטה, כי אני לא יצירתי במיוחד. אם אני מקבל צו שמונה ושולחים אותי לעזה ולא סוגרים עניין, אני מאוד אכעס. די אי אפשר ככה יותר, או הסדר או כיבוש אבל בלי המלחמה על אש קטנה הזו כל הזמן, בלי מנהרות שנחפרות מתחת לגבול לאורך כל הרצועה, בלי מערך הגנה מטורף על הגבול שרק מחכה לחטוף. בלי פיצוץ של מנהרות תופת כי למישהו מתחשק או ירי של טיל נגד טנק על ג'יפ. אתה רוצה לשלם מחיר בעל הכלה, תרגיש חופשי, תמצא את כל מי שעוד מוכנים ולכו תשרתו על הגדר בעזה, כי להיות החייל שאמור להכיל בחייו את המצב זה מאוד לא נעים. ניסיוני מקו הגדר לפני חצי שנה הוא שאין מקום להמשך הסטטוס-קוו הזה הוא משרת רק את הממשלות המחורבנות שלנו ושל החמאס. לא את האנשים.

 8. ק. טוכולסקי :

  לא התכוונתי לא להזדהות, התגובה הקודמת זה אני, ק. טוכולסקי

 9. משתמש אנונימי על החימום בסולר :-) :

  אחרי כמה שעות טובות של צפיה בטלוויזיה, פתאום זה היכה בי.
  תפסתי שאני צופה באיזה מופע מופרע של פריקים שאין לי מושג איך התגלגלתי אליו ואיך אני יוצאת ממנו.
  זה הזכיר לי כל מיני תחרויות שרואים בטלויזיה, כמו מי יאכל יותר מהר יותר ביצים שלוקות. ואתה מסתכל בזה ושואל אם זה אמיתי ומי המופרעים האלה שמארגנים בכלל תחרויות כאלה למופרעים שמוכנים להשתתף בהם ולצופים שמוכנים לשלם כרטיס בשביל לצפות בזה בכלל.
  אלא שבטלויזיה אפשר להחליף ערוץ

  אבל בחיים זה מרגיש כמ נפילה בשבי.
  על מה הם מתחרים ביניהם היצורים האלה בכלל?

  רק תחשבו מה יכלו הפלשתינים לעשות מעזה, איזה מודל לעולם כולו היו יכולים לבנות שם.
  ואם היו טורחים, כבר מזמן היתה נפתרת גם בעיית הגדה.

  יושבים שם באולפן כאילו מבוגרים רצינים ואחראים ומסבירים איך בפעולה כירורגית כזו או אחרת בטילים כאלה ואחרים, הם חיסלו ויחסלו. ועד מראים לנו המופרעים ברוב טובם את תמונת הראי בטלויזיה של הצד השני שממנה מגיחים עוד מופרעים שמזבלים את השכל בדברי איוולת חסרי פשר.

  אין כמעט בעיה שאיננה ניתנת כאן לפיתרון ואין גבול למספר הפתרונות שהיו יכולים לפתור כאן כמעט את כל הבעיות
  האנושיות האמיתיות.

  ללמדנו שהנושא של צדק חברתי הוא הנושא האמיתי כאן. כי לכולם יש פה מקום לחיות בכבוד בסידור פוליטי כזה או אחר, אבל קבוצת משוגעים פשוט לוקחת את כולנו בני ערובה ואנחנו עוד קוראים לזה דמוקרטיה. אפילו זהבה גלאון השתלבה היטב במשחק.

  ילדים מגודלים ומופרעים משחקים בכל מיני צעצועים מסוכנים שעולים הון ואחר כך בוכים שמפריעים להם והם צריכים להחזיר.

  באמת שכולנו פה השתגענו.
  מי זה אמר ש"הרוע חופשי לפעול רק בגלל אנשים טובים ששותקים"?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.