חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2009: עונת ה"העברות"

נושאים בחירות 2009, פוליטי ב 19.11.08 5:10

בכל יום מודיע פוליטיקאי זה או אחר על הצטרפותו למפלגה זו או אחרת. האם יקבל הליכוד את כל המצטרפים החדשים, או יעדיף את החברים הותיקים? האם תמשוך קדימה קולות מן העבודה? האם תצטרף העבודה לכל ממשלה שתקום?

מאת: דניאל בלוך

השבוע הפוליטי עומד בסימן ההעברות. אנשים עוברים ממפלגה למפלגה. מפלגות פושטות צורה ולובשות צורה והרבה נפשות פוליטיות מחפשות בית מפלגתי ומקום ריאלי באחת הרשימות לכנסת הבאה. קצר המקום מלפרסם את כל שמות העוברים והשבים ועדיין נותר לנו לראות היכן ישתבצו שחקני הרכש החדשים ברשימות השונות. האם יקבל הליכוד את כל המצטרפים החדשים בעשיריה הראשונה או יעדיף קודם את החברים הותיקים, ורק אחר כך יתפנה לשאר? האם הבוחרים בפריימריז יתנו עדיפות לשיקול מי מושך יותר בוחרים חדשים או מי מתאים יותר לחברים הותיקים?

למפלגה חילונית אחת אין בעיות – בישראל ביתנו קובע אדם אחד – אביגדור ליברמן. הוא כבר שיבץ את עוזי לנדאו במקום שני, יציב במקום גבוה את השגריר לשעבר בארה"ב, דני איילון, ויכריע בשיבוץ הח"כים הוותיקים, למעט ישראל חסון, שהקדים תרופה למכה ועבר למקום אחר. שם לא יהיו בעיות, בדיוק כמו בש"ס. הדמוקרטיה במיטבה. הצטרפות עוזי לנדאו נתנה לליברמן חיזוק מול הצטרפות בני בגין לליכוד וללנדאו חסכה את ההתבזות בפריימריז כאשר התוצאות לגביו לא ברורות, בגלל התחרות הקשה.

פה ושם חוזרת הוועדה המסדרת לתמונה. כך יהיה במפלגה הדתית החדשה ובברית השמאל המצטרפת למר"צ. החידוש והשיפור לעומת הועדות המסדרות של פעם הוא שחברי הוועדה אינם יכולים להיכלל ברשימה.

נשארו מפלגות הפריימריז הגדולות – הליכוד, קדימה והעבודה. בליכוד צפוף והבוחרים אינם בהכרח צפויים. קשה לדעת מה היא השפעת המנגנון היום, מה השפעת אנשי פייגלין וכוחות אחרים ואיך יכוונו אנשי ביבי את ההבעה. הליכוד יכול לצאת עם רשימת חלומות או עם רשימת תחלואי העבר של מעללי המרכז שהשניאו אותו על הציבור ודחפו להקמת קדימה. הליכוד אמנם ייבנה בקלפי בעיקר מאישיותו של נתניהו, אך רשימה לא מוצלחת יכולה לקלקל לליכוד במאבק מול ליברמן, הדתיים וש"ס מחד ומול הניסיונות לתפוס קולות מגוש המרכז וממצביעי הגימלאים, לשעבר.

בקדימה המצב די ברור. לאחר שנפתרה בעיית מופז תתקבל מן הפריימריז רשימה די דומה לכנסת הנוכחית. פה ושם יהיו מאוכזבים מחד ומופתעים לטובה מאידך. אך את גורל קדימה יקבע הבוחר לא כל כך על פי הרשימה אלא לפי התייחסותו לממשלה הנוכחית ולאישיותה של ציפי ליבני. האם תשמור קדימה על מקומה? האם תמשוך קולות מן העבודה? האם תיקח קולות ממצביעי הגימלאים ומן הצעירים והמצביעים החדשים?

בעבודה צפוף מאד. מבחינת המצביע לכנסת לא כל כך ישנה הרכב הרשימה אלא התייחסותו למנהיגות ברק ולתפקוד העבודה בממשלה האחרונה. בינתיים כל הסימנים מצביעים על ירידה גדולה בכוחה. לכן, מה שיקרה אחרי הפריימריז הוא מסקרן והאם אלה שלא הצליחו להיכנס למקומות הריאליים ינסו עדיין להיכנס לפנקס ההעברות? ואחרי הבחירות, האם תצטרף העבודה לכל ממשלה שתקום?

הרבה נעלמים בבחירות ועדיין מוקדם לנסות ולהעריך את התוצאות. המבחן הוא האם גוש מרכז – שמאל, הכולל היום את קדימה, העבודה, מר"צ והערבים ישמור על כוחו הפרלמנטרי של 63 ח"כים, לא ירד מתחת ל- 60 וכך ימנע אפשרותה של ממשלה בראשות הליכוד או לא? לשם כך צריך לדעת לאן הולכים הקולות של הגמלאים ומה קורה עם כל הרשימות הקטנות והחדשות, שבמצטבר נוטלים מצביעים השווים כ – 2 עד 3 מנדטים.

בינתיים אין לנו אלא לעקוב אחרי הפריימריז והרכבת הרשימות בכל המפלגות.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , , , , , , , , , , ,

3 תגובות

 1. אלי :

  אכן התקופה האחרונה מזכירה עונת מלפפונים של כדורגל… אבל בתוך כל ההתרחשויות חשוב שלא נשכח שיש עדיין סיכוי, אם לא להקים ממש, אז לפחות להניח את היסודות למפלגה סוציאל-דמוקרטית אמיתית שכ"כ חסרה כאן.
  למען הגילוי הנאות אני חייב לציין כי אני חבר מרצ. אני מסכים אם הטענה שרבים וטובים מחזיקים בה שהשבר בין הס"ד לאחרים בשמאל הישראלי הוא חוצה מפלגות. המהלך של בניית התנועה החדשה על בסיס מרצ עדיין לוט בערפל ורב הנסתר על הגלוי. ממה שהתפרסם עד עתה נראה, בעיניי לפחות, לא מרנין במיוחד. מצד שני, קראתי היום כתבה שבה התבטא אחד מיוזמי הרעיון, צבי כסה, שכוונתו היא לבנות את מה שהוא מכנה "הברית הדמוקרטית החברתית". כלומר ס"ד רק שהוא קצת מפחד, בעיניי שלא בצדק, משימוש בכינוי ס"ד. בקיצור מה שאני מנסה לומר פה שעדיין יש סיכוי להציל את המהלך הזה ולהסיט אותו מבניית ברית של מרצ עם אנשים כמו קוצ'יק ובורג (לעניות דעתי לא סוציאל-דמוקרטים גדולים) לבניית מערך ס"ד חדש שאליו אני חולם שיצטרפו גם המחנה הס"ד במפלגת העבודה, התנועה הירוקה (לא של ויסנר כמובן) ועוד רבים וטובים שאני מתנצל מראש אם לא הזכרתי אותם. אז האם מישהו מוכן להרים את הכפפה?

 2. לקסי - ערד :

  אלי,
  תן בבקשה קישור למאמר של צבי כסה, שאתה מתייחס אליו.

 3. דני בלוך :

  הקישור:
  http://www.on-the-left-side.co.il/23941/על-כל-הקופה-צבי-י-כסה-22112008

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.