איך מזהים גזענות בשיח הפוליטי

מה שהני זובידה שמע מחבר וגם בדיקת מוצאם של מועמדים במפלגות ולמה אולי דווקא דעם

מכאן כבר אפשר לראות ים….

חבר, לא מזרחי, אמר לי איך אפשר לדעת אם מישהו גזען.
אז ×”× ×” הסיפור ולמה יש לי כבר המלצה להצבעה….

ישבתי עם חבר לקפה ביום חמישי האחרון, מרצה בכיר לתקשורת, מבניה הבכירים של מדינת ישראל. משפחה ידועה מאוד בפוליטיקה הישראלית. אפשר לומר שהוא ממש נצר למשפחת מלוכה. אני אוהב אותו אהבת נפש והוא אותי (כך לפחות אני מקווה :-)) ואנחנו מדברים פוליטיקה, אלא מה? ואני מלין על כך ואחרת והוא אומר לי כך: "אתה יודע מה אני עושה כדי להראות לאנשים שהם גזענים?" אני שואל: "מה?" "ובכן" הוא עונה, "הרי כששואלים אם יש מזרחים ברשימות הפוליטיות כולם אומרים די כבר מספיק עם הבכיינות, הטובים נבחרים, הלא כך?" אני עונה "ברור!" "אז אני שואל כמה שאלות לגבי המערכת – טריוויה". הוא ממשיך: "מאיזה מוצא אהוד ברק? ואף אחד לא יודע בדיוק. אומרים אשכנזי לא יודעים מניין בדיוק. ואז אני שואל: מופז? פרסי! כולם שואגים. נתניהו? אשכנזי, לא יודעים בדיוק מה. עמיר פרץ? מרוקאי! שאגה נוספת, שלי יחימוביץ, נו אשכנזיה, מה ×–×” חשוב? יצחק מרדכי, כורדי!" ובמבט מריר הוא אומר: "אתה מבין, לאשכנזים ×–×” לא חשוב מאיפה באו, אבל על המזרחים הם יודעים בדיוק מאיפה ולאן….אתה מבין גזענות, העיקר לא סופרים…."

אז אני כן רוצה לספור. במר"צ אין אף מזרחי – כן מוסי רז (מקום 8) טוען למזרחיות וכך גם אורי ×–×›×™ (10) וכבר ראיינתי את זהבה גלאון, אותה אני מאוד מעריך, בנושא והתשובות היו מאוד בעיתיות – והיא הכירה בבעיה אך עדיין מר"צ לא רואה במזרחים "שווים ייצוג", לצערי הרב. ואז באו להם חברי הליכוד, ותגידו מה שאתם רוצים על הפריימריז שלהם והקומבינות (כאילו בעבודה לא היו קומבינות – לכל שיטה יש בעיות די כבר עם הטהרנות…), הם בחרו את הנציגים הבאים ברשימה הארצית: מקום שלישי בפריימריז סילבן שלום, מקום חמישי דני דנון, מקום 12 ציפי חוטבלי (כמה שאני יודע הגרוזינים הם לא בדיוק מהצד האירופאי) מקום 13 מירי רגב, גילה גמליאל 19 וכרמל שמאה-הכהן 20.  במחוזות המקומות הראליים (כבר בתוך הרשימה עם ישראל ביתנו לפי ×”× ×—×” לשיבוץ) יצאו: דוד ביטן 33, אורי פרג' 34, קטי שטרית 36, שוקי אוחנה 39 ודוד אמסלם מקום 40! מתוך 40 מקומות ריאליים יש 11 מועמדים מזרחים שזה יותר מרבע! אתם מבינים את ×–×”?

והנה היו להם הפריימריז בעבודה, והרשימה נראית כך: עמיר פרץ מקום 3, איתן כבל מקום 4 – פואד מקום 6, משה מזרחי מקום 16, בהנחה ×›×™ העבודה תקבל ×›-19 מנדטים יש ×›-4 חברי כנסת מזרחים בדרך, פחות מרבע – אולם שניים מהמייצגים של הנושא שהתמודדו נדחקו החוצה כפי הנראה — יוסי יונה ודניאל בן סימון מקומות 21 ו-22 בהתאמה. אבל אם אתם רוצים לדעת באמת מה חושבים עלינו, המזרחים זאת אומרת, במפלגת העבודה, תמיד יש לנו את הולוולה שלנו שייתן לנו ציטוט שווה: "את מקומם של חברי הקיבוצים, הם אומרים, יתפסו במפלגת העבודה חברי הקשת המזרחית וגורמים נוספים שאינם מחבבים, בלשון המעטה, את ההתיישבות העובדת." אתם מבינים הולווליאים, רחמנא ליצלן, מפחדים מאתנו הקשת הדמוקרטית המזרחית שנשתלט להם על המפלגה ונעשה לכם כואב….גזענים כבר אמרנו?

אז אני כן סופר, ואני בטוח שכולם יודעים מניין דני בן סימון הגיע או מהו המוצא של יוסי יונה ואפילו איתן כבל, וזה "לא מעניין אותם מניין הגיעה" שלי יחימוביץ. לפי חבר שלי זוהי גזענות! (ואני מסכים). אז קצת קשה לי עם כזה ייצוג בעבודה ובמר"צ. והליכוד, למרות ריבוי המזרחים יש לי בעיה קטנה עם הפוליטיקה שלהם. אז חשבתי על אמסלם. כן, הוא בא עם גישה חדשה, דיבר על ה"דיאלנה" (משלנו במרוקאית). מצא חן בעיני – אבל אז גם הוא חתך חזק ימינה. אז נכון, ציפי לבני עוד לא פרסמה רשימה (כן, גם אני מתקשה שלא להיקרע כשאני כותב את השורה הזאת) אבל לגדולות ונצורות אני לא מצפה ממנה – כמו גם מהרשימה של קדימה שנבנית בימים אלו בשיחות טראנס-אטלנטיות עם אהוד אולמרט.

אז מה נשאר לי? ובכן, לאחר חיפושים רבים יש לי המלצה תנו מבט על דעם – מפלגת פועלות/פועלים! אני עדיין רוצה לראות רשימה מלאה, ועדיין אין לנו את כל הרשימות ביד אבל כפי המסתמן כעת זה נראה כך: אסמא אגבאריה זחאלקה תעמוד בראש – אתם יכולים לקרוא עליה קצת בקישור מעלה ולהבין למה היא נראית לי בסדר. מקום שני, זה קצת לא פייר הוא איש מדהים וגם חבר אם יורשה לי ואני יודע שליבו במקום הנכון, ניר נאדר – אפשר קצת להתרשם ממנו בבלוג שלו ועוד מקריאה חופשית באינטרנט. מקום שלישי, מזרחי, כן אני סופר, דני בן שמחון – תקראו קצת, גם אני לא הכרתי אותו, הוא מדהים. מקום רביעי יש סיפור מצוין – שם עומדת לה וופא טיארה – אני יודע, השם לא אומר הרבה לרבות ורבים מאתנו – אולם וופא היא אותה אישה שהגיעה לנאום בעצרת במחאה ב-2-6-2012 אותה עצרת בה פעילות ופעילים כאלון לי גרין, סתיו שפיר ואחרים החליטו שאם היא לא תגיש את הנאום שלה "לבדיקה" היא לא תנאם! הנאום שלה נמצא בקישור אתן/ם מוזמנות/ים לקרוא ולהגיד לי מה דעתכם על בחירתה של שפיר לרשימת העבודה – ומי עדיפה?

בנוסף דעם מקיימים את השקת מערכת הבחירות שלהם היום, ראשון ה-2-12-2012 במקום מדהים ביפו – תבואו מי יודע אולי תצאו עם דעה שונה.

לי נראה שכדאי לבוא ולהקשיב מי יודע אולי ×–×” המקום הנכון? (ואל תספרו לי על בזבוז קולות, בחייכם תהיו מקוריים…) אבל, עד שלא נגמר לא נגמר ותמיד יתכנו שינויים….

לבלוג של הני ביקורת ולא בהכרח בונה או לעמוד הפייסבוק של הבלוג

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

21 Responses to “איך מזהים גזענות בשיח הפוליטי”

 1. דודו רוטמן הגיב:

  הני אני מקבל את התיזה שלך אבל צריך לדייק בספירה לגבי מפלגת העבודה.
  קודם כל עטר (מרוקו). בר (אבוקרט – אמנם לא נבחר, אך מוצב במקום ריאלי). ואם × × ×™×— 20 ולא 19 – אז אבסדזה גיאורגית גם כן. כך שמתוך 20 המקומות הראשונים שישה, ומתוך 21 שבעה מזרחים. צריך גם לזכור שבנוסף לאלה יש עוד שני פלסטינים – נוצריה ומוסלמי. כך שלמעשה יש אחד עשר יהודים אשכנזים ב22 המקומות הראשונים. חייבים להודות שמפא"×™ עשתה כברת דרך.

 2. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) הגיב:

  מי אמר לכם שכל האשכנזים, הם אשכנזים?
  איפה אתם שמים את בוז'י?
  וחוץ מזה כדי להשלים את ה"גזענות שלי" אודה למי שיספר לי מאיזה מוצא יוסי יונה, כל האחרים די טרחו במשך השנים להבהיר מהו המוצא שלהם, זה די קל כשההורים באים מאותו מקום.
  אבל כשהאבא חלבי והאמא מטורקיה אבל היא ילידת הארץ והסבא בעצם מעיראק – לך תסביר מאיזה מוצא אתה (לא, ×–×” לא אני 🙂 … )

  גזענות זה עסק רציני והחברה הישראלית לא נקייה ממנו.
  לעשות מזה חלטורה, זה לא רציני.

  מתי בפעם האחרונה היו שני ערבים במקום ראלי (כפי שנראה כרגע) ברשימה של העבודה.
  איך יתכן שהני פספס דבר כזה?

 3. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) הגיב:

  אתה יודע מה ×”× ×™, נמאס לי כבר – אז בוא נראה אותך.
  ×”× ×” הגדרה שלי לגזענות – כל מי שנישא כאן ברבנות ו/או נישא בחו"ל ורשם כאן במשרד הפנים את נישואי חו"ל שלו, בידיעה שאת גירושיו חס וחלילה יצטרך לערוך ברבנות – הוא גזען.

  כל מי שאומר לי שאם נישאתי בחו"ל ולא רשמתיאת נישואי אלה במשרד הפנים הישראלי – אני עברינית ונא לקחת אוטובוס למשרד הפנים להירשם ואחר כך לבוא בטענות – הוא גזען.

 4. יש 10 לא אשכנזים בין 20 המועמדים הראשונים:-

  פרץ, כבל, פואד, סתו שפיר, שמולי, מגדלה, עטר, חילו, נינו

  ויש 12 לא אשכנזים בין 22 המועמדים הראשונים.(נוספים יוסי יונה ובן סימון)

  מסקנה אמפירית: מחצית המועמדים של העבודה (עד המקום ה 20) לא אשכנזים, ויותר ממחצית אם סופרים עד ה 22.

  אני בטוח הני שעכשיו תשנה את המסקנות הלא אמפיריות. בתור איש אקדמיה לא תרשה לעצמך להמשיך להחזיק בתיאוריה שאינה נתמכת על ידי העובדות.

  מצד שני אני סומך עליך שתנפיק תיאוריה חדשה שתסביר את העובדות האלו שחס וחלילה המסקנה שנכתבה מראש לא תשתנה…

  בהצלחה חבר, שבוע טוב.

 5. לקסי הגיב:

  מודה באשמה, שני הורי באו לכאן ב-1926 וב-1924 מפולין, ר"ל.
  נישאתי לעולה מהולנד.
  ילדי נישאו לבן ובנות הארץ הזו שהורי שתים מהן באו מהמזרח.
  נכדי מחשבנים שהם כך וכך חלקים "הולנדיים" וכך וכך חלקים "פולניים". משום-מה אינם דנים כך במרוקו תימן ופרס (גלויות רלווטיות מבחינתם).
  אחרי ששמעתי זאת לראשונה ונרגעתי, שאלתי חברים שלהם שגם הם "ילדי תערובת" כנ"ל. הסתבר שזו תופעה.
  אז כנראה שהתיאוריה שלך, הני, מתחילה לאבד מתקפותה (אבל אולי זה קורה רק בערד?)

 6. ל רפי הגיב:

  לדידי: שיח חולני… אבל לא בלתי צפוי.
  כשתהיו רציניים ותעסקו בעיקר – תתקשרו. עד אז חבל"×–.

 7. חיליק בר העשירי- נשמט.

  השיח לא חולני ובמקומו.

  היעדר ייצוג אינו דבר של מה בכך ואינו מקרי.

  דווקא משום כך הרשימה החדשה היא נצחון גדול על העדתיות והאשכנזיות ששלטה בעבודה, גם אם להני קשה להודות בכך.

 8. א. קוריאל הגיב:

  ברשימת העבודה לכנסת הנוכחית, לפני הפיצול של העצמאות, היו שישה אשכנזים מתוך 13. אחרי הפיצול נותרו 3 מתוך 8 (37.5%!), אבל כל זה לא ישנה: העבודה תמיד תיחשב מפלגה "לבנה". מפלגת העבודה, בניגוד לליכוד, כבר העמידה שני יו"רים מזרחים. נכון שחתרו נגדם מהיום הראשון, ואחד מהם הודח בהליך משפטי, אבל כל היו"רים של העבודה זכו לחתרנות פנימית מיומם הראשון, כך שאי-אפשר לטעון להדחה עדתית של פרץ ובן-אליעזר.
  בליכוד התמונה יותר מעניינת. יש 11 מזרחים מתוך 40, אבל רובם בעשירייה הרביעית. גם ברשימת הליכוד בכנסת היוצאת התמונה דומה: 2 מזרחים בעשיריה הראשונה ו- 2 מזרחים בעשיריה השניה. בעשיריה השלישית מתוך שבעה ח"כים יש ארבעה מזרחים ודרוזי. ככה הליכוד אוהב את זה: יו"ר ממוצא פולני, כמה מזרחים ייצוגיים במקומות בולטים והרבה מזרחים בספסלים האחוריים. ועדיין, הליכוד תמיד יחשב למפלגה "אותנטית" ו"עממית", כלומר מזרחית.
  ובעניין דע"ם: זה לא בזבוז קול. כל הקולות הכשרים של מפלגות שלא עברו את אחוז החסימה הולכים למאגר כללי ומחולקים בין המפלגות שנכנסו לכנסת, כאשר המפלגות הגדולות מקבלות את מרב הקולות הללו. לפי זה, קול לדע"ם צפוי להכניס את הח"כ ה- 38 של הליכוד, או ה- 21 של העבודה (לפי הסקרים כרגע). אז תגיד הני, לא עדיף להצביע אמת ולהכניס ישר את יוסי יונה?

 9. חברים וחברות, ×”× ×” אני עונה בקיצור ×›×™ אני ממש עמוס אבל אנסה לכולם, מלבד לאנונימיים מי שאנונימי לא מקבל את זכות התשובה….

  דודו, דני עטר לדעתי במקום לא ריאלי….אני מעריך את העבודה בין 15-17 והוא ממש על הקצה…וכן דני עשתה כברת דרך ישר לקואליציה של נתניהו לפי המנהיגה…למרות שאני מסכים עימך יש כאן משהו חדש…
  דני, שפיר לא מזרחית בשום סטנדרט ×–×” שיש לה סבתא עיראקית שהיא גררה לבר בבחירות לא עושה אותה מזרחית – גם לא מגדלה….הייתי צריך להגיד שספרתי עד 17 טעות שלי מקבל, אבל אתה קצת מותח את היריעה מה שעוד יותר מחזק את הטיעון שלי ש"כולם על האשכנזים" כעת זו הדרך היחידה לאזן את המספרים – כמו שאמרתי חבר מה שעוזר לך לישון בלילה! לי ×”×™×” מתאים מאוד שהיו סופרים ערבים מוסלמים ונוצרים יחד עם אשכנזים מול מזרחים כדי לאזן…..ימות המשיח!
  לקסי, אני אוהב אותך, אבל אתה תמיד מספר את אותו הסיפור בלי להתחשב במספרים הגדולים – ד"ר אביבה זלצר-זובידה, בת זוגתי וחוקרת הגירה מכובדת, טענה ×›×™: "רק בישראל נישואין בין שני יהודים יכולים להיתפס כנישואין מעורבים וזוהי תמציתה של הגזענות…." (ציטוט מהמקור) ואתה עדיין מסרב להבין שזהו לא המצב וכי נישואין אלו הם הקמצוץ (לא אומר קומץ יום לפני הדרבי בכדורסל ) וכי אחוז הגירושין בקרב אותם נישאים הוא הגבוהה ביותר – כנראה שזה באמת משהו באויר של ערד ואצלי בבית…..
  רפי – אל תכניס ראש בריא למיטה חולה – פשוט לך מכאן!
  דני, חיליק הוא שביעי – משוריין מזכ"ל נבחר רק על ידי המרכז ולא בפריימריז…בדיוק כמו כבל לשעבר. כנראה שמזכ"ל היא מקפצה מצוינת למזרחים למפלגה…
  קוריאל, אני מסכים! לייצוג יש חשיבות גדולה מאוד וכאן הליכוד לוקח בגדול. וגם בנושא הקול המבוזבז אני מסכים…
  לסיכום נראה לי שנפלתי לחבורת מצביעי עבודה 
  שבוע טוב
  ×”× ×™

  × .ב. הכותרת שלך הטור פרובוקטיבית אבל לא שלי 🙂

 10. לשאלת האחרונה – התשובה היא לא! מוחלט ברור וללא שום חרטה….

 11. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) הגיב:

  הפעם הסכמה מלאה שלי עם ל. רפי.

  השיח שהני זוביידה מושך לאורך זמן הוא בעצמו גזעני פר-אקסלנס.

  תראו מה שקורה פה –
  דיון ארוך לתוך אילנות יוחסין של מועמדים.
  סבתא עיראקית?
  לא תופס לפי הנייה.
  מג'דלה? אשכנזי.
  בוז'י (אמא ילידת מצרים) לא תופס.
  עמרי בר-לב (אבא בולגרי) לא תופס.

  מי מחליט? הני.

  ×”× ×™ גם החליט מה ראלי ולא ראלי בליכוד ובעבודה והוא משווה בין שני אלמנטים לא שווים – ×›×™ אם, כבר צריך לראות מי קודמו למעלה בשתי הרשימות.

  והעיקר יכולים להיות לך הורים פרסים סבים וסבתות עיראקים, אבל רק הני יחיליט מי אתה ומה אתה.

  אם זה לא שיח גזעני, לא ברור לי שיח גזעני מהו.

  ועדיין לא הבנתי אם הני נישא ברבנות או לא.
  כי אם כן, הרי ששיתף פעולה עם ה-ממסד- ה-גזעני בארץ שאיננו מכיר בזכותם של מאות אלפי ישראלים להינשא בארץ, שזו זכות יסוד של כל אזרח במדינה דמוקרטית.

  ודרך אגב – אף אחד לא קורא לשרנסקי – אשכנזי, הוא נחשב רוסי כמו שקישון ×”×™×” הונגרי ואב אבן בריטי, וחס ושלום שתשים את היקים עם השלומפרים המזרח אירופאים.
  או במילים אחרות – איש התקשורת המיוחס שלוחש על אזנו של ×”× ×™ איננו מומחה להסטוריה של הגזענות ולא ברור מה עושה אותו מומחה להגדרות ולקריטריונים בנידון.

  הפוסט ×”×–×” מעורר דחייה, לא פחות ולא יותר. הוא לוקח נושא רציני – שילוב ושוויון בין כל חלקי הציבור בישראל – ומרדד אותו לשיח ×’×–×¢× ×™ שמבייש כל אדם הגון, שלא לדבר על הכשלים שהוא נופל בהם כאיש אקדמיה.

  בושה.
  ותרשו לי להעריך שפוסטים ברמה כזאת פוגעים גם באתר שמפרסם אותם, עם כל הכבוד לעקרון השקיפות והימנעות מסתימת פיות.
  הזכות לחופש דיבור איננה חובה לאמר שטויות.

  בושה וכלימה.

  **** התגובה שונתה והוסרו ממנה ביטויי פוגענות מיותרת – מערכת עבודה שחורה מתנצלת על השיהוי בתיקון התגובית ****

 12. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) הגיב:

  נ.ב
  חלק מהקוראים פה חושבים אולי שהם יודעים באיזה זכות אני מרשה לעצמי לכתוב כדברים שכתבתי.

  אז כדי שיהיה ברור, אם נדמה להם שהם יודעים, כדאי שיקחו בחשבון שהם יודעים רק קצה קצהו.

  מצד אבי אנחנו משפחה בינלאומית. בשבילנו יהודי עיראקי שנישא ליהודייה פולניה (או להיפך) זה בגדר של נישואי קרובים.

 13. מי שישב איתי לקפה חשף את עצמו אז אני יכול להגיד שזהו יריב בן אליעזר נכדו של דוד בן-גוריון….

  http://hanizu.wordpress.com/2012/12/02/%D7%9E%D7%9B%D7%90%D7%9F-%D7%9B%D7%91%D7%A8-%D7%90%D7%A4%D7%A9%D7%A8-%D7%9C%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%99%D7%9D/

 14. א. קוריאל הגיב:

  1. הצלחת לסובב את דברי בעניין הייצוג. הליכוד דוחק את המזרחים שלו לספסלים האחוריים, מטפח בודדים בתור מזרחים ייצוגיים, ומחזיק תקרת זכוכית קשיחה ליו"ר. אם אתה רוצה להגיד שהליכוד לוקח בגדול בייצוג מזרחים, זה באמת מעיד על הפריזמה המעוותת שדרכה אתה רואה את המציאות.
  2. לא, לא באמת חשבתי שאצליח לשכנע אותך.

 15. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) הגיב:

  אופס
  1. שמתי לב שהני לא עונה לאנונימיים
  ובכן במקרים קודמים הוא ענה גם ענה
  ותסיקו מזה מה שאתם רוצים.

  2. מי יודע אולי יש אנשים שלא בכדי מגיבים כאנונימיים (למיניהם).

  מי שיודע באמת מה זה להיות רדוף בארץ הזאת, ויודע מי יבוא לעזרה ומי לא, לא מרשה לעצמו את השעשועים של הני זוביידה, שהוא האדם האחרון שהיינו פונים לעזרתו.
  נו, באמת.

 16. קוריאל, אני מסכים! לייצוג הסימבולי (! זו הייתה חסרה כאן!) יש חשיבות גדולה מאוד וכאן הליכוד לוקח בגדול. וגם בנושא הקול המבוזבז אני מסכים…

  מקווה שכעת תשב על קרח ותירגע קצת….

  ×›×™ גם לי לא היו ספקות או מחשבות לגבי שיכנוע שלך….לפחות בזה אנו הדדיים
  ×”× ×™

 17. לקסי הגיב:

  הכותרת לפוסט ניתנה, כמקובל, ע"י העורך החתום מעלה.

 18. דני זמיר הגיב:

  הני שתי הערות: בסוף העובדות היבשות מראות שבעבודה יש הרבה יותר ייצוג ללא אשכנזים (כן הני, ערבים הם גם לא אשכנזים, וגם בלעדיהם בהתמקדות היהודים בלבד התמונה לא משתנה)
  שנית המזרחים הבכירים שציינת בליגוד אחרי סילבן: חוטובלי (עאלק לא אשכנזית) דנון ורגב הם גזעניים ברמה בלתי נסבלת- היה עדיף לליכוד ולחברה הישראלית שיהיו הרבה יותר נמוך. מוזר איך בסוף יוצא שנציגים של מי שלפי הבנתנו לא מקבלייצוג נאות הם דווקא הגזעניים והפחות סובלניים כלפי האחר יותר משאר החכים?

 19. א. קוריאל הגיב:

  אני רגוע לגמרי. לא יכולתי לנחש שנפלה כאן מילה, ואני מקבל את התיקון. תיקח את זה איך שאתה רוצה, הייצוג של המזרחים בליכוד הוא עדיין מביך, וההצבעה שלך לדע"ם היא בעיני בריחה מהכרעה אמתית.

 20. דודי נתן הגיב:

  כן אחוזים, כי המידתיות היא תמיד השאלה המרכזית. אז במה הני צודק? בזה שיש הסתכלות "קולוניאליסטית" של "הם רבים בתוכם אז מה מתלוננים עלינו".
  אבל 60 % הטעות הם בזה שאני יודע את המוצא המדויק רק של מיש צעק אותו – מסיבות טובות או רעות. למשל על משה מזרחי אני לא יודע.
  מזרחים רבים צעקו את מוצאם היותר מדויק.
  וכאן ×”× ×™ אתה נופל לבור שהוא מעבר לטעות – הוא מסוכן, שוב אתה מאשים את האשכנזי במשהו שעושה המזרחי.
  ×›×™ אצלך – בקצה של כל בעיה של מזרחי יושב אשכנזי עם מקטרת.

 21. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) הגיב:

  1. לדני זמיר – תודה על ההערה החשובה, שלוקחת את הדיון למקום הנכון שלו.

  החכים דנון וחוטובלי מסוכנים ברמה פרקטית, שזהו המבחן הכי חשוב בסופו של דבר.

  לא מה אתה חושב ומרגיש (כולנו כבני אדם ולפעמים מבלי דעת, עלולים למצוא עצמנו חוטאים ביחס של חשדנות כלפי הרחוק והלא מוכר),

  אלא – איך אתה בוחר לנהוג בסופו של דבר ואיזה מחיר אמיתי אתה מוכן לשלם עבור מעשיך/מחדליך.
  (בעניין ×–×”, כפי שכבר ציינתי למעלה, אין סוף להפתעות – מי × ×¢/אלם ברגע של אמת ומי יוצא ועושה מעשה).

  מי שמחרחר ריב ומדון ומוכן לעוות עובדות לצורך כך, ואף להשתמש לשם כך בכל הכלים של השפה הגזענית, כולל פשפוש לתוך אילנות יוחסין והזזת גבולות ההגדרה ממקום למקום לצורך "הוכחת" התיזה המופרכת – הוא חשוד בעיני בגזענות יותר מכל האחרים שאליהם הוא מפנה אצבע מאשימה.

  2. תודה לעורך על תיקון טעות קולמוס, אבל התיקון איננו שלם, וההערה המתווספת אליו מוסיפה אש למדורה במקום לשפוך עליה מים.
  שיהיה.

Leave a Reply