חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המאבק העדתי – שחקן ראשי במערכת הבחירות

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 26.11.12 5:23

ב- 2012  ארץ – המוצא ומקום – המגורים הם גורמי הדרה ומכפילי עוני.  לכן, הקונפליקט העדתי (הסמוי) הוא גורם מכריע במערכת הבחירות הנוכחית

מאת אמיר יובל

זה הזמן להסיר את הלחץ מהשסתום ולתת לשד העדתי לצאת מהבקבוק. הוא אינו מסוכן, הוא יוסיף לבריאות המערכת, ולא קוראים לו "מזרחי". הוא מרוקאי. יותר משלושים שנה לאחר עליית הליכוד לשלטון ומאז כניסת ש"ס לקואליציה: יוצאי צפון-אפריקה נשארו בשולי החברה והכלכלה והם מהווים את הרוב בפריפריה הכלכלית, החברתית והגיאוגרפית. מפני שהם בוגרי מערכת חינוך בלתי- שוויונית ומפלה – זה הדור השלישי, העברית בפי רבים עילגת ("שתי מרוקאים ותוניסי אחד").

 "המרוקאים, התוניסאים והלובים" הפכו להיות "נושאי הדגל החברתי" (כאילו 'חברה' היא שם נירדף לחלשים ולא לריבון) מפני שכניסתם לממשלה לא פתחה את הדלתות לעמדות מרכזיות במוסדות תרבות "אשכנזיים": ישיבות תורניות, אוניברסיטאות מחקר, תקשורת אלקטרונית, בית המשפט העליון, מפלגות וישובים אליטיסטיים –  את כל אלה מאפיין תת-ייצוג קיצוני של "מרוקאים" כאילו לא יצאו ממרוקו. "המרוקאים" הם העלייה "המזרחית" הגדולה ביותר ומקור חולשתה הוא השעור הנמוך של עולים מקרב המעמד הבינוני המשכיל והאמיד. שישה עשורים מטילים על החלשים את האחריות לחולשתם – על כך כתבה אווה אילוז בשנה האחרונה בעיתון 'הארץ'. האשמים, העלגים, והנחשלים הם, בכל מקרה, דור שלישי לעולים – הנחשלות היא תוצאה של תשתיות מדכאות בתחומי העבודה, החינוך, התרבות, התחבורה והבריאות.  "הם" אחראים גם לדרוג של ישראל בתחתית הטבלה הבינלאומית: נכו את הערבים החרדים והמרוקאים והכו את הטבלה.

למאמר המלא


 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.