חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המסעות המסוכנים של בנימין נתניהו

נושאים מדיני-בטחוני, פוליטי ב 25.11.12 5:26

ממשלת ישראל בראשותו של ראה"מ ח"כ בנימין נתניהו מצטיינת באי נטילת אחריות.  המלחמה האחרונה הראתה שגם בתחום הבטחוני, שעליו גאוותה, היא אינה אחראית לתוצאות מעשיה ומחדליה
מאת: אסתי קירמאיר

במסכת שבת נכתב שיהודי שנמצא במקום מסוכן בשבת, יכול להתרחק ממנו, גם במחיר של חילול שבת, מטעמי פיקוח נפש. עם זאת, אסור לו לצאת בשישי בצהרים למקום כזה ולהכניס את עצמו למצב בו הברירה היחידה תהיה לחלל שבת. לצערנו, זה בדיוק מה שהמדיניות של ממשלת נתניהו עשתה לנו במבצע האחרון – הכניסה אותנו באופן ציני וביודעין למצב שבו הדבר היחיד שנשאר לנו, ובעיקר לתושבי הדרום שהיו תחת אש, היה לקוות להצלחת המבצע ולרגיעה.

בכמעט ארבע שנות קיומה, הממשלה לא עשתה דבר כדי למנוע את הטילים שנפלו כל השנים ושנופלים עכשיו. לא השקיעו במיגון של יישובי הדרום, לא ניסו להגיע להסדר מדיני, לא חשבו על פתרון הומני שיחליף את המצור על עזה שהדגים לאחרונה את (אי) יעילותו במניעת חומרי לחימה מידי חמאס, ואת יעילותו במתן מוטיבציה לקבוצות החמושות השונות בעזה.

הבעיה הגדולה יותר היא שהמדיניות הזו – של אי לקיחת אחריות עד שמגיע אסון – לא ייחודית למצב הביטחוני בדרום. הממשלה הנוכחית נוקטת באידיאולוגיה קפיטליסטית קיצונית של התפרקות הממשלה מאחריותה – גם לביטחון האזרחים, אבל גם לחינוך, לבריאות ולמגורים שלהם. כל עוד תושבי הדרום לא ישבו במקלטים לממשלה לא היה אכפת מהיישובים בהם הם חיים. אפילו בזמן המלחמה הממשלה הגיבה אחרת לחלוטין כשנשמעו אזעקות בתל אביב ובירושלים. המדינה לא השקיעה במיגון של התושבים, בהרחבה מראש של מערך "כיפת ברזל" או, רחמנא ליצלן, בדיפלומטיה ועבודה מדינית עד שיצאה למבצע. בדיוק באותו אופן, היא לא השקיעה בשירותי הכיבוי עד אסון הכרמל (וגם לא אחריו), והיא לא משקיעה במערכת החינוך עד שמופיעות כותרות על כישלונות במבחנים בינלאומיים. בשורה של מאבקי עובדים – העובדות הסוציאליות והרופאים המתמחים – המדינה הפעילה את אותו הטריק: היא לא דיברה עם העובדים כלל ואז התלוננה לבית המשפט שאין לה ברירה והיא חייבת להוציא צווי מניעה. פעמים רבות היא מכניסה את עצמה לאסונות הללו כדי שתוכל לפתור אותם בפתרונות הדראסטיים שאהובים עליה.

ישראל צריכה ממשלה סוציאל דמוקרטית שמאמינה שיש לה אחריות על חיי אזרחים, שתנסה את כל הפתרונות האפשריים למצב מורכב כמו המצב בעוטף עזה – כולל ניסיון אמיתי להגיע להסכמי שלום, השקעה במערכות מיגון, והימנעות מצעדים מלחמתיים פזיזים שיכולים להוביל להתלקחות. כזו שמסתכלת על תושבי הפריפריה גם לפני וגם אחרי שהם עוברים תקופות קשות במקלטים, ודואגת שתושבי ישראל בדרום, בצפון ובמרכז יחיו במדינה שדואגת להם באמת.

אסתי קירמאיר היא יו"ר מחוז ירושלים במפלגת העבודה ותמודדת על מקום ברשימת העבודה לכנסת ה-19

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

12 תגובות

 1. בנימין השלישי :

  מסעות בנימין,
  שיסע לטודילה…

 2. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  הממשלה הנוכחית עשתה קופי פסט למדיניות ולהתנהלות קודמותיה בעניין עזה מאז ההתנתקות.
  את כיפת ברזל היא דווקא כן קידמה (אולי לא מספיק).

  אין ממשלה ישראלית שיכולה ל"חזק" את הרשות כי זה נתפס כשת"פנות. והרשות ללא עזה נתפסת כמי שלא יכולה לחתום על הסכם כללי, ו/או לספק את הסחורה.

  אבל לתופעה "שולית" שאולי היתה חשובה (ואולי הוכיחה דווקא שמדיניות ישראל כלפי עזה לא היתה בהכרח שגויה, אם בכלל הושפעה מהמדיניות הישראלית), יש מעט התייחסות.

  למעשה התפרסמו בחודשים האחרונים נתונים שלפיהם התמיכה הפנימית בחמאס בעזה יורדת מאוד, והיו לנתונים האלה גיבויים בערוצים שונים (הדיקטטורה של החמאס, השחיתות של משפחות בעלבתיות על המנהרות, התחזקות ארגונים קיצוניים ועוד ועוד).

  נראה, למרות שזה לא בטוח, שאת הכיוון הזה מחק עמוד הענן.

 3. ציוני מודאג :

  צודק.. צודק.. יישר-כח

  לצערי הרב דבריך אינם קשורים לחלוטין למצב הגיאופוליטי של ישראל ולמאבק בין הכוחות הסונים לשיעים.

  לו היו בנימין נתניהו ואהוד ברק ממשיכים את המבצע לידי מלחמה.
  היה בכך לסכן את מדינת ישראל ולהעמידה לעימות חזיתי עם אמריקה.

  האתגר הגדול והאיום הגדול על מדינת ישראל הוא הגרעין האירני.

  הברית החדשה מצרים אמריקה משרתת את הסונים המתונים ואת ישראל.

  שימי לב השבוע נרצחו 400 סונים על ידי השיעים ובני בריתם העלוואיים בסוריה.

 4. ציוני חברתי :

  מאמר פשטני ולא מבוסס

  ב 4 שנים האחרונות כן נוסף מיגון, וכן השקיעו בכיפת ברזל. הפתרון הסוציאל-דמוקרטי לא יכול תמיד להיות: נשקיע יותר. הטענה יש מספיק כסף להכל אינה נכונה. גם אחרי שנעלה קצת מסים ולא נשחרר רווחים כלואים – אין לנו מספיק כדי לתקצב כל מה שנרצה.

  לגבי אי יעילות המצור – הכותבת יודעת על מה היא מדברת? האם היא יודעת מול מה היינו נאלצים להתמודד ללא המצור. האם השאיפה לאור היכולות של חמאס צריכה להיות שאיפה לחזק את יעילות המצור – או להרים ידיים ולהגיד שום דבר לא יעזור…

 5. עמרי די-נור :

  לציוני המודאג, דבריך אינם קשורים לדבריה של אסתי

  היחסים בין סונים לשיעים מן הסתם משפיעים על המצב בעזה, אך אין זה אומר שאנו צריכים לראות בכך סימן לחוסר היכולת שלנו להשפיע על הסכסוך ולנהל אותו בעצמנו. כל מה שאסתי אומרת הוא שבכל הקשור למדיניות של ישראל ביחס לאינטרסים שלה, שוב הפקרנו את הצרכים החיוניים של תושבי המדינה

 6. מיכל גומל בלנק :

  לציוני חברתי - השאיפה היא להגיע להסכם מדיני דו-צדדי, ולא להמשיך לצור על עזה

  אני לא רואה מה עניין השאלה "האם היא יודעת על מה היא מדברת" – ברור שהחמאס ימשיך לנסות להתחמש אם ממשיכים לצור על אוכלוסיה של מיליונים במשך כל כך הרבה שנים. כמו ההתנתקות של שרון, המצור המתמשך והמבצעים החוזרים ונשנים – כל אלו מסתכלים על פתרונות לטווח קצר שאינם יציבים. כל אחד יכול לראות זאת בפשטות. לא צריך להיות גנרל ש"מבין" לשם כך. האם אתה היית מסכים לחיות תחת מצור מדיני וכלכלי, ללא אזרחות וללא אפשרות פיתוח אמיתית? אני מניחה שגם הפלסטינים לא מוכנים לכך.
  בתור ציונית חברתית, גם אני, רואה את האינטרסים של המדינה שלנו בראש סדר העדיפויות. וכרגע האינטרס העליון שלנו הוא פתרון לטווח ארוך. פתרון הוגן לכל הצדדים שיביא רגיעה ושלום, לא לעוד 4 שנים, אלא לעוד 100 שנים לפחות. לשם כך צריך לדבר, לקיים מו"מ ולהגיע להסדר קבע. ואת זה הממשלות האחרונות הזניחו ולדעתי על זה אסתי מדברת.

 7. איציק :

  אם שלי יחימוביץ ,הייתה מגיעה להסכם ,דוגמת זה שהגיעה אליו עתה ממשלת נתניהו ליברמן ברק, מול החמאס, אין לי, ולו צל צילו של ספק, שהיינו רואים כבר את ליברמן, בכיכר ציון מול תמונות של שלי יחימוביץ במדי סס!
  הבעיה היא ,שלא רק שכוח ההרתעה של ישראל נחלש, אלא שהתברר שישראל לא מסוגלת להכריע את החמאס , צא ולמד מה צפוי לנו מול איראן, אם את החמאס לא מצליחים להרתיע .
  כל אלה שמצביעים ביבי, פעם אחר פעם מתלהבים מאד מהרס הבניינים בעזה ומעלים אותו לשלטון פעם אחר פעם .
  לציבור הזה, קל לביבי למכור אשליות, שהוא ימגר את החמאס ושהוא ביבי הגדול, ימוטט את החמאס .
  ביבי מכיר את צאן מרעיתו וזה עובד פעם אחר פעם.האמת היא שהמדיניות של ביבי ליברמן התבררה כבלתי אפשרית כמוכרת אשליות לציבור . אין ולא ניתן למוטט את החמאס והאמת היא שזה גם רע ליהודים.
  כל מקום! שנעזב ללא הסכם, דוגמת לבנון בשנת 2000 וההתנתקות בשנת 2006 ,כל מקום כזה ,התמלא מיד בקיצוניים מטורפים .
  האמת היא שללא מלחמה ביבי הופך את עמו לעני יותר מיום ליום . המלחמה , בעיתוי הנוכחי שלה היא אך ורק מטעמי בחירות שאם באמת היה ליבו של ביבי נמס מדאגה לאזרחיו הוא היה פועל לפני שלוש שנים. הסקר והטלויזיה והבחירות בראש שיקוליו של ראש הממשלה .
  כל עם מקבל את מה שמגיע לו .

 8. יונתן כ. :

  אם הייתי חבר מפלגת העבודה אולי הייתי מתעניין יותר בתרומתה האפשרית של גברת קירמאייר למפלגה ולמדינה מאשר בעוד מאמר לעוס נגד רה״מ.

 9. מנחם לוריא :

  תגובה למאמר...

  אם הנכתב במאמר הוא דעתה הפרטית של הכותבת? – אם כן: אז למה טרחו לציין שהיא יו"ר מחוז ירושלים במפלגת העבודה – אותה מפלגה שבעוד ימים ספורים תלך לפריימריס הפנימיים שלה.

  אם זו דעתה הפרטית אז מה היא עושה במפלגת העבודה…?

  ואם זו דעת המפלגה אזי איפה היא הייתה בעשרת הימים האחרונים? אם זו דעת המפלגה מדוע שתקה ומדוע לא מיצתה ולו מעט מהכלים הציבוריים הפרלמנטריים והחוקיים העומדים לרשותה כדי להוות איזו שהיא אופוזיציה להשתוללות חסרת המעצורים וחסרת האחריות של ברק,נתניהו והפשיסט ליברמן?

  האם לא נעשה כאן (כאן הכוונה באתר עבודה שחורה) שירות "דוב" למפלגה הזו שכן ממאמרים שפורסמו פה מסתר שמפלגת העבודה מאוד סוציאל דמוקראטית בכל הקשור בשוק העבודה אבל לא מעבר לגבול שנקרא עבודה מאורגנת שכן עבודה מאורגנת פוגעת בגמישות הניהולית של הקונגלומרטים שמסיבים לשולחן השלטון.

  ןבמאמר הזה אנחנו למדים שמפלגת העבודה נגד ההזנחה של תושבי הדרום בכל מה שקשור לעימות מול עזה אבל כשיש עימות כזה, ועוד ערב בחירות, המפלגה ודובריה ונציגיה בכנסת – ממלאים פיהם מים ושותקים ושותקים וממשיכים לשתוק.

  חומר למחשבה.

  מנחם.

 10. אלעד הן :

  מנחם, אני לא מבין מה הבעיה

  אסתי קירמאיר הביעה את עמדתה, גם המדינית, במאמר.
  היא מבקרת את ממשלת נתניהו כי הם "לא ניסו להגיע להסדר מדיני", בין השאר.

  כך עשו גם חברים אחרים במפלגה (ח"כ עמיר פרץ למשל). העובדה שהם חלוקים על יו"ר המפלגה ועמדותיה היא דבר נוסף אותו יצטרכו חברי מפלגת העבודה לשקול ביום הפריימריז.
  אני אישית אתמוך בשניהם.

 11. מנחם לוריא :

  מה אני רוצה ממפלגת ה"עבודה" ???...

  ה"בעיה" שלי פשוטה: מפלגת העבודה,כולל הדוברים כאן ואלה שציינת,סתמו את הפה שלהם כשביבי יצא למלחמת "השגנו את המטרות" אבל אף אחד לא הציב מטרות.

  ה"בעיה" שלי היא שמפלגת העבודה החברתית סתמה את הפה כאשר בעת ה"מלחמה" בדרום חברות "חברתית" כמו שטראוס (וגם אורנז זו של הספר מכפר שמריהו)ניצלו את העובדה שתשומת הלב של הציבור (כולל של מפלגת האופזציה המכונה "עבודה") היא כל מה שנופל עליהם מהשמיים (פיזית לא מטהפיזית) ופרסמו דוח כספי שלפיו רווחי החברה ברבעון האחרון גבוהים מאלה ברבעעון המקביל אשתקד ב 125% אחוזים (כן מאה עשרים וחמישה אחוזים) וזה אחרי שלפני שלושה שבועות העלו המחירים כי עלויות היצור ועליות כוח אדם עלו ומפלגת העבודה החברתית לעייפה סתמה את הפה והחרישה.

  הבעיה שלי עם מפלגות/אישים בפוליטיקה הישראלית היא שהם סותמים את הפה כשר בטחון אומר הערוץ 2 שאת הציבור בישראל לא צריך לשאול שום דבר יש ממשלה והיא זו שמחליטה והמפלגה החברתית המתקראת "עבודה" לא טורחת לכנס את הכנסת מידית ולבקש ממנה להצביע אי אמון (אהה נכון אי אפשר להביע אי אמין בממשלת שלא שואלים את האזרחים היא בכלל ממשלת מערבר…) ואותה "מפלגה" סותמת את הפה ולא שומעים ממנה דבר וחצי דבר על האמירה הזו והשתיקה = הודיה. עשו את החשבון לבד ובעצמכם.

  הבעיה שלי היא שאם בוחרים בדרך באידיאולוגיה ולא באישים אז לאישים במפלגה המתקראת "עבודה" יש הרבה מאוד דיעות אבל אין דרך ולי נמאס לבחור דמויות אני רוצה משהו שיקח על עצמו אידיאולוגיה ויישם אותה ולא לפני שישאל אותי ואתכם ואת כל העם פה מה הוא חושב ומה הוא רוצה כי ככאלה שלא שואלים את העם יש לנו כבר והשמות (הנבחרים) שלהם,למי ששכח,הם:

  בנימין נתניהו
  אהוד ברק
  ואביגדור ליברמן.

  אז יש לי הרבה מאוד טענות כנגד ה"מפלגה" המתקאת "עבודה" והערב רב של התבטאויות שבאות משם – כי גם במפלגת השלטון יש ערב רב של דיעות וערב רב של התבטאויות ואפילו יש התבטאויות (במפלגת השלטון) תלויות גאוגרפיה (באקלון ימרו מה שאשקלונים רוצים לשמוע ובקסריה ימארו את מה שהריסרים רוצים לשמוע) וכנראה שהדבר דומה במפלגה המתקראת "עבודה" ואת החשבון שלי עם ערב רב של דוברים (במפלגת השלטון וגם בזו המתקראת "עבודה") העשה בכלפי ועוד איך…:) 🙂 🙂

  מנחם.

 12. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  שיהיה לך בהצלחה בקלפי מנחם. אם המבחן הוא קריאה לכינוס דחוף של הכנסת, נראה לי שמגוון האפשרויות שלך בקלפי שואף לאפס.
  אפילו זהבה גלאון לא יצאה נחרצות נגד "עננים ורוח וגראדים מלוא העין". היא תמכה בהסתיגות, שזה אחלה סידור.

  לתדהמתי, (ולתדהמתו על-פי הודאתו) אפילו גדעון לוי בערוץ 10 ב-17.11.12 הכיר בצורך להגיב, כפוף כמובן לכל ההסתייגויות -"אבל צריך לשאול איך הגענו למצב הזה" (תכנית בהנחיית נדב פרי בערוץ האמור בתאריך האמור בשעה 22.00 . השעה, לא סגור).

  יו"ר העבודה לא שתקה. אפשר לא להסכים לדברים שלה, ולהגדיר אותם כשתיקה, אם לזה הכוונה.
  היו אחרים שחשבו אחרת, למשל ירון לונדון העיר על דבריה הערה מעניינת ודי נייטראלית
  http://www.youtube.com/watch?v=r7FbrOjszXA&feature=youtu.be

  אני לא רוצה להיכנס כאן לגופו של עניין, כי אין לכך תוחלת במבחינתי. בעיה שלי. מה לעשות. אולי בגלל זה אין לי כרטיס חבר באף מפלגה, ואולי בגלל זה לא טרחתי ומן הסתם לא אטרח להפנות למה שחשבתי שראוי להתייחס אליו לפני שנים, כשהמבצע האחרון אפילו לא היה בתכנית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.