חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תכנית מתאר בז"ן – הקואליציה לבריאות הציבור ומגמה ירוקה מתנגדים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 1.11.12 2:42

מעל 2000 התנגדויות הוגשו נגד תוכנית מתאר בז"ן בחיפה (ראו  סיקור כאן, כאן, כאן) . בין המתנגדים, הקואליציה לבריאות הציבור, ארגון מגמה ירוקה, להלן ההודעות שפרסמו שני ארגונים אלה

 השבוע הגישה עיריית חיפה את התנגדותה לתכנית המתאר של התי הזיקוק, זאת לאחר שמועצת העיר דחתה את ההצעה לסדר של יו"ר סיעת הירוקים של חיפה, שמואל גלבהרט, לפני כחודשיים בדבר הגשת התנגדות לתוכנית.

גם אם מעט מדי ומאוחר מדי, זו תוצאת פעילותם של הפעילים הסביבתיים והחברתיים, שהעלו את הנושא למודעות הציבור, המתבטאת בכ-2000 התנגדויות של תושבים וארגונים, שנאספו בפרק זמן כה קצר, הכוללת התנגדות של ראשי עיריות, חברי כנסת, ארגונים ואנשי ציבור (פירוט בקישור הבא: http://stopbazan.herobo.com/?page_id=194)

יש בהתנגדות העיריה גם נקודות חיוביות, שהופיעו גם בהתנגדויות שלנו. אולם העיריה מתעלמת עדיין מהבעיות העיקריות של התכנית, ובראשן:

1. היקף חסר תקדים, למעשה ללא הגבלה, של הוספת מוקדי סיכון וזיהום.

2. העדר תקנים והגדרות מדידות שבלעדיהם לא ניתן לבצע פיקוח ואכיפה.

3. הסמכויות לגבי המיתחם נותרות בידי גוף שאין בו יצוג ושקיפות לציבור.

אנו עומדים על הצורך בהכנת תכנית אחרת, ברוח ההתנגדויות שהגשנו, ובין עיקריה:

1. עידכון התקינה לפי מדינות נאורות, לרבות תקן TA-LUFT לאיכות אויר.

2. מתן לגליזציה למבנים קיימים, רק לאחר שיוכיחו עמידה בתקנים אלה.

3. בניה חדשה רק להפחתת מפגעי סביבה, לרווחת העובדים, ולמשרדים.

 4. שקיפות וייצוג מלא לציבור, במוסדות התכנון האחראים על מיתחם בז"ן.

מצב נייר עמדה של מגמה ירוקה

קישור לטופס ההתנגדות להחתמת תושבים

קישור לטופס ההתנגדות של הקואליציה לבריאות הציבור

אתר המאבק http://stopbazan.herobo.com/

הקואליציה לבריאות הציבור הגישה השבוע את התנגדותה לתכנית הבנייה (חפאג/1200ב') של מתחם בתי הזיקוק בחיפה. להתנגדות זו הצטרפו למעלה מ- 2,100 איש ואשה – תושבי מפרץ חיפה, חוקרים, אנשי ציבור וארגונים חברתיים.

התכנית המקורית נועדה להסדרת מתחם בז"ן (הכולל את בתי הזיקוק, כאו"ל, גדיב ושב"ח וכן את חיפה כימיקלים).  לאחר שמתקופת המנדט הבריטי ועד לשנת 2005 היה שטח אקס טריטוריאלי – ללא שיפוט, ועל כן לא היה כפוף לחוקי התכנון והבנייה במדינה. התכנית הוגשה לאחר שנים בהם הציבור הושלה להאמין שבז"ן כבר לא מזהמים, שכל האמצעים לצמצום פליטות הותקנו, ושהרשויות מפקחות על פעילותו "ממש כמו באירופה". מהתכנית עולה תמונה עגומה שמראה כי הרשויות שלנו כשלו בפיקוח על מתחם בז"ן.

בחינה מדוקדקת של התכנית חשפה מציאות מרה: מתחם בתי הזיקוק מזהם את הסביבה ומוסיף לתחלואת התושבים באופן שאינו מקובל במדינות עולם מתוקנות. מהנתונים של סקר הבריאות עולה שכבר כעת בז"ן אחראיים על עלייה בתחלואה נשימתית, במחלות סרטן ועלייה באשפוזים. חשוב להדגיש כי התכנית איננה נותנת מענה לבעיות חמורות אלה.

בתכנית בז"ן מבקשים אישור להתרחבות פי – שלושה! אך התכנית איננה מציינת מה בכוונתם לבנות – משרדים או מתקנים חדשים שיוסיפו זיהום סביבתי? אולי להוסיף גם משהו על התקן או הפיקוח?

התכנית הופקדה להערות הציבור בחודש יולי האחרון, לאחר שרשויות מקומיות ומשרדי ממשלה רבים – בהם משרד הגנת הסביבה, הבריאות, הפנים, התשתיות והביטחון – אישרו אותה. הקואליציה לבריאות הציבור, בשם אלפי תושבים, תמהה: כיצד הרשויות הוציאו תחת ידם תכנית שבמקום להסדיר את הפעילות במתחם אחת ולתמיד, רק תפגע בבריאות הציבור?

התנגדות הקואליציה היוותה בסיס להתנגדות של רשויות מקומיות רבות, החוששות אף הן ממצב בו בריאות תושביהן תמשיך להיפגע מהזיהום הסביבתי בהווה ובעתיד.

לקריאת ההתנגדות המלאה: http://www.phc.org.il/6696

פעילי מגמה ירוקה הבינו מייד את הסכנה לציבור הטמונה באישור תכנית חפאג 1200ב', במסגרתה מתוכננת הגדלת מתחם בתי הזיקוק במפרץ חיפה פי 4.

כבר מהתבוננות ראשונית על פני הדברים עלה ריח רע (תרתי משמע) של מנהל ציבורי לא תקין .

ככל שמעמיקים בפרטי תכנית המתאר, בהליכי אישורה להפקדה ובהליכים עתדיים להקמת מתקנים נוספים בבז"ן ,מתבהרת תמונה עגומה הרבה יותר של הפקרות, הזנחת טובת הציבור לטובת קומץ בעלי הון, שיקולים זרים של מקבלי החלטות והסתרת התכנית מעיני הציבור .

תכנית המתאר שהגישה בז"ן, איננה מכילה כל  התחיבות למה מתוכנן לקום ב 600,000 מ"ר שיאושרו לה, לכמות וסוג מזהמים שייפלטו לריאות של כולנו ,

אע"פ שמנהלים בבז"ן אמרו לפעילים בפה מלא  שיש תכנית להגדלת הייצור בבז"ן גם לצרכי ייצוא, אין  בתכנית כל התחיבות לעמידה בתקנים, כמות חמרים מסוכנים.

עיריית חיפה מנגד, בראשות יונה יהב, שאמורה הייתה להיות אמונה על טובת הציבור ובריאותו, בצעד לא מוסבר מאשרת את התכנית הזו להפקדה על כלל מרכיביה החסרים,

ומייד אח"כ בצעד שנראה כמס שפתיים מגישה התנגדות לאותה תכנית מתאר שהיא עצמה אישרה כשלושה חודשים מוקדם יותר, ובכך פוסלת את  זכותה להתנגד כחברה בוועדה המחוזית לתו"ב !

פעילי מגמה ירוקה הבינו מייד את הסכנה הנשקפת לציבור מאישור התכנית .מצוידים באינסוף אנרגיות יצאו כמעט מידי ערב לרחובות והחתימו כ 2100 תושבים, ראשי ערים, חברי כנסת וארגונים על התנגדויות, עשו מאמצים להחדיר את הנושא לתודעה הציבורית דרך צעדות מחאה,  עימותים עם מנהלי בז"ן בכנס קלינטק וכלי תקשורת.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.