postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חוק שעות עבודה ומנוחה – יוזמה להרעה בזכויות העובדים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חוק שעות עבודה ומנוחה – יוזמה להרעה בזכויות העובדים

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות ב 30.10.12 0:03

בלחץ לשכת התיאום של הארגונים הכלכליים – המאגדת את רוב המעסיקים במשק – הוקמה וועדה ממשלתית לשינוי חוק שעות עבודה ומנוחה. בוועדה אין ייצוג לארגונים למען זכויות עובדים ולארגוני נשים. הארגונים החברים בפורום לאכיפת זכויות עובדים מזהירים מפני פגיעה בתנאי ההעסקה

 המעסיקים לחצו, הממשלה מסדרת:

ועדה ממשלתית עלולה לפגוע בזכויות העובדים לתשלום עבור שעות נוספות

בימים אלו מתכנסת הוועדה הממשלתית לשינוי חוק שעות עבודה ומנוחה (התשי"א 1951). הוועדה הוקמה לאחר שלשכת התיאום של הארגונים הכלכליים, המאגדת את רוב המעסיקים במשק, לחצה במשך 3 שנים על משרד התמ"ת לפעול כדי להקל על מעסיקים ולהקטין את גובה התשלומים לעובדים עבור שעות נוספות.

הוועדה, שבראשה יעמוד אלי פז, לשעבר סמנכ"ל במשרד תמ"ת, תורכב משלושה נציגי משרד התמ"ת, שלושה נציגי משרד האוצר, נציג של המעסיקים ונציג של ההסתדרות. בוועדה אין ייצוג לארגוני נשים או לארגונים למען זכויות עובדים, המטפלים בענייניהם של העובדות והעובדים הבלתי מאוגדים, שהם כידוע העובדים החלשים ביותר, ובהם צפוי שינוי החוק לפגוע בצורה החריפה ביותר.

הארגונים החברים בפורום לאכיפת זכויות עובדים מזהירים כי המלצות הוועדה עלולות לפגוע קשות בשכר העובדות והעובדים, יעודדו העסקה פוגענית על פני שעות ארוכות ויכשירו בפועל  העסקה בתנאי ניצול. במיוחד מדגישים הארגונים את הפגיעה הייחודית והקשה על תעסוקת נשים אשר לרוב ממלאות תפקיד כפול כעובדות וכאמהות.

לדברי עו"ד מיכל תג'ר מקו לעובד: "משרד התמ"ת נכנע ללחצי המעסיקים והקים ועדה על פי טעמם, מבלי לאפשר לעובדים המוחלשים ביותר במשק לבטא את קולם בדיונים על שכר בשעות נוספות. מקומם במיוחד השימוש בטרמינולוגיה של "גמישות" ו"התאמה למציאות", שמאחוריו מסתתרת מציאות עגומה שבה עובדים – בצווארון כחול ולבן – משתעבדים לשעות עבודה ארוכות ופעמים רבות אינם מקבלים את מלוא זכויותיהם כחוק."

"בישראל, שבה חמישית (20%) מכלל האנשים העובדים הם עניים, עבודה קשה היא כבר מזמן לא ערובה לחיים ברווחה. כעת, לאחר שנים של היעדר הגנה מספקת על חוקי העבודה, עולה חשש שועדת התמ"ת תיתן לניצול העובדים להכשרה חוקית."

לדברי עו"ד קרן שמש מאיתך-מעכי: " הארכת יום העבודה ידיר נשים מתפקידים רבים, יהפכן לפחות אטרקטיביות בשוק העבודה, תחסום את התקדמותן ותדחק אותן לשולי שוק העבודה. כך מצבן של האמהות העובדות בשוק העבודה, שגם כיום אינו טוב, ידרדר."

בעמדת הפורום לאכיפת זכויות עובדים מצוין כי החוק כפי שהוא היום מאפשר גמישות מספקת בשעות העבודה ואסור לשנות אותו. אלו ההמלצות שבמסמך:

  1. אין לשנות את חוק שעות עבודה ומנוחה.
  2. יש לקצר את שבוע העבודה ל-40 שעות, בדומה למדינות OECD.
  3. יש לראות בשעות הנוספות חלק מהשכר הקובע לצורך ההפרשות הסוציאליות וזכויות המגן. באופן זה תימנע העסקה בשעות נוספות המיועדת להפחתת עלויות ההעסקה.
  4. יש לבטל ההיתר להעסקה בשעות נוספות ולייחד אותו למקרים חריגים ובהתחשב בהסכמת העובדים.

לנייר העמדה של הפורום לאכיפת זכויות העובדים

 הודעה מטעם: האגודה לזכויות האזרח בישראל / איתך-מעכי משפטניות למען צדק חברתי , קו לעובד  /  הקליניקה לזכויות עובדים בפקולטה למשפטים / שדולת הנשים המאוגדים בפורום לאכיפת זכויות עובדים

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. חוק שעות עבודה ומנוחה – הוועדה לשינוי החוק מזמינה את הציבור להופיע לפניה :

    […] הפרסום על יוזמה להרעת תנאי העבודה, מגיב ברק גרנות ראש תחום […]

  2. עבודה שחורה » נפתלי בנט, שר הכלכלה רוצה לבטל תשלום שעות נוספות יומיות לשכירים :

    […] לשנות את חוק שעות עבודה ומנוחה הקיים היום. לובי גדול של מעסיקים מפעיל לחץ על ביטול השעות הנוספות. אם זה יקרה, מצב […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.