חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לידתו של הליכוד החדש וההזדמנות של השמאל

נושאים בחירות 2013, פוליטי ב 28.10.12 2:39

לידתה של המפלגה הלאומית הקנאית של נתניהו וליברמן מהווה הזדמנות לשמאל לבנות כוח חזק מחויב לצדק חברתי ולשלום, שנשען על איגודי עובדים, אנשי שכונות, המעמדות הנמוכים ומעמד הביניים, חילונים, דתיים מסורתיים, יהודים, ערבים, ותיקים ועולים חדשים

מאת: א. קוריאל

  תום נשף המסכות – לידתו של הליכוד החדש וההזדמנות של השמאל

מפלגת הליכוד הצליחה לשכפל את עצמה בצורה מעוררת כבוד והגיעה בכנסת האחרונה ל- 70 מנדטים. איך היא עשתה את זה? פשוט: ליכוד א' (מחל) – 27 מנדטים, ליכוד ב' (קדימה) – 28 מנדטים, ליכוד ג' (ישראל ביתנו) – 15 מנדטים. רבים לא זוכרים, אך הליכוד לא קמה כמפלגה אחת, אלא (כשמה כן היא), ליכוד של מפלגות. הבסיס היה מפלגת "חרות" מיסודו של מנחם בגין, שהייתה מבוססת על בוגרי האצ"ל והתנועה רוויזיוניסטית. חרות הייתה מפלגת האופוזיציה הראשית לשלטון מפא"י/המערך, אך מעולם לא הצליחה לאיים על השלטון. חרות הצליחה ליצור ברית פוליטית עם המפלגה הליברלית, מפלגת מרכז שייצגה את הבורגנות העירונית. מפלגה שדיברה על כלכלת שוק ובזה לעבודה המאורגנת, להסתדרות, לקיבוצים ולמושבים. לאיחוד הבסיסי הזה נוספו עוד כוחות שונים שדגלו בא"י השלמה. האיחוד בין חרות לליברלים הוא שהקנה לליכוד את הכינוי "מפלגה לאומית ליברלית".

מפלגת התחייה התפלגה ממפלגת האם לאחר הסכם השלום עם מצרים ופעלה בצורה עצמאית עד שנעלמה מהמפה הפוליטית בבחירות 92'. על חורבותיה קמה בבחירות 99' מפלגת ישראל ביתנו כמפלגת ימין קיצונית ששילבה בתוכה גם את קהל העולים החדשים. הליכוד רץ בשני ראשים עד אשר פרש ממנו אריאל שרון והקים את קדימה. קדימה היתה ליכוד ב', מעין ליכוד "רך" יותר שויתר על חלום א"י השלמה, אבל בלי לאמץ את רעיון השלום. התוצאה הייתה הליכה לכיוון מהלכים חד-צדדיים. קדימה הצליחה לצרף אליה ח"כים ממפלגת העבודה שמחזיקים בהשקפה כלכלית ליברלית וכך יצרה לעצמה תדמית "מתונה" שהצליחה לקרוץ למצביעי מרכז ולמצב את עצמה כמפלגת שלטון בפוטנציה וכאלטרנטיבה מזויפת לשלטון הליכוד.

נשף המסכות מיצה את הצלחתו באופן גורף בבחירות 2009 כאשר גם מצביעי שמאל רבים בחרו בליכוד ב' בראשות ציפי לבני. העובדה שקדימה נשארה מחוץ לממשלה הצליחה לבלבל רבים, שלא הבינו כיצד מפלגת האופוזיציה הראשית היא כל-כך רופסת. אם מביאים בחשבון שמפלגת האופוזיציה הראשית הייתה למעשה לווין של מפלגת השלטון, אזי ברור כיצד קרה הדבר.

היום תם נשף המסכות. קדימה הופכת במהירות לנחלת העבר וחוזרת לגודלה הטבעי של המפלגה הליברלית –7 מנדטים לכל היותר (אם בכלל תעבור את אחוז החסימה). ליכוד א' וליכוד ב' גילו שדבקותם המשותפת בא"י השלמה, בצירוף החשש מהיחלשות בקלפי של ליכוד א' והרצון של ליכוד ב' (ליברמן) להפוך למנהיג הימין מאפשרת את איחודם. במקום שלוש מפלגות ליכוד תרוץ בבחירות הקרובות מפלגת ליכוד אחת. זו תהיה מפלגה לאומית קנאית, על סף הגזענות, בניגוד למפלגה הלאומית הליברלית, שנולדה אי שם בראשית שנות ה- 70. הליכוד הישן מת. נשף המסכות נגמר. עכשיו זמנו של הליכוד החדש: חבירה מרנינה בין ליברמן לפייגלין.

סופו של נשף המסכות ולידתה של המפלגה הלאומית הקנאית מהווים הזדמנות של ממש לשמאל. לא הזדמנות ל"איחוד כוחות" מזויף עם מפלגות המרכז הבורגניות שמשרתות את אוליגרכית ההון המקומית, כי אם בנייתו של שמאל חזק, מחויב לצדק חברתי ולשלום, שמאל שנשען על איגודי עובדים ועל אנשי שכונות. שמאל שהוא ברית בין המעמדות הנמוכים לבין מעמד בינוני בעל הכרה. שמאל שיכול לדבר אל יהודים ואל ערבים, אל חילונים ואל דתיים ומסורתיים, אל ותיקים ואל עולים חדשים כאחד. שמאל שיכול לעלות לשלטון.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

  1. א. קוריאל :

    תיקון: ראשיתו של הליכוד כמפלגה לאומית ליברלית היתה בהקמת סיעת גח"ל ב 1965 לקראת הבחירות לכנסת השישית. הסיעה הפכה למפלגה אחת ב 1973.

  2. ק. טוכולסקי :

    הקמת הימין החדש מאפשרת גם לבדל את השמאל מהמרכז, שמאל מול ימין בלי מתווכים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.