postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האם איחוד בין ה"עבודה", "קדימה" ו"יש עתיד" יחזק את הגוש?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם איחוד בין ה"עבודה", "קדימה" ו"יש עתיד" יחזק את הגוש?

נושאים בחירות 2013, פוליטי ב 28.10.12 2:40

בעקבות האיחוד בין ה"ליכוד" ל"ישראל ביתנו" עולה שאלת האיחוד בגוש השמאל-מרכז. האם מפלגות גדולות מרוויחות מאיחוד? המאמר סוקר את ההיסטוריה של איחודי המפלגות בכנסת, ומגיע למסקנה כי בניגוד לאיחוד בגוש הימין, כוחו של גוש שמאל מרכז יהיה בשמירה על ייחודיות המפלגות בו

מאת: נפתלי גוטמן

 כוחנו באחדותנו?

האיחוד בין הליכוד לישראל ביתנו ודאי יעורר את אלו הקוראים לאיחוד השורות גם בשמאל-מרכז לרשימה אחת גדולה עבודה-לפיד-לבני. תגובה זו לאיחוד בימין היא היסטריה העומדת בניגוד ללקחי ההיסטוריה.

אכן יש מפלגות שאיחוד עבורן הוא מחויב המציאות. מפלגה שכוחה הוא כשני מנדטים כ- 1.67 אחוז יכולה ליפול בקלות מתחת לאחוז החסימה 1.5% ולכן חייבת להתאחד כך עשו דגל התורה, מפד"ל וכן מפ"ם, שינוי ור"צ בהקימם את מר"צ.

אך האם מפלגות גדולות מרוויחות מאיחוד?

בשנת 1969 זכה המערך בהישג חסר תקדים 56 מנדטים + 4 מנדטים של מפלגות מיעוטים המסונפות לו הקנו לו מחצית מהמנדטים בכנסת. זה היה המערך הגדול שאיחד בין מפא"י אחדות העבודה ורפ"י למפלגת העבודה ב-1965 וצירף את מפ"ם לרשימה משותפת. אך מי שיביט באתר הכנסת בהיסטוריה של הכנסות יגלה שכאשר רשימה זו הלכה לבחירות היא כללה 63 ח"כים גם אם נוסיף לכך את הרשימה הממלכתית עדייו מדובר ב- 64 (1965) לעומת 60 (1969).

בבחירות 65 המערך הקטן (מפא"י+אחדות העבודה) לא היה האיחוד היחיד גח"ל התאחדה עם הליברלים שכוחם היה שווה בבחירות 61: 17 מנדטים. גח"ל הלכה לבחירות עם 27 ח"כים (מהמפלגה הליברלית פרשו שבעה והקימו את ל"ע) גח"ל קיבלה 26 וכיוון שחלוקת המנדטים ברשימה הייתה שווה את המחיר שילמה חירות מה שהביא לתסיסה וקריאה להתפטרות בגין. גם אם נצרף ל-26 של גח"ל ב-1965את ל"ע (5) נקבל 31 עדיין לא 34 של הליברלים וחירות ב-1961.

נוכל גם להזכיר את איחוד עם אחד של עמיר פרץ עם העבודה שהביאה את העבודה לאותה תוצאה שאיתה הלכה לבחירות, 19 מנדטים. העבודה (ישראל אחת) שילמה על ההליכה עם מימד פעם אחת 2 מנדטים ופעם אחרת מנדט בשעה שכוחה של מימד, כפי שהוכח שהתמודדה לבד, הוא בקושי מנדט. העבודה גם שילמה על ההליכה ביחד עם גשר של דוד לוי יותר ממה שהליכה זו הניבה.

ניתן להביא דוגמאות לכך שפילוג מגדיל את כמות המנדטים. מפ"ם קיבלה בבחירות 1951, 15 המנדטים אבל התפצלות אחדות העבודה ממנה הביאה לכך שבבחירות 1955 קיבלו שתי הרשימות 10+9, 1959  7+9, 1965 8+9. כלומר הפילוג הגדיל את כמות המנדטים.

על אף שישנם מקרים, במפלגות חרדיות ודתיות שאיחוד אף הגדיל את מספר המנדטים, ניתן לומר שפעמים רבות (או כמעט תמיד) האיחוד אינו מגדיל את מספר המנדטים ואף מקטין אותם כי בוחרים בשתי המפלגות המתאחדות שנמצאים בקצה הרחוק מהמפלגה שמתאחדים איתה לא מרוצים מהאיחוד שמזיז את המפלגה ימינה או שמאלה, בהתאם למפלגה איתה היא התאחדה. הם בוחרים להצביע למפלגה הקרובה לדעותיהם מימין או משמאל למפלגתם הקודמת.

מסיבה זו הליכוד + ישראל ביתנו המונים 42 ח"כים בכנסת הנוכחית להערכתי ישיגו לכל היותר 40 מנדטים (יש סקרים החוזים נפילה דרמטית יותר). מהליכוד המתונים יזלגו למרכז (אולי אף לעבודה) ומזרחיים לש"ס או לקדימה או לעבודה, מישראל ביתנו יזלגו ימניים לאיחוד הלאומי, תומכי נישואים אזרחיים  ללפיד או אף למר"צ.

לא רק הסיכוי שגוש מרכז – שמאל יתחזק מהאיחוד הוא סיבה לא להתאחד, אלא שאיחוד גוש זה עלול לגרום לאובדן בוחרים. סוציאליסטים לא יאהבו את האיחוד עם לפיד ואלו שאינם סוציאליסטים לא יאהבו את האיחוד עם יחימוביץ'.

לכן בניגוד לימין שגורס "כוחנו באחדותנו" צריך גוש המרכז – שמאל להכריז "כוחנו בייחודינו".

נפתלי גוטמן הוא עורך פורטל BSH לצדק חברתי

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

2 תגובות

  1. אורי :

    אין ספק שמבחינה טקטית איחוד מפלגות פוגע כמעט תמיד בכוחן (למעט מפלגות שמתנדנדות סביב אחוז החסימה). מעבר לכך מדובר בפגיעה בדמוקרטיה. הבחירות לכנסת השביעית שציינת כנפילה של המערך הגדול (שמשום מה נתפסת כהצלחה) היו גם נפילה גדולה באחוזי ההצבעה (ירידה של כחמישה אחוזים שלא השתקמה ממש אף פעם).

    מצביעים רבים רוצים להצביע הצבעה מדוייקת ככל הניתן ומוכנים לקבל פשרות אחר כך כחלק ממו"מ פרלמנרטי. הם אינם מוכנים, ובצדק, לקבל את הפשרות הגדולות בטרם הוברר מה כוחו של כל חלק בפאזל. בנוסף פשרות שמבוצעות בתוך המנגנון המפלגתי לעולם יהיו שקופות פחות וניתנות פחות לבקרה מאשר פשרות שהושגו בכנסת לאחר הבחירות.

    מפלגות גדולות הן החלום של בעלי ההון, כוחות מאורגנים, והאליטות החברתיות.

  2. ק. טוכולסקי :

    אם היה גוש היה מה לאחד. אני מקווה שקדימה, יש עתיד, רשימת רמון-ליבני-אולמרט והעצמאות יתאחדו לרשימה אחת שיש לה היום 33 מנדטים ושמירצהשם לא תעבור את אחוז החסימה. גם בגוש השמאל אין טעם באיחוד גורף, אולי איחוד בין העבודה, הירוקה ומימד אולי גם מרצ. יש כמובן גם מקום להצטרפות של דעם לחדש, אבל מאין טעם באיחוד גורף.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.