חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תוכנית RESTART ישראל – אופיר פינס עונה לשאלון חוג "מן היסוד"

נושאים מכתבים ב 9.04.07 23:05

כ"א בניסן תשס"ז
9 באפריל 2007

לכבוד
אלי נחמיאס ויעקב חייא
חוג "מן היסוד"

אלי ויעקב שלום,

ראשית כל, ברצוני להודות לכם על שאלותיכם.

אני מאמין כי כמועמד לראשות מפלגת העבודה, מחובתי להציג בפני בוחרי תוכנית מפורטת, העוסקת בכל תחומי החיים בישראל. על כן גיבשתי בשיתוף עם אישים מובילים בתחומם מהאקדמיה ומתחומי העשייה הציבורית והפוליטית, את תוכנית RESTART ישראל, הכוללת חלק נרחב העוסק בצמצום הפערים בחברה הישראלית ובמלחמה בעוני.

שמחתי כי נתתם לי את ההזדמנות להציג בפני חברי מפלגת העבודה את עמדותיי החברתיות הכלכליות ואני מקווה כי תמצאו בתשובותיי מענה ראוי.

את התוכנית המלאה תוכלו לקרוא באתר האינטרנט שלי www.pines-paz.co.il

שאלה: מהן עמדותיך בנושא הנהגת פנסיה חובה ?
תשובה: אני תומך בהנהגת פנסיה חובה שתבטיח קיום בכבוד לכל אזרח ואזרחית. הזכות לפנסיה היא זכות חברתית של כל אזרח משלם מיסים ועל המדינה לדאוג שלא יהיה מי שבערוב ימיו לא יזכה לביטחון כלכלי.

שאלה: מהי עמדתך בסוגיית ההפרטה ?
תשובה: אני מתנגד לתורת ההפרטה מבית מדרשם של ביבי ואולמרט. הפרטה של גופים ציבוריים צריכה להיעשות רק במקרים בהם היא מספקת תוצאות כלכליות וחברתיות ולא כפי שהיא נעשית כעת, כאשר קודם כל מפריטים ואחר כך חושבים כיצד להתמודד עם הבעיות שההפרטה יוצרת.

שאלה: כיצד הצבעת בסוגיית הפרטת חברת החשמל ?
תשובה: התנגדתי להפרטת חברת החשמל. אני סבור שגוף כה חשוב, חייב להיות באחריות המדינה. אין זה אומר שלא צריך לבחון אספקת חשמל גם מגורמים פרטים, אך חברת החשמל חייבת להמשיך ולהיות בבעלות ובאחריות המדינה ולא להיות מנוהלת בהתאם לאינטרסים כלכליים של בעלי הון, שטובתם האישית קודמתם בעבורם על טובת הכלל.

שאלה: האם אתה בעד הגדלת שכר המינימום ?
תשובה: אני בהחלט תומך בהגדלה הדרגתית של שכר המינימום, בהיוועצות ובתיאום עם ההסתדרות וארגוני המעסיקים. פערי השכר במדינת ישראל, הם הגדולים ביותר בעולם המערבי ועלינו לפעול לצמצומם, הן באמצעות הגדלת שכר המינימום והן באמצעות קביעת שכר מקסימום, לפחות בשירות הציבורי.

שאלה: כיצד היית מגדיר את עצמך מבחינה חברתית כלכלית ?
תשובה: אני מגדיר את עצמי כסוציאל דמוקרט – אני מאמין ביוזמה חופשית, שלא באה על חשבון החוסן החברתי. מדינת ישראל צריכה להתקנא במודל החברתי הסקנדינבי אשר אפשר פיתוחן של כלכלות מהמובילות בעולם, בד בבד עם חוסן חברתי גבוה ופערי שכר מהמצומצמים בעולם.

שאלה: האם אתה תומך בחקיקה של הכנסת בתחום יחסי העבודה ?
תשובה: אני מתנגד עקרונית למעורבות של הכנסת בכל הקשור ליחסי העבודה במדינת ישראל. יחד עם זאת, במציאות הישראלית ישנם לעיתים קרובות סוגיות הזועקות לשמיים שאין דרך אחרת לטפל בהן ולתת להן מענה זולת דרך החקיקה, כשהבולטת שבהן היא בעיית פערי השכר העצומים.

שאלה: מהי עמדתך לגבי חוק ההסדרים ?
תשובה: אני סבור שחוק ההסדרים הוא אמצעי בעייתי שיש לפעול לצמצומו ככל הניתן. החוק מאפשר חקיקת בזק במקרים בהם הממשלה מבקשת להימנע מדיון אמיתי בהצעותיה והדבר מביא לזילות הכנסת ולקבלת החלטות לא ראויות. יחד עם זאת, כל עוד החוק קיים ראוי כי חברי הכנסת יבחנו אותו לעומקו ויחדלו מהצבעה אוטומטית מבלי לבדוק בפרוטרוט את סעיפיו.

שאלה: האם אתה תומך בהוצאת "חוק הדיור הציבורי" ממסגרת חוק ההסדרים ?
תשובה: אני תומך ביישומו של חוק הדיור הציבורי ואעשה כל שנדרש על מנת למנוע כל פגיעה בו.

שאלה: מהי עמדתך לגבי מדיניותו הכלכלית של נתניהו ?
תשובה: נתניהו הנהיג במדינת ישראל מדיניות כלכלית ברוטאלית, שהביאה עושר למעטים ופגעה קשות בהמונים.
במדינת ישראל חיות זו לצד זו שתי מדינות, האחת שבעה ושמחה בחלקה והשנייה רעבה ומיואשת. לנוכח התפוררות ה"ביחד" הישראלי מתפתחת כאן תופעה שרבים מאזרחי מדינת ישראל חיים כבתוך בועה. בקצה האחד "בועת גן העדן" – מעגל חיים של נוחות ורווחה שהאזרח הממוצע יכול רק לחלום עליו ובקצה השני "בועת הגיהינום" – מעגל חיים של מאבק הישרדות קיומי ובלתי פוסק. מציאות הזו היא תוצאה של מדיניותם הכלכלית של נתניהו ואולמרט, ואני מאמין ביכולתה של מפלגת העבודה לשנות אותה.

תודה רבה,
אופיר פינס-פז

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

5 תגובות

 1. פאנצ'ו :

  אני מקווה מאד שיפרסמו את התגובה הכנה שלי.

  תיסלח לי מר פינס, אבל התשובות שנתת הם שטחיות ולא ראויות לאדם במעמדך.

  אתה קל על ההדק, שופט בקלות דעת מדיניות כזאת או אחרת, ללא כל התווית מדיניות חדשה ונכונה יותר מצידך.

  למרות שאני מעריך אותך כדמות ציבורית, בתשובותיך העמומות והלא חדות גרמת לי להחליט באופן גורף כי כרגע אתה מועמד לא ראוי לראשות הממשלה.

 2. מתלבט :

  לדעתי חלק מהבעיה קשור לנוסח חלק מהשאלות שמזמין תשובות עמומות ולא מחייבות שנועדו לרצות את כולם, לדוגמה השאלה לגבי הפרטה. הדגש צריך להיות על עשייה – מה עשית ומה תעשה, כמו בשאלה על חברת החשמל.

 3. אחד שלא ספר אותך :

  עד התשובות האלו באמת לא ידעתי את עמדותך בנושאים וחשבתי שנוח לך פשוט להיות חסר דעה, טוב לראות עמדות חדות ברורות ונחרצות וחבל שאתה מחוץ לעשייה ולא מקדם אותם. יחד עם זאת אנחנו עדיין עם עמיר פרץ שהוא מהיחידים שעמדותיו בנושא באמת ברורות ובלתי מתפשרות

 4. עבודה שחורה » ארכיון » עזרו לנו לעצור את הפרטת רשות הדואר – ליאת יקיר-טמנג לח”כים :

  […] שניים מכם התנגדו ומתנגדים עדיין להפרטת חברת החשמל: אופיר פינס ועמי […]

 5. אופיר פינס: אני בוחר בדרך השלישית :

  […] אופיר פינס לשאלות בנושאי כלכלה וחברה לקראת הפריימריס – כאן באתר שלנו וכאן באתר אופקים חדשים. (וראו גם ניתוח […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.