חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מממשלה מונהגת לממשלה מנהיגה

נושאים בחירות 2013, דעות, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 22.10.12 1:09

הקו המפריד בין ממשלה גדולה* לממשלה קטנה הוא הקו המפריד בין סוציאל-דמוקרטיה למה שמחוצה לה. גודל הממשלה, בהגדרת הכלכלנים, נקבע על ידי שיעור הוצאתה בתוצר. משמעות המדד חורגת מתרומת הממשלה לשירותים הציבוריים. הוא מסמן גם את מעורבותה של הממשלה בתכנון, בניתוח, ברגולציה ובכל פן אחר של ניהול הכלכלה
מאת: תמר בן יוסף

תקציב גדול מאפשר את החזקת כוח האדם הנדרש להפעלת ממשלה מעורבת. תקציב גדול גם מעיד על מחויבותה של הממשלה ליעדים כגון תעסוקה מלאה, דיור ציבורי והשכלה גם למי שאינו יכול לקנות תעודת גמר בכסף. וכדאי לומר כאן כבר בהתחלה, הוצאה גדולה אין פירושה בהכרח גירעון גדול. את ההוצאה הנוספת אפשר לאזן בעזרת מסים נוספים.

וכמו במדדים אחרים בכלכלה, גם כאן לא נקבע מספר מסוים המפריד בין ממשלה קטנה לממשלה גדולה. ההבחנה היא השוואתית. בישראל, ניכרת ירידה עקבית בשיעור הוצאת הממשלה בתוצר – מ54% עד 55% בראשית שנות ה-90 ל-42% ב-2011. בישראל, ניכר גם שיעורה הנמוך של הוצאת הממשלה בתוצר בהשוואה בינלאומית. דו"ח בנק ישראל ל-2009 מציג שיעור הוצאה של 44% בישראל לעומת 54% עד 58% בצרפת ובמדינות סקנדינביה, ו-50% בממוצע OECD. הפער עוד מעמיק בהרבה כשבודקים את משקל ההוצאה האזרחית בתוצר, בגלל נטל הביטחון הייחודי של ישראל.

התקדמות לממשלה גדולה היא, אם כן, חזרה לערכי העבר של ישראל, חזרה לעידן שקדם להקצנה הניאו-ליברלית. התקדמות לממשלה גדולה היא גם התקרבות לאירופה הנאורה, המשלבת ערכים חברתיים עם יעילות כלכלית, והתרחקות מהאינדיוידואליזם האמריקאי או היפני (שיעור הוצאה של  42% בתוצר ב-2009). כל מה שצריך לעשות להשגת המטרה הזו, הוא הגדלת ההוצאה השנתית בקצב גבוה יותר מאשר קצב גידולו של התוצר.

וכדי לשכנע את הציבור שממשלה גדולה היא מטרה ראויה, ראוי להבהיר לו שמה שלא נשלט על ידי הממשלה נשלט על ידי כוחות השוק. ובמילים אחרות, נתח קטן של הוצאת ממשלה בתוצר, פירושו נתח גדול של פעילות כלכלית הנמסר לכוחות השוק. זוהי אותה רפואה פרטית המוכרת לכל, בועת הדיור הידועה, והיעדרה של יד מכוונת במחירי החלב ובמחירי מוצרים חיוניים אחרים.

ממשלה קטנה היא, אם כן, ממשלה מונהגת על ידי כוחות השוק. ממשלה גדולה היא ממשלה מנהיגה. זו ממשלה נותנת את הכבוד הראוי לכוחות השוק היכן שהם נדרשים, אך גם יודעת לרסנם היכן שצריך.

ההתקדמות מממשלה קטנה לממשלה גדולה היא התקדמות מממשלה מובלת לממשלה מובילה, מממשלה נחבאת לממשלה נוכחת, מממשלת ראש קטן לממשלת ראש גדול, מממשלת זנב לממשלת ראש. נתניהו, בדיבוריו, החדיר את מושג "האיש השמן" – האיש הזולל לשווא את כספי הציבור – לעומת "האיש הרזה", האיש של ממשלה קטנה ויעילה. וכמו בתחום האופנה, בואו נכריז על תום עידן האנורקסיה החולנית. בואו עכשיו, לקראת הבחירות, נדבר על האיש העגול, המלא, החביב. האיש שאינו חושב רק איזה גזירות לגזור על הציבור. האיש שיודע לגבות מסים צודקים ממי שיש לו, ולהרעיף מאוצרותיו על הציבור.

לאתר של תמר בן-יוסף

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_______________
* הערת העורך: אין הכוונה למספר השרים בממשלה

תמר בן יוסף היא כלכלנית, עיתונאית, מרצה ומחברת הספר "ברוכים הבאים לשוק החפשי"

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. עמית-ה :

  אפשר גם להוסיף ממשלה גדולה פירושה דמוקרטיה.
  כי כאשר הממשלה מנהלת את השוק היא עושה זאת לפי סדרי עדיפות שנקבעו בבחירות.
  כאשר השוק הוא "חופשי" זאת דיקטטורת ההון.

 2. תמר בן-יוסף :

  עמית,

  מסכימה אתך. אני בעיקר מעוניינת בבחירה של ביטוי אחד קליט מכל אלה, שיחליף את הביטוי ממשלה קטנה-ממשלה גדולה בהסברה לציבור הרחב.

 3. מפגש: בוחרים תקציב חברתי | ד"ר יניב סהרוני :

  […] מממשלה מונהגת לממשלה מנהיגה […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.