חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מגמה ירוקה למפלגות: בחרתם בחופים – בחרתם בציבור

נושאים חדשות, תכנון ובניה ב 17.10.12 5:33

במסגרת הפגנה בבת-ים כנגד בניית גורדי-שחקים בחוף הטיילת קראו הפעילים לפוליטיקאים שלא להתרפס בפני בעלי ההון.
מתוך ההודעה לעיתונות של מגמה ירוקה 
הבנייה המאסיבית של בעלי הון וכרישי נדל"ן לאורך כל חופי הארץ לא נבלמת ואף מתעצמת: ארבעה גורדי שחקים פרטיים מתוכננים להיבנות על חוף הטיילת בבת ים, במרחק של פחות מ 100 מטרים מן החוף, דבר העלול לפגוע בנגישות של תושבי העיר לחוף הים הציבורי ובשהייה בו.
ועד הפעולה להצלת חוף בת ים נלחם מזה שנתיים כנגד הבנייה על החוף ולאחרונה הגיש עתירה לבית המשפט המחוזי כנגד התכניות. בעתירה נטען, בין היתר כי הבניינים הגבוהים מתוכננים כבתי  דירות לאנשים פרטיים. הדיון נקבע לחודש פברואר בשנה הבאה.
תושבי בת ים הזועמים, בצוותא עם פעילים סביבתיים מחופים אחרים בארץ, צעדו הערב לאורך טיילת בת ים, הגיעו מתחת לבית ראש עיריית בת ים, מר שלומי לחיאני ואמרו "חוף הים הוא לא נדלן, חוף הים הוא של כולם!".
פעילי מגמה ירוקה בנו דגם קלפי ענק והזמינו את הציבור לשים פתק בקלפי, להצביע לחופים נגישים לציבור, להגנה על הסביבה ולצדק בחלוקת משאבי הטבע וקראו לציבור לבחור רק בפוליטיקאים שיתחשבו ברווחת הציבור ולא באינטרסים של בעלי ההון.

דב חנין והקלפי בהפגנת מגמה ירוקה בבת-ים
צילום: חן יעקובי

ח"כ דב חנין, אשר יזם את הצעת החוק לתיקון חוק החופים הגיע גם הוא לתמוך במאבק תושבי בת ים. חנין השתתף במיצג הקלפי הענק של מגמה ירוקה, ואמר: "אנחנו הולכים עכשיו לבחירות, אחד הדברים שחשובים לנו זה השמירה על החופים, זה הזמן לדרוש התחייבות מהשרים ומהפוליטיקאים, לקרוא להם להשמיע את קולם ולהתחייב לציבור ולא לנדלניסטים".
מדובר במגמה הולכת ומתעצמת של בעלי הון לנצל פרצה בחוק החופים שנחקק בשנת 2004 והקובע כי החל משנה זו חל איסור מוחלט להקים פרויקטים נדל"ניים במרחק של נ100 מטרים מקו החוף וכי בנייה של בין 100-300 מטר תינתן רק לאחר אישור מיוחד של ועדה מקצועית. לרוע המזל, החוק לא נתן דעתו לתכניות הבנייה שאושרו לפני שנת 2004 ובעלי הון מנצלים זאת ובונים במהירות עוד ועוד פרויקטים נדל"ניים (בהסכמתם של ראשי הרשויות המקומיות), בטרם ייחקק תיקון לחוק האוסר את בנייתם של מפלצות בטון שאושרו לבנייה לפני שנת 2004.
גם השחקן והבמאי משה איבגי שגר בסמוך לחוף דור במישור החוף התגייס למאבק. בסרטון שהופץ לאחרונה ברשת וזוכה לתהודה רבה, מזהיר איבגי כי מגמת הבנייה המאסיבית מתגברת ביתר שאת וכי אם לא נתעורר עכשיו, אנחנו עלולים למצוא את עצמנו ללא חופים פתוחים יותר. מוסיף אבגי:  "ברגע זה ממש מקדמים תכניות כאלו על כל ס"מ חוף אפשרי:
בכנרת, בנהרייה, באכזיב, בבצת, בחיפה, באולגה, במכמורת, בעמק חפר, בנתניה, בהרצלייה, בת"א, בבת ים ובאילת! אנחנו בדקה ה- 90! אם יתממשו התכניות האלה,
לא יישאר לנו שום חוף. נישאר בלי חופים!" את הסרטון ניתן לראות בקישור הבא: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cA3vuYLf-8o
כזכור, ב-15.7.2012 אושר פה אחד התיקון לחוק החופים בוועדת השרים לענייני חקיקה, שאומר כי תכניות הבנייה הישנות אשר חוק החופים לא חל עליהן, ייבחנו מחדש ע"י הולחו"ף (הועדה לשמירת הסביבה החופית) בטרם תאושר בנייתם. השרים כאמור תמכו ברוב מוחלט, אך שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, שלא נכח כלל בוועדת השרים באותו יום הגיש למחרת ערר על החלטת כלל השרים ובכך עצר את קידום התיקון לחוק מסיבותיו שלו.
האירוע צולם בווידאו בשידור חי על ידי אבי בלרכמן, חדר המצב http://j14.org.il/j14live/yomgashum1
נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.