חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא לעבריינים מורשעים בכנסת

נושאים דעות, פוליטי, פוליטישוק ב 14.10.12 5:51

לאולמרט, הנגבי, דרעי ודומיהם המורשעים אין מקום כנבחרי ציבור.  עבריינים מורשעים לוחצים עכשו על דעת הקהל לאפשר את היבחרותם לכנסת.  רק חקיקה נאותה תאזן את מאמץ ה"הכשר" היח"צני (תשובה להני זובידה)
מאת: יעקב לקס

שלום הני,
האמירה שלך: "תנו לבוחרים להחליט" היא לכאורה האמירה הדמוקרטית ביותר.
זו סיסמה שמאחוריה צריך לעמוד תוכן של בחירה חפשית ומושכלת, לכאורה זה מצבנו.

כיוצא בזה סיסמת השוק החפשי.
לכאורה ההתנהלות שתביא להשאה (מיקסום) הרווחה של כולם.
אבל אלה רק לכאורה.
את אי-היותו של השוק "חפשי" לפי ההגדרות האידיאליסטיות של הוגיו, כולם יודעים.
חרפתו נישאת מהאוהלים, מההפגנות, מהרשתות החברתיות, מהעיתונים ואפילו מהתקשורת האלקטרונית.
מול כל אלה ההון מעמיק את אחיזתו בשלטון ומשם מהדהדות הקריאות בזכות אותו יצור-שאיננו-קיים-יותר "השוק החפשי". ההון משתמש לשם כך בכלים שבהם הוא מומחה גדול, בכל המערכת הנשכרת ליצירת אהדה ציבורית.  תוך כך גם מטמטמים את הציבור בשיטות שאתה, הני, מכיר טוב ממני ולא אפרט.

גם סיסמת "קול לכל", שהיא אבן פינה בדמוקרטיה, נוגעה באותו נגע. כבר לא די במצעי הבחירות של המפלגות (אצל אלה שטורחות לכתוב ולפרסם מצע). גדודי יח"צנים, "מעצבי-דעת-הקהל" וכיוצא באלה גונבי דעת, מסתערים על הציבור ומושכים אותו כל אחד לכיוון של מי שמשלם לו על טרחתו.
זה זיוף של הרעיון, זיוף שאיתו השלמנו.
התוצאות בקלפי מוטות – חוקית (כשר, אבל…) – לכוון של מי שהצליח לרכוש את "מעצבי-דעת-הקהל" המיומנים יותר.
המערכה הנוכחית – להכשרת פושעים אל "דין הבוחר" – איננה מה שהיא מתיימרת להיות.  זו מערכה שבה סכומי כסף לא קטנים מוזרמים אל "מעצבי-דעת-הקהל" שיעצבו את דעתנו להיות כולנו "משפטנים".  כולנו מקדשי הפסיקה בדבר ה"קלון" על-פי-ספר-החוקים ועל פי פסיקת השופטים.
אילו היה מורא בית-דין עליהם לפני שסרחו, מילא. אבל אז – ובמידה מסוימת גם עכשו – הם טורחים להשמיץ את מערכת המשפט, "רדיפה" וכיוצא בזו אמירות ביזוי.
הרף הציבורי לכשירות של מועמדים שהורשעו חייב להיות מוחלט. למועמד למשרה ציבורית לא עומדת ולא יכולה לעמוד חזקת "שילם-את-חובו-לחברה".
אסור לזירה הציבורית שלנו להכיל מורשעים באי נקיון כפיים, בעבירות מין או מי שזוכו מחמת הספק או שלא נגזר עליהם מאסר בשל סיבות מקלות.  אין תפוגה לקלון כזה בין אם הוטל או לא הוטל על-ידי בית-המשפט.
בסדר פסח אנו מצווים "קדש ורחץ" מי שרוצה להתקדש לשרות הציבור צריך להיות נקי-כפים.
"והיה מחנך טהור" הוא הצו שצריך להנחות אותנו.

לדרעי, אולמרט, הנגבי, רמון ודומיהם אין מקום בחיים הציבוריים, לפחות לא כנבחרי ציבור.
ואם הכסף שהם שופכים מעוור עיני חכמים, ראוי שהכלל הזה יעוגן בחוק.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , ,

10 תגובות

 1. דובי :

  צר לי, יעקב, אבל הטקסט הזה אינו אלא מתקפה ישירה על רעיון הדמוקרטיה. אם הציבור מטומטם, למה אנחנו נותנים לו בכלל להחליט? האם הדמוקרטיה אינה אלא אחיזת עיניים שתפקידה לגרום לאזרחים לחשוב שיש להם השפעה, כאשר תפקידה של האליטה הוא למשוך בחוטים מאחורי הקלעים ולהבטיח שיבחרו האנשים הנכונים והראויים לדעתנו גם בניגוד לדעת הציבור?
  לא. במקום זאת עלינו לצאת ולשכנע אנשים בערכה של הדמוקרטיה, בערכו של נקיון הכפיים ובחשיבות של בחירה שאינה בין רע לרע יותר, אלא שמבדילה קודם כל בין הראויים ובין הלא ראויים.
  כי אם כבר מוותרים על הדמוקרטיה, אני מעדיף שימנו אותי לדיקטטור וזהו. נשמע יותר כיף.

 2. הני זובידה :

  לקסי אני מצטער אתה פשוט טועה ומטעה אתה מנסה למסגר זאת לרעיון ניאו ליברלי אולם זהו רעיון דמוקרטי וחבל שאתה מבלבל בין השניים.
  הני

 3. מיכאל לינדנבאום :

  לוותר על נוכלים ומורשעים ,אינו ויתור על הדמוקרטייה.
  להיפך,צריך להיזהר מהמדרון החלקלק,בו מורשעים בדין הופכים ללגיטימיים.
  אם החוק לא קובע,אז גם דיקטטורים באים בחשבון,למה לא?.

 4. לקסי :

  דובי והני,
  החיים אינם "הכל-או-לא-כלום".
  מצב שבו חלקים מהציבור הם מה שנקרא Soccer Moms, ומושבעי תכניות הטמטום בטלויזיה – שהם חסרי תובנה פוליטית – עדיף לאין ערוך על כל דיקטטורה שהיא.
  אי-ראיית היותה של הדמוקרטיה שלנו מוטת הון היא עצימת עינים שלא הייתי מצפה למצוא אותה אצל אנשים נבונים כשניכם.
  סיסמת "קול לכל" היא הדבר הנכון כשזה נוגע לבחירות עצמן.
  היא מקבלת כמה כתמים רעים אם הכסף יכול להכניס אנשים כמו דרעי, אולמרט או הנגבי לעצם התחרות על
  מקומות השפעה.
  דובי, המתקפה על הדמוקרטיה היא מה שאנחנו רואים כעת בכותרות "רק אולמרט יכול" או "דרעי הוא כל כך כשרוני ומיומן שכולנו נפסיד אם הוא לא ישוב להנהגה".
  בביצה הפוליטית שלנו יש מכל הסוגים, את הנחשים והעקרבים צריך לבער, הנרקיסים לא יעשו את זה.

  הני, אני אכן איני כמוך, בעל השכלה מסודרת בפוליטיקה, אולם עד כמה שאני יודע המערכת הפוליטית שלנו היא "דמוקרטיה ליברלית" שעיקריה "קול לכל", חופש הדיבור, הגנה על זכויות המיעוט הפוליטי ושאר ירקות.
  הסוגיה שבה אנחנו דנים היא בעצם השמת מגבלות על הזכות להיבחר.
  אני מכיר בזכות של כל אחד להיבחר.
  מאידך אני מכיר גם בזכות של הדמוקרטיה להתגונן, לא רק מדוגמאות כמו גרמניה 1933 וכיו"ב, אלא גם ממי שפשעו בהיותם בעלי עצמת השולטים.
  אני חושש שעצימת העינים נוכח רצונם של המורשעים האלה להיבחר עלולה גם – ובקלות מרובה – להוליך אותנו אל המדרון החלקלק של אי בלימת אנטי דמוקרטים מלהיבחר ולהפוך אותנו למה שאיננו רוצים להיות.

 5. דליה :

  אם אנו רוצים פוליטיקה נקייה משחיתות, עלינו להעמיד מגבלות לחזרתם של מורשעים בדין, שריצו את עונשם, לפוליטיקה. לתת לציבור לקבוע את המגבלות, לדעתי זה גובל בפופוליזם. השאלה מי יקבע את המגבלות היא שאלה ראויה. הרי אם תינתן זכות זו לח"כים, הם עלולים לקבוע מגבלות על פי אינטרסים מפלגתיים. צריך לחשוב על הגוף שיקבע מגבלות כאלה ללא שום הטייה תועלתנית.

 6. יונתן כ. :

  אולי נמצא מלך פילוסוף טוב שידע לקבוע לנו מגבלות

 7. לקסי :

  יונתן כ,
  בתרבויות אחרות יש לכך בתי-לורדים

 8. יונתן כ. :

  וראינו מה הם שווים שזה בערך כלום וחצי.

  החוק הנוכחי מאפשר להטיח קלון על פוליטיקאי שהורשע.

 9. הני זובידה :

  דובי ודליה אתם חוטאים בפטרונות שהיא די אופיינית לאתר זה וגם לאנשים שבאים מתפיסת עולם מסויימת מאוד. מה אתם אומרים? הרי יש חוק, ריצוי עונש + שבע שנות צינון למי שעבר עבירה עם קלון – מה אתם מציעיות/ים לנאסור עליהם לרוץ לכל ימי חייהם? למה? בואו ונסגור את הפינה לגמרי – ונשליך מהחברה לים כל מי שפשע, מה דעתכם? לא ניתן לעבריינים לחזו לחברה לעולמי עד – מה דעתכן/ם?
  הגזמתי? למה? מה לא כל כך מוגזם ופטרנוי ברעיון שלכם שכולו מבוסס על הרעיון הניאו ליבלרי מהאתיקה היוד-נוצרית של מעשה ועונש – ואתם מוסיפים את חוסר היכולת לקבל מחילה….מעניין כנראה שאתם באמת זכיתם למשהו מיוחד כי אתם הרי יודעים יותר טוב מכולם מה טוב לכולם – אשרינו…
  רק אהבה
  הני

 10. ק. טוכולסקי :

  בהתחשב בזה שאולמרט הצליח לצאת אפילו בלי קלון או כלא למרות שהשופטים קבעו שהוא קיבל כסף מגורמים בעלי עניין בעודו מכהן כשר זה די מגוחך לחשוב שבית המשפט מרשיע את האשמים, רוב העבריינים החזקים יוצאים בזול. המשפט היה למשפח בואו לא נעשה ממנו קנה מידה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.