חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2013 – תקציב עכשיו

נושאים דעות, פוליטי ב 12.10.12 1:19

נתניהו צריך להציג לציבור את התקציב שהוא מתכוון להעביר אם וכאשר יבחר. אם נתניהו יחזור לכסא ראש הממשלה בפברואר 2013, איזה תקציב הוא יציג בפני הכנסת? על מפלגת העבודה להתייחס בקמפיין הבחירות שלה להצעת תקציב חלופית לזו של הליכוד, ולמקד את הקמפיין סביב נושא התקציב

מאת: דובי קננגיסר

בנאומו שלשום אמר בנימין נתניהו משהו שראוי להקדיש לו תשומת לב: הוא אמר שהוא לא יכול להעביר את תקציב המדינה, כי אנחנו נכנסים לשנת בחירות. לטענתו, בזמן בחירות שמים כולם את האינטרס המפלגתי לפני האינטרס הלאומי, ולכן תקציב שיחקק עכשיו הוא תקציב פופוליסטי, חסר אחריות, שיפגע בכלכלה הישראלית.

יש סיבה לחשוש שכשנתניהו אומר "כולם", הוא בעיקר משליך מעצמו. נתניהו הולך לבחירות כי הוא יודע שאם ידחה את הבחירות לאחרי שיעביר תקציב, הוא יאלץ לעשות אחד משני דברים: או להעביר את התקציב שהציבור רוצה (נו, זה ה"פופוליסטי", "חסר האחריות"), או, אם הוא מעביר את התקציב שנתניהו עצמו רוצה,[1] לספוג פגיעה אלקטוראלית פוטנציאלית ואולי אף להפסיד את ראשות הממשלה.

אבל אולי אני חושד בכשרים! אולי נתניהו באמת חושב שהמפלגות האחרות בקואליציה שלו הן פשוט לא אחראיות, ואילו הציבור דווקא ייתן לו גיבוי כדי להעביר את התקציב שהוא רוצה להעביר. יש דרך פשוטה לבדוק את זה: נתניהו צריך להציג לציבור את התקציב שהוא מתכוון להעביר אם וכאשר יבחר. לא תוכניות מעורפלות, לא הבטחות לטווח לא ידוע. תקציב. אם נתניהו יחזור לכסא ראש הממשלה בפברואר 2013, איזה תקציב הוא יציג בפני הכנסת? בלי עיזים ובלי שטויות. התקציב כפי שנתניהו רוצה להעביר אותו. כן, יתכן שיהיו שינויים כתוצאה מהמשא ומתן הקואליציוני, כמובן. אנחנו חייבים – ויותר מכך, מצביעיו הפוטנציאליים של נתניהו חייבים-  לדרוש מנתניהו לכל הפחות להציג תקציב ולהתחייב שזה יהיה הבסיס למשא ומתן הזה. נתניהו אפילו יוכל לטעון שהוא קיבל מנדט מובהק מהציבור לתקציב הספציפי הזה!

איכשהו לא נראה לי שנתניהו יאהב את הרעיון שלי. מי שכן צריך לבצע את הרעיון היא מפלגת העבודה. על המפלגה להציג כחלק מקמפיין הבחירות שלה תקציב מפורט ולהתחייב שתקציב זה יהיה, לכל הפחות, נקודת המוצא למו"מ קואליציוני אם וכאשר שלי יחימוביץ תתפוס את כסא ראש הממשלה.

מהלך כזה, לדידי, יהיה לא רק ראוי והגון, אלא גם נכון מבחינה טקטית: העברת הויכוח לדיון סביב נקודות כאלו או אחרות בתקציב שתציע מפלגת העבודה יאפשר לה לקבוע את האג'נדה של מערכת הבחירות. גם אם ימצאו פגמים בתקציב, הרי שהליכוד יאלץ להצביע על ה"פגמים" הללו, ולהציע להם חלופות, ובכך לחשוף את כוונותיהם בנוגע לתקציב 2013. מפלגת העבודה תהפוך למפלגה האחראית, בעוד שהליכוד יוצג כמי שמתחמק ומנסה למכור לציבור הבטחות ריקות. הדבר גם יקבע את הכלכלה כנושא המרכזי של קמפיין הבחירות, ויקשה על נתניהו להסיט את הדיון להפחדות על איראן.

למפלגת העבודה יש קאדר גדול ואיכותי של כלכלנים ומומחים שיוכלו לגבש תקציב שכזה בזמן יחסית קצר, מה גם שזה זמן רב שקבוצות חברתיות שונות פועלות לנסח תקציבים חברתיים שיכולים לשמש בסיס להצעה מפלגתית שכזו. זהו המהלך הנכון, הראוי, והכדאי ביותר להובלת מערכת הבחירות הנוכחית.

[1] ושלא יהיו לכם טעויות, זה לא "התקציב שצריך", זה התקציב שנתניהו רוצה מתוקף האידאולוגיה שמנחה אותו. שזה בסדר, אבל צריך להדגיש זאת.

דובי קננגיסר – מתמודד בפריימריס למפלגת העבודה

הבלוג של דובי קננגיסר

http://dubikan.com

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

8 תגובות

 1. לקסי :

  הצעה ראויה

 2. נדב פרץ-וייסוידובסקי :

  עקרונית, זו הצעה מעולה.
  מעשית, זה מאוד בעייתי – הכנת תקציב זה פרוייקט ענק, שלוקח לאגף התקציבים באוצר כמה חודשים. למפלגה אחת אין יכולת להכין תקציב אמיתי.

  מה שלא אומר, כמובן, שאי אפשר להכין תקציב שילדי, שיראה מה בעיקרון אנחנו רוצים לעשות.

 3. דליה :

  התקציב הוא הסיבה להליכתו של נתניהו לבחירות. ברור שמטרתו היא להכביד את העול על הציבור. יהיה רע יותר לכלל האזרחים. בעלי היכולת לא ייפגעו. על הציבור להבין נקודה זו ולא לתמוך בנתניהו בבחירות. זה ההסבר המשכנע ביותר מדוע לא להצביע לביבי.

 4. ל רפי :

  פופוליזם בכל מחיר והציבור טיפש, אלה שתי הנחות היסוד העומדות בבסיס הצעתו של דובי.
  א. יש מעט מאוד גורמים במדינת ישראל שמסוגלים להתמודד עם סוגיית תקציב המדינה, וכאשר משרד הביטחון חסום בפניהם, אין משמעות רבה לכל נייר עבודה שיכינו – זו האמת.
  ב. תקציב אינו "חליפה לחתן", זו תכנית עבודה שנתית ולעיתים רב שנתית של הממשלה. מי שמציג מספרים, מבלי לומר מהם היעדים שהוא רוצה להשיג באמצעות מספרים אלה, הוא שקרן או מאחז עיניים.
  ג. לאוסף של מספרים ללא סדר עדיפויות ברור בין נושאי המימוש, אין ערך של ממש, למעט ערך הצהרתי מוגבל. בפועל שינוי בתנאי השוק ובמצב הביטחוני והמדיני, עשויים לטרוף את קלפיה ל כל תכנית, ובוודאי של כל תקציב. ולכן יעדי הביצוע, פרישתם על ציר הזמן ומעקב פרטני אחר המימוש חשובים לעין ערוך מאוסף מספרי התקציב, שגם אותם ניתן לשנות במידת הצורך.
  ד. אם חוק ההסדרים יעמוד על כנו בממדים להם התרגלנו בקדנציות האחרונות, התקציב הוא במידה רבה לעג לשוטים השמים בו יהבם.
  ה. הנפשות הפועלות בקואליציה הבאה ובמשרדים העקריים בה – ביטחון, חוץ, אוצר, משפטים, חינוך ורווחה, ומעמדם הפוליטי בקואליציה, ישפיעו על האירועים הרבה יתר מהרישומים בספר התקציב.
  לסכום: הגיע הזמן להתבגר ולהבין שאין זה מקרה שבחירות לכנסת (ולממשלה) אינן יכולות להתנהל על נושא אחד, ויהיה מרכזי ככל שיהיה, אלא על מכלול שלם עיקרים – אידיאולוגיים, ישומיים, ואישיים, ובכלל זה past performance של האישים המובילים ובראש וראשונה ראש הממשלה המיועד, משום שהכושי יכול לסטות מדרכו כך או אחרת, אבל הוא אינו מחליף את עורו…
  נתניהו צדק בעבר והוא עדיין צודק כיום שהמפתח לשיפור המצב הכלכלי של האזרחים הוא בצמיחה וביציבות כלכלית (אינפלציה נמוכה). אין ספק שנעשו שגיאות בתחומים שונים ויש להפיק מהן לקחים, אבל ביסוד הדברים, השיטה של שוק חופשי מבוקר ע"י רגולציה אופטימלית ובעלת שיניים, מבטיח הן את הצמיחה והן את מניעת החזרה על מרבית השגיאות הגדולות. ככל שהממשלה תשען על פחות שותפות קואליציוניות, ותצטרך להתפשר עם פחות דרישות ביזריות או מנוגדות, הסיכוי שתוציא לפועל מדיניות העולה בקנה אחד עם נטיתיה המוכללות – גדול יותר.
  ברור גם שהמצב הגרוע ביותר מבחינת אזרחי ישראל יווצר אם בכל ארבע שנים או פחות, תתהפך השיטה הכלכלית המוצהרת בישראל, וכל האנרגיה הלאומית תושקע בהטמעת שינויים שההתנגדות הציבורית להם היא מירבית רחבה וגורפת.

 5. לקסי :

  ל. רפי,
  ראשית תודה על שהוצאת אותנו ממשבצת ה"קשקשנים", הלילה אוכל לישון בשקט.

  שנית, ברצינות, מה שמתבקש בפוסט וזה מובן למי שהוגדרו "קשקשנים", זו תכנית העבודה של הממשלה וסדרי הקדימויות שלה, כפי שמי שמבקש את אמוננו, רוצה לראות אותם, ללא שיקולי הרכבת הקואליציה.
  פעם קראו לזה "מצע" לבחירות.
  הנחת מצע לבחירות היא בעצם הפנייה לקהל המצביעים בהנחה שהבחירה היא על העניין ולא על הפנים היפות או על הזמריר המתנגן בערבות.
  הנחת מצע לבחירות היא גם הודעה לבוחר שמכבדים את תובנתו, לא רק את נאמנותו מבית-אבא או ממגרש הכדורגל.

  יש לי בעייה עם ביצועי העבר (אפשר בעברית :-)) של ראש הממשלה המסיים.
  אתן רק דוגמה אחת.
  ראש הממשלה המסיים פעל בנחישות הרבה ביותר לביטול אחת ממערכות ההסדרה (רגולציה) החשובות ביותר בחברה שלנו, חוק התכנון והבנייה. התואנה שלו לפרוץ כל הסדרה בתחום היתה תואנת המרפסות, למרות שמכל מרפסת קראו לו ואמרו שזו תבוא על תקנתה בהפרדת הרישוי מהתכנון. אבל מה שהוא רצה באמת היה ביטול חסמי ההסדרה על ספסרי הנדל"ן. ככלכלן בתוארו השני וכאדריכל בתוארו הראשון הוא ידע זאת ובכל זאת בחר לאחז את עיני הציבור בסיפורים על פתיחת השוק של הקרקעות כאמצעי להזלת הדיור. הוא לא שעה לקולות שאמרו לו שהשוק הזה כושל (ואני מקווה שאינו עד כדי כך חסיד השוק שלא יכיר באפשרות לכשלים בשווקים), למרות שהכתובות היו על כל קיר של כל בניין שנבנה לצרכי "יוקרה", "השקעה" ולאוכלוסיות ששר השיכון חפץ ביקרן.

  לי אישית בדוגמה הנ"ל יש תנאי מספיק לעשות הכל כדי שראש הממשלה המסיים לא יהיה ראש הממשלה הבא.

 6. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  משרד האוצר אמור להגיש לממשלה הצעת תקציב במהלך הקיץ.
  ואחת משתיים-
  או שלא הוכן תקציב כזה, וזו הפקרות בפני עצמה.
  או שהוכן תקציב כזה וביבי החליט שלא להביא אותו לדיון לממשלה.

  אם התקציב שאמור להיות מוכן להגשת לממשלה על-פי חוק, אכן קיים – זו דרישה מינימלית לחשוף אותו בפני הציבור.

  כל מפלגה שישבה בממשלה צריכה להסביר למה הסכימה להתנהלות ללא דיון בתקציב, הרבה לפני שהוכרז על בחירות; מה היו המחלוקות סביב התקציב הזה שהוליכו בסוף לבחירות.

  יתכן-
  1. ביבי לא היה סגור עם עצמו לגבי תאריך הבחירות לא רק בגלל התקציב. היו לו גם שיקולים אחרים.(בחירות בארה"ב למשל).
  2. הממשלה הזאת התרגלה לפעול ללא תקציב. כבר ב-2012 פעלה הממשלה שלא בהתאם לתקציב הדו-שנתי (פטנט בחרייני שהוצג ע"י ביבי כפטנט ישראלי עולמי). התקציב הדו-שנתי נכשל וגרם לחלק מהבעיות התקציביות הנוכחיות.
  לכן אחת הדרישות במהלך הבחירות האלה צריכה להיות ביטול ה"פטנט" הזה.

  השמאל כבר הציג בעבר הצעות אלטרנטיביות לתקציב הלא-תקציב של ביבי. נדמה לי שיש מספיק בעלי מקצוע שיכולים להציג אלטרנטיבה במסגרת הבחירות הנוכחיות.

 7. תמר בן-יוסף :

  דובי,

  מסכימה אתך לגבי הצורך בהצגת תקציב עכשיו לקראת הבחירות. הצגתי עיקרי תקציב כזה באתר שלי בפוסט "לדבר על תקציב" מה-15.10
  http://tamarbenyosef.com/2012/10/15/%D7%9C%D7%93%D7%91%D7%A8-%D7%A2%D7%9C-%D7%AA%D7%A7%D7%A6%D7%99%D7%91/

 8. לדבר על התקציב • מחאת הדיור :

  […] הממשלה. דרך אחת היא זו המוצעת על ידי דובי קננגיסר בעבודה שחורה. קננגיסר קורא למפלגת העבודה להציג תקציב […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.