חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לאסור בעלות על כלי תקשורת לבעלים של תאגיד כלכלי גדול

נושאים עלו ברשת, פוליטי ב 10.10.12 1:00

תמר בן יוסף בוחנת את הסוגיה של עיתונות פוליטית במצבה ב 2012 ומציעה הצעות מעניניות

מתוך המאמר המקורי:

על כן, אחד מערוצי הדיון היום צריך להתמקד בהחזרת העיתונות למקורה הפוליטי. נכון, זה לא הנושא הבוער ברגע זה. הנושא הבוער הוא הבטחת פרנסתם וזכויותיהם הסוציאליות של העובדים שפוטרו. אך גם הפיתרון להבטחת פרנסתם המיידית של העיתונאים, כרוך בתמונת העתיד של העיתונות, ואין לעיתונות עתיד מבלי שיוגדר מחדש מעמדה הפוליטי.

החייאת העיתונות הפוליטית קוראת לבירור מעמיק של אופי הבעלות עליה. זה דיון מורכב על בעלות עם מסורת מו"לית ראויה להערכה של משפחות כגון מוזס ושוקן, על בעלות נטולת מסורת, ועל אינטרסים. דבר אחד בכל זאת מתחדד עכשיו עם נפילת מעריב: לא תיתכן בעלות על אמצעי תקשורת של אדם העומד בראש תאגיד כלכלי גדול, ויש לאסור אותה בחוק. לא תיתכן בגלל שבירותם של התאגידים בימים אלה. לא תיתכן בגלל האינטרסים חובקי העולם של אנשים העומדים בראש תאגידים. אינטרסים שבהכרח סותרים דיווח וניתוח עיתונאי הוגן.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

3 תגובות

 1. דליה :

  עיתון של מפלגה תמיד יהיה עיתון מטעם. עיתון טוב הוא עיתון עצמאי ללא פניות עם תחקירים מעמיקים ונוקבים, עם חדשות בכל תחומי החיים (לא כמו במצב היום. חלק מהעיתונים אינם מעמידים על סדר יומם תחומי חברה וכלכלה. עיתון הארץ פיטר בזמנו את העיתונאים העוסקים בתחומים אלה.)
  מפלגות כמו מפלגת העבודה ואחרות צריכות להכיר בחשיבותה של עיתונות, ולדאוג למימונה בלי התניות ותוך כיבוד עצמאות העיתונות. ועדיף מימון ממלכתי לעיתונות כמו שמממנים תיאטרון, חינוך ועוד. מימון ממלכתי ימנע מכירת עיתונים לתאגידים, שבעליהם משתמשים בעיתונות לצורכיהם, לא כדי לשרת את החברה ולא כדי לשרת את הדמוקרטיה.

 2. רביב נאוה :

  דליה,
  כל עיתון הוא עיתון מטעם. גם אם הוא מטעם מפלגה, גם אם הוא מטעם בעל-הון וגם אם הוא מטעם המדינה. אם נתת את המימון הממלכתי לתיאטראות בתור דוגמא – כדאי להסתכל על "פרשת אריאל" כדי להבין איך גורמים פוליטיים יכולים לשחק עם מימון כזה ועם איומים בשלילתו.
  מעבר לזה, אני לא חושב שהמסים שלי צריכים לממן עיתונים גרועים כמו מעריב (עם זה שהם יממנו הצגות תיאטרון גרועות דווקא אין לי בעיה).

 3. דליה :

  רביב, אם המדינה לא תתנה העברת תקציבים בהפצת אידיאולוגיה, והמימון יהיה לפי חוק, עיתונות במימון ממלכתי לא תהיה מטעם.ידוע שלימור ליבנת מתנה תקציבים, ונראה שגם שרים אחרים. ההתנהלות של ראש הממשלה ברשות השידור אינה הולמת התנהלות דמוקרטית. היא נראית לי אפילו לא אתית. הפרדה ואי התנייה הם תנאי ראשון להתנהלות ראויה כדי לקיים עיתונות המשרתת את הדמוקרטיה ולא את ראשי המדינה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.