הסיכוי של שלי יחימוביץ' – ברית עם ציפי לבני

ד"ר ראובן שפירא כותב לשלי יחימוביץ' מכתב ובו הוא קורא לה לשלב כוחות עם ציפי לבני, ומסביר למה. האם ברית כזאת תכריע את הכף?

בתשובה למכתבך האינטרנטי עלי לציין שכוותיק בארץ ראיתי כבר קצת שנים מצוינות אך לא השנה שעברה גם אם לך היא הייתה כזו. כיום השאלה הראשית היא מה עליך לעשות כדי לנצח בבחירות וכדי שכמו שאת אומרת נחולל כאן צדק, שוויון ושלום. לשם כך עליך לגלות מנהיגות ולחולל מפנה במפה הפוליטית על-ידי צעד בלתי-שיגרתי שאני מאמין שאת מסוגלת לו אף שרבים מהמנגנון של מפלגת העבודה לא יאהבוהו. למה כוונתי?

     לפי יוסי ורטר מ"הארץ" מה-28.9.2012 סקר שנערך לאחרונה מצא ששילובה של לבני כמספר שתיים בעבודה יכול להביא שלושים מנדטים בבחירות אבל "לפני שלבני תחבור ליחימוביץ' הים יעלה באש והגהינום יקפא מקור". כחוקר מנוסה בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה איני משלה עצמי מסקר שאינו יותר מאשר הצבעה על מגמה בדעת הקהל וערכו מוגבל שכן הוא שואל שאלה שנראית היפוטטית, אין לנשאלים סימן שאחת משתיכן שוקלת צעד כזה. אולם, לעניות דעתי יש לך בהחלט סיבה רצינית לנסות להגשימו.

     ראשית, אם תסתכלי על גרף עליית כוחה של מפלגת העבודה בסקרים נראה ברור כי בשונה מחצי השנה הראשונה מאז נבחרת בה היה מהפך במעמד מפלגת העבודה, לאחרונה נבלמה התנופה ונחוץ מעשה שיחזיר אותה. שנית, יש סיבה תכנית למה לערך כמחצית מהציבור שאינו רוצה עוד בשלטון נתניהו ואינו נוטה למפלגות ששמאלה מהעבודה מתקשה לתת אמון במנהיגותך ותומך באחרים – חסר לתדמיתך הסוציאל-דמוקרטית החצי השני החיוני למי שרוצה להיות מנהיג לאומי, החצי של מנהיגות מדינית וביטחונית. חצי זה יכולה להוסיף לך כיום רק ציפי לבני שיש לה כמה קבלות בתחום ועם כל הביקורת שנמתחה על תפקודה באופוזיציה היא הוכיחה מהימנות ויושר, הוכיחה אינטגריטי שחסר להרבה פוליטיקאים ובמיוחד לשועל הערמומי ביבי.

     איזה סיבה יש לך שלא לנסות לקדם ברית כזו? נכון, לבני שונה בדעותיה בתחום החברתי-כלכלי אבל ניתוח מושכל מדוקדק של כישלונות הכלכלה החזירית הקפיטליסטית יכול לשכנעה להסכים על מצע שלא יוותר על העיקרים של מפלגת העבודה, ובעיקר בכך שעל המדינה לחזור ולהיות גורם משמעותי יותר בעשיית צדק חברתי. שנית, רבים ממאוכזבי קדימה שחזרו לעבודה יודעים שלבני נכשלה כי היה בקדימה חתרן בלתי-נלאה שדאג לכך בעזרת ח"כים רבים שהחזרה לחמימות השלטון הייתה משאת נפשם, לא עניין אותם שזה אומר ויתור על קידום הסכם עם הפלשתינאים. שלישית, ברית בין שתי נשים חזקות שיש להן תדמית שהן מסוגלות להנהיג בהצלחה כל אחת בתחומה נותנת לכן יתרון משמעותי על מתחריכן הגברים שעשרות שנים בני מינם מפרס דרך ברק ונתניהו חזרו והכשילו את עם ישראל והאמון במנהיגותם מועט. הסקר משמעו ששתיכן יחד יוצרות סינרגיה, זוכות ליותר אמון ציבורי מאשר כל אחת מכן לחוד ואתן לוקחות מצביעים לא רק מלפיד ומופז אלא גם מקהל מאוכזבי נתניהו שאינו עונה לסוקרים כי אינו יודע במה לבחור ואף לא יילך לקלפי אם לא תוצב בפניו אלטרנטיבה משכנעת לביבי.

     שלי עליך לעשות מעשה שסיכוייו רבים לשנות את ההיסטוריה. כאשר גדולים הסיכויים שאובמה ייבחר, יהיה בבית הלבן מנהיג שכמו כל נשיא אמריקני בקדנציה שנייה יכול לעשות מעשים נועזים, ואם יהיה מולו פרטנר ישראלי שמאמין ורוצה בהסכם עם הפלשתינאים – יש סיכוי להסכם. רק נשיאים דמוקרטיים עשו מאמצים לקדם הסכמים (כיום אנו יודעים איך ניקסון+קיסינג'ר עודדו את סרבנות ההסכם של גולדה, דיין וגלילי והובילו אותנו לאסון יום הכיפורים) – ואובמה יש סיכוי שימשיך מסורת זו. עליך לחבור ללבני כדי ליצור לו את הפרטנר הזה!

     ומילה אחרונה על סיכויי מהלך כזה: בהנחה שאכן הולכים לבחירות במהרה, תוך שלושה חודשים, לחיים רמון אין זמן לארגון מתקבל על הדעת של מפלגה ללבני ולכן לא צפוי לה הרבה אם תרוץ לבד ותתחרה על אותם קולות עם העבודה, קדימה ויש עתיד. רמון פועל כי היא מחפשת דרך לחזור לזירה והצעת ברית המתבססת על כמה פשרות מצד העבודה + הצבתה במקום שני ברשימה ועוד כמה מקומות ריאליים לאנשיה שבהנחה שיהיו 30 מנדטים ואז לא ייפגע המעמד של אף אחד מאנשי העבודה, יכולה להצליח, לכן יש לה סיבה רצינית לשקול זאת. מבחינתך יש כל הזמן סכנה שנושאי הביטחון והפלשתינאים חוזרים למרכז הזירה ואז את עלולה לנחול מפלה בבחירות, כולנו יודעים שסקרים אינם בחירות. הרושם בציבור שהעיתונאים מפמפמים אותו שאת שותקת בנושאים אלה כדי שתוכלי לחבור לנתניהו אחרי הבחירות וזה מבריח בוחרים שמכפילים את כוחה של מרצ ואחרים שפשוט לא יבואו להצביע כי למרצ אינם רוצים ועליך אינם סומכים שלא תחזרי על מעשה ברק שבזכותו ביבי יושב בכסא כה הרבה זמן. יקשה עליך לשנות כעם רושם זה שיצרה במשך שנה שלמה ואילו ברית עם לבני מביאה את כל אלה אליך, כל שונאי נתניהו יודעים את עמדתה העקבית של לבני בעניין.

      אז מדוע לא לפחות לנסות? מה יש לך להפסיד אם תיפגשי עם לבני ותנסי לראות אם יש על מה לדבר?

בברכה נאמנה

ד'ר ראובן שפירא, קיבוץ גן שמואל

Tags: , ,

4 Responses to “הסיכוי של שלי יחימוביץ' – ברית עם ציפי לבני”

 1. ק. טוכולסקי הגיב:

  למה להסתפק בליבני יש בהארץ עוד פרשנים חוץ מורטר, צריך גם לשלב את אהוד ברק בשביל ארי שביט ואת מופז, בכלל יחימוביץ יכולה לצעוד לבחירות בראש מפלגה ול-41 מנדטים (העבודה, קדימה, העצמאות) למה בכלל לצעוד בראש? מספר 4 אחרי לבני מופז וברק ראוי יותר אולי אפילו 7 אחרי רמון, איציק ושמחון.

  כי אנחנו לא צריכים מפלגת שמאל מרכז ס"ד חזקה, אנחנו צריכים עוד גרסת מפץ גדול של קדימה שתמגר את העבודה, חבל שאי אפשר לשלב גם את ליברמן, אבל לכו תדעו אולי גם על זה יוסי ורטר ימליץ.

  יחימובית צריכה לתת למרכז ליפול אחרת לא תהיה תקומה לא לשמאל ולא לשמאל מרכז, ליבני לא שווה 15 מנדטים להערכתי בבחירות היא לא תקבל אפילו 5, החלומות של ורטר שוות בערך לפרשנות שלו ושל העיתון המזופת שלו.

 2. אייל ה. הגיב:

  ציפי ליבני מקובעת בציבור כשרת החוץ הכושלת ביותר, שכשלה גם בכל מו"מ קואליציוני ופוליטי ומדיני שניהלה. הפקירה את גלעד שליט 4 שנים (תרצו או לא, עובדה אחת כבר לא ניתנת לויכוח נתניהו החזיר אותו הביתה ואפילו ליברמן לא כשל כמו ליבני בהצבת יעדים מדיניים בסוף שתי מלחמות הזויות.. ע"ע הסכם 1701 ההזוי שרק השבוע קיבלנו תזכורת בגוף שחדר בשמי ישראל כמה ההסכם הזה לא היה שווה את הנייר)
  ליבני אמרה שתישאר בקדימה גם אם תפסיד ועכשיו אי אפשר לטעון שהיא אמינה אחרי שלא עמדה במילתה.
  לסיכום: לשלי יחימוביץ' אין נסיון אבל לציפי ליבני יש נסיון כושל ומר. הצירוף הזה לא יוליד שום דבר, אולי אפילו יפגע במפלגת העבודה כשיראה שגם אצל יחימוביץ' המירוץ לכסא חשוב מעקרונות..

 3. יונתן כ. הגיב:

  זה רק יפגע בעבודה,ליבני אכזבה כשהייתה יושבת ראש האופוזיציה ונכשלה פעמיים בהקמת ממשלה, הדעות הכלכליות שלה עד כמה שידוע הן לא חברתיות וצירוף שלה יחזיר את העבודה שנלחמת על דרך חברתית לימי האבודה שנלחמה על כבאות בכנסת .

 4. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) הגיב:

  אובמה עוד לא נבחר, ומדבר סקרים תרחק, ז.א שאולי אובמה כן ייבחר – ז.א שהרבה דברים פתוחים, אז למה מפלגת העבודה צריכה לקשור את עצמה בציפי לבני דווקא?

Leave a Reply