חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התיירות הרפואית לישראל, אורות ובעיקר צללים

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות, כלכלה ותקציב ב 3.10.12 2:12

בשנים האחרונות מתגברת תופעת התיירות הרפואית לישראל, בעיקר מחבר העמים (ברה"מ לשעבר).  אנשים הזקוקים לטיפול רפואי באים לכאן ומשלמים כסף רב לבתי החולים, לכאורה רק טוב, למעשה לא הכל טוב
מאת: אשר רוכברגר

מאז שחזרנו מהשליחות במדינת אוזבקיסטאן מלפני 4 שנים, אני ואשתי ממשיכים לשמור על הקשר עם חלק מתלמידיה של אשתי, מה גם שהיום זה די קל, הרי פייסבוק יש בכל אתר ואתר. לפני כמה זמן נודע לנו, שאחת התלמידות של אשתי חלתה, לא עלינו, בסרטן הדם. במשך מספר חודשים נאספו תרומות שהגיעו לסכום הנדרש, שאפשר לה השבוע להגיע לטיפול במרכז הרפואי שיבא בתל-השומר. כבר הספקנו להיות בקשר.

זו דוגמא אחת מני רבות של התופעה שהתפתחה בשנים האחרונות ונקראת התיירות הרפואית לישראל. לכאורה היא תופעה מבורכת, הרי כשאנחנו שומעים את המילה תיירות, ברור שמדובר בהכנסה לקופת המדינה, למוניטין טוב של המדינה בעיני העמים אחרים כל שאר הדברים החיוביים שמתקשרים למושג הזה. כרגיל, הרושם הראשון הוא לא תמיד נכון. כמו בהרבה מאוד ענייני כלכלה וחברה אחרים, גם כאן העדר הרגולציה, או רגולציה לא מושכלת עלולה יותר להזיק מלהועיל.

קצת סטטיסטיקה- על פי הנתונים שפורסמו בתקשורת, פקדו את ארצנו הקטנטונת בשנה שעברה כ-30,000 תיירים שבאו לצורכי התיירות הרפואית. הם השאירו כאן כחצי מיליארד שקל, כאשר רק בתי החולים הממשלתיים הרוויחו מכך כ-240 מיליון שקל. מה הפרופיל של התיירים הרפואים ומדוע לא ראינו אותם לפני כמה שנים?

כאשר מדובר על התיירים הרפואיים, ב-99% מדובר על האנשים שבאים ממרחב חמ"ע. יש לזכור שלפני כשנתיים שלוש בוטל הצורך באשרות כניסה בין ישראל לרוסיה ואוקראינה . גם כמה מדינות אחרות, כמו גיאורגיה ומדינות הבלטיות נהנות מהסדר דומה. מצב הרפואה בכל חמ"ע הוא מתחת לכל ביקורת ולא עונה על שום קריטריונים של הרפואה המערבית המודרנית. כאשר אנחנו, בעקבות שביתת הרופאים בשנה שעברה, נחשפנו לליקוים במערכת הבריאות שלנו, בהשוואה למערכת הבריאות בחמ"ע אלה צרות של עשירים. מצד שני לאנשים המקומיים שם יש רצון עז להיות בריאים ואפשר להבין את זה, זה טבעי.  הם באים להתרפא בתחומים מסוימים: אונקולוגיה, קרדיולוגיה, גניקולוגיה ואורטופדיה. הייתה שמועה בתקשורת שבת של נשיא אוזבקיסטאן באה ללדת כאן. כמו כן יש פרסומים על ידוענים ואנשי תרבות, תקשורת וכו' שמתרפאים בארץ. אפילו בסרטים שמוקרנים היום בטלוויזיה הרוסית אפשר לראות איך דמות זו או אחרת נוסעת לטיפול רפואי בארץ.

מבחינתם ישראל עדיפה על אירופה או ארה"ב מכמה סיבות: קודם כל רמת הרפואה די גבוהה, שיכולה להתחרות בכבוד עם הרפואה האירופאית והאמריקאית ויחד עם זאת, הרבה יותר זולה.  שנית, אין מחסום של השפה- הרי עד היום רוב האוכלוסייה בחמ"ע אינה דוברת אנגלית וכידוע בארץ אחוז דוברי רוסית בענף הרפואה הוא די גבוה. שלישית, הרי כשמישהו בא להתרפא, הוא לא בא לבד, הוא בא עם בני משפחה והם כבר מנצלים את העובדה שאנחנו ארץ קדושה וזה לא משנה לאיזה דת הוא שייך. לתיירים רבים יש פה גם מכרים או עמיתים לשעבר. מה הפוטנציאל של גל התיירות הרפואית מחמ"ע? לאף אחד אין כמובן הערכות מדויקות, אך עדיין מדובר על מאות אלפים אם לא כמה מיליונים, כך שהסיסמא המפורסמת "הרוסים באים" הופכת להיות מאוד אקטואלית.

אז מדוע אתה לא שמח, ישאל הקורא. הרי הם באים, נהנים מהרפואה, משאירים פה לא מעט כסף, חוזרים עם חוויות חיוביות. כל זה נכון.הבעיה היא שכל זה נעשה על חשבוננו. במילים אחרות – כפי שהתברר, כאשר פרצה אותה שביתת הרופאים וכפי שהיה ידוע עוד מתקופת הזקנה במסדרון בנהרייה ב-1999, יש לנו מחסור במיטות אשפוז. בנוסף יש לנו מחסור ברופאים במקצועות רבים. במילים אחרות – כל תייר רפואי תופס מקום שמלכתחילה היה מיועד לחולה ישראלי.  הרי אין בתי חולים נפרדים לתיירים.

לדברי דיקן הפקולטה לרפואה באוניברסיטה עברית, פרופ' לייטרסדורף., במצב הנוכחי, אנחנו לא  יכולים להרשות לעצמנו לפתח את התיירות הרפואית ולגרום למצב שמיליוני תיירים מחמ"ע ינהרו הנה, כאשר קיימת תופעה של היחס המועדף לתיירים לעומת הישראלים. כנראה היחס המועדף הזה נובע מכך שהתייר משלם על אותם הטיפולים, הבדיקות והניתוחים מחיר גבוה ב-40-50% מהעלות לחולה הישראלי וכמו שאומרים באחת הפרסומות "בית החולים מקבל את הכסף ביד ומייד", במזומן ולא תלוי בהעברות של קופ"ח, חברות הביטוח ומשרדי הממשלה.

אם מישהו שכח – שר הבריאות באופן רשמי בממשלת ישראל הנוכחית הוא ראש הממשלה. לפני החגים סגנו יעקוב ליצמן נעתר לבקשתו והחליט לאפשר לבתי חולים הממשלתיים לקיים פעילות של תיירות מרפא בשיעור של עד 25 אחוז מהפעילות של כל מחלקה, כאשר היא תוגבל ל-10% מסך פעילות בית חולים.  אמנם יש מגבלות מסוימות על הפעילות של תיירות המרפא, אבל יש סיכוי מעל לסביר שהן תשארנה על הנייר.  במשרד ראש הממשלה ובמשרד התיירות רואים את תופעת תיירות המרפא בעין מאוד חיובית.  למרבה הפלא, מי שמתנגד להגדלת התיירות זה משרד האוצר שחושש מהעומס שייווצר במחלקות, שחלקן מלאות עד אפס מקום כבר היום ובשל העובדה שהתיירים הרפואיים משתלמים יותר לבתי חולים ותיווצר העדפה מסוכנת שלהם על פני החולה הישראלי.  החשש הנוסף שלהם מאינפלציה של המחירים במערכת הבריאות שתגרור עליה בהוצאה לאומית לבריאות ובשכר הרופאים.

אומנם סגן שר הבריאות ליצמן הציע רעיון לבנות בית חולים פרטי שיטפל רק בתיירות מרפא, אך אנחנו למודי ניסיון כמה שנים לוקח לקדם רעיון כזה, ראינו את זה עם ביה"ח באשדוד. טוב שמעריכים אותנו בחו"ל, טוב שאנשים מעוניינים להגיע עד הנה ולהשתמש בידע ומיומנויות שצברו מיטב רופאינו. אין שום דבר פסול, שבתי חולים ירוויחו מכך וכולנו יודעים שהכסף שהם מרוויחים זה ממש לא כסף מיותר עבורם. הבעיה היחידה היא, שבעניין הזה, כמו בעניינים אחרים, ממשלת ישראל באטימותה וסגידתה המתמשכת לכסף וכסף ועוד יותר כסף, מפקירה את בריאות הציבור ללא מתן מענה הולם שיאזן וישלב בין הביקוש לתיירות מרפא וההיצע מוגבל שאנחנו מסוגלים לתת ללא פגיעה משמעותית באיכות השירות לחולה הישראלי.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  האזרח הישראלי משלם מס בריאות ועוד תשלומים הנדרשים במערכת הבריאות. לא ייתכן לאפשר תיירות מרפא על גב האוכלוסייה הישראלית. ההסכמה של סגן הבריאות לאשר רבע ממיטות האשפוז לתיירות מרפא הוא שערורייה. יש להפסיק זאת. כסף יעוור פקחים ויסלף דברי צדיקים. הבעיה היא שזה קורה לממשלת ישראל שאמורה לבטא את רצון העם.

 2. עמית-ה :

  ראשית בלי קשר ל"תיירות" רפואית חייבים להשלש את תקציב הבריאות וההשקעה בבתי חולים.
  שנית יש לזכור שאנחנו ייבאנו חלק נכבד מכוח הרפואה בארצות בריה"מ לשעבר ועכשיו אנחנו מביאים גם את המטופלים.

 3. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  ישראל מיבאת חלק נכבד מכוח הרפואה. נקודה.
  רוסים, צרפתים, אמריקאים, דרום-אמריקאים, דרום אפריקאים, אוסטרלים. (הרשימה מבוססת על ידע אישי). לכך יש להוסיף ישראלים שלומדים רפואה בחו"ל וחלקם משתלבים פה אחר כך במערכת הבריאות.

  אין מספיק בתי ספר לרפואה, אין מספיק מתמחים (בתל-השומר ניסו ואולי גם הצליחו להביא את הכסף דרך מתמחים מחו"ל). אין השקעה מספיקה במקצועות נדרשים. אין מספיק תקנים. אין מספיק מיטות. כמו בהרבה דברים העסק בנוי על הנס.
  אם היו מעודדים תיירות מרפא כאמצעי מאורגן לפתרון הבעיות הנזכרות, אז אולי היה בזה איזשהו טעם. אבל זה הרי לא הסיפור. אין לנו מושג לאן ולמה הולך הכסף, והאם הממשלה מתחייבת לשים ש"ח מול ש"ח הכנסה מתיירות המרפא, או שסביר יותר שזה בדיוק להיפך.

 4. לקסי :

  הסמן (דה-מרקר) בעקבותינו:
  http://www.themarker.com/consumer/health/1.1835940

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.