חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הקהילות השיתופיות בישראל: אלטרנטיבה חברתית אחרת?

נושאים מידע על פעילויות, שיכון ושלטון מקומי ב 3.10.12 1:34

 המרכז לצדק חברתי ודמוקרטיה ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים, מזמין אתכם לכנס בנושא שבכותרת. הכנס יתקיים ביום שני, ו בחשון תשע"ג, 22 באוקטובר 2012, בשעות 16:45—20:00 במכון ון ליר בירושלים, רחוב ז'בוטינסקי 43, טל' 02-5605222

מחצית שנות השמונים סימנו את שיאו של המשבר בתנועה הקיבוצית – משבר שבא לידי ביטוי בתהליכי הפרטה מואצים ובהתפרקות מהאתוס השיתופי. באותה העת החלה לצמוח מלמטה, באופן וולונטרי ולא ממוסד, תופעה חברתית חדשה של קיבוצים עירוניים וקהילות שיתופיות שהקימו צעירים – קיבוצניקים ועירונים – שביקשו לעצב מודלים חברתיים חדשים בתוך המרחב העירוני.

בישראל חיות כיום יותר ממאה קהילות, חילוניות ודתיות, והצפי הוא לכמאתיים קהילות בעוד שנים אחדות. המודלים הקהילתיים ורמות השיתוף שונים ומגוונים, אך למרבית הקהילות מכנה משותף: השקפת עולם משימתית ומעורבות חברתית עמוקה בסביבתן.

נוכח מגמה מתרחבת זו, ולאחר שרבים וטובים הספידו את רעיון הקיבוץ והקומונה – יש מקום לעיון מעמיק בשאלות כגון: האם תופעה זו היא בעצם המשכו של הרעיון הקיבוצי ומימושו בכלים חדשים הרלוונטיים לרוח התקופה? האם מדובר בצמיחתה של תנועה חברתית בעלת סדר יום משותף, או באוסף מקרי של קבוצות וקהילות בעלות סדרי יום שונים? האם חברי הקהילות מבקשים להציע אלטרנטיבה משמעותית לסגנון החיים הקפיטליסטי, או שאנשיה רואים בעצם חיי הקומונה ובעיצוב של סדר חברתי אחר ערך לעצמו? האם ריבוי הקהילות בתוך הערים הוא מענה לקריאות לכינונה של חברה המושתתת על צדק חברתי, דוגמת אלה שנשמעו במחאת קיץ 2011, והאם יש למגמה זו כוח לסחוף המונים – או שהיא נידונה להישאר תנועת מעטים חתרנית?

שאלות אלו ואחרות יידונו בכינוס לרגל מלאות חצי יובל להקמתם של כמה מראשוני הקיבוצים העירוניים בישראל. החלק הראשון יסקור את התופעה מנקודות מבט היסטורית, פילוסופית ועוד. בחלק השני נקיים רב שיח עם נציגים מכמה קהילות. הכנס יתמקד בקהילות החילוניות.

– רשימת הדוברים תפורסם בהמשך  –  

 

לפרטים: נעמיקה ציון – 054-7689181 [email protected]

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.