חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חובה על נבחרי ציבור לדווח על מקור הונם

נושאים איכות השלטון, דעות, פוליטי ב 20.09.12 0:02

תיק ההשקעות של ראה"מ ח"כ בנימין נתניהו ודירוג הפוליטיקאים האחרון של פורבס מצד אחד, וכל פרשיות הטייקונים המלוות בשלל המונחים מעולם הסַפָּרוּת מהצד השני, מעלות דרישה שלכאורה היא לא רק טבעית ומתבקשת, אלא גם מתבצעת במדינות נאורות והיא – חובת הדיווח של נבחרי הציבור על הונם ומקורו
מאת: אשר רוכברגר

על מנת לסבר את האוזן אחלוק איתכם את התרשמותי, על הדיווח באחד מאתרי החדשות, לגבי דירוג הפוליטיקאים האחרון של פורבס.  לגבי השר שלום ממש לא הופתעתי, איך אומרים "…אני פה בגלל אשתי…". השר נאמן ידוע כאחד מעורכי הדין המפורסמים וכנראה גם היקרים בארץ וסביר להניח שבעשרות שנות עבודתו הוא הרוויח כל מה שהוא הרוויח וזה היה ביושר.  עם ראש ממשלתנו גם לא הייתה לי שום בעיה, כי בין התפקידים הציבוריים, היו לו כמה שנים שהוא הספיק לעשות לביתו וגם הרצאות כרה"מ לשעבר ותמלוגים מהספרים וזה בסדר.  אותו דבר גם עם שר הביטחון ורה"מ לשעבר אהוד ברק.

מה שכן אילץ אותי להרים גבה זה המידע אודות ח"כ מאיר שיטרית.  פורסם שהונו מוערך בכ-55 מיליון ₪.  גילוי נאות: אינני מכיר באופן אישי את ח"כ שיטרית, מעולם לא הייתי בקשר איתו וכל המידע שיש לי אודותיו, הוא מהאתר הרשמי של הכנסת.  למה אני הופתעתי? משום שידעתי שכל החיים שלו הוא עסק בפעילות ציבורית כראש העיר, ח"כ, שר בממשלות, וכדומה.  זאת אומרת שהוא אמור להיות בן אדם אמיד, אבל עדיין עם המשכורת של ח"כ שהיא כ-40000 ₪ ברוטו אי אפשר להשתייך לאלפיון העליון.  ידוע גם שהוא מעולם לא השתייך לעולם העסקים, אז נשאלת השאלה מה מקור ההון? לא התעצלתי ומצאתי את המידע בפורבס .

מסתבר, שגם פה זה אותו העיקרון "אני פה בגלל אשתי". אבל עדיין צורם לי משהו- אני בטוח שגב' שטרית באמת אשת יחסי ציבור מעולה והמקצועית ביותר והרוויחה ביושר ובעמל רב כל שקל שיש להם.  השאלה היא, האם היא הייתה מקבלת את אותם הפרויקטים או ההזמנות לולא העובדה, שהיא אשתו של…שר האוצר לשעבר, שר התחבורה לשעבר, שר השיכון לשעבר, שר המשפטים לשעבר ובכלל אחד החברי הכנסת הבולטים ב"ליכוד" ואח"כ ב"קדימה".

עוד דבר שצורם לי וזה לא קשור ישירות למשפחת שטרית, אלא לעוד 119 משפחות.  מה יהיה אם למשל אותו מר ויסמן, ימצא את עצמו ברשימה הלא מכובדת של כמה טייקונים שעומדים בתור למספרה.  אני סבור שאנחנו כציבור חייבים לדעת אם למישהו מחברי ועדת הכלכלה או ועדת הכספים יש בתיק המניות – מניות של תאגידים כאלה או אחרים שנמצאים עכשיו בסכנת קריסה.  מן הראוי היה אם ליד שאר המידע שאפשר למצוא על חברי הכנסת באתר הכנסת היה גם מידע אודות הנכסים הפיננסיים.

אני מאוד מעריך את מה שעשתה יו"ר העבודה שלי יחימוביץ, כאשר גילתה לציבור מה יש לה ומה אין לה. אני חושב שלא מדובר כאן בחטטנות וחדירה לפרטיות.  אין לי שום בעיה שלפחות לחלק מחברי הכנסת יש הון ניכר או למי מהם יש מניות של תאגיד זה או אחר. אבל יכול להיות שבדיונים מסוימים או בהצבעות מסוימות אותו חבר כנסת חייב להיעדר מחמת ניגוד העניינים. ושוב, אני בטוח ומאמין באמונה שלמה שכל אחד ואחד מחברי הכנסת הרוויח את כל מה שיש לו ביושר וללא רבב.

נבחרי ציבור יודעים שבעבור הזכות להיות כאלה הם משלמים מחיר אישי מסוים, של חשיפת החיים האישיים לאור הזרקורים או אפילו למיקרוסקופ אלקטרוני. לדעתי לוועדת האתיקה של הכנסת יש עוד מספיק עבודה בכיוון הזה ואנו כציבור רשאים לקבל את המידע מהגורמים הרשמיים ולא ממגזינים גם אם יהיו מכובדים כמו פורבס.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. אולגה ק. :

    "מאמין באמונה שלמה שכל אחד ואחד מחברי הכנסת"
    תיקון שפה: "כל אחד ו_אחת_ מחברי הכנסת"
    חוץ מזה – מאמר מצויין, מסכימה עם הרעיון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.