חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משפחות מאושרות, משפחות מיואשות

נושאים דעות, פוליטי ב 5.09.12 1:15

נורית צור מגיבה לקמפיין של משרד ראש הממשלה המציג משפחות מאושרות לכאורה

הקמפיין המתהדר שהוציאה לשכת ראש הממשלה, שעושה שימוש ציני במשפחות צעירות, לא מצליח להסתיר את העובדה כי ממשלת נתניהו אוחזת במדיניות כלכלית ניאו ליברלית, שמשפיעה על מדיניות המיסוי וכמובן על המצב החברתי בישראל. סבסוד מעונות היום נעשה אך ורק כדי לשכך מעט את זעם ההורים הצעירים, שרובם משלמי משכנתאות ומשרתים במילואים ונאנקים תחת כובד החיים.

במאי 2009 התכנסה ועדת הכספים של הכנסת לדון בפסיקת בית המשפט העליון בעניין עתירתה של ורד פרי להכיר בהוצאות טיפול בילדים לצרכי מס. בית המשפט קיבל את עתירתה והעביר דרישה לכנסת להסדיר את הנושא בחקיקה, מתוך הבנה כי זהו תפקידו של המחוקק לקבוע מדיניות מיסוי בעניין. תוצאות הישיבה ידועות לכל, ב"דיל" שעשה שר האוצר עם יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה, חוטובלי, נקבע כי ההכרה בהוצאות תבוטל ובתמורה יועברו 320 מיליון ש"ח לסבסוד מעונות יום. רק היום, שלוש שנים אחרי, 400 אלף מפגינים אחרי, ועדת טרכטנברג אחת, מחאת עגלות וממשלה במצוקה, החליטה המדינה להקצות את התקציבים הדרושים לתמוך במשפחות צעירות ולאפש להן לנשום תחת עול ההוצאות.

הבעיה המרכזית היא שמעשים יחידניים כאלו אינם תחליף למדיניות כלכלית מסודרת, שיש לה היגיון פנימי וראייה לטווח ארוך, תוך שהיא מגדירה מראש את החזון החברתי שלה. כלומר, הממשלה צריכה לומר מה החזון שלה לחברה הישראלית ומשם לגזור את ההתנהלות הכלכלית והחברתית שלה. אחד הכלים החשובים שעומדים לממשלה בקובעה מדיניות, הוא המיסוי, שבאמצעותו יכולה היא לנווט את המשק. לכן, דבריהם של מבצעי מדיניות המיסוי חשובים ויש לשים לב למעשיהם ותגובותיהם.

באותו יום בועדת הכספים, חילק סמנכ"ל רשות המיסים באוצר, גידי בר זכאי, את הדיון לשלושה "עולמות": עולם המיסים המקצועי, העולם החברתי והעולם התקציבי-פיסקלי. החלוקה הזו, שמשקפת את תפיסתם של הפקידים הבכירים באוצר, היא מוטעית מיסודה. אי אפשר להפריד בין העולמות הללו, לטוב ולרע. העולם החברתי הוא העולם שבו אנו חיים ובתוכו אנחנו מתפקדים כחברה. חזוננו לחברה צודקת ושיוויונית נגזר מהעולם החברתי שלנו, שהכלים שעומדים לרשותו הוא התכנון הפיסקלי-תקציבי ומדיניות המיסוי שאמורה לתמוך בתכנון זה.

העולם שתיאר בר זכאי הוא עולם אנכרוניסטי, בו משכורתה של האישה משמשת לכיסוי הוצאות הטיפול בילדים. בעולם זה, משכורתם של הגברים לא נחשבת. בעולם זה נשים כלל לא מגיעות לסף המס אז לא צריך לתת הטבות כאלו. בקיצור, תפיסה מיושנת שלא מתאימה לעולם החדש, שבו גברים ונשים נושאים במשימת גידול הילדים ביחד, עולם בו נשים דורשות שכר שווה על עבודה שווה, עולם בו גברים ונשים דורשים לחיות בכלכלה הוגנת, שמכבדת את האדם העובד ואת תרומתו למדינה ולחברה.

עולם בו אזרחי ישראל דורשים לקיים את חזונו של הרצל לחברת מופת – כלכלה הוגנת, צמיחה הוגנת ובעיקר, לא להרגיש שהמערכת הכלכלית נועדה אך ורק לדכא אותם, לגרום להם לעבוד קשה ולא לזכות להינות מפירות עמלם. האמת היא שכיום, אחרי המחאה החברתית ולאור המשבר הכלכלי העומד להתרגש עלינו (כך הרי מזהירים אותנו), אין לממשלת ישראל חזון, חברתי או כלכלי, שיבטיח לאזרחים כי יש מנהיגות שקולה ואחראית המנווטת את הספינה במים הסוערים. נקווה שזה לא יגמר כמו המרמרה.

 נורית צור, מרכזת הועדה הכלכלית חברתית במפלגת העבודה

לשעבר מנכ"לית שדולת הנשים בישראל

הבלוג של נורית www.nurittsur.org

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

5 תגובות

 1. אחד העם :

  התמודדותו של נתניהו עם המחאה, אכן היתה מבישה ביותר. הוא ממש לא האדיר את שמו, והוא אף זילזל מאוד בעם! אולם, ה"מחאה" שבאה מאנשים כמוכם – היא שיא השיאים של הגועל נפש הישראלי לדעתי!!! אתם בסה"כ מנסים לעשות פוליטיקה זולה ממצוקות של אחרים, והמחאה לא היתה שוויונית מעולם, ואף יתכן שהיא גם לא היתה דמוקרטית בכלל!!! אולי תשאלו לדעתי – "פעילים" שלכם… תשאלו אולי את "התנועה החתרנית" של איזו סתיו שפיר, יא בלפנים לדעתי! ברור שלא תתנו "במה" לתגובה כזאת, כי אתם אכן ואכן בלפנים לדעתי, יא צבועים!

 2. מערכת עבודה שחורה :

  "אחד העם",
  הפעם השארנו את תגובתך, למרות לשון הגידופים שנקטת.
  את הטיעונים שלך, בלי קשר לנכונותם או לדעתנו אודותם נפרסם גם בעתיד.
  את הגידופים נמחק.

 3. לקסי :

  ראיה רחבה ותכנון כלכלי איסטרטגי מנוגדים לאמונה הכוללת של נתניהו וחבריו במה שקשור לחברה ולכלכלתה.
  כמו שהיגגה הרבנית הגדולה של בעלי אותה אמונה: "אין כזה דבר – חברה…"
  אצל בעלי אמונה זו הפתרונות תמיד יהיו נקודתיים, כשהנעל לוחצת גוזרים פינה לשחרר את הלחץ.

 4. דליה :

  לנתניהו וחבריו יש ראייה כוללת, האידיאולוגיה הניאו ליבראלית, העניין הוא שהם מממשים אותה תוך פירוקה לחלקים, חלקים. הם רוצים להרגיל את הציבור לתפיסה אפיזודית, לא לראות את התמונה הגדולה. תפיסה אפיזודית היא ליקוי בלמידה. איך הם רוצים לשפר את החינוך עם חינוך לליקוי כזה?

 5. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  הראייה הכוללת שלהם – בתאוריה- מינימום התערבות המדינה ומקסימום כוחות השוק שפועלים באמצעות היד הנעלמה.
  היא כל כך נעלמה היד הזאת שעד היום אף אחד לא ממש ראה את התאוריה הזאת עובדת.

  מה כן ראינו? את המאמינים של התיאוריה. הם פועלים ועוד איך. בונים מונופולים ומפרקים בשביל ליצור מונופולים גדולים יותר במקומם וחוזר חלילה. היצרנים והעצמאים הבינוניים והקטנים נבלעים ע"י התאגידים הגדולים, ומסביב מקהלה שמורידה דמעות תנין על הריכוזיות.

  חסכונות ופנסיות של עובדים שכוחם הארגוני קטן והולך, נודדים ברחבי הגלובס בכלכת השוק הפתוחה, ויד נעלמה ממנפת באמצעותם פירמידות שקמות ונופלות כמו בנייני קלפים, רק בשביל לפנות מקום לפירמידה הבאה.
  העסק לא באמת עובד.
  גם כלכלה שמתוכננת עד הגרוש האחרון – לא עובדת.
  נשארה הס"ד

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.