postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » זהבה גלאון לשר האוצר: עצור את הרפורמה של החשב הכללי

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

זהבה גלאון לשר האוצר: עצור את הרפורמה של החשב הכללי

נושאים כלכלה ותקציב, מכתבים ב 12.11.08 5:02

הרוחות הסוציאל-דמוקרטיות מנשבות בארץ ובעולם, אך הן לא הגיעו למשרד האוצר. המשרד ממשיך במדיניות הכפפת הפעילות הממשלתית למשרד האוצר ולשיקולים כספיים. ח"כ זהבה גלאון מבקשת משר האוצר לעצור את יוזמתו של אגף החשב הכללי באוצר. לדבריה, העצמאות המקצועית קודמת לכל שיקול תקציבי

סימוכין: 01169908

ירושלים,י"ב באב, התשס"ח

13  אוגוסט  2008

לכבוד

שר האוצר

מר רוני בר-און

משרד האוצר, רח' קפלן 1, ירושלים 91919

 

שלום רב

 

הנדון: בקשה לעצירת יוזמת אגף החשב הכללי להכפפת חשבים במוסדות ממשלתיים

אני פונה אליך בבקשה לעצור את המשך מימוש יוזמת אגף החשב הכללי במשרד האוצר, שתכליתה הכפפה מנהלתית של חשבים בגופים ממשלתיים לאחריות החשב הכללי.

כיום כפיפות החשבים במשרדים ובגופים ממשלתיים לחשב הכללי הינה מקצועית, כשבחלק מהמקומות הכפיפות הינה גם מנהלתית, ואילו במוסדות ממשלתיים רבים אחרים החשב כפוף מנהלתית למנהל הגוף בו הוא עובד.

מפניות שקיבלתי לאחרונה עולה כי במסגרת מדיניות זו של החשב הכללי, בכוונתו להוביל להכפפה מנהלתית אליו של חשבים בגופים כמו בתי החולים הממשלתיים והועדה לתכנון ותקצוב במועצה להשכלה גבוהה.

הכפפה של החשבים בגופים אלה לאחריות מנהלתית של החשב הכללי מהווה פגיעה חמורה בעצמאותם המקצועית של הגופים הללו. אחריותם של מנהלי בתי החולים היא בריאות הציבור ורווחתו, ומשימתם זו קודמת לכל שיקול תקציבי, ומכאן נובעת אחריותם המנהלתית לפעילות החשבים הכפופים אליהם.

שינוי בהסדר זה יוביל למצב בלתי אפשרי עבור מנהלי בתי החולים, בו שיקולי איזון תקציבי של האוצר יגברו תמיד על יכולתם ליישם מדיניות המיטיבה בראש ובראשונה עם החולים הנדרשים לשירות בבתי החולים.

באופן דומה, כוונת החשב הכללי להכפיף את חשב הועדה לתכנון ותקצוב לאחריותו המנהלתית מהווה התערבות בוטה בגוף שבהגדרתו נועד להיות בלתי תלוי ויש לו את הסמכות הבלעדית לחלק את התקציב בין המוסדות השונים להשכלה גבוהה בישראל.

הכפפה כזו משמעותה הפרת האיזון שקיים בשיקולי הועדה לתכנון ותקצוב בין צרכי הממשלה לצרכי המוסדות להשכלה גבוהה, תוך מתן משקל מכריע לשיקולים התקציביים של האוצר, וזאת בניגוד גמור למטרה שלשמה הוקם הגוף.

נדמה, כי אגף החשב הכללי שבמשרדך חורג מסמכותו ומוביל מהפכה שקטה, שמשמעותה הכנסה "בדלת האחורית" של רצונות ודרישות האוצר, וכפייתם על גופים ומוסדות ממשלתיים. זאת, מבלי שלאותם גופים תהיה את היכולת לקבוע בעצמם את המדיניות הרצויה להם, ומבלי שיוכלו לאזן כראוי בין שיקולי האיזון התקציבי לבין השיקולים האחרים העומדים לנגד עיניהם בבואם לשרת את הציבור בישראל.

לאור זאת, אני קוראת לך לפעול לאלתר להקפאת המהלכים להכפפת החשבים בגופים הממשלתיים לאחריותו המנהלתית של החשב הכללי.

בברכה

זהבה גלאון

                                                                      

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. ל רפי :

  הדרישה צודקת וחשובה.
  חייבים להתיר את הסבך הביורוקרטי שכופה האוצר על הפעילות המשקית של משרדי הממשלה וגופים מסונפים. לא יתכןלדרוש מהם ביצוע ואחריות ביצוע אם אין בידם הכלים, לרבות הסמכויות הדרושות לכך.
  יחד עם זאת אין להתעלם משתי עובדות אוביקטיביות שמכבידות על שמירת עקרון ניהולי בסיסי זה:
  א. ההרפתקנות העיסקית והתפעולית של מנהלים בגופי בצוע ממשלתיים, שבאים מהעולם הפוליטי או נתמכים על ידו. בתנאים נורמליים היו הדברים נחשבים כחוסר מקצועיות ואפילו כשערוריה; כאן הם מוגנים מכוח הפוליטיקה. זהמקור שחיתות ומקור נזק חמור לרכוש הציבור, והבעיה העיקרית הוא שאינם נתבעים לתת את הדין על מעלליהם. האוצר מנסה למנוע חלק מתופעות אלה, אבל עושה זאת בדרך הלא נכונה.
  ב. כפיפות ניהולית של חשב למנהל המומנה על הגוף בו הוא פועל, היא יותר מסבירה, משום שזו חלק ממוטת השליטה של מנהל. מאידך, יש לעגן את הכפיפות בתקנות שתמנעה ניצול לרעה שלה, כלומר: מתן הנחיות ניהוליות לחשב שמנוגדות לנורמות מקצועיות או להוראות החשכ"ל, ו"עריכת חשבון" עימו כשאינו "מציית לממונה".
  חייבים למצוא פתרונות אופרטיביים יעילים לשתי מכשלות אלה אם רוצים באמת לשנות את דפוסי יחסי העבודה במשרדי הממשלה וביחידות הסמך שלהם. ללא פתרונות כאלה, הקריאה תשאר קול קורא במדבר…
  אגב, בין ניהול תקין וניהול אפקטיבי לבין רוחות סוציאל-דמוקרטיות, אין ולא כלום. הרוחות קובעות יעדים ונורמות, והניהול קובע אם ניתן ובאיזו מידה ניתן להוציאם לפועל. כדאי להקפיד על הבחנה זו בכדי לא להתבלבל בשאלה במה בעצם אנו באמת עוסקים.

 2. דליה :

  ל ל.רפי
  אפילו אם מדובר בבעיות ניהול, לא נראה לי שח"כ גלאון מתעניינת בצד המנהלתי גרידא. שמירה על עצמאות מקצועית של מוסדות ממשלתיים והעמדת השיקול המקצועי מעל הערכים הכספיים הם ערכים סוציאל דמוקרטיים, לעניות דעתי.

 3. עבודה שחורה » החשב הכללי לזהבה גלאון: כפיפות מנהלתית לצורך בקרה :

  […] הכללי, שוקי אורן, משיב למכתבה של ח”כ זהבה גלאון, ומצדיק את החשיבות בכפיפות […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.