רק השטח יביא את השינוי למפלגת העבודה

עודד דוניץ, סגן ראש עיריית חיפה המתמודד על תפקיד מזכיר מחוז חיפה במפלגת העבודה, כותב על השיוניים הדרושים במפלגה

לאחרונה נדמה כי מפלגת העבודה נמצאת בתנופה והיא חוזרת אט אט לקדמת הבמה ולמקומה הטבעי במורשת מדינת ישראל כמובילת תהליכים חברתיים וכמפלגה העומדת בראש המחנה הנלחם להקטנת העוני, צמצום הפערים בחברה, חיזוק הביטחון הסוציאלי של מעמד הביניים ודאגה לשכבות החלשות.

נכון עשתה מפלגת העבודה כאשר מילאה את הוואקום במנהיגות החברתית, שנוצר בעקבות המחאה החברתית, כעת עלינו להמשיך בדרך זו איש איש בקרב הקהילה בה הוא חי. עלינו לבנות מחדש תשתית רעיונית ומעשית שתהיה הכר הפורה ממנו צומחת המפלגה גם בעתיד. על מפלגת העבודה לתפוס את מקומה הטבעי כמובילת התהליך החברתי-כלכלי שחייבת מדינת ישראל לעבור, ורק באופן זה היא תהווה אלטרנטיבה אמיתית לשלטון הנוכחי.

אסור לנו להסתפק בבניית מערך פעיל לקראת הבחירות בלבד. מערך כזה יביא אולי להצלחה מהירה ורגעית, אך בטווח הארוך, ברגע בו תפסק ההשקעה תיוותר המפלגה שוב ללא תשתית שטח מתאימה ואז בזמן שכל שכירי הקמפיינים וחובבי הג'ובים והקומבינות למיניהם ייעלמו מהשטח, היא תמצא עצמה שוב במצב בו סכנת מוות אמיתית מרחפת מעל ראשה.

הפתרון להבטחת עתידה של המפלגה טמון בהון האנושי שלה. זוהי מפלגה המאגדת בתוכה גמלאים רבים אשר הקימו את המדינה הזו במו ידיהם ואינם מוכנים להשלים עם מה שקורה במדינה היום, דור ביניים שמונע מתוך תקווה ליצור עתיד טוב יותר לדור הצעיר, וצעירים רבים חדורי מוטיבציה להשפיע. שילובו וחיבורו של  ההון האנושי הערכי הזה לשטח יבטיחו את המשך קיומה של מפלגת העבודה ואת חזרתה לשלטון.

עלינו להפנים כי על אף הצמיחה בסקרים ובגיוס הפעילים, בפנינו עוד עבודה רבה. המצב בסניפים רחוק מאוד מהמצב בסקרים. רבים מסניפים נמכרו בשנים האחרונות לכל המרבה במחיר ואלה שלא נמכרו הולכים ומתייבשים בקצב שלא היה מבייש את ים המלח. מפלגה חפצת חיים חייבת בבסיסה סניפים פעילים ושוקקי  חיים, הפעילים  במשך כל ימות השנה ולא רק בתקופת בחירות.

הפתרון להפחת רוח חיים מחודשת בסניפי המפלגה מצוי בחזרה לערכי הערבות ההדדית בהם דגלה, תוך הישענות על מודל המרכזים הקהילתיים הפועלים היום בכל רחבי הארץ. על-פי מתווה זה, יפעלו סניפי המפלגה במהלך כל ימות השנה וישמשו כמסגרת לפעילות חברתית, תרבותית, לימודית והתנדבותית, כמו גם כמרכזי סיוע לאוכלוסיות שונות, כמקומות מפגש חברתיים ורעיוניים וכחלק אינטגרלי ומעורב בקהילה הסובבת אותם.

כך שבבוא היום ידע הציבור לזהות מי היא המפלגה הפועלת מתוך מניעים אידיאולוגים ערכיים ומי הן אלו המנסות להצטייר כחברתיות בזמן שהן מבצעות סיכול ממוקד במעמד הביניים.

*) הכותב הוא: סגן ראש עיריית חיפה, הממונה על השכונות ומתמודד לתפקיד מזכיר מחוז חיפה במפלגת העבודה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

3 Responses to “רק השטח יביא את השינוי למפלגת העבודה”

 1. לקסי הגיב:

  מי שהיה יו"ר המפלגה ויצא ל"עצמאות" ראה את המפלגה כשלד בורסאי שמפיחים בו חיים רק על-מנת לבחור את ה"מנהיג".
  זה מתכון לכישלון.
  אחת ההצלחות של המחאה החברתית היא בהכרה של אנשים שאפשר לשנות ושאפשר ורצוי לצאת לשם כך מהבית ולהיפגש לא רק למרמורי ליל שבת.
  קבוצות פעולה לכל מיני מטרות קמות וחלקן מתמידות, פייסבוק מהווה רשת קשר לחלקן. בערד – עירי – פועלות עכשו 3 – 4 קבוצות למטרות שונות.
  סניפי מפלגת העבודה צריכים להיות חלק מהמסכת הזו.
  זו המטלה העיקרית של מועצות הסניפים שתיבחרנה היום.
  מקום מרכזי צריכה לתפוס פעילות המשמרת הצעירה ועיקרה גיוס חברים (חברים, לא "מתפקדים") חדשים וצעירים למפלגה.

 2. הראל לייבוביץ הגיב:

  רענון השורות בהתפקדות של צעירים רבים לסניפים המקומיים, כפי שלקסי אומר, היא המטרה שצריכה לעמוד לנגד עינינו.

 3. קרייתי הגיב:

  האיש חזק בדיבורים.
  לא ראינו מימוש של משנה זו בתפקידיו המוניציפליים האחרונים.

Leave a Reply