יהודה ויינשטיין, מנע העברת כספים בלתי חוקית בראשית ספטמבר ל-54 אלף תלמידי ישיבות

חדו"ש, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר בריזון מבקשים מהיועץ ויינשטיין  לעצור את ההקצבות למי שאיבדו את מעמד דחיית השירות. זאת, עד לדיון בספטמבר בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד גלעד ברנע

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, ישראל חופשית, הפורום לשוויון בנטל וח"כ לשעבר רוני בריזון (שינוי) קוראים ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד יהודה ויינשטיין להקפיא את העברת ההקצבות ל-54 אלף תלמידי ישיבות ואברכים. זאת, עד לקבלת החלטה בעתירה שהגישו לבג"צ כנגד ההקצבות והדיון הראשון בה צפוי במהלך ספטמבר. העותרים, שמיוצגים על ידי עו"ד גלעד ברנע, מציינים כי התלמידים איבדו את מעמד דחיית השירות בשל פקיעות חוק טל, ולכן החוק אינו מאפשר להעביר להם עוד תמיכות.

בראשית ספטמבר אמורות הישיבות לקבל את העברת הכספים החודשית. מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אמר ש"גם אם טרם ניתן צו ביניים, משרד החינוך אינו יכול להעביר עשרות מיליוני שקלים בניגוד לחוק".

על פי המבחנים להקצבות לישיבות יכולים לקבל תמיכות מי שיש להם פטור משירות צבאי ומי שקיבלו דחיית שירות על פי "חוק טל". מספר תלמידי הישיבות שהיו בדחיית שירות לפני פקיעת חוק טל הוא כ-54 אלף איש. סמנכ"ל חדו"ש שחר אילן מעריך שהיקף ההקצבות שתלמידים אלה קיבלו הוא כ-30 מיליון שקלים לחודש ומתקרב ל-400 מיליון שקלים בשנה. זאת, מתוך תקציב כולל לישיבות של קרוב למיליארד שקלים.

עו"ד ברנע מסביר בעתירה כי חוק טל "פקע בחצות ליל ה-1 באוגוסט 2012 וכתוצאה מכך אין עוד כל בסיס  חוקי לדחיית שירותם של תלמידים שהחוק חל עליהם". לדברי ברנע, " לאור המצב הברור ואי-החוקיות החד-משמעית – אין כל מקום להעברת כספים בספטמבר בניגוד בוטה להוראות חוק יסודות התקציב".

מנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב אמר ש"ממשלת ישראל כבר אחראית להפרת חוק המונית כשאינה פועלת לגיוס בחורי הישיבות. הזרמת כספים למימון ההשתמטות תוסיף חטא על פשע. אסור ליועץ המשפטי לממשלה לתת יד לכך העיקרון צריך להיות ברור: ישרתו – יקבלו, לא ישרתו, לא יקבלו".

זהרה ברגר-צור מהפורום לשוויון בנטל אמרה כי "לא רק שהממשלה ברפיסותה לא מממשת את חוק שירות חובה בקרב הצעירים החרדים, ואחראית להעמקת חוסר השוויון בנטל; היא גם ממשיכה להעביר להם מיליוני שקלים כאתנן פוליטי". המצב הזה עונה  לתיאור "הרצחת וגם ירשת", ויש להפסיקו לאלתר"!

ח"כ לשעבר רוני בריזון אמר ש"אינני מעלה בדעתי שהיועץ המשפטי לממשלה ייתן יד להפרה ברורה ובוטה של החוק ויאפשר העברת עשרות מיליונים לישיבות! אחרי ביטול "חוק טל" אין עוד שום תקנה שמאפשרת העברת כספים לישיבות. היועץ המשפטי לממשלה יודע זאת היטב. אנחנו מצפים ממנו להגן על שלטון החוק".

מנכ"ל ישראל חופשית מיקי גיצין אמר ש" לא יתכן מצב, שהמדינה תמשיך לממן אברכים שבאופן בלתי חוקי נמנעים משירות צבאי ותוסיף לעודד אותם להשתמט משוק העבודה. נוצר מצב אבסורדי בו יותר ויותר חרדים מעוניינים להצטרף לשוק התעסוקה ולצבא ואילו המדינה מעודדת אותם להימנע מכך על ידי מענקים כספיים".

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

Leave a Reply