חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא לתכנית המתאר החדשה לבתי הזיקוק בחיפה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות, מכתבים ב 30.08.12 1:34

ב-6.8.2012 הופקדה תכנית מתאר בתי זיקוק חיפה חפ/ 1200 ב' אדריכל שמואל גלבהרט –  יו"ר הירוקים בחיפה, אדריכל ומתכנן ערים, מתכנן פרוייקטים גדולים ומורכבים בכל התחומים, לרבות עבור המפעלים במיתחם בז"ן – הגיש התנגדות לתכנית, ומבקש חלופה לתכנית הרואה לנגד עיניה את טובת כלל הציבור, ולא רק את טובת בעלי השליטה במפעלים הפטרוכימיים הפרטיים בחיפה.להלן חלק ממכתב ההתנגדות:

ה. "ראיה כוללת" של התכנית, מנקודת המבט של מי?

   תכנית בז"ן חסרת תקדים בארץ בהיקפה, בחומרת הסיכונים הטמונים בה, ובגודל השטח ומספר התושבים שיחשפו להשלכותיה. עליה להיבחן בראיה רחבה לטווח ארוך, מנקודת מבט של הציבור,  המצפה מנבחריו לתעדף אינטרסים שלו על פני כל אינטרס אחר. האמנם כך נהגו במקרה זה ראש עירית חיפה והנהלתה? סימן השאלה המרחף מעל שאלה זו, יהפוך לסימן קריאה בסיכום ההשוואה שתפורט בהמשך.

ו. הועדה ה"משותפת", שיתוק הציבור במקום שיתוף הציבור.

   לקידום תכניות בז"ן מינו ועדה מקומית מיוחדת, שנועדה להרחיק את דיוניה ממטחווי מעורבותם של נציגי ציבור ואופוזיציה, להדיר מהם פעילי סביבה, ולשלול אפילו את זכותם להרהר או לערער על החלטותיה. הועדה נקראת משותפת, אך כשמה כן לא היא. 700 אלף תושבי האזור, הרעיל הדליק והנפיץ במדינה, אינם משותפים בה, אלא רק 4 ראשי הרשויות הנהנות מארנונת בז"ן, ו/או תרומות בעלי השליטה. יו"ר הועדה ה"משותפת", הממונה על המחוז, מנהל בכובעו זה את דיוניה, ובכובעו השני הוא מכהן כיו"ר הועדה המחוזית, המאשרת את החלטות ה"משותפת"… ועדה זו ונהליה ממש תפורים למידותיהם ולצרכיהם של בעלי השליטה בבז"ן. אפשר רק להשתומם בשלב זה, ולהבין אולי

בהמשך, מדוע ראש עירית חיפה והנהלתה נתנו לכך ידם.

   שתי ועדות אלו, ה"משותפת" והמחוזית, בראשות אותו יו"ר, הובילו את תכנית בז"ן. הציבור נותר מאחור, בעמדת נחיתות מראש, כמתנגד לתכנית שכבר אושרה להפקדה. בל נחשיב, בטעות כמובן, את הצגתה לציבור ע"י בז"ן, אחרי אישורה להפקדה, כהליך של "שיתוף ציבור"…

ז. תכנית מיתאר בז"ן – סגירת מעגל החנק על תושבי האזור.

   התוצאה הבלתי נמנעת של תכנית חפ/1200ב' להלן, ויישומה ע"י הועדה ה"משותפת" לעיל, תהיה הפקעה סופית ומוחלטת של זכות הציבור להשפיע על פיתוח האזור, המוביל בארץ כבר היום באחוזי תחלואה ותמותה. אישור תכנית בז"ן כמוהו כחתימה מראש, "בליינד", על כל מיזם עתידני שישתלם לבעלי השליטה, סתימת פיהם מכאן ואילך של התושבים, והפקרת בריאותם, תוחלת חייהם, וכלכלת האזור, בידי ועדה שאין להם כל ייצוג אמיתי בהרכבה. אם התכנית תאושר, דיון זה בהתנגדויות הינו הפעם האחרונה בה ישמע קולו של הציבור. להבא יישמע רק קולם של בעלי השליטה, היות ואישור תכניתם יסמיך את ה"משותפת" להחליט ולהנפיק היתרים מיידית, מעבר לדלפק, לדלג מעל משוכת ראשה של הועדה המקומית ה"רגילה", ומאחורי גבם של התושבים. זאת ה"רפורמה" בהתגלמותה, חסל סדר פירסומים והתנגדויות, עררים ועתירות.

ח. אישור הפצחן המימני ממחיש את הצפוי בעתיד אם תכנית בז"ן תאושר.

   בהעדר תכנית מיתאר מאושרת, הסתמכה קבוצת עופר על התכנית הבלתי מאושרת משנת 1988, שמעולם לא פורסמה כחוק. כך, ללא ידיעת התושבים וללא התנגדויות, אישרה הועדה ה"משותפת" את מיתקן הענק, בהשקעת כחצי מיליארד דולר, המתחרה בסיכוניו רק במיכל האמוניה, ועולה עליו בפליטות המזהמות. ולואי והיה מוגן מפני איומים מבחוץ, כפי שהוגן מפני מתנגדים מבית, ע"י חסיון "בטחוני". חברי לסיעה הוא סגן אלוף במילואים במודיעין, וגם לי סיווג בטחוני גבוה, אך לשוא בקשנו לעיין בהחלטות הועדה. החסיון הוסר רק בחלוף כל המועדים הנקובים בחוק לעררים ולעתירות. תכנית חפ/1200ב', הגדולה והמשפיעה ביותר על מרחב חיפה והצפון, נועדה לייתר את השימוש בתרגילים אלה, ולסלול את הדרך לאישורים עתידיים "כחוק", בהליך "לייט" נטול יסורי הפקדה.

לקריאת הנוסח המלא של ההתנגדות: התנגדות תכנית מתאר בזן

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. עמית-ה :

  אם אני מבין נכון בראש הועדה עומד יגאל שחר, לצערי הרב אני מכיר אותו.
  לפני שנתניהו התחיל לקדם את חוק התכנון החדש היו הרבה דיבורים על תיקון החוק הקיים והפיכתו לחוק יותר ידידותי לאזרחים.
  לצערי החוק החדש אפילו יותר גרוע מהקיים ובהינתן הכוחות הטייקונים החזקים וכוחות התכנון החלשים תרתי משמע, אני אומר לתושבי חיפה: תדאגו!

 2. הראל לייבוביץ :

  לא ממש הבנתי… אני חושב שכדאי להסביר קצת מה התכנית אומרת. מה הולך לקרות.
  נושא מעניין מאוד

 3. דליה :

  הראל, הכתובת להסברים הוא שמואל גלבהרט, בן עירך.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.