חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מפלגת מימד – לאן?

נושאים מכתבים, פוליטי ב 12.11.08 5:08

חה"כ מיכאל מלכיאור, המשמש יו"ר ועדת החינוך בכנסת מטעם מימד-העבודה, והידוע בפעילותו המבורכת כמחוקק סוציאל-דמוקרטי, עומד בפני פרשת דרכים, לאיזו מפלגה לחבור אחר הבחירות. לאחר הפריימריס בעבודה ולאור פרסומים בעיתונות, מעלה איתי אשר במכתבו לח"הכ מלכיאור מספר שאלות הנוגעות להמשך הברית של מימד עם העבודה, ולאפשרות חבירה של מימד עם מפלגת קדימה. איתי מציע אפשרות שלישית

הנדון: מפלגת מימ"ד בבחירות הקרובות

שלום רב,

כאזרח מעורב וכחבר במפלגת העבודה זכיתי להתרשם מהעשייה המבורכת שלך בכנסת בתחומים השונים של מדינת הרווחה ובראשם כמובן החינוך והגנת הסביבה. בין חברי סיעת העבודה-מימ"ד ישנם רבים המתהדרים המתהדרים בנוצות "סוציאל-דמוקרטיות" בעודם מקדמים בפועל הפרטות בדלת האחורית והעברת שירותים חברתיים למיקור חוץ בידי עמותות, שחלקן  חוטאות דרך קבע  באותה התנהגות שמגדילה את מעמד העובדים העניים. דווקא כמי שאינו מגיע משורות "מפלגת העבודה", בלטת כאחד מהבולטים במחוקקים הסוציאל-דמוקרטים בכנסת הנוכחית. הייתי מאוד רוצה לראות אותך גם בכנסת הבאה ולכן אני כותב לך. 

בימים האחרונים ראיתי פרסומים רבים על השיריונים ברשימת העבודה לכנסת, אך שמך ומקומה של מפלגת מימ"ד נעדר מהם באופן חשוד (עפ"י טבלה בעיתון – המקום העשירי ברשימה הוא בין הבודדים השמורים למתמודדים ברשימה הארצית). כמו כן קראתי שמועות על סיום הברית בין מימ"ד לעבודה ואפילו על אפשרות של חבירה של מימד לקדימה של מימ"ד למפלגת קדימה.

אני מבין מאוד את הקריאות בתוך מפלגתך לפרק את הברית ארוכת השנים עם מפלגת העבודה. ראשית, לא ברור איזה מקום ברשימה מתכוון אהוד ברק "להעניק" ברוב חסדו לחבר מימ"ד. בשנים המעטות בהן אני חבר במפלגה למדתי לזהות את השיטה – מדברים בחדרי חדרים וגוררים את ההחלטה עד לרגע האחרון, ואז מעבירים בדרך ספק-חוקית (ומסריחה ציבורית) את האופציה הנוחה ליו"ר, בין אם מדובר בשותפות עם אביגדור ליברמן בממשלה בניגוד להבטחות (עמיר פרץ), או ברשימת שיריונים המיטיבה עם קבלני הקולות (אהוד ברק). הענקת המקום העשירי למימ"ד תאלץ את ברק להיגרר למלחמת עולם עם נציגי הקיבוצים, המושבים והמגזר הערבי – המגזרים ששולטים במפלגה ויהא היו"ר אשר יהא. לכן במצב הנוכחי קשה לי להאמין שדבר כזה יתרחש. 

שנית, גם אם תקבל מימ"ד את המקום העשירי כבעבר, ספק גדול אם מקום כזה ברשימה יביא אותך לכנסת, לאור קריסתו המתמשכת של ברק בסקרים.

ולבסוף, מימ"ד חייבת לשאול את עצמה בכל מערכת בחירות האם המעשים בפועל של שרי מפלגת העבודה תואמים את המצע והמטרות של מימ"ד:

האם מפלגת העבודה מקדמת את השלום או מהווה כשול מכשול לשלום?  האם מפלגת העבודה מקדמת את מדינה הרווחה או משתתפת פעילה בתהליכי הרס מדינת הרווחה (כגון ההפרטהחברת החשמל , אגרקסקו, מעונות-לחוסים?)האם מפלגת העבודה פועלת לחיזוק הזרם הדתי-ציוני המתון ולחיבור בין דתיים וחילוניים או שמא היא מחזקת במהלכיה הפוליטיים דווקא את הזרמים הקיצוניים (למשל בהגברת האוטנומיה של החינוך החרדי)?       

ומצד שני – חבירה לקדימה?? נו באמת… מקום ריאלי בכנסת אתה בהחלט עשוי לקבל, אך האם באמת תקבל את החופש להמשיך בפעולותיך המבורכות במפלגה שההבדלים בינה ובין הליכוד בתחומי החברה והכלכלה הם מזעריים? האם הבנת מה בדיוק רוצה "קדימה" בראשות ציפי לבני בני בתחום המדיני – לחלק את ירושלים כמו שמציעים רמון ואולמרט או להשאיר אותה שלמה כפי שמבטיח שאול מופז? ומה בדיוק מחבר בין התנהלותה היפה של מימ"ד ובין דרכו של צחי הנגבי אל צמרת השלטון?

כבוד הרב מלכיאור, אינך חייב לבחור בין התאבדות פוליטית עם מפלגת העבודה ובין אופורטוניזם בחיקה של קדימה.

יש גם אפשרות שלישית והיא הליכה אמיצה של מימ"ד לבחירות במסגרת חזית סוציאל דמוקרטית חדשה ובריאה. ציבור גדל והולך מאס במפלגות הגדולות שמבטיחות הרים וגבעות ולא מקיימות, אך רבים כבר מבינים שאין פתרונות קסם ולא יצביעו עבור מפלגת טרנד מגזרית. אך מפלגת מימ"ד אינה כזו: המצע שלכם הוא כולל ורחב, הניסיון שלך בכנסת והמוניטין שלך בציבור הם נכסים יקרים. כל מה שנותר הוא לאתר שותפים מתאימים לדרך כדי לבנות עוד לפני הבחירות רשימה מוצלחת ומגוונת. רשימה טובה כזו לא רק שתיכנס לכנסת אלא יכולה לזכות באמונם של מאות אלפי מצביעים שהתאכזבו מהרקורד העלוב של ממשלת קדימה-העבודה בתחום הכלכלי-חברתי ובקידום תהליך השלום. הבחירות הקרובות הן הזדמנות בשבילכם להוביל באומץ ולא להיות נספחים.

אשמח לשמוע את דעתך בנושא.  

בברכה,

איתי אשר 

מושב אורה

נ"ב: בהזדמנות זו, רציתי להודות שוב לך ולדובר ניר הירשמן על.המפגש המרתק  שערכת עם בלוגרים בכנסת. 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

12 תגובות

 1. שושי פולטין :

  אני תומכת בכל מילה (!) ומבטיחה שאצביע עבור מפלגה כזו!

 2. לקסי - ערד :

  הפתגם הערבי גורס, כי החיפזון מן השטן.
  אני מציע לכל חברי ה"עבודה", הנחשפים לע"ש, שלא להיחפז בהחלטות ובהמלצות מעין אלה.
  כוונו מאמצים ומרץ לבחירות הפנימיות. עשו הכל לקידום מי שאנו רוצים לראות "בפנים" (לא אפרט שמות, כל אחת ואחד עם השמות שלהם), עשו זאת למרות הכרזת המפלגה כ"חטיבת שריון" (אולי מחלקת שריון לפי הסקרים).
  קבעו את החלטתכם למי תצביעו בבחירות הכלליות לפי איכות הרשימה שתיקבע.

 3. חילונית :

  בבחירות הקודמות הצבעתי מימד. קיבלתי את סיעת העבודה-מימד ונחלתי אכזבה רבתי. לא לפעילות כמו שלה התפללתי.

 4. hdfawhga :

  jwen[gfbqEHBN GH

 5. bnoaBb :

  ejbng[eoqbg'

 6. איתמר כהן :

  נכון מאוד.
  יתר על כן, מלכיאור (וגם אופיר פינס, ואולי גם שלי ונוקד) לא חייבים להקים גוף חדש יש מאין.
  יש התארגנות קיימת, שצוברת תאוצה:
  התנועה הירוקה

  http://www.yeruka.org.il/

  שיש לה אג'נדה חברתית-סביבתית ברורה ודמוקרטיה פנימית אמיתית – בלי שריונים ובלי מפקדי ארגזים.
  ב"ה התנועה תוכרז בקרוב כמפלגה.

 7. איתי :

  לקסי, אני ממשיך לשלם מסי חבר במפלגת העבודה רק לצורך המטרה שציינת. זה אפקטיבי בהרבה מאשר לשלם דמי חבר לחד"ש, מרצ, ישראל חזקה וכו' (אם כי נגוזה תקוותי להיות שותף להורדתו של פואד לעשיריה רביעית).

  אבל גם במקרה האידיאלי לא אקבל סיעה שתתפקד כרצוני, גם אם יהיו שם נקודות אור לא מעטות.

  ההתנהלות של העבודה כמפלגה וכסיעה היא קטסטרופלית וראויה לעונש מהבוחר, גם אם הוא חבר מפלגה. להתנהלות זו תרמו גם ח"כים סוציאל-דמוקרטים. דוגמה: יחימוביץ פעלה נפלא כאבירה בודדת, ועוד יותר נפלא בשת"פ עם חברי ליכוד והאיחוד הלאומי, אך לא הצליחה לגבש כיוון ס"ד למפלגת העבודה ולגבש מחנה כזה בסיעה. "החוג החברתי כלכלי" בו היא מתגאה הוא בעצם שם קוד ל"מחנה שלי יחימוביץ'" ולא באמת מקום שבו היא פרץ ברוורמן חילו (וסנה עד לפני זמן לא רב) הם חברים שווים. אבחר בה בפריימריס כי מגיע לה, אך איבדתי אמונה ביכולתה או ביכולתו של מישהו (פרץ, ברוורמן) לבנות מחנה ס"ד שיכבוש את מפלגת העבודה. כשזה לא אפשרי – הס"ד במפלגה יצטרכו לבחור בין להיות מיעוט מתקרנף (יחימוביץ' תומכת בברק-פואד-הרצוג-שמחון) ובין להיות מנודים וחסרי השפעה (פרץ וסנה).

  אי לכך אני מעדיף לבחור בפתק שהאנשים שייבחרו בזכותו יצביעו בסבירות הגבוהה ביותר בהתאם לעמדותי ובהתאם למצע שלהם עצמם.

  מספר הפעמים שבהם חלק, רוב או כל חברי סיעת העבודה הצביעו נגד המצע והההבטחות שלהם עצמם עובר את כל גבולות הטעם הטוב. לדוגמה, הבגידה בהבטחת שכר המינימום והתמקדות בקצבאות הזקנה (כי זה מה שמעניין את בוחרי קדימה והגמלאים) ובפרידמן (כי זה מה שמעניין עיתונאים ושופטים בעליון) אינה תלויה כלל בתוצאות הפריימריס. להצביע למפלגת קצבאות, אנטי-פרידמן וסיכול יוזמות שלום – זה לא בשבילי וזה לא קשור לתוצאות הפריימריס.

 8. יהושע בן משה :

  מסכים בהחלט אם 4 ו 5 .

 9. איתי :

  יהושע, אשמח לתגובה קצת יותר מפורטת.

  על פי הבנתי עמיר פרץ בו אתה תומך מחכה לברק בפינה ל-11 בפברואר (וישיב לברק על מה שעשה לו החל ב-29 מרץ 2006 ותוכנן בקפידה מראש).

  אבל גם אם יצליח להשתלט שוב על הגרוטאה של העבודה הוא יצטרך להתמודד עם מאות מיליונים של חובות שיותיר אחריו ברק ועם ועידה שבה אנשי ברק ופואד שולטים.

  אני לא רואה איך במצב כזה עמיר פרץ, שלי יחימוביץ' או כל אדם אחר שמצוי ברשימת המומלצים שלך (ושלי – מן הסתם הן די חופפות) יוכל לעשות משהו. מה בדיוק התוכנית האופרטיבית שלך יהושע לשיפור המצב ביום שאחרי הפריימריס, ביום שאחרי הבחירות.

 10. יהושע בן משה :

  לא התכוונתי להגיב!
  זו בדיחה להפנות תשומת לב לתגובות
  משובשות(או שרק אני קולט אותם כך?)
  לצערי אין לי עדיין תוכנית ובבוא הזמן אשתף אתכם.עקרונית מסכים אם לסקי.

 11. זיו :

  עכשו, אחרי האיחוד הרשמי של המפדל עם כל מפלגות הימין, אין לחובשי הכיפות מגוש האמצע שום אלטרנטיבה לבחירה.
  אין להם יותר את המפד"ל של בורג שקיבלה 12 מנדטים בתקופה שהייתה מפלגת מרכז.
  להערכתי, כל אותם "חסרי בית" יצביעו למימד אם תקום לתחייה.

 12. האזרח דרור :

  אני אומר – לכו עם התנועה הירוקה או לכו להתמודדות אמיצה (עם הבנה שסביר שלא תיכנסו לכנסת בתוך ים הזבל שיש היום ובהתערה קצרה כל כך).

  מה יש לכם להספיד – מפלגת העבודה בעיני היא סוס מת, שאם הוא ממשיך לרוץ זה רק בגלל שאין כרגע אף אחד שיחליף אותו והוא רקוב גם מבחינת מבנה, גם מבחינת אידאלוגיה וגם מבחינת האנשים.

  צאו משם כל עוד אתם יכולים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.