חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התייקרות המוצרים – בגרמניה החלב זול יותר

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 27.08.12 2:04

 התייקרות החלב יכולה הייתה להימנע אם הממשלה הייתה מנהיגה תכנון בחקלאות, או מעניקה סובסידיות ליצרנים. ממשלה סוציאל דמוקרטית, במקום זו הנוכחית, הייתה מעלה בראש דאגותיה את טובת האזרח, ומונעת העלאת מחירי המזון באמצעות תכנון וסובסידיות

מאת: קורט טוכולסקי

כל עוד נהיה פראיירים מחיר החלב ימשיך לעלות

מחיר החלב בישראל עולה ולא בגלל עליית מחירי הגרעינים או הדלק או תשומות העבודה, מחיר החלב בישראל עולה כי אנחנו בוחרים פעם אחר פעם שליטים שהדבר האחרון שמעניין אותם זה שאנחנו נשלם מחיר הוגן לחלב או לחם או בית. כל עוד נמשיך לבחור את שליטנו בטמטום ובקהות חושים זה לא הולך להשתנות.

לפני עשר שנים בדיוק למדתי בגרמניה, בשנת 2002 התרגלתי לעולם אחר של מחירים, בפרט מוצרי המזון. באותה שנה קרטון חלב  3% (נדיר מאוד למצוא בגרמניה שקיות חלב) עלה בגרמניה 55 יורו סנט. קרטון חלב 1% עלה פחות. אחרי שפתחתי עיתון השבוע וראיתי שמחירי החלב צפויים לעלות בגלל התייקרות הגרעינים שהפרות אוכלות, בדקתי את מחיר החלב בגרמניה וראו איזו הפתעה, הרשת הגדולה בגרמניה ALDI הורידה במאי את מחיר החלב ל-51 יורו סנט. חמאה  עלתה לפחות 85 סנט לחבילה של 250 גרם כשחייתי בגרמניה לפני עשור וכעת מחירה הוא 74 סנט לאותה החבילה.

בצילום: מחירי החלב בסופרמרקט בברלין לפני חודשיים קרטוני חלב 1 ליטר ב-51 יורוסנט, בערך 2.5 ש"ח ליחידה.

אני לא חושב שהבשורות מגרמניה משמחות במיוחד לאיכרים הגרמנים, המחיר הנמוך הפך את הרווחיות ביצור החלב לגבולית ואני מקווה שהם יצליחו במאבקם לשימור המחיר הקודם שגם הוא היה ונשאר נמוך ביחס למחיר של חלב וחמאה בישראל. מחירי מוצרי המזון בכלל ולא רק חלב אלא גם בשר ולחם, שימורים וגלידות וכל שאר המוצרים שעליהם ניתן לחשוב לא השתנו מהותית בגרמניה בעשור האחרון. גם שם היתה אינפלציה, גם שם תשומות השתנו, אבל בגדול מחיר החלב תוצרי החלב ומוצרי היסוד האחרים לא עלה בגרמניה בעשור האחרון (הוא ירד כמה פעמים וחזר לעצמו בעקבות מחאות החקלאים).

יש כמה הבדלים בין גרמניה וישראל, הראשון הוא שפרות החלב של גרמניה רועות ואוכלות את העשב שצומח במדינה מרובת גשמים ולא צריכות הזנה בזרעים מיובאים. בכלל גרמניה משתדלת מאוד לא להיות תלויה ביבוא של מזון, לא חיטה ולא סוכר, לא בשר ולא מה שהחיות המשמשות ליצור של בשר, חלב וביצים אוכלות. הגרמנים גם מאמינים במזון זמין וזול מתוך הכרה בחשיבות שלו ליציבות הדמוקרטיה שלהם. הם גם מייצרים כל מה שהם יכולים לבד בלי להיות תלויים במחיר בשוק העולמי, הם יודעים שתלות בשוק העולמי יכולה להוזיל מוצר לרגע בזמן שהוא מוצע במחירי היצף ואחר כך לייצר תלות של שנים במוצר מיובא יקר. הגרמנים מסבסדים את החקלאות שלהם ואת תעשיית המזון שלהם בשביל להבטיח את קיומן ואת המחיר הנמוך. לכן החקלאי הגרמני שמגדל פרות לחלב יכול להסתדר עם מחיר ממוצע לליטר חלב שנמוך ממחיר המטרה בישראל, הממשלה משלימה לו בסובסידיות את הנדרש להבטחת קיומו.

מדינת ישראל עומדת בפני עלייה נוספת במחירי החלב, מדיניות מתוכננת בחקלאות כמו שיש לדוגמא במדינות הקומוניסטיות שוויץ וארצות הברית או קנדה ובריטניה הייתה יכולה למנוע זאת. סובסידיות בחקלאות כמו שיש בצפון אמריקה ובאיחוד האירופאי הייתה יכולה למנוע זאת. אבל אין פה לא תכנון ולא סובסידיות, יש פה רק ממשלות חסרות אחריות שמחסלות לאט ובנחישות את החברה הישראלית ואת יכולתה לקיום בלתי תלוי. את המחיר אנחנו משלמים, בין השאר במה שאנחנו משלמים על החלב ולא רק. אם הייתה לנו ממשלה סוציאל-דמוקרטית אחראית שחושבת לטווח הארוך ועושה רפורמות למען 99% מאזרחי ישראל ולא למען המאיון העליון, זה היה נראה אחרת.

המערכת מודה לשוקי גלילי על הצילום

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. דליה :

  אם הממשלה הייתה רואה לנגד עיניה את רווחתו של האזרח, היא הייתה משקיעה מחשבה ומגיעה לפתרונות שהיו מונעים עליות מחירים.אבל הממשלה אינה מתייחסת אל האזרח הרגיל ואינה משקיעה במדינת רווחה.

 2. שוקי :

  למעשה, אם מחפשים יש בברלין חלב וחמאה במחירים אפילו קצת זולים יותר.

 3. ק. טוכולסקי :

  שילוב של סובסידיות לחקלאים ותעשיית המזון, מודעות צרכנית מפותחת ומגוון של אפשרויות קנייה הביאו את גרמניה לכך, היא לא לבד. בעולם המפותח אנחנו לבד ואנחנו נשאר שם, כי אנחנו נהנים לחשוב שאנחנו מדינה מפותחת בזמן שאנחנו מדינת עולם שלישי עם תעשיית הייטק שגם כבר נמצאת ברגרסיה.

 4. עמית-ה :

  ישראל וניו-זילנד נמצאות בתחתית המדינות המתקדמות בכל מה שקשור לייצור מזון ותכנון חקלאות.
  זה לא בא בקלות ה"הישג" הזה כי שתיהן היו בקידמת הפיתוח והתכנון החקלאי לפני שנות ה-80.
  אצלנו ההתדרדרות התחילה עם אריק שרון כשר חקלאות שחיסל את התיכנון והניהול של המשק החקלאי.
  בניו-זילנד זה התחיל עם רוג'ר דוגלאס שבשנת 1984 מונה שר האוצר העמיד את החברה הניו-זילנדית לקיר וחיסל אותה תוך 3 שנים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.