postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ערים נפגעות זיהום אוויר – ירושלים, תל-אביב – כן, חיפה – לא

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ערים נפגעות זיהום אוויר – ירושלים, תל-אביב – כן, חיפה – לא

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 26.08.12 0:29

בעקבות כוונת המשרד לאיכות הסביבה להכריז על ירושלים ותל-אביב כערים נפגעות זיהום אוויר, ואילו על חיפה לא תחול הכרזה זו, הפיצה הקואליציה לבריאות הציבור הודעה על הסתייגותה מההחלטה

 הפוסל במומו פוסל

ביום רביעי 22.8.2012 התבשרנו שהמשרד להגנת הסביבה מתכוון להכריז על ירושלים ותל-אביב כערים נפגעות זיהום אוויר, ואילו על העיר עם זיהום האוויר החמור ביותר – חיפה – לא תחול הכרזה זו.

הסיבה המרכזית לאי-הכללתה של חיפה היא סיבה תדמיתית. החשש הוא שיזמים יברחו מהעיר, סטודנטים לא יישארו בעיר בתום לימודיהם, עסקים ייסגרו והעיר תשקע. רק בגלל התדמית, ולא, חלילה, בגלל תמונת המצב המצטיירת של תחלואה סביבתית.

משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה התנהלו בזיגזג מפואר. לפני פחות משנה הראו הנתונים שתושבי חיפה חשופים לזיהום אוויר ושיש להכריז על חיפה עיר נפגעת זיהום אוויר.

בזמן שחלף מאז נזכרו בשני משרדים אלה, וכן בעירייה ובאיגוד ערים חיפה, שהכרזה כזו תפגע בתדמית…שלהם. הרי בשנים האחרונות הם טוענים שהם עושים הכול לצמצום זיהום אוויר מתעשייה, מיישמים תכניות תחבורה ציבורית, משקיעים הון עתק בפיתוח מתחמים קורצים לצעירים ופסטיבלים ללא סוף. וכעת ההכרזה היתה באה וטופחת על פניהם.

אם כך, מה קרה בשנה החולפת? בכירים במשרדי הממשלה בחיפה התגייסו, לצד עיריית חיפה ורשויות נוספות בקריות, להפוך את ההחלטה על ההכרזה על פיה. הדרך הטובה ביותר להפוך את ההמלצה שלהם- עצמם וגם "לצאת בסדר" היא – לשחק עם הנתונים, להסתיר את מה שלא הולם את התדמית של הרשויות האמורות לפעול למען הציבור.

אין ספור מאמרים מדעיים הקושרים בין זיהום סביבתי ותחלואה מביישים את התגובה של עיריית חיפה על כך שאין קשר בין השניים, ושהאחראיות לתחלואה העודפת הן אוכלוסיות מוחלשות בעיר; איגוד ערים לאיכות הסביבה, הזרוע המחקרית והביצועית של הרשויות המקומיות, אמנם אמון על הכנת תכנית לצמצום פליטות מתחבורה, אך הוא עצמו מפרסם דו"חות בהם מצוין שהתעשייה היא זו האחראית לפליטת מרבית זיהום האוויר במפרץ; משרד הבריאות מפרסם סקירות שלמות על אזור חיפה ועל התחלואה העודפת שבו, אך ברגע האמת נסוג; המשרד להגנת הסביבה מתעלם מהמלצה חד משמעית זו שקבעה וועדת מומחים שהוא עצמו מינה, משום שמנהלי המחוז נרתעים מביקורת שלילית על עבודתם.

בעיית זיהום האוויר לא נפתרה. אמנם ניתן לדבר על שיפור לעומת עשור קודם, אך עדיין מצב איכות האוויר איננו טוב. עדיין ישנה תחלואה עודפת של אסתמה בקרב ילדי חיפה, תחלואת סרטן גבוהה מהממוצע הארצי ותמותה גבוהה יותר ממחלות הקשורות לגורמים סביבתיים. המשרד להגנת הסביבה לא מיישם תכניות שהוא עצמו המליץ עליהן, כגון תכנית לצמצום זיהום אוויר ותכנית לדיגום עשרות חומרים מזהמים באוויר, שחלקם מסרטנים וודאיים. תסקירים המוגשים למשרדי הממשלה ע"י התעשייה לא מפוקחים דיים ופעולות האכיפה הסביבתית כנגד מפעלים מזהמים נעשות בעצלתיים.

ההכרזה לא נוחה גם לרשויות בתל-אביב וירושלים, אך בערים אלה הזיהום נגרם מתחבורה, ותמיד ניתן לטעון שהאשמה היא בציבור המעדיף את רכבו הפרטי על פני שימוש בתחבורה ציבורית. לעומת זאת, בחיפה מרבית הזיהום נפלט מתעשייה המובלת ע"י בעלי הון ויחצ"נים, המדקלמים השכם והערב שלא הם הגורמים לזיהום

אגב, מרבית גורמי האכיפה הסביבתיים מתרצים את חוסר התקציב והמחסור בכוח-אדם כאחת הסיבות המרכזיות לסחבת, לחוסר היכולת לערוך ביקורי פתע ולחוסר היכולת לדעת מה קורה במפעלים בינוניים וקטנים. דווקא ההכרזה עצמה הייתה פותרת בעיה זו – תקציבים נוספים היו מגיעים לעיר חיפה בדיוק לצורך יצירת סביבה בריאה יותר.

הקואליציה לבריאות הציבור מאיצה בראש העיר, בבכירים במשרדי הממשלה ואיגוד הערים לפקוח את עיניהם, לראות את המציאות בשטח ולא לפחד מהאמת. התמודדות אמיצה עם זיהום סביבתי ועודף התחלואה ופעולה נחושה לצמצום זיהום האוויר היא שתביא לשיפור בנתונים, ולא התעלמות מהבעיה, משל היו בת-יענה הטומנת את ראשה בחול.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. לקסי :

  מכירים את סוג הטיעונים הזה.
  כמה תומכים של כריית הפוספטים בערד השתמשו בו.

 2. עמית-ה :

  אותו דבר אבל בקטן קרה לי פעם אצל מתקן מכשירים.
  הגיע אליו קליינט שרצה לתקן את שעון לחץ השמן כי הוא מראה חוסר לחץ.
  המכשירן בדק ואמר השעון בסדר המנוע גמור. ענה לו הקליינט: לא, אתה יכול לתקן לי את השעון?
  מיהרתי אז ביקשתי מהמכשירן שיקלקל את השעון כך שיראה לחץ, אולי מינוס ומינוס יעשו פלוס?
  לא בטח שלא, אבל כמו שהתגברנו על הקרינה שהגיעה לארץ מצ'רנוביל (הכחשנו את קיומה) כך נתגבר על זיהום האויר בחיפה.

 3. פחם פעיל :

  כל כך קל למנוע - רק צריך לשלם...

  התפקיד של בעלי ההנהלה הוא לדאוג לרווח של בעלי המניות, לא לאיכות הסביבה, לכן, זה לא מפתיע שפתרונות פשוטים וזולים יחסית, כמו שימוש במסנני פחם פעיל לפני פליטת העשן המזוהם לא ממש מקובלים בארץ. אם בעל מפעל היה יודע שחריגה מתקני זיהום תעלה לו במשרתו וקנס של מעל מליון ש"ח אז האוויר בארץ היה הרבה יותר נקי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.