חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הנצחת פערים במקום שוויון

נושאים חינוך ותרבות, פוליטישוק ב 26.08.12 0:33

המשפט: "החינוך – מאפשר מוביליות חברתית" הוא סיסמא ריקה מתוכן. ההתנגדות לשילוב בעלי צרכי מיוחדים בחינוך, היחס המפלה לפשעיהם של בני טובים, והפערים בזכאות לתעודת בגרות, הם דוגמאות לאפליה ההולכת ונמשכת מאז קום המדינה. אין מוביליות חברתית. הפערים היו וממשיכים להיות גם היום

מאת: הני זובידה

נעלם הסולם! או פוליטיקה של הנצחה

השבוע אחל עם כתב חידה, נחשו מי אמר למי, מתי ובאיזה הקשר? ממש כמו במבחני התנ"ך חסרי התוחלת בבית ספר התיכון. ולהלן הציטוט:

"השילוב יפגע בקצב הלימוד בכיתה, ייצור בעיות חברתיות, ו"בעיות של התפרצויות אלימות". משרד החינוך הגיע "למסקנה המקצועית, כי איזון בין השיקולים הרלוונטיים – פדגוגיים, חברתיים, פסיכולוגיים, כלכליים, האופן הנכון והראוי למימוש זכות החינוך – הוא במסגרת מיוחדת ומותאמת".

הפותר/ת נכונה תזכה או יזכה במסע בנבכי המערכת הגזענית. אבל לפני שאני חושף את הקלפים יש לי עוד משהו חשוב שאני רוצה לדוש בו; רק השבוע, כשני עשורים לאחר רצח נהג המונית דרק רוט התפרסמה הכותרת הבאה: ״ילדים וגנבים בצפון ת"א: פרצו, קנו, עישנו סמים״ מסתבר כי המשטרה ״שלנו״, ולא, אני לא מאשים את משטרת ישראל בלעדית בעניין, החליטה להגדיר את 20 החשודים "בני טובים" (לא פחות ולא יותר) ונגד רובם, כך הוחלט, לא יוגשו כתבי אישום אלא יוטל עליהם פיקוח של גורמי הרווחה. אבל הרי העבירה  כמעט תמיד תואמת את העונש. אז שתדעו כי אותם ״בני טובים״ לפי החשד , בני 12-13(!!!), גנבו כרטיסי אשראי, קנו בהם ארוחות, גנבו צעצועים ומוצרי מחשב, הימרו ועישנו סמים יחד, מה שאצלי נהגו לקרוא בשכונה "עשו פארטיה".

האמת, אני לא מבין למה ככה להתרעם? מסכנים "בני טובים"! הם לא "עבריינים ו/או "ערסים" ו/או "פרחות" מהדרום אלו הם "בני טובים"! מעדו המסכנים. זה לא יקרה שוב…אה זה קרה שוב. לא נורא זה לא יקרה יותר מבטיחים; וחוץ מזה לא שזה האונס בשמרת או חלילה וחס רצח (מישהו אמר דרק רוט?!?) — ההורים הטובים שלהם — שהרי זו משמעות בני טובים שההורים שלהם טובים, אף אחד חלילה לא חשב אפילו שהורים טובים יכולים לגדל ילדים לא כל כך טובים — שעד כה שמרו עליהם מכל משמר והפגינו הורות נהדרת שהרי הם בני 12-13, ובגיל הזה עושים מעשי קונדס כמו לעשן סמים לפרוץ לחנויות לגנוב כרטיסי אשראי ועוד, מבטיחים שיקנו להם אוטו יותר חדש והכול יסתדר, נשבעים טוב? בספר התורה! (לא משנה שאנחנו אתאיסטים כולנו יהודים! רחמים!)

שוב. אני ממש לא יכול שלא לעשות את הקישור שוב לרצח נהג המונית דרק רוט, נראה ממש כמו אותו סיפור. הם שרצחו, אופס סליחה, הרגו את נהג המונית דרק רוט, הם היו בני טובים ממשפחות טובות שמעדו – ואז מעדו עוד פעם, עד שלילה אחד בהיותם בני 14! הם רצחו אדם. אמרו, בני טובים וקטינים ניתן להם עונש קצר, שהרי הם ישקמו ויחזרו לחיים ״נורמטיביים״ למשפחה אוהבת. אז לא בדיוק, עם החופשה הראשונה שלהם יצאו להם שני בני הטובים, שרצחו אדם להזכירכם, למסע שוד שכלל גם פציעה של עובדת — ובית המשפט ממשיך דרכה של החברה הרחומה והחנונה בכול הנוגע לבני טובים, נתן להם רק עוד חמש שנים לעונש, כאילו הכתובת לא הייתה על הקיר. ואז, לאחר ערעור לבית המשפט העליון, עם חופשתו הראשונה לאחר השוד, ברח אחד הרוצחים לארגנטינה. שם שוב, אותו בן טובים נעצר בחשד לסחר בסמים ועוד. אבל אין מה לדבר. הם בני טובים המסכנים האלו. כולם רואים זאת: המשטרה, בתי המשפט, המשפחות, התקשורת, ורק אנחנו, אנשי הפריפריה והשכונות, המזרחים, לא רואים זאת, עיוורים. אבל בואו ותנסו לגנוב בדרום העיר או, בפריפריה ארנק או, חלילה וחס, ככר לחם להאכיל את המשפחה, ומיד אתה הולך למאסר עולם אם אתה מהצבע הלא נכון…..ובית משפט? נו שם כבר נשמע על סביבה עבריינית, משפחה הרוסה והורים רעים שמייצרים ״בני רעים״ ועוד – כאילו כל אלו באו משמיים בעוד ״בני הטובים״ גונבים רוצחים אונסים והכול טוב כולם מחבקים.

וכעת נשוב לציטוט מעלה. ובכן השנה היא 2012, המקום הוא ישראל, הדובר הוא שר החינוך גדעון סער (ראו גיליון "העיר" לגבי האנשים המובילים בחינוך, וחישבו שוב על חלק מהבחירות התמוהות שנעשו שם…). זוהי תגובתו של שר החינוך גדעון סער לבג"צ בעתירה נגד הניסיון לכפות הפרדה בין ילדי מבקשי מקלט לילדים ישראליים בבתי-הספר בארץ. בארה"ב בשנת 1954 נפסקה הפסיקה של בראון נגד וועדת החינוך שלפיה לא תאושר עוד הפרדה בהסעות לבתי ספר, ולמעשה הפסיקה הזו סיימה את עידן ההפרדה בארה״ב  בישראל כמה מדהים בשנת 2012 ישנה הפרדה גזענית מוכתבת ממשלה!

כעת, קחו אויר, ראו את נתוני הזכאות לבגרות בישראל ועשו חושבים. הרי ברור כי תושבי הפריפריות באים ממוצא אתני מסוים מאוד, וההתאמה בין מזרחים לתושבי פריפריה הינה חזקה ביותר, כמו גם אתיופים ויוצאי חבר העמים מרפובליקות אסיאתיות (ה״מזרחים החדשים״). המדינה הזו ממשיכה במדיניות גזענית נגד אותם אנשים שנמצאים כאן כשישים שנים, מישהו יוצא בצעקה? יוק! הכלבים נובחים והשיירה עוברת.  ועוד מעט הכול יתחבר, קצת סבלנות.

פעם אמרו לי את המשפט הבא: ״חינוך הוא סולם המוביליות בחברות מודרניות״ הצחקתם אותי! בפריפריות לא מלמדים לבגרויות, ואם כן, אזי אלו הן בגרויות שלא מאפשרות למסיימים להמשיך ללימודים אקדמיים. ממשיכים לגדל דורות של חוטבי עצים ושואבי מים. אבל הרי לרובנו קל יותר לצקצק בלשון כשאנו חושבים על אחרים: פליטים, מהגרי עבודה או מבקשי מקלט. לא שאני מקל ראש בסבלם של אלו – אני רק רוצה שנטפל בכל החוליים של מדינתנו, ונתחיל עם זו שנמשכת לה מתקופת טרום המדינה, ומידי פעם אנו רואים את תוצאותיה וממשיכים הלאה בעיסוקינו.

שני הקווים הללו שנמתחו כאן בין תפיסת ״בני הטובים״ מהשכונות ״הצפוניות״ לעומת העבריינים ה"ערסים"  וה"פרחות" מהשכונות ״הדרומיות״ הפריפריאליות ובין מערכת חינוך, שממשיכה להכשיר דורות של חוטבי עצים ושואבי מים, לעומת גזע אדונים, אמורים לעורר כל אחת ואחד מאיתנו לפעולה.

למרבה הצער זה לא יקרה – המערכת תמשיך לדרוס את תושבות ותושבי השכונות והפריפריות, בצפון ימשיכו לגדל ״בני טובים״ ובדרום – דורות של עבדים. וכאן, לצערי, מתחילה ונגמרת סולידריות החברתית בישראל.

שבוע של שוויון לכולם

לבלוג של הני

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

7 תגובות

 1. אורי יזהר :

  הערה קטנה:
  שם משפחתו של אחד מרוצחי נהג המונית דרק רוט הוא בן איבגי. והוא שברח לארגנטינה. ככל הנראה הוריו או הורי הוריו לא באו מפולין.
  מה לעשות, יש גם "בני טובים" ממוצא מזרחי.
  האם המשטרה מפלה לרעה קטינים ממוצא מזרחי שעברו עבירות לעומת קטינים ממוצא אשכנזי?
  יש לך נתונים בדוקים בנושא זה?

 2. מחאה :

  הני, "המערכת" הרבה פחות אשמה מאשר אנשים שלכם לדוגמה. אנשים שלכם "הובילו" מחאה חברתית, אך התברר שהם צאצאים של עשירים לדעתי, ושבשבילם הכל פוליטיקה בגרוש לדעתי.
  מדוע לא פרסמתם תגובתי זו?! האם אתם שקר פולטי? אין קשר בין עושרם לכאורה של האנשים הנ"ל, לבין זה שהם סתם פוליטיים ולא חברתיים לדעתי. הם פשוט כאלה…

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ?

 4. הני זובידה :

  אורי יש נתונים במאמרה. של ד״ר יפעת ביטון שזכתה בפרס צגלה תוכל למצוא אותו באתר שלי. בעברית תחפש לבד….

  מחאה אני לא יודע על מה אתה מדבר….

 5. אורי יזהר :

  להני,
  לא מצאתי את המאמר של ד"ר יפעת ביטון באתר שלך. כנראה שאני מאותגר טכנולוגית.
  מצאתי מאמר שלה ששמצביע על הפלייה ומשווה בין מזרחים בישראל למקסיקנים בארה"ב. לא מצאתי בו התייחסות ליחס המשטרה לקטינים שעשו עבירה מעדה זו או אחרת.
  מכל מקום, אינני חושב שהמשטרה ומערכת המשפט מתייחסים אחרת לקטינים שביצעו עבירה, והדגש הוא על קטינים כי עליהם את כותב, מזרחים או אשכנזים.

 6. עמית-ה :

  בלי קשר לקטינים שבכל מקרה אינם יכולים להישפט על פי החוק.
  ההפליה הקיימת חייבת תיקון אבל משרד החינוך דווקא רוצה להחריף אותה.
  זה מזכיר את עמדת משרד האוצר שרואה את הגידול בעוני ופותח בשורת צעדים כלכלים להחמיר את המצב.
  ממשלה של פול גז לתהום.

 7. גליה :

  שכחת את "מלח הארץ" 🙂

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.