postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תחבורה ציבורית: כיצד אפשר לשפר?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תחבורה ציבורית: כיצד אפשר לשפר?

נושאים תחבורה, תכנון ובניה ב 26.08.12 0:32

להלן מכתבו של אזרח העוסק בתחום תכנון ערים, המתנייע בתחבורה ציבורית. במכתב שלל הצעות לשיפור התנהלות התחבורה הציבורית ברחבי המדינה

שלום רב,

שמי ….. מעולם לא היה בבעלותי רכב, ולכן תמיד אני מתנייע בתחבורה ציבורית.

אני רוצה לציין לטובה את שיפור מסלולי הרכבות, ויצירת שיתוף הפעולה בין החברות באזור גוש דן. כמו כן את יוזמת קווי לילה הטובה.
עם זאת, נותרו בעיות רבות.

בעיה חמורה ברמה הלאומית היא עיכוב הקמתו של שדה תעופה בינלאומי משמעותי. עם הלחצים הגוברים על שדה התעופה בן גוריון יש בכך סיכון אמיתי.

ברמה היומיומית, שימוש באוטובוסים במדינה הוא פעמים רבות חוויה לא נעימה ומתסכלת :

 • * מידע לגבי מסלולי אוטובוסים וזמני נסיעה חסר בהרבה מאוד מתחנות האוטובוס, ואפילו בחלק מאתרי האינטרנט של החברות הוא לעיתים חסר. יש לזכור שהרבה פחות ממחצית האזרחים במדינה משתמש באינטרנט, ולכן מידע בתחנות הוא החשוב ביותר.
 • * נתקלתי בלא מעט מקרים בהם לא מצוינים על גבי התחנה כל מספרי הקווים שעוברים בה – ואז אין שום דרך לדעת אם אתה מחכה לשווא, אולי המסלול שונה וכו'.
 • * גם כאשר יש סימון מסלול, לעיתים יש סימון מאוד כללי של צומת, אך לא ברור איפה בדיוק בצומת התחנה נמצאת. כאשר מדובר בצמתים גדולות ומורכבות, לעיתים יש מרחק של 200-300 מטרים בין התחנות בצומת, עם רמזורים לחכות בהם. כאשר לא ברור באיזו תחנה אמורים לחכות – יש סיכוי סביר לפספס את האוטובוס.
 • * ישנם מקרים לא מעטים בהם יש "דילוג" על אוטובוס באחד מהזמנים שבהם אמור אוטובוס לצאת. מסיבה זו קשה לתכנן זמנים בהסתמך על אוטובוסים. כשאתה שואל את הנהג תמיד אין לו מושג איך זה קרה.
 • * לפעמים מחכים זמן מאוד ממושך, ואז מגיעים 2 אוטובוסים של אותו קו ממש ביחד, גם בתחנה שמאוד סמוכה לתחנה הראשונה (כך שברור שהם יצאו יחד).
 • * לפעמים בתחנה עמוסה חונה אוטובוס אחד או שניים בזמן העלאת נוסעים. בינתיים מגיע אוטובוס שלישי , אין לו מקום לחנות, ואז הוא פשוט ממשיך לנסוע בלי לנסות ולהעלות את הנוסעים שחיכו לו (כל אוטובוס עם מספר קו שונה).
 • * תופעה מבזה שמתרחשת בעיקר בתחנות מרכזיות היא עומס נוסעים רב, שיודעים שהאוטובוס הבא לא יוכל להכיל את כולם. מה קורה? לפעמים כבר 15-20 דקות לפני הזמן המיועד להגעת האוטובוס הנוסעים נעמדים במקום לשבת בנוחות ולחכות, לעיתים גם בגשם וללא קירוי, על מנת לתפוס מקום. כאשר מגיע האוטובוס מתחילות דחיפות והדחקויות, ואז אנשים מבוגרים, או הורים עם ילדים קטנים נתונים לטוב ליבם של הנוסעים-נדחקים האחרים בתקווה שלא ירמסו אותם. מי שיש לו תיק גדול, שאותו צריך לשים בתא המטען "מאבד" מקום בתור בזמן שהוא שם את התיק בתא המטען. מי שהגיע מוקדם אבל עייף\חולה מכדי לעמוד ולחכות לאוטובוס בעמדת מוכנות לזינוק – עלול להפסיד את האוטובוס.
 • * פעם אחת עליתי על אוטובוס עמוס לעייפה שנוסעת אחת עם ילדה קטנה בזרועותיה הייתה בין הנוסעים שנדחקו במדרגות הכניסה לאוטובוס ליד הנהג, קרוב לשמשה הקדמית, כי לא היה מקום להיכנס פנימה, אפילו בעמידה. הנהג נסע במהירות מסחררת, ואני חשבתי שאם ייאלץ לבלום באופן חד יש סיכוי לא רע שהילדה תעוף אל השמשה הקדמית וממנה אל מחוץ לאוטובוס. לשמחתי זה לא קרה.
 • * בצפון – ישנו תאום בין חברות אגד ומטרופולין בכל הנוגע לכרטיסי מעבר, חופשי-חודשי או סימסטריאלי וכד', אך חברות אלו לא מתואמות עם חברת נצרת טורס. כך נוצר מצב שבו כנוסע אני בדילמה: האם לעלות על אוטובוס ולהגיע מהר, אבל לשלם עליו, או לחכות ולבזבז זמן, אך לעלות על אוטובוס שכן נמצא בהסדר ואז הנסיעה תהיה בחינם.
 • * עוד בעיה שנתקלתי בה בעיקר בחברת נצרת טורס – לעיתים הנהגים אומרים שהם לא יכולים להטעין כרטיסיה בכרטיס הרב קו, אף על פי שאין בו שום סיבה. זה מרגיש שפשוט אין להם כוח להתעסק עם המכשיר.
 • * ועוד באותה החברה : לעיתים יש כרטיסיות עם קודים שונים באותו קו – לדוגמא נסיעה ארוכה שמחירה 14 ש"ח, ונסיעה קצרה שמחירה 5.5 ש"ח. כמעט תמיד בנסיעה הקצרה אוטומטית ייקחו "ניקוב" מהכרטיסיה של הנסיעות הארוכות. כאשר אני מתלונן לנהג הוא מתחמק מתשובה, ומהחזרת העודף. כך יוצא שאני מטעין רק כרטיסיה לנסיעה ארוכה, ועבור נסיעות קצרות משלם כל פעם כרטיס, במחיר שהוא יותר יקר ממחיר של "ניקוב" בכרטיסיה. אני מניח שיש אנשים שיש להם 2 כרטיסיות ולא שמים לב שהם משלמים מחיר יקר על נסיעה קצרה.
 • * כאשר הייתי סטודנט קיבלתי הנחה לסטודנט. הגיע יום שבו נדרשתי לחדש את הנחת הסטודנט. אבל, הכרטיס הונפק ע"י חברת "דן" בתל אביב, ואני גרתי בקריית טבעון. חברת אומני אקספרס שנמצאת בטבעון לא יכלה לבצע שינוי בכרטיס של חברת "דן", וכך יצא שכל הכרטיסיות שהיו טעונות בכרטיס הפכו לחסומות לשימוש, עד שהגעתי במיוחד למשרדי "דן" בתל אביב על מנת להסדיר זאת.
 • * מכשירים המציינים בעוד כמה זמן יגיע קו האוטובוס הבא : הם רעיון מעולה. יש לשים דגש על הרחבת השימוש בהם, ובקרה על התקלות הלא מעטות שמתרחשות בהם, ויכולות להיות מתסכלות מאוד.

ברור לי שטיפול בכל הבעיות האלו אינו פשוט. אם זאת, ברור לי גם כי הוא אפשרי. לראיה מערכות התחבורה הציבורית הפנטסיות ברמת הדיוק, השירות, התדירות והתאום שראיתי בחו"ל- כדוגמא לפני כשנה בברלין, שבה יש 2 מערכות רכבות מטרופוליניות (למרחקים ארוכים יותר ופחות, מעבר למערכת הרכבות הבין-עירונית), המשולבת עם מערכת אוטובוסים, או הולנד, המשלבת רכבות, רכבות קלות ואוטובוסים, עם שבילי אופניים לתפארת. ישנן מדינות אירופאיות בהן מעבר לשבילי אופניים בכל עיר ישנם גם מסלולים בינעירוניים לצד הכבישים המהירים (על פי ידידה שגרה בדנמרק מספר שנים).

צריך ללמוד מהניסיונות המוצלחים בארצות אחרות, לעשות מיפוי רחב של כל הבעיות הקיימות היום, להכין תכנית רב שנתית לטיפול בבעיות המערך הקיים ושידרוגו, ולדאוג ליישום.
מערכת תחבורה ציבורית יעילה מורידה מאליה את השימוש ברכב פרטי, ולכן מפחיתה בזבוז זמן (שמשמעותו כסף למשק) בפקקים, ויכולה לייתר או לדחות צורך בסלילת כבישים חדשים והרחבת קיימים, שדורשת השקעת כלכלית עצומה, וגורמת לפגיעה סביבתית קשה וכמעט בלתי הפיכה.

כולי תקווה שתיקחו את הדברים האלו כביקורת בונה, על מנת להבריא ולשפר את מערכת התחבורה הציבורית המקרטעת בישראל, שלה חשיבות רבה מאוד עבור כל התושבים, ובעיקר מעוטי האמצעים.

בברכה,
…… (פרטי הכותב שמורים במערכת)

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

5 תגובות

 1. לקסי :

  כל אלה מפני ששרי התחבורה מתפקדים כסרי התחבורע.
  משרד התחבורה הוא מהנגועים ביותר במינוי "חברים של" ו"מקורבים אל" לתפקידים בכירים תוך סירוס בעלי המקצוע מסמכויותיהם.
  הבכיר (חבר של / מקורב אל) הוא בעל הסמכויות והיכולת לחלק טובות קטנות.
  אנשי המקצוע נותרו עם האחריות. במשך הזמן למקצוענים נמאס ורמתו המקצועית של המשרד התאימה את עצמה לרמה הניהולית של, יודעים, לא צריך לחזור.
  סר תחבורע אחד גם הושב בכלא על מעשים רעים שבינו לבינה, אבל הוא – על-פי השמועה – היה מי ששכלל את נוהל חבר/מכר למדרגה גבוהה.

 2. דליה :

  לקסי
  יש עוד עניין – ההפרטה. משרד התחבורה הפריט את תכנית אב לתחבורה ציבורית האחראית על התחום. אני למדתי שתכניות אב לתחבורה הן זרוע של השלטון, ולא ברור לי איך מפריטים גופים כאלה. אחת מחברות הייעוץ הכלכלי שהיתה אחראית על תכנית אב לתחבורה היא חברת עדליא. היא זכתה במכרז והחזיקה בו 8 שנים. ראו בקישור זהhttp://www.themarker.com/dynamo/1.1802732 וגם פה http://www.news1.co.il/Archive/001-D-307129-00.html משרד התחבורה ממשיך באותה דרך של הפרטה ומפרסם מכרז לחברה פרטית אחרת. חברות כאלה אינן רואות לנגד עיניהן את טובתו של האזרח, אלא את שורת הרווח. ובמצב זה, נראה שהאזרחים ימשיכו להתלונן והמצב לא ישתפר.

 3. יונתן כ. :

  יש הרבה מה לשפר בארץ מבחינת תחבורה ציבורית.

  אני חייב לציין לטובה את הפרויקט ״תל אופן״ כפרוייקט שהוא באמת ייחודי ויוצא דופן ואני מקווה שפרויקטים דומים יקומו ברוב הערים היחסית מישוריות.

 4. מנחם לוריא :

  להערכתי הממשלה נותנת יד ו/או מתעלמת מעלייות המחירים מסיבה מאוד פשוטה: יש בתקציב המדינה 2012 וכנראה גם בזה של 2013 חור גדול בגלל גבייה מהפרה החולבת שנקראת האזרח הישראלי.

  המשק,הצטמצם והמס המשולם הצטמצם אף הוא. במזון אין הרבה ברירה,וגם בדלק חשמל ומים (עוד תבוא העלייה גם שם כי 25% מהמים הם מוטפלים וההטפלה נעשית ע"י חשמל). בצידם של המחירים המאמירים יש מסוי,אם זה מסוי על אמצעי היצור (חומרי גלם) שמכגיעים מחו"ל ואם זה על ידי המע"מ.

  צריך לזכור שממשלת מ"י בע"מ מעדיפה מסוי עקיף בהיקף גדול ומס הכנסה ומס חברות נמוך שמיטיב עם הטייקונים וכל השאר שילכו לעבודה וישתקו.

  עוד דבר,ולא בטוח שאיננו מכוון: כושר ההתנגדות המוכלל בשיטה הדמוראטית הולך ומוחלש כאשר אנשים נאלצים לכלות זמנם בחשרוד עוד יום,לגרד עוד שקל וכו. לממשל זה מאוד נוח כי התנגדות,שוב בכלים דמוקרטיים,קורית בעיתות שפע בעיתות מחסור שותקים. עוד תופעה,שקשורה בהחזקת האוכלוסיה תחת מחסור,היא נטייה טבעית,שאין לה הסבר הגיוני,להחזיר לפרלמנט שרושש אותו מתוך מחשבה,ולפעמים מתוך הבטחת בחירות,חושב ההדיוט שמי שידע איך לרושש אותו בודאי ידע כיצד להחזיר את המצב לקדמותו…

  מנחם

 5. מנחם לוריא :

  אוי,

  כתבתי משהו ארוך ונעלם לי לפני שמירה והדבקה התגובה שלמעלה שייכת למאמר אחר.

  אחזור בקצרה: יש מספר נקודות שאינני מסכים עם כותב המאמר. התחבורה הציבורית בישראל איננה מתועדפת והיא נוסעת בקקקים עם כל עם ישראל ולכן יש את התופעה שמחכים מחכים והופ: מגיעים שני אוטבוסים באותו הקו הם מעולם לא יצאו ביחד רק הגיעו כך. הביקורת והבקרה על התחבורה הציבורית הופרטו לידיים פרטיות.הדוחות שכן נכתבים מגיעים למגיארררררררה קרירה במשרד התחבורה כשמיזוג האוויר על חשבון משלם המיסים ובזה בא לציון גועל.אין בתח"צ בישאל לא תחרות ולא שוק חופשי פשוט נגדו מאגד ודן והעבירו לטייקונים אחרים אבל הקווים בעדר התיעדוף המחירים הכל נשאר באחריות השמן ממשרד התחבורה. הרב קו הוא גם תאגיד פרטי ואכן אגד ועוד חברות גוררות רגליים בשת"פ עימו כי הם משקיעים הון עצמי,שלהם,במערכות הכרטוס והחברה הפרטית גוזרת קופון הנוסע,הוא בכלל לא פונקציה בכל התהליך הזה.
  מי שקובע את מהלך הקווים,כמותצ האוטובוסים בשעה וגם את המחיר זה משרד התחברוה שהקשר בינו לבים תחבורה ותחבורה יבורית בפרט הוא מקרי בהחלט.
  חברות התח"צ הל שיות תמימות הן פה לעשות כסף ממשאב (נוסעם ורגולציה של התח"צ) שהמדינה נתנה להם במחירים מצחיקים ולפעמים אפילו לא זה. הם פה כי אפשרו להם וכי אפשר לעשות כסף. תחרות יעילות אין ולא תהייה.

  מנחם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.