postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » יובל שטייניץ, אנשים הם לא רק הון-שחור

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

יובל שטייניץ, אנשים הם לא רק הון-שחור

נושאים כלכלה ותקציב, מכתבים ב 21.08.12 4:59

במסגרת הרפורמה ברשות המסים מתוכננים צעדים חדשים נגד ההון השחור. ניצן מתן מברך על המלחמה במעלימי מס ובמלביני הון, אולם מאיר נקודה העלולה לפגוע באזרחים תמימים שלהם חוב למס-הכנסה ולא בעבריינים האמיתיים 

לכבוד

שר האוצר, מר יובל שטייניץ

שר המשפטים, מר יעקב נאמן

היועץ המשפטי לממשלה, מר יהודה ויינשטיין

שלום רב.

הנידון:  הבטחת רשת ביטחון לנזקקם ברפורמה ברשות המסים.

קראתי ביום ה- 30.7.2012, את הכתבה שפורסמה ב"דה-מרקר"' על הרפורמה המתוכננת ברשות המסים.

הרפורמה הצפויה אמורה, לפי הכתוב, להעמיק את הגבייה מההון השחור במדינת ישראל. ההון הזה, לפי ההערכה של הוועדה למלחמה בהון השחור, מגיע לסכום של עשרה מיליארד שקל בשנה. הסכום הגבוה הזה נוצר, לפי הרשום בכתבה, בחלקו כתוצאה מהעברת כספים ללא דיווח ותשלום למדינה, ע"י ארגוני פשע, וכאמצעי להלבנת כספים. נושא נוסף, חשוב ביותר ביותר, אשר יטופל, לפי המצוין בכתבה הוא "גלגול חברות", לפיו, קורה כי חברה החייבת מסים למדינה נסגרת, ומוקמת מחדש כדי להתחמק מחובותיה.

הנושא הזה: מלחמה בהון השחור, בארגוני פשיעה ובחברות שמנסות להתחמק מחובת התשלום שלהן למדינה – חשוב מאין כמותו, וטוב שהמדינה, בעזרת ארגון ה-oecd, נדרשת לו, סוף סוף.

סעיף נוסף המצוין ברפרומה מעלה בעייתיות מסוימת. מתואר מצב שבו אנשים, או חברות, חייבים כסף לרשות אחת, ונמצאים ביתרת זכות, בגין קצבה או החזרי מס, ברשות אחרת. במצב שכזה תגבה רשות המסים את החוב שלה, חלקו או כולו, מיתרת הזכות הקיימת.

במקרים בהם מדובר בעסק או אדם מתפקד ופעיל – הרעיון הגיוני וראוי. אולם, ישנן אפשרויות נוספות שיש לתת עליהן את הדעת.

אפשרות אחת  היא עצמאי עובד, שנפצע, וזכאי לקצבה של ביטוח לאומי. במקרה כזה, מדובר באדם שניהל עסק, נפצע, וכעת, כאשר איבד את כושר עבודתו, הוא זכאי לקיצבת ביטוח לאומי על מנת להתקיים בכבוד בסיסי. לאדם כזה, שהיה עצמאי, ברור שיהיו חובות כאלה ואחרים למס ההכנסה ומע"מ. אם תישלל מאדם כזה קצבת הביטוח הלאומי, בגין אי כושר עבודה זמני או קבוע – הוא יגיע עד פת לחם.

יש להניח שיש עוד אפשריות לתרחישים שכאלה, אצל אמהות חד הוריות, נכים, פגועי נפש ואחרים.

גביית מסים טובה ושוויונית, מכל שכבות האוכלסייה והחברה, היא צעד מבורך וחשוב במדינה דמוקרטית, שרווחת וטובת אזרחיה עומדות בראש סדר העדיפות שלה.

בעת תכנון וביצוע הרפרומה החשובה הזו, יש לשים לב, ולתת את הדעת  – שני הדברים גם יחד – לכך שלא תהיה התעמרות שלטונית באזרח, שאתרע מזלו והוא נזקק לקצבה של הביטוח הלאומי, או להקלות מס אחרות, עקב מגבלה כזו או אחרת, הפוגעות בכושר עבודתו.

בתודה על התייחסותכם ותשומת הלב,

ניצן מתן

התעוררות הרשת לשינוי חברתי

*ממשרד היועץ המשפטי לממשלה  אישרו את קבלת המכתב והעברתו לטיפול המשנה ליועץ.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

2 תגובות

 1. מעין :

  הטענה במקום. אני חושבת שהרבה מההון השחור שייך להעלמת מס על ידי עצמאים שכולנו מכירים – בעלי מקצוע שונים וכו' – ולא רק על ידי ארגוני פשע.

 2. לקסי :

  מעין,
  ייתכן שטענתך נכונה במספר ה"תיקים" (כך נראים לגובי המס האנשים שבהם מדובר). קרוב מאוד לודאי שלא כך הדברים בנוגע לסכומים המועלמים.
  עיקרם – יש להניח – תכנוני מס ע"י מי שידם משגת להעסיק יועצים, רו"ח ועו"ד, שיודעים יותר טוב מגובי המס איפה הם, היועצים שתלו את החורים ברשת המיסים כשהשתתפו בועדות שניסחו את החוק.
  אחד מהם אפילו התחצף וכתב ספר שבו הוא מנה את החורים ברשת (לא לבלבל עם הבלוג "חורימבה").

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.