postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » מכללת ספיר: מחלקת הצילום בביה"ס להנדסאים בסכנת סגירה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מכללת ספיר: מחלקת הצילום בביה"ס להנדסאים בסכנת סגירה

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, חדשות, חינוך ותרבות ב 20.08.12 5:55

 בוועד המרצים טוענים: המכללה מתנה את המשך המו"מ על שיפור תנאי המרצים בסגירת המחלקה ופיטורי עובדים. הנהלת המכללה אומרת כי המחלקה נמצאת בגירעון כבד עקב קיצוץ בסיוע ממשרד התמ"ת ושיעורי הרשמה נמוכים

מאת רביב נאוֶה

הנהלת מכללת ספיר הודיעה לאחרונה לסטודנטים ולמרצים במחלקת הצילום בביה"ס להנדסאים על ביטול הקורסים לשנה א' בשנת הלימודים הבאה. בוועד המרצים של המכללה טוענים כי מדובר בשלב ראשון של “ייבוש” המחלקה, והיא עתידה להיסגר בשנת הלימודים הבאה.

לפני מספר חודשים התאגדו המרצים בבית הספר להנדסאים במכללת הנגב (ספיר)  בכוח לעובדים, והקימו ועד מרצים ראשון במכללות להנדסאים. הוועד הוקם במחאה על תנאי ההעסקה הירודים ובהם: העדר ביטחון תעסוקתי, התעלמות מטבלאות השכר של הסגל הזוטר, ושכרם שלא עודכן מזה עשור. בביה”ס להנדסאים לומדים כ-1000 סטודנטים ב-11 מגמות ומועסקים בו כ- 130 מרצים, בעלי ותק של לפחות חמש שנים. לטענת "כוח לעובדים" במסגרת פגישת מו”מ שקיים ועד המרצים עם נציגי הנהלת המכללה, התנתה ההנהלה את המשך המשא ומתן בסגירת מחלקת הצילום, ופיטוריהם המיידים של 15 מרצים.

בהנהלת המכללה  טוענים  כי במהלך השנים האחרונות סובלת המגמה לצילום מגרעון תפעולי בגובה של חצי מיליון ₪ מדי שנה וכי גרעון זה עלול לערער את היציבות הכלכלית של בית הספר להנדסאים. הגרעון נוצר גם כתוצאה מקיצוץ מאסיבי של תקציבי מה"ט (המחלקה להכשרה טכנולוגית של משרד התמ"ת) בתמיכה בלימודי צילום בטענה שאין מדובר בהכשרה טכנולוגית אלא בלימודי אמנות. השנה התבשרה המכללה על קיצוץ נוסף בגובה 18% בסיוע ללימודי הצילום. בנוסף סובלת המגמה ממיעוט של נרשמים.

לדברי דובר המכללה סיימון תמיר, הנהלת המכללה פנתה בתחילת השנה לסגל המרצים לצילום, חשפה בפניהם את המצב וביקשה שיתוף פעולה למציאת דרכים להקטנת הגרעון והבטחת המשך פעילותה. לצערנו, מציין תמיר, בחר סגל המרצים לצילום שלא לשתף פעולה. עם זאת, מדגישים במכללה כי לא התקבלה עד עתה החלטה על סגירת המחלקה וכי החלטה ארוכת טווח על גורל המגמה תעלה לדיון רק בהמשך השנה. ב"ספיר" מדגישים כי במכללה קיימים מסלולים נוספית ללימודי צילום במגמות האמנותיות: במחלקה לקולנוע ובמערך הקורסים של בית הספר לאמנות, כך שמי שירצה ללמוד את אמנות הצילום בדרום יכול להמשיך לעשות זאת בספיר. ההחלטה, אומרים ב"ספיר" אינה יוצאת דופן כפי שמנסים להציג זאת נציגי המרצים. בבתי ספר להנדסאים רבים ברחבי הארץ נפתחות ונסגרות מגמות בהתאם לתנאים משתנים ולשינוי מדיניות התמ"ת.

 בוועד אומרים, מאידך, כי הנהלת המכללה נוקטת בצעדים חד-צדדיים מאז תחילת השנה לאחר שבחודש פברואר החליטה לא לפתוח כלל את ההרשמה למחלקה, אולם חזרה בה לבסוף בעקבות התערבות הוועד.  "כוונות ההנהלה לסגור את המגמה לצילום נובעות מהעדפתה להפעיל מחלקות הצורכות פחות משאבים, על חשבון מחלקות כמו צילום הדורשות משאבים רבים יותר לשם פעילותן. יש לזכור שהמכללה הנה מוסד עם תפקיד ציבורי ולא חברה עסקית הרואה רק את שורת הרווח” אומר קובי אוחיון, מרצה לצילום ומראשי הוועד. בוועד המרצים מזהירים כי אם תמשיך ההנהלה בנקיטת צעדים חד צדדיים, הם לא יפתחו את שנת הלימודים הבאה.

דובר המכללה טוען בתגובה כי לניסיונות ההשבתה במגמת הנדסאי צילום אין הצדקה. "ההחלטה שהתקבלה על ידי ההנהלה מעוגנת בשיקולים אחראיים שיביטיחו את המשך קיומו של בית הספר להנדסאים מתוך רצון כנה להגיע לשיתוף פעולה והבנות עם סגל המרצים. אנו משוכנעים שהמרצים לצילום ישכילו להבין כי המציאות של היום אינה מאפשרת להתעלם מבעיות קשות ורק שיתוף פעולה יאפשר להמשיך את קיומה של המגמה לצילום".

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.