חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

עינת וילף: אתן גיבוי מלא לשיפור אופק חדש

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 15.08.12 0:15

ב 18 ביולי 2012 קיימה יו"ר ועדת החינוך חה"כ ד"ר עינת וילף ישיבה בנושא, הסתדרות המורים ואופק חדש. להלן דגימה לא מקרית מהנושאים שעלו בדיון 

הישיבה ערכה שעתיים, נכחו הנהלת הסתדרות המורים, נציגי האופוזיציה סיעת נחל ,ונציגות ארגון הגננות החדש שפרש מההסתדרות.

לקריאת הפרוטוקול המלא: 2012-07-18 פרוטוקול ועדת חינוך

 הדוברים להלן:

ח"כ הד"ר עינת וילף – יו"ר הועדה – עצמאות

ח"כ מסעוד גנים -רעם תעל

יוסי וסרמן – מזכ"ל הסתדרות המורים

          הסתדרות המורים ואופק חדש – מה נעשה ומה צריך לעשות כדי לחזק את המורים?

היו"ר עינת וילף (עצמאות):  בוקר טוב, אני פותחת את ישיבת ועדת החינוך, התרבות והספורט. הישיבה היום תחת הכותרת: "הסתדרות המורים ואופק חדש – מה נעשה ומה צריך לעשות כדי לחזק את המורים".  הדיון הזה הוא חלק מסדרת דיונים שאנחנו מקיימים בוועדה תחת הכותרת של שקיפות והעמקת הדיון הציבורי בנושאי חינוך, תרבות וספורט.

אני רוצה להודות להסתדרות המורים שהכינה את המצגת

מספרים, תקציב שקיפות ובקרה

 היו"ר עינת וילף:  לפני כן, ברשותך, אם תוכל לתת קצת יותר הסבר על מבנה ההסתדרות, איך היא בנויה, מה המנגנונים, התקציב, דמי חבר, מה התפקידים, הגופים הבוחרים וכדומה.

 יוסי וסרמן: אמרתי, אנחנו מונים 127 אלף חברים ואמרתי מי הם החברים שלנו. 28 סניפים בפריסה ארצית. חשבנו לעשות צמצומים במספר הסניפים אבל השארנו את המצב על מנת לתת שירות טוב ונגיש ככל האפשר לחברים שלנו בפריסה ארצית.

 היו"ר עינת וילף: 127 אלף חברים, זה כולל גם גמלאים?

 יוסי וסרמן: כן. 95 אלף מורים פעילים והשאר חברים גמלאים….

 היו"ר עינת וילף: מה גובה דמי החבר?

 יוסי וסרמן: 53 שקלים בחודש. הגמלאים משלמים 15 שקלים לחודש…

 היו"ר עינת וילף:  איך זה בנוי מבחינת דוחות, ביקורת, תקציב?

 יוסי וסרמן: יש לנו משרד רואה חשבון מהמובילים בארץ, שהוא עושה את הדוחות הכספיים מדי שנה לכל המוסדות שלנו, …

" הכי דמוקרטית שאפשר "

 היו"ר עינת וילף: תוכל להתייחס לתהליך ההיבחרות של המוסדות השונים?

 יוסי וסרמן: כן. אצלנו הבחירה היא, אני חושב, הכי דמוקרטית שאפשר. כל המורים וכל הגננות בוחרים. פעם בחמש שנים אנחנו מקיימים בחירות. הבחירות הן על פי סיעות לא פוליטיות. אין פוליטיזציה בהסתדרות המורים.

 היו"ר עינת וילף: סיעות לא פוליטיות, כאלה שלא מזוהות עם הפוליטיקה הארצית.

 יוסי וסרמן:  מפלגות פוליטיות. לכל מורה יש את האפשרות להצביע בבית ספרו בקלפיות ניידות. מזכ"ל הסתדרות המורים הוא חלק של סיעה והוא הולך בראש הסיעה שלו וכך גם ראשי הסיעות האחרות. אנחנו מקיימים את הבחירות ובאותו יום לאחר ספירת הקולות, באותו לילה, בין 12 ל-3 לפנות בוקר, יש תוצאות וכבר ברור לנו מי ינהל את הסתדרות המורים בקדנציה שלאחר החירות.

 היו"ר עינת וילף: המזכ"ל נבחר זה כמו קואליציה או שזה פשוט מי שקיבל את מרבית הקולות?

 יוסי וסרמן:  זאת בדיוק קואליציה. זאת הסיעה שקיבלה את מרבית הקולות אבל אצלנו יש נוהג. גם אם היינו מקבלים מעל חמישים אחוזים, היינו מנסים ומשתדלים לאחד את כל או את רוב הכוחות. היות ואני לא חושב שבהסתדרות עובדי הוראה או בכלל ארגון עובדים צריכה להיות אופוזיציה.

מסעוד גנים: ממשלת אחדות לאומית.

 יוסי וסרמן: ממשלת אחדות לאומית כי כולנו משרתים את המורים. זאת מטרתנו ולשם כך אנחנו קיימים, לתת שירות למורים.

 מי יודע כמה נשים בהנהלה ?

היו"ר עינת וילף:  מתוך 55 חברי הנהלה, שמונת חברי ההנהלה המצומצמת ו-28 ראשי הסניפים. כמה נשים?

 יוסי וסרמן:  לא כל ראשי הסניפים הם חברי הנהלה.

 היו"ר עינת וילף: מתוך כל אחת מהקבוצות האלה, כמה הן נשים?

 יוסי וסרמן: שגית, יועצת התקשורת שלנו, תעשה לי עכשיו את החישוב. לדעתי יותר משישים אחוזים. אני חושב שזה אפילו יותר ממה שאמרתי, אבל תעשי בדיקה. אם יש צורך להתקשר ולקבל רשימת חברי הנהלה, אפשר לעשות זאת ולהשיב ליושבת הראש.

ייצוג למורים בפועל ?

 היו"ר עינת וילף: תודה רבה. האם יש כללים לגבי מורים בפועל?

 יוסי וסרמן: לא. אין חובה שחברי ההנהגה שנבחרים על ידי כלל ציבור המורים, בבחירות מאוד מאוד דמוקרטיות, יהיו בהכרח מורים בפועל. אין חובה. יש לנו לא מעט מורים בפועל כמובן, אבל אין כלל בחוקה.

 היו"ר עינת וילף:  כלומר, לאף אחד – לא לוועידה ולא למועצה – אין אמירה לגבי מורים בפועל.

 יוסי וסרמן:  יש אמירה רק לבעלי תפקידים, ראשי ארגוני המנהלים וראשי ארגוני המפקחים. המנהלים, אלה חטיבות הביניים ובתי הספר היסודיים. רק לגביהם יש וכך זה מקדמת דנא.

מורי קבלן – האם הם יכולים להיות חברים בהסתדרות המורים ?

 היו"ר עינת וילף: תודה רבה. מורים שמועסקים, אותם מורי קבלן, האם הם יכולים להיות חברים בהסתדרות המורים?

 יוסי וסרמן: אנחנו מנהלים משא ומתן. יושבת ראש האגף לארגון שלנו מנהלת משא ומתן עם קרן קרב, עם המורים בקרן קרב ועם אחרים. כל מורה שעונה על הקריטריונים שלנו – דהיינו, תעודת הוראה – והוא מורה, אנחנו נשמח מאוד שהוא יפסיק להיות מורה קבלן ויהיה חבר אצלנו.

 היו"ר עינת וילף: אבל מה עם היכולת שלו להיות חבר בהסתדרות המורים, מורים בהילה, מורים של קרן קרב?

 יוסי וסרמן: גם עם הילה יש משא ומתן.

 היו"ר עינת וילף: היכולת שלהם להצטרף אליכם, האם היא אישית שלהם או שאתם צריכים להגיע להסכם קודם עם הילה או עם קרן קרב שיאפשרו להם להתאגד?

יוסי וסרמן: אנחנו מנהלים – ואני חייב לומר לך שאנחנו עושים את זה בשילוב ידיים עם ההסתדרות הכללית – משא ומתן עם ההנהלות האלה על מנת שהם יכירו במורים שלהם כמורים שזכאים להצטרף לארגון עובדים מסודר ועל ידי כך גם יישמרו הזכויות של האנשים האלה. אנחנו רוצים לשמור על הזכויות שלהם.

היו"ר עינת וילף: אני בכל זאת אשאל שאלה כי טכנית אני לא מבינה. האם כדי להתאגד צריך לקבל את אישור הגוף המעסיק או שפשוט מורה יכול לצורך העניין להיכנס לאתר, לתת מספר כרטיס אשראי ולהצטרף להסתדרות המורים?

 יוסי וסרמן: כל החברים ללא יוצא מן הכלל מצטרפים באופן אינדיבידואלי . הוא מסיים את המכללה, יש לו תעודת הוראה, יש לו תואר אקדמי, הוא ממלא טופס חברות ומצטרף.

 היו"ר עינת וילף: האם היום בקרב מורי הילה, קרב ואחרים יש חברים בהסתדרות המורים?

 קריאה: לא.

 יוסי וסרמן: יש מורים שעובדים במשרד החינוך בחצי משרה, עובד בקרן קרב.

 היו"ר עינת וילף: לא, מי שעובדים רק שם. האם הם יכולים להצטרף להסתדרות המורים?

יוסי וסרמן: כרגע, לא. השכר שלהם לא ברור כמו השכר שלנו. הנושא הזה יקבל עכשיו תאוצה רצינית כי אנחנו יחד עם יושב ראש האגף לאיגוד מקצועי של ההסתדרות בוועדה משותפת שמנהלת משא ומתן עם מורי קבלן על מנת לצרף אותם.

היו"ר עינת וילף: אבל את המשא ומתן הזה אתם מנהלים בגלל שאתם מראים רצון טוב או בגלל שאתם חייבים? כלומר, האם יש לכם מניעה חוקית או טכנית לאגד את המורים האלה ולצאת למענם במאבק?

יוסי וסרמן: היות ויש לנו רגישות חברתית, אנחנו יודעים שהמורים שהם מורי קבלן מאוד, מאוד, מקופחים ואנחנו עושים מאמץ משותף על מנת לצרף אותם אלינו כך שיהיו חברים מלאים בהסתדרות המורים. אני משוכנע שאחוז גדול מהם – אני לא מתיימר לחשוב שכולם ייכנס – נצליח לצרף.

 היו"ר עינת וילף:   אבל תיאורטית כדי לצרף אותם, אתה לא צריך לנהל משא ומתן עם קרב.

 יוסי וסרמן: קודם כל אנחנו פונים לנציגות של המורים כדי שהמורים ירצו ויסכימו לכך. ברגע שהם הסכימו, אני מאמין שנתגבר גם על המעסיקים שלהם. בראש ובראשונה, הסכמת המורים ורצונם.

 אופק חדש

 מסעוד גנים: כן. אמרתי בהתחלה שאני מברך על כל רפורמה שמטרתה לקדם את החינוך, שתהיה למענו של התלמיד אבל גם שתחזק את מעמדו של המורה משום שבסוף המורה הוא הציר המרכזי בכל העשייה החינוכית. אתה יכול לבנות בית ספר הכי יפה בעולם, אבל אם אין מורה טוב שיש לו גאווה עצמית, שיש לו חשק לעבוד, אין טעם בכל השאר.

 כפי שאמרתי, אני מברך על הרפורמה, אבל יש הרבה ביקורת. אני פוגש מורים. כמעט כל שבוע אני מסייר בבית ספר במסגרת היותי מורה לשעבר וגם כחבר ועדת החינוך כדי לראות את הדברים בשטח ולראות מה באמת קורה. יש הבדל בין לבנות מפה על הנייר וכאשר אתה בא ליישם אותה בשטח, יש שם הרבה קשיים והסתדרות המורים צריכה לייצג את המורים ואת האינטרס שלהם מול משרד החינוך.

היו"ר עינת וילף: אין מחיאות כפיים בוועדה.

מסעוד גנים: אני אומר דברים אמיתיים. אני פגשתי מורות ותיקות עם ותק של 25 שנים ומעלה והן בוכות, במיוחד כאשר אופק חדש ותקשוב ביחד אומרים להן שהן צריכות לעשות השתלמות כזאת, לעשות עם המחשב ככה, תוך שבוע שיעור מתוקשב וממוחשב. למה להעמיס על המורים כל כך הרבה? נכון, גם אני רוצה שבית הספר יהיה ביתו ומשפחתו של המורה, אבל עם כל הכבוד, יש לו משפחה, יש לו אישה, יש לה בעל, יש לו ילדים. אי אפשר שהחיים החברתיים והמשפחתיים שלו יימחקו. אנחנו רוצים לקדם את החינוך אבל לשלם במחיר של החיים החברתיים והמשפחתיים של המורה?

אני מקווה שמר וסרמן והסתדרות המורים, שאני מאוד מעריך אותם, ייקחו את הדברים האלה בחשבון.

יוסי וסרמן: תשובה במשפט אחד. אני מחזיק כאן את דוח רמ"ה, הרשות למדידה, של פרופסור בלר. בדיקה על מה אומרים המורים על אופק חדש לאחר שלוש שנים. זאת אומרת, כשזה היה עוד קשה מאוד ועוד לא הוטמע. 79 אחוזים מהמורים מרוצים ולא היו רוצים לחזור לעולם הישן. 89 אחוזים מהמנהלים מרוצים אבל אני מדבר על המורים ואלה 79 אחוזים. אני מודע לדברים שאתה אמרת ואני לוקח על עצמנו לתקן אתם.

מסעוד גנים: אני מקווה.

  *   *   *

 מסעוד גנים:  הצעה לסיכום. מאחר שההסכם ייפתח, אני מציע שאנחנו כוועדת החינוך נערוך עוד דיון ונשמע שוב אבל באופן מפורט כך שזה יהיה רק על אופק חדש, מה הביקורת ומה צריך לתקן.

 קריאה: מצוין. תבורך.

 היו"ר עינת וילף: הדברים האלה בהחלט ייעשו. אני מסכמת את הדיון. ראשית, אני רוצה להודות להסתדרות המורים ולכל מי שבא לדיון. אני לא יודעת אם זה המקרה שלך אבל בדיון בשבוע שעבר שקיימנו עם ארגון המורים הוא טען שלמרות שהוא מסתובב במסדרונות הכנסת יותר מעשרים שנים, זאת הפעם הראשונה שהזמינו אותו לוועדת החינוך להציג את ארגון המורים.

 יוסי וסרמן: זה נכון. זאת יוזמה שלך.

 היו"ר עינת וילף: אני שמחה לשמוע. תודה רבה לכם על כך שייצגתם את הסתדרות המורים לראשונה בוועדת החינוך.

אני מבקשת להוסיף את קולי ולבקש שייעשה כל מאמץ – הדבר גם נאמר בשבוע שעבר – להגברת השקיפות לאורך כל הדרך במוסדות ההסתדרות. אני אישית מבקשת לקבל בכתב את המספרים על עובדות ועובדי הוראה בכל המוסדות בפועל ונשים בכל המוסדות. אני מבקשת להעביר אלינו את התקציב והדוחות המבוקרים.

אחת לשבוע – אנחנו יוצאים לפגרה – מגיעה לכאן מורה שמציגה את עבודתה ואת עשייתה. זה חלק מתפיסה שקולם של המורים הוא זה שצריך להישמע בוועדת החינוך ולהשפיע על קביעת המדיניות. אני מבקשת שתשלחו נציגים שיבואו לכאן.

לקראת פתיחת הדיונים, אני יכולה להעיד שכל עוד זה יהיה עם ועדת החינוך, תקבלו כאן גיבוי מלא לשיפורים הנדרשים בהסכמים. בראש וראשונה, הגדלה דרמטית של הגמישות בשימוש בשעות. המצב הקיים, אנחנו גם שומעים את זה, מקשה מאוד על מורים ומנהלים להיות יזמים ולבנות את לוח הזמנים שהם רוצים. ככל שתהיה יותר גמישות בשימוש בשעות, הדבר הזה יפעל לטובת המורים, לטובת מערכת החינוך, וכאן תקבלו גיבוי מלא לכך.

אנחנו כמובן תומכים בכך שאבות ואימהות יהיו במעמד דומה.

תקבלו כאן תמיכה מלאה להורדת הטופסולוגיה. לטופסולוגיה יש סיכוי. אני לא יודעת לגבי השעון אבל גם לכך תקבלו כאן תמיכה.

לגבי נושא הגננות. אנחנו נמשיך במעקב כיוון שהדבר הוא יותר חדש.

לגבי הכשרה מקצועית, יתקיים כאן דיון נפרד. אני רוצה לראות יותר ויותר איך בונים מצב שבו המורים מכשירים מורים ומתוגמלים על כך שהם מכשירים את המורים במקום לצאת החוצה. אני חושבת שזאת הדרך הנכונה ותקבלו לכך את התמיכה.

לקראת שנת הלימודים הקרובה נקיים דיון נוסף על אופק חדש. כשיתחילו הדיונים והמשא ומתן, גם נקיים דיונים בוועדה, כל עוד זה יהיה פוליטית קיים. תקבלו כאן גיבוי מלא לשיפור המצב לטובת המורים.

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. נאוה :

    למה מורים בפועל מיוצגים ע"י כאלו שאינם מורים בפועל? איזה מן יצוג זה?
    רוב המורים שעבדו ב"עולם הישן" לא מרוצים מן המעבר לאופק חדש- מורים בפועל!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.