חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תכנית המתאר של בז"ן – איום קיומי על תושבי מרחב חיפה

נושאים בריאות ואיכות סביבה, מכתבים ב 14.08.12 0:20

שמואל גלבהרט, יו"ר מפלגת הירוקים במועצת עיריית חיפה , מאשים את ראש העיר יונה יהב והנהלתו במעילה בתפקידם, הפרת אמונים, והעדפת קשרי הון-שלטון על בטחון הציבור, בשל תכנית המתאר להגדלת בתי הזיקוק בחיפה – פי 3 ויותר 

לכב' מזכיר העיר גב' ברכה סלע

הנדון: הצעה דחופה לסדר במועצת העירייה

     

המעילה הגדולה ביותר בתולדות המדינה בכלל, והעיר חיפה בפרט – לא בכסף, אלא בבריאותם ותוחלת חייהם של תושבי חיפה, וישובי עוטף בז"ן: תכנית המתאר להגדלת בתי הזיקוק בחיפה – פי 3 ויותר !

אנו מאשימים את ראש העירייה מר יהב והנהלתה, במעילה בתפקידם, הפרת אמונים, והעדפת קשרי הון-שלטון על בטחון הציבור. כך אנו רואים את תמיכתם בעת הזו בהגדלת בתי הזיקוק והפצחן המימני, בהשקעת למעלה ממיליארד דולר.  תעמולת העירייה מציגה בשלטי חוצות כל ככר משופצת, כל מלונית של 20 חדר. רק לתכנית בז"ן, הגדולה מכולן ומכל התקציב העירוני, אין זכר!  והם יודעים למה:

כבר היום, עוד לפני הגדלת בז"ן, חיפה מובילה באחוזי תחלואה ותמותה חריגים.

סטודנטים מ"מגמה ירוקה" ביקשו להציג ליונה יהב דו"ח על תחלואת ילדים מזיהום אויר  ותגובת "כבוד ראש העיר": תדחפו אותו…    משרדי הבריאות והגנת הסביבה ראו זאת ביתר חומרה, ונערכו להכריז על אזור חיפה כנפגע זיהום אויר יהב דחה את דרישתנו לקיים על כך דיון פתוח במועצה uתחת זאת קיים מנכ"ל העירייה מפגש סגור עם רופא המחוז, ולחץ עליו למנוע את ה"הכרזה", בטענה שהירוקים מפיצים מידע חסר ביסוס. אולם מידע זה מקורותיו במשרדי הבריאות, הגנת הסביבה, ואירגון הבריאות העולמי! הם אשר קבעו כי יש השפעה של הפליטות מבז"ן על התחלואה. עמדתם היא שאין "רמה בטוחה" של  זיהום אויר, מאחר שכל תוספת זיהום תוסיף תחלואה. לכן דרשו להפחית פליטות קיימות, ולא להוסיף עוד גורמי זיהום אויר באזור חיפה.

הכל עוסקים בהכנת העורף למקרה של מתקפת טילים. האם הגדלה פי 3 של מתקני ומיכלי החומרים המסוכנים במפרץ, בתמיכת העירייה, היא מהלך שפוי?

הנהלת העירייה מעדיפה את גרסת התעשיינים ("טרם הוכח הקשר…") על גרסת המדענים, וכך גם נראות תכניותיה להפחתת זיהום האוויר והתחלואה:

 • פחות נסיעות ברכב פרטי – למרות שהתעשייה היא הגורמת למירב זיהום האוויר באזור.
 • פחות עישון ואלכוהול, יותר ספורט – למרות שזיהום האוויר הוא הגורם למירב התחלואה.

 כלומר – הציבור אשם!  ותכניות העירייה ודרישותיה מכוונות כולן לנפגעים, ללא שום טענות לפוגעים !  –  ככה זה כאשר לתעשייה יש פטרון בעירייה, ולציבור אין אפילו כתובת…

 כמו בפרשת מיכל האמוניה, גם הפעם מנסה המנכ"ל לסכל קידום נושאים סביבתיים, ולקדם ענייניהם של בעלי עניין, תוך פגיעה בעניינו של הציבור.

 תכנית בז"ן כוללת "הלבנת" כ-300 אלף מ"ר מתקני תעשיה מזהמים ומסוכנים, שנבנו במשך שנים ללא היתר,  ואף הגדלתם עד קרוב למיליון מ"ר, בטענה שרצוי לרכז אותם… היכן, אם לא במפרץ חיפה!  וראש העירייה והנהלתה נותנים לכך יד !.

 באזור חיפה, 10% משטח המדינה, כבר מרוכזים 25% מכל המפעלים המסוכנים והמזהמים. לא פלא שהוא מוביל בתחלואה ובתמותה. אז עכשיו עוד יגדילו אותו? פי 3?!  עתה גם מתברר שצדקנו מלכתחילה, והגז הטבעי, אם יגיע, נועד יותר להגדלת הייצור מאשר להפחתת הזיהום!

 על חוות הגז אמר יהב: "יש מי שחושב את מפרץ חיפה לחצר אחורית, בה אפשר לרכז כמות חומ"ס בלתי מוגבלת. ימים אלה חלפו מן העולם. לא הגיוני לרכז את המיכלים המסוכנים באזור מאוכלס, להנציח את החטא ולמסד את הנזק העתידי. אנו קוראים לשופטים להורות על סגירתה של חוות המכלים והרחקתה מריכוזי אוכלוסין. אולי תיגרם ע"י כך אי נוחות לחברות הגז, אולם יובטחו עתיד התושבים ורווחתם".

מדוע הנוחות לבז"ן וקבוצת עופר יותר חשובה, לא רק מהנוחות לחברות הגז, אלא גם מ"עתיד התושבים ורווחתם", כדברי מי אם לא יהב?    זוכרים אותו מהסרט שיטת השקשוקה? "  מספיק עם השטות הזו, הון-שלטון".

ואנחנו אומרים:

מספיק עם השטות הזו, שהתעשייה הפטרוכימית תורמת לפיתוח האזור!  היא מבריחה משקיעים איכותיים, תעסוקות נקיות, ומשפחות צעירות. גובה מחיר בלתי נסבל בבריאות ובחיי אדם, בשטח יקר מפז, ובכל סביבתם. היא אשר פוגעת בדימוי האזור, ולא ארגוני סביבה המוחים על נזקיה.

לא המדינה זקוקה לתעשייה זו, אלא בעלי השליטה בבז"ן, המעוניינים לשמר את המונופול שלהם בשוק התזקיקים בארץ. שהרי דלקים אפשר לייבא מן המוכן, במקום לייבא חמרי גלם ולזקק אותם כאן, בלב אזור כה מאוכלס. מדוע נגזר על חיפה להיות פלויישטי של המדינה, במקום להתפתח כעיר נקייה, בריאה ואיכותית? עובדה שלמרות התעשייה הזו, אזור חיפה מוביל לא רק בתחלואה, גם באבטלה, ביחס למדינת ת"א, שאין בה מפעלים פטרוכימיים ופצחנים מימניים…

לטענת בז"ן, מתוך השקעת 1.2 מיליארד דולר, 270 מיליון נועדו לנושאי סביבה. לפי בדיקה שלנו – רק 30.7 מיליון, שהם 2.7% מההשקעה, וגם זה לא "בהתנדבות", אלא כי נדרשו.

 מרגע שבתי הזיקוק סופחו לשטח חיפה, נרקמה קנוניה על דעתו של יהב, למנוע כל מעורבות ציבורית במתחם המסוכן, ע"י ועדה כאילו "משותפת", שרק הציבור לא משותף בה, אלא 4 ראשי הרשויות הגובות ארנונה מבז"ן. חסיון "בטחוני" שהוטל עליה לצורך אישור הפצחן המימני, הוסר רק אחרי המועד שהחוק מאפשר לעתירה. גם בפצחן תמכו יהב וסגניתו חדוה אלמוג, וגם לגביו איפשרו דיון במועצת העירייה. כך אושר מיתקן המתחרה בסיכוניו רק במיכל האמוניה, ב"הליך" חסר תקדים בחשאיותו, מעל ראשו של החוק, ומאחורי גבו של הציבור, שנאלץ להשליח יהבו על ראש העירייה. "לוחם" ידוע זה למען הסביבה, העמיד עצמו גם בראשות הצוות להפחתת פליטות גזי חממה, והקציב לפעילותו השנה… 10 אלפים שקל!

 לסיכום, דרישותינו בהצעה זו לסדר:

   א. מועצת העירייה רואה בתכנית המתאר החדשה של בז"ן, חפ/1200ב', איום קיומי על בריאותם ותוחלת חייהם של תושבי מרחב חיפה, ובעיקר ילדיהם.

   ב. המועצה דוחה את הטענה, שמעולם לא הוכחה, כי התעשייה הפטרוכימית חיונית לכלכלה ולתעסוקה, ודורשת לבצע לצורך זה סקר כלכלי-סביבתי באזור.

   ג. המועצה מנחה את ראש העירייה והנהלתה, להגיש התנגדות לתכנית בז"ן, ולמצות את כל ההליכים הסטטוטוריים המשפטיים לסיכולה.

   ד. המועצה מנחה את ראש העירייה והנהלתה, לנקוט כל הליך משפטי, לרבות בג"צ, לשינוי הרכב הועדה ה"משותפת", כך שיכלול גם נציגי אופוזיציה.

   ה. המועצה מעירה למנכ"ל העירייה על התערבותו בנושאים מקצועיים שאינם בתחום סמכותו והתמחותו, ודורשת כי תופעה זו לא תישנה עוד.

בכבוד רב

שמואל גלבהרט, אדריכל ומתכנן ערים

יו"ר הירוקים של חיפה במועצת העיריה

 

נערך על ידי גליה
תגיות: , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. עמית-ה :

  אני לא יודע למה אנחנו הישראלים אפילו כאשר מדובר בנושא פשוט כמו ראש עיריה נוטים לבחור "איש חזק".
  האם אנחנו סובלים מתסמונת הרסט? או שאנחנו מזוכיסטים רגילים?
  איך קורא שבמקום לבחור אנשים קשובים מתלבטים ודמוקרטיים אנחנו חוזרים ובוחרים שריפים בדוגמתו של יהב בחיפה חולדאי בת"א ועוד?

 2. גליה :

  זו לא תופעה ישראלית. כל שבט בוחר את "זכר האלפא" שלו.
  http://cafe.themarker.com/topic/2273959/

 3. בואו להתנגד לתכנית הרחבת בתי הזיקוק במפרץ חיפה :

  […] ראו גם: תכנית המתאר של בז"ן – איום קיומי על תושבי מרחב חיפה […]

 4. תכנית מתאר בז"ן – הקואליציה לבריאות הציבור ומגמה ירוקה מתנגדים :

  […] 2000 התנגדויות הוגשו נגד תוכנית מתאר בז"ן בחיפה (ראו  סיקור כאן, כאן, כאן) . בין המתנגדים, הקואליציה לבריאות הציבור, […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.