חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מחאה חברתית – לא שמאלנית

נושאים דעות, רווחה ושירותים חברתיים, שיכון ושלטון מקומי ב 10.08.12 1:25

פילוג המחאה לימין ושמאל, אינו משרת את צרכנו כאזרחים. כבר יותר משנה רובנו מסתובבים עם תחושות של קושי בקיום בסיסי ובפרנסה בכבוד. כאשר באים לקרוא תיגר על המחאה בטענה כי היא מחאה של שמאלנים רדיקלים או שמאלניים בכלל – זוהי טעות גדולה

מאת אלה כהן

המחאה היא של כלל אזרחי המדינה שמתקשים להתפרנס בכבוד, המחאה היא בעיקר של אותם אנשים מהשכבות המוחלשות שחיים לעיתים בלי חשמל בבית, מתקשים להביא אוכל לילדם, לא מדליקים דוד חשמל בחורף וכל מקלחת שהם רוצים לעשות, צריכה להיות שיקול כלכלי כבד, משפחות שחיות 6 נפשות בדירת שני חדרים או 16 נפשות בדירת 4 חדרים, ילדים רבים שלא זוכים לישון על מיטה, אלא על מזרן בסלון או על הספה, לצערי הדוגמאות הן רבות. אנשים רבים נופלים בין המשרדים ובין הבירוקרטיות השונות, ביניהם נכים, קשישים, אימהות חד הוריות ועוד. הם יכולים לחכות שנים על מנת לקבל דירה ציבורית או פתרון לקורת גג, חלקם מוצאים עצמם מחוסרי דיור, עובדה הידועה לכולנו.

בדיקה שנעשתה מטעם מבקר המדינה של 21 תיקים של זכאים חסרי דיור, שזכאותם אושרה בשנים 1995-2006, במועד הביקורת (אפריל 2008) עדיין המתינו לקבלת דירה, הבדיקה העלתה כי חמישה מהם המתינו בין שנתיים לחמש שנים מיום אישור זכאותם; מרביתם (11 זכאים) המתינו חמש עד שבע שנים, ושישה – אף יותר מעשר שנים. מהנתונים של דו"ח מבקר המדינה עולה כי באמצע 2008 היה היחס בין הדירות הפנויות למספר הזכאים הממתינים, פחות מדירה אחת ל-20 זכאים ממתינים, נכון להיום הרבה לא השתנה.

המדינה מצאה פתרון בסיוע בשכר דירה שזה למעשה סכום שמהווה ממחצית העלות בפועל. הזכאי לעיתים משלים את הסכום מהפנסיה שלו או מהבטחת ההכנסה כדי שהוא יוכל לחיות בכבוד. לפעמים הזכאים מוותרים על תרופות ועל דברים חשובים כדי שיוכלו לשלם את שכר הדירה. משרד מבקר המדינה מעיר כי אמנם הפתרונות המוצעים מקלים את המצוקה המידית של מקצת הממתינים, אך הם אינם פותרים את הבעיה ביסודיות. בהתחשב בשכר הדירה של דירה ממוצעת במרכז הארץ קיים פער של ממש בינו ובין הסיוע המוגדל של המשרד, אשר למשפחות קשות יום, שהן מרבית המשפחות הזכאיות, קשה לעמוד בו; לפיכך הפתרון המוצע אינו מספק.

איך ניתן לומר לאור כל זאת שהקריאה לצדק חברתי היא שמאלנית? אני בספק שכל אלו שחיים בדוחק יום יומי הם שמאלנים בעצמם. כשאנו צועדים בהפגנות ומרימים שלטים עלינו לצעוק גם את צעקתם של האוכלוסיות המוחלשות במדינתו, אותם אנשים שאין להם מספיק כוחות לעמוד מול קריית הממשלה ולנסח את דרישותיהם. ממול, כאשר אנו מתריסים נגד המחאה, אל לנו לסמא את עיננו ולהתעלם מכך שאנשים רבים כל כך אינם מתקשים לסגור את החודש או להתחיל אותו, אלא מתקשים להתחיל או לסיים את היום. בכל יום ביומו.

אלה כהן היא עובדת סוציאלית העובדת עם נערות בירושלים

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

3 תגובות

 1. שחור :

  יופי, אבל קודם תעיפו את ה"פעילים" שקבעתם שהם כאילו מבינים בכלל משהו. סתיו שפיר, אלון-לי גרין וכו' וכדו' – הם לא מבינים ולא יודעים מה זה עוני בכלל לדעתי, והם גם שמאל קיצוני אמיתי – בדיוק כמוכם… מספיק ביישתם את המושג "סוציאליזם" עד כה, אז די מספיק כבר!

 2. גליה :

  לאלה ולשחור שבת שלום,
  מי זו "המדינה" הזו? אותה מבקר המבקר? נגדה אתם מפגינים ומלינים? ישות ערטילאית?
  "המדינה" היא אתם (ואני ואנחנו) והנבחרים שלנו. אתם, אמורים לבחור – בתבונה – את הנציגים שלכם לכנסת ישראל, על מנת שיחוקקו חוקים וישקיעו משאבים בהתאם להשקפת עולמכם.
  אם השקפת עולמכם מכוונת אתכם לפתרון קפיטליסטי לבעיית הדיור קרי הפרטה, הפשרת קרקעות והזרמתן לשוק החופשי ללא ביורוקרטיה – הצביעו לימין ! אך אם אתם חשים שאת הפתרון למצוקת הדיור יש לפתור ע"י נתינת משקל למדינה : בניית דיור ציבורי, הסדרת מכירת הקרקעות בהתאם לשיקולים ציבוריים (שמירה על שטחים ירוקים למשל ותכנון ארוך טווח) הכולל גם ביורוקרטיה !- הצביעו למפלגות השמאל.
  בשונה מפסטיבל בומבמלה, מחאה אפקטיבית יש לה כתובת ועמדה פוליטית ברורה.

 3. דודו רוטמן :

  ,,שחור", אין לך שם?
  אף אחד לא יכול "להעיף" פעילים, כי אף אחד לא בחר אותם ולא הושיב אותם על כיסאם. כך שאי אפשר לפטר אותם. פעילים הם אנשים שמוכנים להקריב את זמנם, מרצם וכשרונם לטובת הדברים ועושים זאת במידה משתנה של הצלחה. אם יש אחרים שמעוניינים לעשות זאת, שחושבים שאפשר לעשות זאת יותר טוב, שפשוט יעשו, שיפסיקו להתבכיין ויראו לכולם, ובעיקר לשלטון, איך אפשר לעשות זאת יותר טוב ופחות "שמאלני". כך גם אם יש לך תפישות אחרות לגבי המושג "סוציאליזם". הצג אותן והילחם עליהם. די להתעסק במי שכן עושה. מה שמפריע לשינוי זה כל אותם אלה שלא מוכנים לעשות בעצמם דבר מלבד לזרוע ריב ומדון בין אנשים שבמיקרוסקופ קשה למצוא את ההבדלים האידאולוגיים ביניהם.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.