חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אנחנו לא יוון

נושאים כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 8.08.12 1:10

לדעתו של ק. טוכולסקי, ישראל במצב יותר גרוע מיוון, מספרד, מפורטוגל ומאירלנד – בניגוד להצהרותיו של נתניהו. ובשונה מהמדינות הנ"ל, העתיד שלנו נראה עגום

ביבי מזהיר השכם וערב שלא נהיה כמו יוון, ספרד ופורטוגל. את איטליה הוא לא רוצה להעליב – בכל זאת, אנחנו חברים – ואת אירלנד הרצוצה הוא לא רוצה להזכיר, כי שנים הוא הטיף לנו שאנחנו צריכים להיות כמו אירלנד. למען האמת זה הצליח לו: אנחנו בהחלט בדרך להיות אירלנד. רק שלאירים יש עתיד ואופק, ויום אחד הם יהיו משהו נורמלי. קשה להגיד כזה דבר על ישראל. אנחנו במצב יותר גרוע מיוון, מספרד, מפורטוגל ומאירלנד, ואין לנו שום עתיד. יש לנו רק את ביבי, ועושה רושם שלעוד הרבה זמן.

אנחנו לא יוון, כי את מכירת החיסול שעושים עכשיו ביוון אנחנו כבר עשינו. היוונים נאלצים למכור חברות ממשלתיות, בנקים ממשלתיים, חברת תעופה, חברת טלפוניה, ואת כל זה כבר עשינו. נכון שהיוונים מקדימים אותנו קצת ונאלצים למכור נמלים ושדות תעופה, אבל אנחנו בהחלט גם בדרך לשם. מה אנחנו נמכור בבוא המשבר בשביל להעשיר עוד קצת את העשירים והבנקים? אלוהים יודע.

אנחנו לא יוון, כי אנחנו כבר קיצצנו בקצבאות עד הבשר החי, והפסקנו לתת כל כסות של קיום מינימלי בכבוד למאות אלפי ישראלים; כי חיסלנו את העבודה המאורגנת ואת תנאי ההעסקה; כי פגענו כבר אנושות ביכולת של המגזר הציבורי לבצע רגולציה; כי הפרטנו את עצמנו לדעת ומכרנו כבר את עצמנו למפלגות ימין-מרכז ימין מהסוג הנלוז ביותר בחוסר הבושה של שירותו הנאמן להון. עשינו זאת בניצוחו של נתניהו, אז מה יש לנו עכשיו להשליך למולך? שום דבר. ריקים נותרנו בפני השוקת השבורה ובדרך לעוד סיבוב של סחיטה.

אנחנו לא יוון, כי היוונים אמנם בחרו לבסוף בממשלת ימין מרכז-שמאל מרכז ולא בממשלת שמאל, אבל היוונים גם לא אכלו לוקשים של כל מני אנשי מרכז. יש ביוון היום שמאל משמעותי, לא מתחנף ולא מתבייש. אנחנו לא היוונים כי האיגודים שלהם ברחובות והשביתות שם לא מפסיקות, כי האנשים שם מבינים שגונבים להם את המדינה.

אנחנו גם לא האירים או הספרדים או הפורטוגלים, שבעטו בממשלות שלהם – מי יותר בחוכמה (אירלנד) ומי פחות (ספרד ופורטוגל), כי שם מענישים את מי שדופק אותם, ולא את "השמאל הקיצוני" הקיקיוני. אנחנו בעיקר אנחנו, ואנחנו נשלם – כי כרגע יש לנו אפשרות נדירה לבחור. הודות לבנימין נתניהו, אהוד ברק, יאיר לפיד, שאול מופז, ציפי לבני ואיווט ליברמן, יש לנו הזדמנות ממש נדירה שבה השמאל לא שותף בממשלה – אפילו לא העבודה, והבחירות נדחו מתקופה שבה אפשר היה להציג מצג שווא של כלכלה סבבה לתקופה בה תיחשף המציאות הכלכלית העגומה. עם כל הכבוד לשנאת ערבים/חרדים/זרים, הבעיות הכלכליות הן מהסוג שהשמאל יודע איך להתמודד עימן.

אבל אנחנו לא יוון לא רק בהקשר של כמה דפוק פה. הודות לביבי אין כבר מה למכור בשביל אשליה של צמיחה לכולם, שמסווה שוד לאומי וצמיחה של טייקונים. אנחנו לא יוון כי עושה רושם שהשמאל פה הולך להחמיץ את ההזדמנות הטובה שהייתה לו לגידול משמעותי, ואולי אפילו לשלטון, מזה שנים. לכן בזמן שאני די בטוח שמתישהו היוונים יעשו מה שנכון, אנחנו נמשיך להידרדר, כי מספיק לומר לנו "תראו ערבי/חרדי/אפריקאי" ואנחנו כבר שוכחים מי דופק אותנו ויוצאים לדפוק את החלש והאחר. ולכן כמו שזה נראה עכשיו, אנחנו נמשיך להידרדר עד שכלום לא יישאר. ליוון יש עתיד, לנו יש את ביבי/ליברמן/לפיד/מופז/ברק/ישי.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , , , ,

13 תגובות

 1. יודע דבר :

  אחי גיבורי התהילה
  בימים רותחים אלה אין כמו קצת תרבות בשביל להתאוורר

  הגיג השראתי ומעורר מחשבה ורצון טוב – מאת יוהאן וולפגנג פון גתה

  "הגעתי להכרה המצמיתה שאני הוא הגורם הקובע,
  שזוהי התייחסותי האישית היוצרת את האווירה
  זהו מזג רוחי היומי המשפיע על מזג האוויר
  יש ברשותי תעצומות נפש היכולות להפוך את החיים
  לסבל או לשמחה
  אני יכול להיות כלי משחית או כלי מעורר השראה
  ביכולתי להלל או לאמלל
  ליהנות או לענות
  בכל המצבים זוהי תגובתי שקובעת אם משבר יתדרדר או ישתפר
  ואם היחס לאדם יהיה אנושי או תת אנושי.
  המתייחס אל בני האדם כפי שהם, הופכם גרועים ממה שהם באמת
  המתייחס אליהם כפי שראוי שיהיו, מקרב אותם אל תכליתם"

  נפגש בצו 8 הקרוב….

 2. א. קוריאל :

  אני נותר המום מול תהומות הפסימיות

 3. אזר טל :

  מי יכול להביא עובדות שהם סיבה לאופטימיות?

 4. ק. טוכולסקי :

  עושה רושם שאובמה לא במצב רע כל כך ועוד עשוי להיבחר, זאת כרגע סיבה לאופטימיות.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  בודאי,
  גרוע יותר מיוון.מליון וחצי עובדי קבלן,ומיקור חוץ חסרי חסרי כל בטחון תעסוקתי וסיכוי לפנסייה נורמלית כמו הדור שהכיר את מפא"י.
  עומאות אלפים ,אם לא יותר קורבנות ומנושלי ההפרטה שהפכה אותנו בני המעמד הבינוני השכיר ל"יהודים מושמדים" ,כי אנחנו לא מוכרים בשום מקום ,לא מקבלים פיצויים ופנסייה על גזילת פרנסתנו על על ידי משטר ההפרטה המנוול.
  אנחנו לא קיימים.
  באמת יותר גרוע מיוון.
  ולוואי שייכלה משטר הזדון מן הארץ.
  כל מי שעוד צעיר ויכול- שיברח מן הארץ האיומה הזאת.

 6. דליה :

  מיכאל
  הצעתך מגונה. האם בחו"ל יותר טוב? בריחה היא לא פתרון.

 7. חקלאי :

  במיתון עולמי יש ריבית 0%.
  אזו משמעות יש לבנקים ולפנסיה בריבית כל כך נמוכה?
  כדי ליצור צימוח ביבי יהיה חייב להפריט עוד מוסדות. לכאורה הוא גם יכול לנהל ממשל רזה. אך עם ממשלה כלכך רחבה, שכוללת סיעות דמה כמן העצמאות, הקיצוץ יגיע בעיקר מכיוון ההפרטה.
  אין שום בעיה עם איראן גרעינית או שום בעיה שהיא ברת טיפול. ביבי ממשיך לנופף בדגל כי בשם העיקרון הזה הוא יכול לייבש את מערכת הבריאות (ולהפריטה במהלך הבא), את הרווחה ואת השלטון המקומי.

 8. מיכאל לינדנבאום :

  אחרי שחבורת עלי-ביבי ו-40 פושעי ההפרטה יבזזו עד דק את העם היושב בציון ,
  הם יברחו למקומות מבטחים ברחבי העולם בהם יוכלו להינות מבזיזת 7 מליוני הישראלים.

  הישראלים כמצופה מעם שהתחביב הלאומי שלו זה להתאבד במאסות על ה"מצדה",ימשיכו כמובן במשחק החביב עליהם,של מי השמאלני הבוגד ומיהו ביבי-קינג הגיבור הגדול.

  לעזאזל המציאות-העיקר "נצח ישראל לא ישקר".

  חה,חה,חה…….

 9. ל רפי :

  תגובתו של טוכולסקי אינה תגובה של פסימיות אלא של מחלת נפש. אדם שעולמו שחור, עתידו שחור משחור, סיכוייו לעתיד טוב יותא אפסיים, יכולותיו לעזור לעצמו אפס מאופס, כושרו לשכנע את הציבור שהוא יודע מה הוא שח ומדוע בשפל המדרגה, והסבריו לכל טענה ותלונה שהוא משמיע קשורים בהטטית המלה "ביבי". הפרטה, טייקונים, עשירים, בנקים, רגולטורים – כולם סדין אדום בשבילו וכולם פושעים בהגדרה, משום שהם אינם מחלקים את עושרם עימו.
  ועם כל זאת הוא שוכח לספר לנו שהחוב החיצוני של ישראל נמוך משל יוון, שהאבטלה בישראל נמוכה מביוון שיוון מוכרת לא רק עסקים וחברות, משום שהממשלה והמגזר הציבורי אינם יודעים לנהלם ביעילות בעולם של גלובליזציה, אלא שמשום שאם לא יעשו זאת, לא יהיה להם מה לאכול. וכל צמדינות אירופה האחרות שבמשבר, שבגללו גם אנו נקלעים לקשיים, אינם במצב טוב בהרבה משל יוון. עוד הוא שוכח לספר לנו מה ההבדל בין השקעות ישראל בביטחון, בחינוך, בבריאות, ובקליטת עולים וטיפול מיותר במהגרים אל רצויים, וכיצד כל אלה גורעים מיכולתה של הממשלה להעביר כספים רבים יותר לשירותים חברתיים. הוא בוודאי שוכח לספר לנו שבאיטליה, ספרד, אירלנד ואפילו ביוון, התשתיות התחבורתיות טובות בהרבה מאלה של ישראל וכי ישראל משקיעה בתשתיות בשנים האחרונות סכומי עתק. מובן גם שהוא שוכח לפר לנו שמצרים עם ההפגנות העצומות של ה"אביב" המצרי עומדת על סף פשיטת רגל, וכאשר 89 המילינוים שלה ירעבו ללחם, המהומות שביוון יהיו תרגיל בזיקוקי דינור. הוא כמובן שוכח לספר לנו שיציבות באזורנו הולכת מדחי אל דחי וכי איש במדינת ישראל אינו יודע מתי בועה גיאופוליטית זו או אחרת תתפוצץ לנו בפרצוף. הוא יודע לספר לנו שלאובמה יש סיכוי להבחר לקדנציה שניה, אבל שוכח לספר שאובמה אחראי לרבות מהצרות הפוליטיות והכלכליות באזורנו ובאזורים אחרים בעולם, ובכללם בארה"ב עצמה שביום מן הימים, יום שאינו רחוק, תצטרך לשלם את מחיר התחייבויותיו, חולשותיו והרפתקאותיו של אובמה, כי גם למלחמה הקרובה באזורנו יהיה אובמה אחראי יותר מכל מנהיג אחר במערב, אף שיש לו שותפים זוטרים אלא מעטים.
  הוא גם שוכח לספר לנו שהמציאות בישראל, על חלקיה הטובים והפחות טובים לא נוסדה ע"י נתניהו (האיש שהוא אוהב לשנוא…) אלא ע"י ממשלות שרון, שבתוכן ספן בחמימות השמאל הישראלי, כאשר חשב ששרון מספק לו אורגיה של גירוש יהודים משטחי ארץ ישראל. וטוכולסקי מבקש לשכנע את השוטים שבינינו השמאל הזה לא ראה את כל האסונות שעליהם הוא מצביע כיום, משום שאחרת הוא צריך להכיר בכך שהשמאל שילם ברצון את האתנן החברתי שכפה עליו שרון, ובלבד שיגרשו כבאר את היהודים… וכך היה גם בימי ברק העליזם ובימי אולמרט העליזים לא פחות וכך נסחף השמאל לעבר מפלגתה האימפוטנטית של ליבני והמשיך לחלום בהקיץ על נפלאות התבונה הסוציאליסטית שבדרך, חה, חה, חה.
  והוא שוכח לספר לנו שאין ולא היה בהסטוריה של ישראל מצב – לא בימי שלטון השמאל ולא בימי שלטון הימין, שבו לא שגו ממשלות שגיאות כלכליות, ובו לא שילם הציבור את מחירן. כך היה עם הקיבוצים, כך היה עם קופות החולים, כך היה עם חברת העובדים, כך היה עם מפעלים כושלים שהוקמו בפריפריה, כשעוד ניתן היה להגן עליהם באמצעות מכסים גבוהים, כי שלטון הגלולבליזציה טרם שלט בעולמנו. כך היה עם שיכוני סלאמס וכך היה עם עיירות פיתוח בהן הושלכו חלשים לכלבים ובלבד שישבו על הגבול ויציגו מצג שוא של התישבות אותנטית – הכל בימי הסוציאליזם הפאתטי של פעם ותוצאותיו הרות האסון. הוא שוכח לספר לנו שגם המלחמות דהיום, וחלק מההפגנות דהיום אינם אלא "מלחמת מעמדות" בלבוש עדכני, שבו מנסות השכבות החזקות לקושש לעצמן עוד קצת מזומנים ע"ח השכבות החלשות יותר, משום שעם הטייקונים, הם אינם מעיזים להתמודד ממש. הוא גקם שוכח לספר לנו שההפגנות במצרים, בסוריה, בלוב, אבל גם בספרד, באירלנד וביוון לא הוסיפו למדינות אלה אפילו מקום עבודה אחד, וללא סיוע הקהילה האירופית (שאינו עומד לרשותנו כמותם) היו מתפוררות מבפנים כבר מזמן.
  המסקנה מכל מה שנאמר עד כה, ומדברים רבים שיש לומר וטרם נאמרו היא שהמרה השחורה של טוכולסקי היא תוצאה בלתי-נמנעת של תסכול עמוק והרגשת כשל אישי. הוא מאמין בחלק גדול מהדברים שהוא מטיף להם, חרף היותם שגויים, הזויים ובלתי מעוגנים במציאות. אלא שהוא אינו מצליח – לא הוא ולא חבריו לדעה – לשכנע את המוני בית ישראל (שהם, כמובן, שוטים גדולים בהרבה ממנו…) לקבל צאת דעותיו ועמדותיו ולקדש אותן. נסיון עבר שלנו ושל אחרים אינו תומך בדעות אלה. הצגות מעוותות של המציאות אינן משכנעות הציבור, שבו אפילו להדיוטות שכל ישר ותחושות בטן בריאות לגבי מה שנכון ולא נכון, אפשרי ובלתי-אפשרי. זה מתסכל ומייאש, אבל זה פנימי. זו אינה המציאות, ולכן אני אינני מודאג במיוחד מראיית השחורות של טוכולסקי. מי שאינו יכול להמתין עד שיוכח פעם נוספת שכל הנבואות ובכללן הנבואות השחורות ניתנו לשוטים, מוזמן לקחת פסק זמן ברוח דבריו של מיכאל לינדנבאום.
  עם ישראל אינו עם של מתאבדים. גם על כך יש לנו קבלות כבר 1200 דורות. אבל גם לא כל יום פורים. אני שמח שיש מי שחושב שאילו היו לנו עשרה שרים פחות וחמישה סגני שרים פחות, היה מצבנו משופר לאין ערוך, אבל אין חלקי עימו. לעומת זאת אילו היתה לנו קצת פחות שנאת חינם ואילו עסקנו קצת יותר בבעיותנו ובנסיונות לצמצמן מתוך שיתוף פעולה ולא מתוך שיסוף גרונות הדדי ואילו דאגנו יותר לעם ישראל וקצת פחות לאויבינו ואילו הגדלנו קצת יותר את פריון העבודה שלנו (ב-30% כמו ממוצע ה-OECD, למשל) ושילמנו מיסי אמת, והתנהלנו עם פחות ביורוקרטיה וקצת יותר יעילות משקית ועיסקית, עם קצת יותר אחריות אישית וקצת פחות "אחריות הסתדרותית" – אני משוכנע שמצבנו הכלכלי החברתי והמורלי היה הרבה יותר טוב. אבל על כך אי אפשר לכתוב. את זה צריך לעשות, וכשעושים נוטלים אחריות קשה יותר להתגולל על ביבי תורן כזה או אחר.
  אין, דבר, חברים; מה שלא עושה השכל, יעשה הזמן – כך היה וכך יהיה.

 10. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) :

  הבעיה ל. רפי עם דבריך, שאתה תמיד הולך לפינות שעליהן ממילא אין וויכוח, לפינות הבטוחות ותמיד לחלק של הכוס שבו אתה מוצא מים.

  תמיד נכון שאפשר ליעל את הבירוקרטיה, ותמיד נכון שאין מנהיגים שלא שוגים, וכו'
  אלא שלא על זה הדיון. הדיון הוא על סדרי עדיפויות ולא על השאלה אם השעון מראה את השעה הנכונה או שצריך להזיז את המחוגים (דיבור פיגורטיבי).

 11. מיכאל לינדנבאום :

  אנו מדברים על היפוך משטר פושעי ההפרטה,שבוזז את עם ישראל מזה 30 שנה.במילים אחרות רק הלאמה יכולה להחזיר חלק מכל מה שנגנב בעבר ונגנב כל יום שהליכוד והמשת"פים שלו ציתר המפלגות נמצאים בשלטון.

  מאחר שהדיון הוא על סדר העדיפויות,ברור שחסידי הסדר הקיים הגזלני מנסים הכל כדי להימנע מדיון ענייני.

  לכן משתמשים במניפולציות ,ואם אפשר גם בעלבונות וקללות.אנו מכירים זאת מההסטוריה של המשטרים הפשיסטים.

  לכן,טוכולסקי הוא כמובו "חולה רוח",והטייקונים הם "פושעים בהגדרה כי הם לא רוצים לחלוק עושרם עימו."—
  האמת כמובן שכל הכסף נשדד על ידי משטר ההפרטה,וגנבים מטבעם לא אוהבים להחזיר את מה שגנבו.

  ל רפי שוכח לספר שהממשלה הורסת את מדינת הרווחה כי היא לא מעוניינת לא להלאים ולא לקחת מיסים מיקיריה המיליארדרים.

  הוא מספר לנו אגדה שאובמה אחראי לכל הצרות,והוא מייחל כנראה לאיזה בוש חדש שיחזיר את אמריקה לעוד איזה משבר חמוד נוסח 2008 .

  ה"שמאל" בארץ,(שקיים רק בחזיונותיו) שאחראי לצרות ,כולל כמובן את ברק,אולמרט ,לבני("במקרה" ממונה על ההפרטות במדינה בשנות התשעים).הכל הולך כאשר לא רוצים התמודדות אינטלקטואלית הוגנת.

  בקיצור המניפולטור הנאור מציע לנו לא להיגרר לשינאת חינם,וכנראה בדרך פלא הכל יבוא על מקומו בשלום לגבי מיליוני עובדי הקבלן במדינה,מיליוני קורבנות ההפרטה שנזרקו לכלבים,הבטחון הבריאותי והסיעודי של המבוגרים והזקנים,ובכלל כל מה שקשור לרווחת העם.

  בראבו! ממש גדול!

  מה שלא עשה הזמן,יעשה השכל!! כך ל.רפי, ובודאי זה נכון לגבי צרכני מערכת הבריאות ….

 12. לקסי :

  ל. רפי,
  ציטוט אחד מהמסה שהחלה בניחוח פסיכולוגי…
  "… אין ולא היה בהסטוריה של ישראל מצב – לא בימי שלטון השמאל ולא בימי שלטון הימין, שבו לא שגו ממשלות שגיאות כלכליות…"
  והתוספת שלי היא שהחמורה בהן היתה של שר האוצר ארליך.

  ארליך שהזמין את החבר מילטון פרידמן
  שהציע לממשלת ישראל
  שפצחה בהפרטה
  שהביאה לדרדור…
  כל החד-גדיא.
  עד שבא הביבי-ברוך-הוא וסייע בידם.

  השיטה הכלכלית שבה כסף חשוב מאנשים (מהאנשים שאין להם כסף, כמובן), היא השיטה הלא-יהודית ביותר שקיימת בעולם (ולא חשוב מה שלחש הביבי-ברוך-הוא באזנו של אותו צדיק, לחישה שיצאה מקצה הארץ ועד קיצה).
  אז קצת התיחסות לעובדות, לא רק לרחשי הלב.
  טול קורה, בבקשה.

 13. פרדוכס הימין – שחצנות מדינית- צבאית וחברה מפוררת ושחוקה בעורף :

  […] סיפורים סיפורים והמלך עירום. לקראת תקציב 2013  נפרשת לפנינו המציאות לאשורה –  ה"רפורמות", ההפרטות, הטבות המס, המיסוי העקיף הכבד, ייבוש השירותים הציבוריים, מכירת חיסול של נכסים ציבוריים, הזנחת הטיפול בשוק השחור, ושאר תפריטי הכלכלה הניאו-ליבראלית – חשפו בור הולך ונפער, הון מתכווץ (או מתרחב ובורח, תלוי בסיפור), העדר מנגנוני הגנה מפני משברים עולמיים –  השורה התחתונה: אין נכסים הקופה רוקנה. […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.