חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אירן, ספרד ויוון – מי מפחיד יותר?

נושאים כלכלה ותקציב, מדיני-בטחוני, פוליטישוק ב 5.08.12 1:15

הני זובידה על השבוע הבינלאומי שעבר על מדינת ישראל. לא אירן, לא ארה"ב, לא הפלסטינים, לא ספרד ותאמינו או לא אפילו לא יוון – לדעתו, הכול מתחיל ונגמר בבית

אז עבר שבוע בינלאומי על מדינת ישראל, ודנו בו דרך סיפורים של כמה מדינות. בראש ובראשונה עומדת לה זוהרת ובוהקת מעל לכולן – אירן. ובכן, להזכירכם זה לא שיש לנו בעיה עם האירנים, להזכירכם אירן הייתה החברה הכי טובה שלנו משך כל כהונת השאה האחרון מוחמד רזא שאה פהלווי, שלא התאים בדיוק למונח "חסיד אומות העולם" – אבל הוא מה שנקרא בשפת העם "טוב ליהודים". עסקאות נזק מורכבות, חילופי סחורות ועוד היו מנת חלקנו. המהפכה הביאה אותנו לדמות את אירן לשטן העולמי החדש, וגם זה בתנאי שהחיזבאללה לא עושים יותר מדי רעש בצפון, והחמאס לא משתוללים בעזה או עם פיגועים בישראל.

אז אירן, החוצפנית, רוצה פצצה גרעינית. נו, זו הרי עילה להרים את המזרח התיכון לאוויר, הלא כך? שהרי אם לאירן תהיה פצצה גרעינית, זה יהיה סוף מאזן האימה באזור – בדיוק כמו שהיה בתקופת המלחמה הקרה, או, אז בדיוק שלא. אני יודע, ישראל מעולם לא הודתה שיש לה נשק גרעיני, ואין לי בעיה עם זה, אבל אני באמת לא רוצה מלחמה מיותרת עם האירנים – לי אין שום בעיה איתם, נהפוך הוא – כשעליתי מעירק עם משפחתי בשנת 1971 לנו באירן מספר שבועות והם היו סופר נחמדים. אם לראשי המדינה יש בעיה איתם, יש לי פתרון, שיקבעו במקום ניטרלי, שיקבעו חוקים וילכו מכות – האחרון לעמוד הוא המנצח. ככה זה היה אצלנו בשכונה.

מה שעוד יותר מלחיץ אותי – הנה בא הסיפור של המדינה השנייה – הוא שארה"ב (והרי זו המדינה שאנחנו ממש מרגישים חלק ממנה) שלחה יותר מידי שליחים לכאן להבטיח לנו שהם גם לא יסכימו שלאירן תהיה יכולת גרעינית. אתם מבינים את זה? המועמד הרפובליקני לנשיאות, וגם חבר אישי של ראש הממשלה בנימין נתניהו, מיט רומני – הגיע במיוחד להעליב את הפלסטינאים ולאשר את ירושלים כבירתה של ישראל ולהבטיח לנו שיעשה הכול על מנת למנוע מהאירנים גרעין.

אבל זה לא הספיק – אז גם שר הביטחון האמריקאי הגיע. לא, זו לא קונטרה לרומני (שעשה פדיחה בינלאומית בלונדון), זה היה "ביקור מתוכנן". הוא בא לבדוק מה קורה עם סוללות הפטריוט, ולא בשל הלחץ האמריקאי ממלחמה גרעינית במזרח התיכון. על מנת להרגיע גורמים רשמיים אמרו שהיחסים מצוינים, ולראייה הילרי קלינטון שרת החוץ באה, שר ההגנה הגיע וגם רומני. נראה שישראל הפכה לחלק מהאינטרסים האמריקאים – מי יודע, אולי יוסיפו עוד כוכב לדגל (האמריקאי כמובן)? ולי הכי הפריע שסגרו כבישים בגללו – בחייכם, לא מספיק עושים לנו בלגן בדרך נמיר בשל הזנחה של שנים, עכשיו אנחנו צריכים לאכול פקקים של שעות בגלל פאנטה, ובגלל שאתם מתקמצנים על מסוק?

יש לי תיאוריה אחרת: נראה לי שמטרה הייתה להכניס אותנו לפקקים, להביא לכאן את כל העולם בקיץ, להעלות את מפלס העצבים למקסימום, ואז לדבר על אירן – כך כולם יהיו בקריזה כזאת שאף אחד לא חושב פעמיים, וכולם מוכנים ללחוץ על ההדק בעצמם. ואם כל אלו לא הספיקו לכם, בא האלוף במילואים אהרון פרקש, ראש אגף המודיעין לשעבר, ו"מרגיע" אותנו – אל תדאגו חבר'ה, תקררו את הראש, בקרוב תוקפים את אירן! ואו איך אני רגוע, אין כאלו דברים – כמו משב רוח צונן בחום המוטרף הזה. תודה לך פרקש – אני כעת, יותר מתמיד, מבין את נחיצותם של אלופים במיל'.

אבל יש עוד שתי מדינות ששיחקו תפקיד מרכזי השבוע, ואת זה הן עשו מבלי אפילו לשלוח נציג אחד – אם כבר מדברים על רציונליות ועלות מול תועלת – אלו הן ספרד ויוון. המבאס הוא שאני מרגיש כמו ברכבת הרים, שזה נחמד אבל מעדיף כעת בריכה בקיץ, מ"מצבנו יציב ועברנו את המשבר ללא בעיות" (שטייניץ לפני חצי שנה בכל מקום ובכול זמן) ל"מצבנו חמור, אני חייב לקרוע לכם את הצורה, ואתם תגידו תודה אחרת תהיו כמו ספרד או יוון".

ואני אומר לכם, לא אירן, לא ארה"ב לא הפלסטינים, לא ספרד ותאמינו או לא אפילו לא יוון – הכול מתחיל ונגמר בבית. ברודט מקבל עוד העלאה של כ-6500 ₪ – שזה השכר הברוטו של האחוזון ה-69% בישראל, להגיע לכ- 174,000 ₪ ברוטו שכר בחודש, ואנחנו חושבים על אירן, ארה"ב ספרד ויוון.

את כל השבוע הזה מסכם יופי סיפור אחד של יום שישי בבוקר, קיבלתי צ'ק על סך 1,000$ וניגשתי לבנק לפרוט אותו. נכנסתי עם הצ'ק ויצאתי עם 975$. עשרים וחמישה דולרים נגבו ממנו כעמלות הפקדה ומשיכה – והמדהים הוא שאני לקוח מועדף בבנק. שאלתי את הפקידה המאוד נאה שישבה מולי – מה ההבדל בינה לבין שלי נרקיס (כונה בעבר מלך השוק האפור בארץ) – ענתה אינני יודעת. אמרתי שיש שלושה הבדלים: 1. אירן ספרד ויוון 2. שלפחות אצלו אני יודע שאני עומד לשלם כמו שצריך 3. שאתם קיבלתם רישיון מהממשלה לעשות מה שהוא עושה בלי רישיון.

לבלוג של הני

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. חקלאי :

  די ברור שכל המהלך מול איראן הוא סערה בכוס תה. ביבי משתמש בסיפור כאמתלה לייבש עוד מוסדות כדי שיוכל להפריט אותם במהלך הבא. זה די שקוף אצלו.

  השאלה היא האם כל הכסף שנחסך היום יספיק לממן את רמת השירותים אחרי ההפרטה?

 2. החבר של ברדוגו :

  רשימה עם הרבה רציונל ותוכן. התייחסו יפה למשפחה של הני באירן זאת אומרת שלא כדאי להפציץ.

  טוב אתה אחי.

 3. דליה :

  על נתניהו להבין שאין הסכמה על משחקי האש שלו. אזרחיישראל אינם נתיניו. להיפך. הוא אמור לייצג את רצון העם כנהוג בדמוקרטיה מתוקנת. וגם המומחים מזהירים אותו מפני הרפתקאות.
  הני, מרשומה לרשומה האיכות עולה.

 4. הני זובידה :

  חקלאי – למה כוס תה – גם ככה חם בכוס לימונדה עדיף…והתשובה היא לא!

  ברדוגו או החבר שלו – לא משנה — נשמה יש משל ונמשל — תרצה נסביר לך יותר לאט ובסבלנות…מבטיח…בלי להתעצבן…

  דליה – תודה על הציונים…כנראה כשאני לא כותב על הנושא העדתי, אל דאגה הוא עוד ישוב :-), אני הופך ל"איכותי"

  שבוע טוב
  הני

 5. ל רפי :

  הני זבידה זחוח, וזה מעולה. אכן, אין שום בעיה אמיתית לא בישראל ולא בסביבתה הקרובה או הקצת יותר רחוקה. הכל רוח וצילצולים לטובת ההפרטה הגואלת. סביר להניח שמי שטעה כל כך הרבה פעמים בשלושת הדורות האחרונים, יטעה שוב. אולם, מאחר והעם סומך, במקרה, על נתניהו יותר משהו סומך עלן מגטרגיו המקצועיים, אני יכול לשון עוד יותר בשקט מהני זובידה.
  ביבי עושה מה שהטיל עליו העם – הוא לא שומע לדליה ומנהל את המדינה…, כמובן כפיש הוא מבין את הדברים ולא כפי שמבינה אותם דליה. אבל כשדליה תהיה ראש ממשלה, הכל ישתנה לטובה במחי יד אחת.
  אבל בחיאת אללה, הכל דיבורים. האמת לאמיתה היא שכל הביקורת על נתניהו ועל ברודט מקורה בקינאה טהורה. שהרי הם עשו משהו לטובת המדינה בחייהם, והמקטרגים "קצת" פחות. אלא שבעולם הסוציאליסטי כל אחד מקבל לפי צרכיו לא לפי תרומתו ולא לפי ערכו הכלכלי, רק לפי הדגל האידיאולוגי שהוא נושא. ומבחינה זו כמעט כל הקוראים והכותבים המדור זה, הם שווי-ערך לראש ממשלה ולמי שהיה כמעט בכל תפקיד כלכלי בכיר במדינה הזו ובכל וועדה רצינית שקבעה את מדיניותה הכלכלית, אבל מי שם לב…
  ובכן, אני מוכן להסכים שיתכן ומגזימים קצת בעיניינו של ברודטוהוא יחיה בשלום ובשלווה גם עם שכר של 174000 ש"ח בחודש. והמספר הזה נראה לכם בסדר?! ואם לא מדוע לא קפצתם קודם? עוד כ- 4% הם עושק ההמונים האולטימטיבי, וקדם לתוספת הזו הכל היה בסדר?
  סליחה חברים, זו סתם קרתנות מהולה בצביעות.
  ברודט עובד לפי הסכם שכר, ומי שאישר לו הסכם זה, הוא הפושע האמיתי ולא ברודט. ובכלל, מדוע לא תצטרפו ותקדישו איזו הפגנה ביננית אחת לטובת תמיכה בהצעתה המצויינת של שלי יחימוביץ' להגביל את השכר המירבי במשק, ובאותה הזדמנות גם להציב סייג תחתון לשכר המינימום שיעלה אחוזית צמוד לשכר המקסימום של האלפיון העליון, המאיון העליון או העשירון העליון – כרצונכם. זה אינו חלק מהצדק החברתי עליו אתם נאבקים?
  תהרגו אותי אם אני מבין את הלוגיקה האמיתית של הפעילים החברתיים בימים אלה. אבל אני מבין היטב את הלוגיקה הוליטית שלהם – ביקורת בכל מחיר; אם לא יועיל, בוודאי גם לא יזיק.

 6. עמית-ה :

  חוכמה גדולה, גם אני חבר של ברדוגו, קל להיות חבר שלו.
  חוץ מזה אני מקווה שהחקלאי צודק וצמד חולי הירח האלו (נתניהו& ברק) לא ילחצו בטעות על הכפתור וכולנו נלך לעזזאל.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.