postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אופק חדש והתפתחות מקצועית למורים – עמדת המכללות והאוניברסיטאות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופק חדש והתפתחות מקצועית למורים – עמדת המכללות והאוניברסיטאות

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 30.07.12 21:10

מחקר חדש של אריה קיזל ונעמי דיקמן בודק את עמדת המכללות האקדמיות לחינוך ובתי הספר לחינוך באוניברסיטאות כלפי מתווה ההתפתחות המקצועית של מורים על פי "אופק חדש". אנו מפרסמים תוצאות ראשוניות, שהתפרסמו בכתב העת "שבילי מחקר"

ציטוטים נבחרים מתוך המחקר:

"בתהליך יישום מדיניות ההתפתחות המקצועית, במסגרת "אופק חדש", בתי הספר לחינוך באוניברסיטאות והמכללות האקדמיות לחינוך הם שותף מרכזי. מטרות המחקר הנוכחי היו למקד את תשומת הלב בעמדות ובתפיסות של ראשי בתי הספר לחינוך באוניברסיטאות וראשי המכללות האקדמיות לחינוך וראשי היחידות האקדמיות העוסקות בפיתוח מקצועי בשני סוגי מוסדות אלה…

ממצאים ראשוניים

במהלך השנה הראשונה של עבודת צוות המחקר שלנו התבצעו ראיונות גישוש אישיים, מובנים למחצה, עם קובעי המדיניות בשלושה מוסדות שונים: מכללה אקדמית יהודית לחינוך, מכללה אקדמית ערבית לחינוך ובית-ספר לחינוך באוניברסיטה.מתוך שלושת הראיונות הללו עולה, כי מתווה ההתפתחות המקצועית זוכה לברכה וזאת מהטעמים הבאים:

· כתיבת מתווה מקצועי ברור המתכתב בהלימה עם הספרות המקצועית העדכנית מהווה התקדמות ביחס של משרד החינוך (בהסכמת הארגונים היציגים של עובדי ההוראה בישראל) להכרה בחשיבות ההתפתחות המקצועית של המורים, בחשיבותה ובשלבים המובנים שלה.

· על פי המדיניות הרשמית של משרד החינוך (בהסכמת ארגוני המורים) על כל המורים להיכנס למסלול של התפתחות מקצועית הכוללת חובת השתלמות מדיניות זו מחליפה את הוולונטריות שאפיינה את ההשתלמויות הקודמות של המורים.

מראיונות הגישוש עולים כבר עתה ממצאים ראשוניים בדבר עמדת האוניברסיטאות והמכללות האקדמיות לחינוך לגבי מדיניות ההתפתחות המקצועית במסגרת "אופק חדש":

משך הקורסים

עולה ביקורת על הקורסים הקצרים (60 שעות) אשר אינם מצליחים להעניק עומק אקדמי ותוכני למורים.עולה ביקורת לגבי הדרישה המופנית ממשרד החינוך לעבר הגופים האקדמיים לקצר קורסים משמעותיים (שהיו בעבר מעמיקים מאד, הן בנתח השעות והן בתכנים) ולהתאים את התכנים לנפח השעות הקצר – דבר זה פוגע, לדעת המרואיינים, בעומק האקדמי והתכני ונותן תחושה כי התכנים השטחיים מספיקים. […]

עולה ביקורת על כך, שזמן הקורסים מתחלק לעיתים בין הגופים האקדמיים לבין השתלמות בית ספרית. הביקורת מופנית לכך שהכשרה בשני מקומות (גוף אקדמי ובית-הספר) מקצרת את הזמן המוקדש ללמידה בקורסים בגופים האקדמיים. […]

חופש פעולה

בחלק מהמקרים, משרד החינוך מפעיל מנגנוני רגולציה המכבידים מאד על הגופים האקדמיים ופוגע בחופש שלהם לתכנן קורס הנשען על הידע הנמצא כיום בחזית המרכזית של המחקר והתיאוריה בעולם."

 

למחקר המלא: אריה קיזל ונעמי דיקמן (2012). "התפתחות מקצועית של מורים, 'אופק חדש' ועמדת המכללות והאוניברסיטאות. שבילי מחקר, גיליון 18, עמ' 89 – 97

 

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

 1. ארטור :

  ציטוט: " על פי המדיניות הרשמית של משרד החינוך (בהסכמת ארגוני המורים) על כל המורים להיכנס למסלול של התפתחות מקצועית הכוללת חובת השתלמות מדיניות זו מחליפה את הוולונטריות שאפיינה את ההשתלמויות הקודמות של המורים."

  סוף ציטוט .

  לא יודע מאיפה המדיניות הרשמית,אך הסכם האופק קובע שההשתלמויות הן וולנטריות, והכדאיות של המורה להשתלם נובעת מעליה בדרגה בכל 3 שנים .

  הבעיה שישנן 8 עליות אפשריות בדרגות (מדרגה 1 ועד דרגה 9 ) ומתוכן 3 העליות האחרונות בדרגה תלויות במכסות זעירות של מורים בכל דרגה (10% מהמורים בדרגה 7, 5% מהמורים בדרגה 8, ורק 3% מהמורים בדרגה 9.)
  מכיוון שגיל המורים הממוצע הינו ארבעים ומשהו יוצא שבכניסה לאופק המורים מוצבים בעודף גדול מעל המכסות המכסימליות והשתלמויות המורים לא יעלו אותם בדרגות .
  למעשה אני צופה שתוך כשנה עד שנתיים יצטברו אלפי מורים שעלו בחצי דרגה ללא מכסה ,ואחרי 3 שנות השתלמויות נוספות שכוללות לימודים אוניברסיטאים יתבשרו שאינם עולים בדרגה בגלל סתימה במכסות .
  התגובה המידית תחלחל לעשרות אלפי מורים שיסרבו להשתלם לחלוטין .

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.