גזירות נתניהו – אנחנו משלמים את מחיר הרחובות הריקים

לא נתניהו אשם בגזירות הניחתות עלינו אלא אנחנו, שמצאנו אלף ואחד תירוצים למה השנה לא נמשיך לצאת לרחוב כל מוצאי שבת

מאת: ק. טוכולסקי

השיחה של ארוחת שישי האחרונה התנהלה רובה ככולה על הגזירות הכלכליות הקרבות והולכות. מסביב לשולחן לא היה בין אדם אחד שהצביע לביבי, כמעט כולם הצביעו עבודה ושמאלה. כולם רוטנים. שאלתי, את גיסי איפה הוא היה בהפגנות הקיץ עד כה, והוא אמר לי: "מה שנה שעברה הלכתי". זאת בדיוק הסיבה לגזירות עכשיו, אם בשנה שעברה מבין 9 המבוגרים סביב השולחן 7 הגיעו להפגנות. השנה רק אני ואחת מגיסותי עשינו כך וזה עדיין בשיעור יותר טוב מזה של האוכלוסייה הכללית. כי מי שלא טורח במוצ"ש, ישלם יותר. הגזירות הכלכליות הן מחיר הרחובות הריקים, ההפגנות שהפכו הד חיוור להפגנות הקיץ שעבר.

כי ביבי נשאר ביבי, האטד על כס המלכות, השמח בנו ונשמח בו והוא גם לא ישתנה, הוא שם בשביל בעלי ההון, ישראלים וזרים, בשביל מי שרואים במדינת ישראל לא פחות ולא יותר מאשר שדה ניסוים נאו ליבראלי, מדינת מופת וחזון ליכולתם של אנשי מסיבת התה לבצע הרס בכל חלקה של סולידריות חברתית. בשביל מי שרוצים לקחת מפה הכול ובזול, גז, ברום, פוספטים וכל דבר אחר שאפשר לדלות מים וארץ בתמורה מינימלית שלא הייתה מביישת אף מדינה בעולם השלישי. ביבי חיכה שהזעם הציבורי יחלוף, שכל סכנה לאפשרות של ירידה בפופולאריות תתמוסס שהספינולוגים ומעצבי דעת הקהל מטעם יעשו את שלהם על דעת הקהל ועכשיו הוא מוכן להכות בעם. כתבתי בטור זה בעבר שביבי לא סתם זורק פירורים, הוא מעמיק את הבור שמתוכו יצוצו קיצוצים למכביר וראו איזה פלא, אכן כך נהיה, כי ביבי לא משתנה.

השאלה היא האם אנחנו מסוגלים להשתנות?

האם אנחנו שמסוגלים לריב על כל שטות האחד עם השני בזמן שהימין משתולל מסוגלים להתעורר, האם הציבור שמעדיף לשבת בבית כי אמרו לו שזאת הממשלה הכי חברתית ושהמפגינים הם שמאלנים מסוגל כבר להבין שמה שהוא צריך זה שמאל ואת הממשלה הזאת צריך לבעוט קיבינימט? האם אפשר להסביר לציבור שגזענות בגרוש ואיומים על מדינות באזור הם לא תחליף למדיניות רווחה ושאיפה להשתלבות במרחב?  בקיצור במקום לריב או להיות אדישים, או להוציא קיטור סביב ארוחת השבת האם אנחנו "עמישראל" אזרחי ישראל תושבי ישראל, מסוגלים להתחיל להילחם על עתידנו. האם החרדים והערבים מסוגלים לרדת מהגדר ולהצטרף להמוני המפגינים שמתחילים את הפגנות השבת מאוחר בערב רק בשביל שאפשר יהיה להגיע אליהם בתחבורה ציבורית? האם המעמד הבינוני שנהר להפגנות הקיץ שעבר מסוגל לעשות את ההקשר בין שנה בלי גזירות לכך שהוא היה ברחוב?

אם לא נוכל לענות על כל השאלות הללו בחיוב, אכלנו אותה.

אנחנו 99% מאזרחי ישראל נשלם את מחיר המדיניות הכלכלית, 8 עשירונים שייאנקו תחת הנטל הכפול של פחות הכנסות ופחות שירותים בצד יותר הוצאות ועוד כמעט 2 עשירונים שפשוט יוכלו לחסוך פחות או לשמר רמת חיים במחיר של העדר יכולת לחסוך. או שנצא לרחוב עד שהממשלה האיומה הזו תתפטר ותלך אל העם או שנסבול. או שנדע לבחור בבחירות הבאות מפלגות שמאל (העבודה, מרצ, חדש) או שנסבול. אלה הבחירות שעומדות בפנינו, אין טעם לשגות באשליות שמוכרים לנו ישראל היום ויאיר לפיד, ביבי הקוסם וליברמן הבריון, מופז השקרן ולבני הישרה אין ביניהם שום הבדל כולם משרתי הון שתומכים באותה המדיניות הכלכלית והם כולם צריכים לעוף לפח האשפה של ההיסטוריה אחרת לנו לא יהיה יותר טוב.

המאמר הזה לא נועד לשמאלנים ומשוכנעים, המטרה שלו אינה לייקים בפייסבוק או טוקבקים אוהדים. המטרה שלו פשוטה. שילחו אותו במייל או העבירו עותק מודפס למי שחדלו לצאת לרחוב, למי שנשבעים בשם הליכוד או מהמרים בעתידם על יאיר לפיד, למי שעוד חושבים קדימה או נשבעים בשמו של ליברמן למי שהולכים להפגנות הפראיירים בלי להבין שכך הם מקבעים את מעמדם ככאלו.

כי בהחלטה שלהם לחזור לרחוב ובאופן שבו הם יצביעו בפעם הבאה תלוי העתיד של כולנו.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , , ,

5 Responses to “גזירות נתניהו – אנחנו משלמים את מחיר הרחובות הריקים”

 1. נאוה הגיב:

  אין כאן עם. יש קבוצות אינטרסים שונות. יש אלו שליברמן נותן להם תשובה, אחרים שרק רוצים שיעזבו אותם מחובות אזרחיות כדי שיוכלו לצפות לבוא המשיח, ועוד אחרים שרוצים בית עם נוף בא"י השלמה. יש גם כאלו שרק רוצים דירה ומכונית, רצוי 4X4. הפגנות הקיץ הקודם היו לא ממוקדות וכך גם מוביליהן, קיימת אי שביעות רצון כללית ורק מנהיג ברור יוכל להוביל. איכות המנהיגות תקבע את מה שיבוא, האם העמקת הפילוג והתבצרות באינטרסים צרים, או, מה שקשה להאמין שיקרה, מי שיצליח להציב סדר עדיפויות של עם.

 2. משתמש אנונימי על חימום בסולר :-) הגיב:

  בתגובה למאמר של טוכולסקי
  http://www.blacklabor.org/?p=45369

  כתבתי בתגובה (ימים מספר אחר הקמת ממשלת ה"ענקים")

  "גם הנתונים על-פיהם המשק הישראלי הוא נס כביכול, הולכים ומתמוטטים.
  נתניהו יגלה בחודשים הקרובים שהבלוף הולך ונחשף ואולי טעה מבחינתו. כשלא הקדים את הבחירות".

  טעיתי בדבר אחד – נתניהו ידע שהבלוף עומד אוטוטו להיחשף ורצה לעבור את תקופת הגזירות עם ממשלה עצומה ואופוזיציה מזערית.
  הדבר האחרון שהיה נחוץ לו הן בחירות בפתח.

  אין שטיק שהאיש הזה לא ינסה כדי ללהטט בציבור.
  תשובות ישירות ואמיצות משטייניץ, הן בטח לא חלק מהתכנית הקסמים שלו.

  השאלה היא – האם השמאל יגייס את הכוחות ואת התחכום שצריך כדי לחשוף את השקר הגדול בצורה עקבית ושיטתית.

 3. חן הגיב:

  אתם יכולים להאשים רק את עצמכם בכל הגזרות והקיצוצים האחרונים.
  כל מי שיצא לכיכרות וצעק "צדק חברתי" , קיבלתם אותו. אבל עכשיו הגיע התשלום.

  כפי שנאמר, אין ארוחות חינם, אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.

 4. נדמה לי שהמגיבה נאוה,מדגימה את חוסר המיקוד של המחאה חברתית.

  נכתב:"האם התבצרות באינטרסים צרים, או, להציב סדר עדיפויות של עם".
  אלו הם מילים חסרי כל תוכן סוציאל-דמוקרטי,חסרי שינאה פוליטית כלפי משטר ההפרטה של ביבי ,הטייקונים,והמשת"פים שלהם מהפקידות הבכירה.

  מפגינים שרוצים חיים טובים מבלי לחסל את משטר ההפרטה הניאו-ליברלי,משדרים לשלטון שהם לא באמת רוצים להילחם בו,אלא רק "לשחרר לחץ".

 5. ק. טוכולסקי הגיב:

  אם המחאה הייתה ממשיכה כמו שהיא התחילה, בעוצמה ברבבות ברחובות הינו מגיעים להצלחה. חן מה שקיבלנו זאת ריאקציה וזה מה שקורה כשחושבים שהמהפכה נגמרה, נתניהו סימם את ההמונים עם טרכטנברג ואפילו את זה הנוא לא קיים, שוב תופעה מוכרת של ריאקציה, בזה הוא לא שונה ממלך פרוסיה פרידריך וילהלם שחתם על החוקה מפחד המהפכה ב-1848 ודיכא את שרידיה ב-1849 או מהצאר ניקולאי השני שב-1905 הורה על בחירות לדומה וב-1907 ניצל את הרגיעה להחליש את סמכויותיה.

Leave a Reply