postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » למה גדעון סער לא צריך את אדר כהן כמפמ"ר אזרחות?

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

למה גדעון סער לא צריך את אדר כהן כמפמ"ר אזרחות?

נושאים דעות, חינוך ותרבות, פוליטי ב 28.07.12 22:03

התשובה פשוטה – כי אדר כהן הוא בעד חיזוק הדמוקרטיה והוא רוצה להפוך את תלמידי ישראל לאזרחים חושבים וביקורתיים

מאת: אברהם פרנק

יפוטר המפמ"ר!

ביום ג' (24.7.12) הוביל שר החינוך גדעון סער את בכירי משרדו, רוצים לא-רוצים, ליום סיור וגיבוש בחברון. בתמונות הוא נראה לבוש חולצה לבנה וכל-כולו קורן מנחת. חברון היא עיר האבות אליה מפנה השר את תלמידי ישראל, למען יתחזקו בזיקתם וזהותם הלאומית. בשנה האחרונה נסעו לשם כ-4000 תלמידים, מרביתם מן הזרם הממלכתי-דתי. ומכאן חזרה לכותרת.

לכל תחום-דעת במערכת החינוך ישנו מפמ"ר – מפקח מרכז/ראשי. שמו של המפמ"ר לאזרחות הוא אדר כהן. עכשיו רוצים להדיחו מתפקידו בשל טענות סתמיות, שהוא פוסט-ציוני (האם מדינה ללא גבולות אינה פוסט ציונית?), שהוא מינוי פוליטי של ה"שמאל" (האם ה"שמאל" הוא אותם בודדים שנותרו עדיין לתמוך במדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל?), שהוא אחראי לספר לימוד שיש בו שיבושים (באיזה ספר אין, כשהידע מתחלף שוב ושוב?) ועוד טפילויות כגון אלה. אדר כהן לא יצא כנגד החלטת השר להמליץ לבתי-הספר על ה"טיולים" לחברון, וככלל, הוא אינו משמיע אמירות פוליטיות. אז על מה, אם כך, יוצא באמת הקצף?

לאדר יש חסרון גדול, ממש פגם אישיותי: יש לו מחוייבות עמוקה למקצוע שעליו הוא מופקד. אזרחות בישראל היא מקצוע מסוכן. זהו המקצוע שמנסה להתמודד – לא בטוח שבהצלחה – עם התחזקות הנטיות האנטי-דמוקרטיות בקרב הצעירים והנוער בישראל, שמקורה באווירה הפוליטית הכללית שאינה מעודדת דמוקרטיה, אם לנקוט לשון זהירה.

במה מן-הראוי שיעסוק תחום האזרחות? אתחיל דווקא ממה שאינו ראוי:  מידע לסוגיו לצורך בחינה. סוגיות כמו "איזה מודלים של דמוקרטיה קיימים", "איך בדיוק פועלת הכנסת", "איך נחקקים חוקים", "מהי שאילתא" – מיותר ללמוד בשיעור פרונטאלי בכיתה. המידע הזה נמצא במאות אתרים באינטרנט, והתלמידים יגיעו אליו כשיצטרכו. הנחלת מידע בסיסי מפילה על התלמידים שיעמום כבד ומכחידה את הסקרנות, שגם כך צריכה סיוע רב בעידן של סף גירוי עולה ועולה.

 במקום לשפוך מידע מן-הראוי לעסוק בעיקר בדילמות; צריך ללמד את התלמידים לחשוב. הנה דוגמאות אחדות לדילמות אזרחיות: האם טוב למדינת ישראל לשלוט בעם אחר בשטחי יהודה ושומרון – או שהשליטה הזאת היא לרעתה? האם השליטה הזאת מחזקת את הדמוקרטיה הישראלית, או מחלישה? זה טוב או רע? מהם התנאים הדרושים לתקומתה של מדינה פלסטינית לצד מדינת ישראל, והאם הם עדיין קיימים ובעלי סיכוי להתממש? האם צריך להעדיף דווקא טיולים לחברון, למה כן ולמה לא? האם כולם צריכים להיות שווים בפני החוק, או שיש לבחון זאת לגופו של כל מגזר? האם יש להחיל על חרדים כללי אזרחות שוויוניים, או לוותר להם? האם יש להחילם על ערבים, או לוותר להם? האם צריך להטמיע זרים בחברה הישראלית, או לסלקם? מדינת ישראל היא מרובת דילמות, ומקצוע האזרחות הוא שצריך  להציגן לדיון בפני התלמידים, לבקשם לחקור ולהביא מימצאים.

זוהי כנראה האזרחות שמבקש אדר כהן לקדם, וזה בדיוק מה שמסוכן: תלמידים חושבים ומפמ"ר שדוחף אותם לעשות כן. בספרו "ארצי הזרה לי" (1944) של הנס פאלאדה – מי שכתב את "לבד בברלין" (הוא לא עסק בשואת היהודים) – מתאר הסופר כיצד הופכת גרמניה בהדרגה למדינה נטולת עקרונות ואופי דמוקרטיים עבור אזרחיה-שלה הגרמנים. חשוב למהר ולפטר את המפמ"ר לאזרחות, בכדי שלא יחבל בתהליך שקורם עור וגידים במדינה הציונית. מורי האזרחות שמתארגנים עכשיו למען אדר כהן – אתם מתבקשים להפסיק להפריע!

נערך על ידי מערכת עבודה שחורה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. יונתן כ. :

  יסלח לי מר פרנק אבל איך הוא בדיוק מצפה שתלמידיו יפצחו בדיון ערכי ומעמיק בלי שיהיה להם בסיס ידע חזק מהסוג שללמוד אותו נחשב בעיניו למרדים ומשעמם?

  סתם דוגמא,איך אפשר לדון בחצי מהסוגיות שהועלו בלי להבין את המודל של מדינת לאום דמוקרטית? הרי אם מכירים רק את המודל האמריקאי מאוד קל להגיע למסקנה שישראל היא מדינה גזענית ונוראית.

 2. דליה :

  עיתון ווינט נותן לגדעון סער תעודה על הישגיו כשר החינוך http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4263118,00.htm מבחן הרפורמות: מה באמת השתנה בחינוך?

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  במקצוע האזרחות אף פעם לא "משעמם"

  את מפמ"ר האזרחות אדר כהן הדיחות למרות המקצועיות, ואילו את יעל גוראון לא מדיחים למרות חוסר המקצועיות:
  http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/856/462.html?hp=1&cat=402&loc=4

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.