חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המדינה לרווחת אזרחיה – או אזרחים למען המדינה?

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 23.07.12 1:55

המעשה הטרגי של משה סילמן העלה על סדר יום הרבה מאוד שאלות והרהורים על עצם תפקידה ומהותה של המדינה היום. בוודאי לא נכון לראות במעשהו משהו פרטי, איזה ביטוי לכאב וייאוש. הרי הוא נפל קורבן לשיטה מסוימת וללא טיפול שורש עלולים להיות עוד רבים כמוהו, לאו דווקא מבחינת המעשה עצמו, אלא אנשים שהגיעו שלא ברצונם לאותה רמת השפל והאטימות שהמדינה יצרה עבורם
מאת: אשר רוכברגר 

לפני כ-150 שנה הכלכלן פרידריך אנגלס, יד ימינו של קרל מארקס, כתב שכל מדינה, באשר היא, אינה תוצר חיצוני, שנכפה על בני אדם. במילים אחרות – המדינה היא כלי ליישום החזון החברתי המסוים. אם נרד מהכלל אל הפרט ונבחן מה היה החזון בהקמת מדינת ישראל, אז צריך ללכת למגילת העצמאות. מן הסתם אתם לא תמצאו שם אף מילה על צמיחה כלכלית בכל מחיר, הטבות מס לטייקונים, שוק חופשי לא מרוסן ועוד כמה מרעין בישין. לעומת זאת, כתוב שם על מקום מפלט ובית לאומי לעם היהודי, בו הוא יזכה לשוויון הזכויות.

לאט-לאט התהפכו היוצרות – מצד אחד דווקא אחרי שהעולם הנאור והמפותח חווה את כל המגרעות של הקפיטליזם החזירי, אנחנו גילינו אותו באיחור של כמה שנים טובות ומצד השני, הממסד הממלכתי התבלבל בין אמצעי למטרה והחל לראות במדינה מטרה כשלעצמה. כדי שלא תאשימו אותי באנטי-ציונות, נתחיל במונחים כי הרבה פעמים מאחורי הסמנטיקה יש הרבה משמעות. איך אנחנו קוראים למי שעובד במגזר ציבורי? "עובדי מדינה", נכון? הדגש כאן על המדינה. ואיך קוראים לעמיתיהם בארצות הברית? "Civil service" (נותני שירות לציבור), דהיינו הדגש הושם על הציבור, האזרחים. ההבדל הסמנטי הזה אומר דרשני. דוגמא נוספת היא "נציבות שירות המדינה" – עוד פעם הדגש הוא על מדינה.

כאשר הדגש הוא על הציבור, שמהמיסים שהוא משלם, מתקיים המגזר הציבורי, אז הוא רואה בעצמו חובה לשרת את כלל הציבור טוב ככל שניתן. לא מזמן קראתי על מקרה שבו אזרח ארצות הברית איבד את דרכונו והצליח לשחזר אותו תוך יום. כאשר הוא הודה לפקיד שטיפל בו על השירות, הוא התפעל מתשובת הפקיד: "אדוני, בעבור זה אתה משלם את המיסים". אתם מכירים הרבה פקידים ישראלים שבכלל חושבים על כיוון הזה? אני לא.

לכן לא מספיק ששר זה או אחר, או הכנסת, יתקנו חוקים או תקנות ואולי יזרקו איזה עצם או שניים לציבור, על מנת להקל על העומס. כל עוד כל פקיד באשר הוא, החל מנציג שמקבל את הציבור בביטוח לאומי וכלה במנכ"ל משרד הרווחה והם רק כדוגמא, כי זה משותף לכל המערכת, לא יפנימו, שהם יושבים וממלאים את תפקידיהם, קודם כל כדי לשרת את כלל האזרחים, במסגרת החוק והסמכויות שניתנות להם, לא נגיע רחוק. גם לחברי הכנסת יש מה ללמוד, כי לפעמים נוצרת תחושה שחלקם לפחות שכחו לשם מה הם נמצאים במשכן הכנסת. יותר ויותר נשמעות טענות שיש אצלנו בעיות חקיקה בתחומים רבים. מהגירה עד רווחה, והרשימה די ארוכה. אבל צריך לזכור, שזו תפקידה וחובתה של הכנסת לעסוק בחקיקה.

ואם בכנסת עסקינן – יש לשים לב לתופעה מעניינת שחוצה את כל המפלגות: הגיאוגרפיה של מגורים של חברי הכנסת. למשל: אתם לא תמצאו אף חבר כנסת, מבאר שבע (כולל) ודרומה. אין אף חבר כנסת מרמת הגולן. מעטים מאוד מהגליל. רובם מתגוררים בין גדרה לחדרה וירושלים והסביבה. ההשלכה של זה, שאפילו לטובים שביניהם לפעמים קשה להבין את מציאות והווי החיים של אוכלוסיות שלמות באזורים נרחבים. קחו למשל את השירות הרפואי ב"סורוקה" שמשרתת אוכלוסיה מאשדוד ועד אילת, לעומת המגוון והמבחר של השירותים הרפואיים באזור גוש דן. פעם השתתפתי באיזשהו כינוס במכון לדמוקרטיה, שבו כמה פרופסורים מלומדים מאוד הופתעו מסיפור של נציגת עמותה מסוימת על המצב של נשים ערביות עם תיאורים, איך אי אפשר להגיע מהכפרים לשום מקום בהיעדר תחבורה ציבורית. ותוסיפו לזה עוד דוגמאות רבות.

החברה מודרנית השתנתה רבות לעומת מה שהיה לפני כמה עשרות שנים. אנחנו עדים לטשטוש עד מחיקה מוחלטת של המעמדות החברתיים, כפי שמלמדים או לפחות לימדו עד לא מזמן. הכוונה למעמד הפועלים ו/או חקלאים, הבורגנות והאצולה. היום אנחנו כחברה מפוצלים לעשירונים, שזה שונה בתכלית, כאשר הפרמטר היחידי שנמדד הוא רמת ההכנסה ולא יותר מזה. אך עדיין יש משהו שנותר קבוע, וההיסטוריה העולמית מוכיחה את זה פעם אחר פעם: השילוב בין קפיטליזם חזירי לניוון מנהלי שגורם לאנרכיה, מביא למהפכות שמסתיימות בד"כ במשטר טוטליטרי, שרומס ברגל גסה כל סממן של דמוקרטיה.

המוות הטרגי של משה סילמן חייב להיות עבורנו תמרור אזהרה שדורש חשבון נפש לאומי. יחד עם הסיסמא שכבר שגורה בפינו "ישראל יקרה לנו", אנחנו מוכרחים להעביר את המסר שאין לנו כסף לקפיטליזם ניאו-ליברלי ושאנחנו בעד הקיום של החזון שעל בסיסו הוקמה מדינת ישראל.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.