חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משה סילמן ז"ל ואהוד אולמרט – שני צדדים של מטבע אחד

נושאים איכות השלטון, דעות, משפט ופלילים ב 23.07.12 1:50

ישראל טאובר כותב על מהפכת "הכל שפיט" שקמה על יוצריה. בעוד שאהוד אולמרט יצא זכאי כי לא הוכח עד תום שידע או עשה שימוש אישי בכסף, משה סילמן ז"ל איבד את כל רכושו בשם האותיות הקטנות של הנהלים והתקנות

סמיכות האירועים של גזר הדין במשפטו של אהוד אולמרט והטרגדיה של משה סילמן שהצית את עצמו במעשה של ייאוש, לאחר שאיבד את כל רכושו – יכולים ללמד לא מעט על פן שחמק מתודעתנו: מהפכת "הכל שפיט". מהפכה זו שתחילתה ברצון הטוב להכפיף לחוק כל החלטה על מנת למנוע עריצות שלטונית בשם הרוב, קמה על יוצרה והביאה לעידן בו אכן הכל שפיט ונמדד אך ורק בכלים משפטיים קרים בלא לראות את תמונת הצדק השלמה.

כך קורה שאהוד אולמרט שקיבל מעטפות מזומנים בסכומי עתק, ניהל כספת אישית אליה זרמו מאות אלפי דולרים ללא כל דיווח וניהל מערכת חשבונות כפולה של מימון נסיעותיו (וכל אלו הוכחו בבית משפט), יוצא זכאי כיוון שלא הוכח עד תום שידע או שעשה שימוש אישי בכסף. אגב, מעניין להביט על היסטוריית ההסתבכויות של אולמרט. לפני מעל שני עשורים, יצא זכאי מאישום שקיבל ממנהל הבנק שלו עשרות אלפי דולרים ללא ריבית וללא הצמדה (בשנים של אינפלציה משמעותית). אז פסק בית המשפט שלא הוכח שנתן משהו תמורת הכסף והוציאו זכאי מעבירת קבלת שוחד. במקרה בנק לאומי בו אולמרט פעל לטובת מקורביו, האיש לא הואשם כיוון שלא הוכח שקיבל משהו תמורת ניצול מעמדו לטובת מקורביו.

בין המקרים בהם קיבל ולא נתן למקרים בהם נתן ולא קיבל, האיש התמים הזה, לא ידע דבר על זרימה אדירה של כספים לא מדווחים, דביקים מחשד, מתחת לאפו ואל כיסיו שלו. בממלכת הכל שפיט, התמונה הכוללת אינה משנה מאום והאיש (בעזרת צבא עורכי דין ויחצנים), יוצא זכאי בהליך המשפטי הקר וכבר מתחילות להן חגיגות ניצחון בעוד הריח, אוי הריח, של המעשים הכשרים לכאורה, מבאיש למרחוק.

באותו הזמן, ותחת אותה קורת גג משפטית, משה סילמן מאבד את כל רכושו בתהליך קפקאי מעורר אימה של החרמת משאיתו, קנסות תופחים ומצטברים ואותה סוללת עורכי הדין ושופטים המנתחים באזמל חד את כשירות תביעותיו, גובה האגרה, האותיות הקטנות של הנהלים והתקנות בלא להביט אל פניו של הזולת הנאבק על קיומו וכבודו, בלא לראות את התמונה הכוללת, את הצדק, את הדבר שנכון לעשותו. שני צדדים של אותה מערכת ובתווך, אנחנו, שכדברי הנביא ישעיה, "קיווינו למשפט והנה משפח, לצדקה והנה צעקה".

נערך על ידי דורון
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. יודע דבר :

    איבדנו את התקווה, אסור לאבד את היאוש !

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.