חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משה סילמן – פרופיל הסיכון של משפחה במעמד הבינוני

נושאים התמונה הגדולה, רווחה ושירותים חברתיים ב 19.07.12 1:37

בין החיים במעמד הבינוני בישראל לבין ההידרדרות לעוני הגבול הוא דק מאוד ויכול להיסדק במהירות

מאת: אמנון פורטוגלי

משה סילמן – המנותקים והמחוברים

בישראל יש שני סוגי אוכלוסיות. המחוברים, הנהנים מהחיים הטובים, והמנותקים, החיים במצוקה מתמדת. הראשונים מוגנים ממשבר כלכלי, והאחרונים, חיים בצלו המתמיד של המשבר. לאלה אין די תקציב לדיור, לבריאות, לחינוך,אך לצרכים שהממשלה חפצה בהם יש די תקציב מאת: אמנון פורטוגלי

לקריאה נוספת

במאמר הקודם ציינתי שני היבטים מניסיון ההתאבדות של משה סילמן שהצית עצמו בהפגנה בתל-אביב במוצ"ש.  יש כמובן היבטים רבים למעשה הנואש של סילמן, מהם אציין היבט נוסף הקשור להרס המעמד הבינוני, שינוי גדול לרעה בפרופיל הסיכון של המשפחה במעמד הבינוני.

על מצוקת המעמד הבינוני החי מהיד אל הפה ושאין לו כל סיכוי לחסוך ולהגיע לדיור נאות נכתבו הרבה מאמרים. אבל יש היבט נוסף שהתגלם בצורה איומה אצל משה סילמן. הגבול הדק המבדיל בין החיים הנוחים יחסית של אנשי מעמד הביניים, לבין אובדן אורח חיים זה. והגבול הזה יכול להיסדק ולהישבר במהירות מפחידה כתוצאה מתקלה קטנה יחסית. אצל משה סילמן זה החל, ככל כנראה, בפיגור בתשלום לביטוח הלאומי שהצטבר לחוב של 15,000 שקל. זו יכולה להיות מחלה, תאונה, מכונית או מכשיר שדורש תיקון, וכו'. למעשה, בין החיים במעמד הבינוני בישראל לבין ההידרדרות לעוני, לאיבוד מקום העבודה, הרכוש והבית עומדת תקלה אחת קטנה יחסית.

במאמרי הירושה של המדיניות הניאו-ליברלית – קריסת המעמד הבינוני בארה"ב, כתבתי כי מעבר לנתונים הכספיים היבשים על המעמד הבינוני מסתתר שינוי גדול יותר בפרופיל הסיכון של המשפחה. במקרה של אירוע כמו מחלה או פיטורים של המפרנס, המשפחה עומדת בפני שוקת שבורה. מלבד האפשרויות לעזוב את הבית, להוציא את הילדים מהגן, לבטל את ביטוח החיים, אין הרבה חלופות למקרים אלו. במילים אחרות, למשפחה מהמעמד הבינוני כיום אין 'שוליים לטעות' (margin for error). אין כל מרחב לתמרון בהוצאות במקרה של קיצוץ בשעות העבודה או פיטורים או במקרה של מחלה. אין מקום בתקציב למקרה שצריך לטפל בילד חולה או באחד ההורים. המשפחה במעמד הבינוני חייה על חבל דק ללא רשת בטחון, ומצבה הכלכלי רעוע בהרבה בהשוואה למצבם של הוריה לפני דור אחד בלבד.

אמנון פורטוגלי – חוקר במרכז לצדק חברתי ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים ומרצה במכללה החברתית כלכלית.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.