חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

קדימה פרשה, קרבים לבחירות

נושאים דעות, פוליטי ב 18.07.12 0:23

נראה שהבחירות יתמקדו בנושאים כלכליים חברתיים. טוב יעשו הבוחרים אם יאמצו שלושה – חמישה נושאים בוערים ביותר, וידרשו ממפלגותיהם לפעול לקידום פתרונם. ייתכן שכדאי מראש לחשוב על סוג של ממשלת חירום, שאפילו כדאי להעניק לה סמכויות רחבות יותר ממה שיש לממשלה היום

מאת: אשר רוכברגר

ישראל זקוקה לפוליטיקה אחרת

אנחנו ככל הנראה שוב מתקרבים לבחירות. פרישת קדימה מקואליציה די תזרז את התהליך. להערכתי יש לא מעט סיכויים שהבחירות הבאות תתקיימנה בסוף ינואר- תחילת פברואר 2013. הרי הכנסת יוצאת עכשיו לפגרה ואי-אפשר לפזר אותה תוך כד הפגרה ואם יוחלט על פיזורה לאחר החגים באמצע אוקטובר, אז עוד 3 חודשים ואנחנו מגיעים לסוף ינואר.

לדעתי אנחנו כחברה זקוקים לבחירות. בשנים האחרונות הצטברו כל כך הרבה בעיות  מחד גיסא והממשלה וחלק לא מבוטל מחברי הכנסת כה אטומים ומנותקים מהמציאות מאידך גיסא שהגיע זמן שהעם יאמר את דבריו.

זאת ועוד, כנראה זאת תהיה הפעם הראשונה , אחרי שנות דור ואף יותר, כאשר הבחירות תתמקדנה בנושאים כלכליים חברתיים ולא היכן יעבור הגבול ואילו יישובים יפונו או לא. כאן נוצרת וקורמת עור וגידים הזדמנות פז לשינוי בפוליטיקה ישראלית ואם חפצי חיים אנחנו, עלינו לעשות ככל שביכולתנו, שלא לפספס את ההזדמנות.

 המחאה החברתית לימדה את כולנו, עד כמה נכון הביטוי התלמודי "תפסת מרובה, לא תפסת". נכון, יש לנו המון בעיות – הדיור, יוקר המחיה , בריאות, חינוך והרשימה ארוכה כאורך הגלות. יחד עם זאת עלינו להיות מציאותיים. גם הממשלה החברתית ביותר לא תהיה מסוגלת לפתור את כולם בשיטה שכה אהובה על ישראלים רבים "זבנג וגמרנו". אני מאוד חושש  שלקראת הבחירות הגדולות  המפלגות תבטחנה כל מה שהבוחר תאב לשמוע. מה נקבל בסוף? כרגיל כלום. על כן, עלינו כחברה לבחור בחירה שאולי כואבת, אך אי אפשר להתקדם בלעדיה- יש דבר חשוב ויש דבר דחוף ולא תמיד זה אותו הדבר. כוונתי היא שיש לבחור סדר עדיפויות של שלושה עד חמישה נושאים שהם הבוערים ביותר. אנו צריכים לדרוש מכל המפלגות הציוניות הגדולות לאמץ את אותם הנושאים ולפעול  לקידום פתרונם.

החכם מכל אדם לא התבייש באמרתו – מכל מלמדי השכלתי. אומנם נהוג במחוזותינו ללעוג ולהתייחס בביטול  על כל מה שהיה בברית המועצות ולווייניה, אך תכנון אסטרטגי לטווח רחוק או כפי שהיה נהוג לקנות את זה שם "תוכנית החומש", זה לא דבר רע כשלעצמו. ברגע שיודעים מה הנושא, שחייבים לפתור- אפשר לבחון אותו מכל ההיבטים והזויות (כלכלי, תקציבי, סביבתי, מנהלי, משפטי וכו'). כאשר ברור מה שלבי הביניים ומה החסמים בדרך, אז אפשר לבנות תוכנית רב שנתית עם נקודות בקרה ובדיקה עצמית בדרך. אחרת אנחנו לא נתקדם מעבר לסיסמאות ותלונות בסלון וברשת.

 אני כבר שומע טענות שכנגד, לכאורה כל זה נכון, אבל מה לעשות עם הפוליטיקאים שיש לנו, שיטת הממשל שיש לנו והפקידות שיש לנו? בתוך עמי אנוכי יושב וברור לי שאם אפילו מחר כולנו נתפקד למפלגה זו או אחרת, כנראה לא נוכל להשפיע על בחירת הרשימה לבחירות הקרובות. כהערת אגב , אני חושב שזו אחת הדרכים היעילות להשפיע על פוליטיקה. יחד עם זאת אין שום בעיה לבדוק מה הייתה עמדת המפלגה ( לא משנה איזה ) בנושאים החברתיים הבוערים וזאת דרך ההצבעות בממשלה ובכנסת , בעד או נגד חוקים כאלה או אחרים וכדומה. אפשר לבדוק את זה לא רק לפי המפלגה, אלא לפי הצבעות של כל חבריה ואז כל אחד  יבחר , האם הוא מוכן לתמוך באותה המפלגה. איני רוצה להכליל ובכל מפלגה יש חברי כנסת טובים, פעילים ויעילים, אך לפעמים הם נראים כצדיקים בסדום.

 אינני מנבא שחורות , אך לדעתי האתגרים שאנו כחברה ניצבים בפניהם עכשיו עולים על יכולת של הממשלה הממוצעת לפתור אותם מחמת כל האילוצים הידועים שקיימים בתוך משכן הכנסת. לכן, ייתכן שכדאי מראש לחשוב על סוג של ממשלת חירום, שאפילו כדאי להעניק לה סמכויות רחבות יותר ממה שיש לממשלה היום. כוונתי שחייבים למנוע מצב שבו ממשלה או כנסת מקבלות החלטות שמטורפדות אחר כך ע"י הפקידות בדרגי הביניים. פקידים כאלה חייבים לדעת שהם עלולים לשלם את המחיר.

על מנת לסבר את האוזן, אביא דוגמא אחת מני רבות, שנחשפתי אליה היום בישיבת השדולה למען הדיור הציבורי. מסתבר  שעל אף לשון החוק על הדיור הציבורי והחלטת הממשלה בעקבותיו על כך שתהיה מערכת סגורה של הכסף, כלומר – הכסף שהתקבל ממכירת הדירות הקיימות ינותב אך ורק לרכישה ובניה של הדירות החדשות, הכסף הזה, שגובהו 2.7 מיליארד ₪ התבזבז, דהיינו הופנה לכל מני מטרות אחרות, שלא קשורות לדיור הציבורי. יצוין שלא הייתה שום החלטת ממשלה או הוראת השרים הממונים, האוצר או השיכון והדבר כנראה נעשה כיוזמה לא ברוכה של נערי האוצר , חניכי ביבי.

 ראש ממשלתנו חובב היסטוריה. יש מספר דוגמאות במאה הקודמת שמלמדות אותנו מה קורה, כשהממשלה לא מקדמת נושאם חברתיים ובכלל משותקת. המקרה הראשון הוא האימפריה הרוסית ערב המהפכה ב – 1917, כאשר ידה הייתה על עליונה במלחמת העולם הראשונה וכלכלית היא הייתה אחת מעצמות העל, אך חוסר יציבות וליקויים מנהליים גרמו לפרוץ המהפכה, שהמיטה אסון על המדינה וקצרה היריעה מלתאר אותו.  המקרה השני  הוא רפובליקת ווימר, שסופה היה ניצחון המפלגה הלאומית הסוציאליסטית ועליית היטלר לשלטון. ניתן למנות עוד מקרים כמו ספרד, צ'ילי ועוד כמה. המשותף שבין כולם , הוא שבשלב מסוים הדמוקרטיה קברה את עצמה במו ידיה. אני מאוד מקווה שאנחנו לא רוצים להצטרף לרשימה המפוקפקת הזאת.

הסיבה הנוספת שדורשת מאיתנו שינוי התפיסות האזרחיות היא, שלעומת רוב המקרים המוזכרים לעיל, אנחנו במצב הרבה יותר בעייתי בכך, שבנוסף לכל, אנו נמצאים תחת איום יום-יומי לעצם קיומנו, מה שלא היה במקרים ההם. לכן עלינו להתעלות על כל מני תרגילים, זיגזגים, טריקים ושתיקים ולהבין שאנחנו בוחרים לא בין טוב ורע, אל בין לחיות או לחדול ולבחור בחיים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

תגובה אחת

  1. עמית :

    תיקון קטן: ידה של רוסיה הצארית הייתה רחוקה מלהיות על העליונה ב1917. בין היתר, היא איבדה שטחים אדירים במזרח אירופה לגרמניה והסכם השלום שחתמה עליו מול גרמניה הכתיב תנאים קשים ומשפילים עבורה. אני גם בספק אם ניתן היה להחשיב אותה מעצמת על כלכלית.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.