postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » פורסם גיליון 53 של כתב-העת "חברה" בנושא הלאמה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פורסם גיליון 53 של כתב-העת "חברה" בנושא הלאמה

נושאים דעות, חדשות, כלכלה ותקציב, רווחה ושירותים חברתיים ב 16.07.12 1:37

כתב העת "חברה" שיצא לאור עוסק בנושא ההלאמה. להלן פרטים על כתב-העת ועל תוכן העניינים

בימים אלו יורד גיליון 53 לדפוס ובקרוב יגיע לבתי המנויים. הזדרזו וחתמו על מנוי ב-100 ש"ח בלבד וקבלו אתו ואת הגיליונות הבאים עד הבית.

*כתב העת חברה הינו כתב עת מודפס המגיע לבתי המנויים, רק חלק קטן מהכתבות מתפרסמות באינטרנט

בארבעת העשורים האחרונים ויתרנו אנחנו – אזרחי המדינות הדמוקרטיות – על השליטה בתשתיות, במערכת הרווחה, בביטחון ובאוצרות הטבע של המדינות שלנו. שליטה זו, שהמאבק על השגתה היה אחד מהמאבקים הבולטים במאתיים השנים האחרונות, הועברה ליחידים כמעט ללא מאבק, במהלך רחב, בעוצמה שונה במדינות שונות.

הדיון בתהליך אובדן השליטה, אשר ידוע יותר בשם תהליך ההפרטה, הוא כבר תפקידם של היסטוריונים וחוקרי מדעי החברה עתידיים, שכן התהליך כבר בעיקרו מאחורינו והרבה מנכסי מדינת ישראל, כמו גם נכסי מדינות אחרות, נמצאים בידיים פרטיות. על המעט שעוד נמצא בידי הציבור יש כמובן להיאבק, אבל מאבק זה אינו מספיק. השאלה שצריכה להישאל לפיכך היא האם אנחנו מוכנים לראות במהלך ההפרטה מהלך חד כיווני שאין ממנו דרך חזרה. או במילים אחרות: האם השליטה הציבורית במשאבי המדינות היתה אפיזודה קצרה וחולפת?  בגיליון הקרוב אנו מעוניינים לדון בתשובה לשאלה זו ולסמן מטרה חדשה למחנה הסוציאל דמוקרטי הישראלי: החזרת השליטה, החירות והיכולת של הציבור כקולקטיב לעצב את עולמו באמצעות הלאמת המשאבים, השירותים והמפעלים הדרושים לכך.

גיליון 53 – תוכן העניינים

 • הלאמה – פתיחה לדיון: עד לאחרונה לא נזקקו הסוציאל-דמוקרטים הישראלים למונח הלאמה כדי לתאר את מדיניותם. אבל הצלחות המשטר הניאו-ליברלי וחיסול מדינת הרווחה, מחייבים להעלות לדיון את דמותה של מדינת רווחה חדשה, שונה ממדינת הרווחה שפורקה, ואת הדרכים להשגתה. ההלאמה היא אמצעי הכרחי במהלך זה ועל הסוציאל-דמוקרטים ללבן אותו ולעדכן אותו כדי להפוך אותו מסיסמה למדיניות. מאת: דני גוטוויין, חבר יסו"ד ומלמד בחוג לתולדות ישראל באוניברסיטת חיפה.
 • לא רק צדק חלוקתי – לקראת מדיניות השקעות ציבורית: הדיון אודות אי השוויון בישראל עוסק בעיקר בסוגיות חלוקתיות אך פתרון לטווח הארוך אפשרי רק עם שינוי מהותי במדיניות ההשקעות ובהעברת האחריות על מדיניות ההשקעות לידי הציבור. מאת: ד"ר שלמה סבירסקי, המנהל האקדמי במרכז אדוה.
 • אופציה ציבורית – רגולציה ו"הלאמה שקטה": "האופציה הציבורית" – חברה ממשלתית שמתחרה מול החברות הפרטיות בענף ובזכות חוסר עניינה ברווחים מסוגלת להציע מחירים נמוכים יותר, שירות טוב יותר ופחות אפליה – היא אחד הכלים אותם צריכים הסוציאל-דמוקרטים לשקול כשהם חושבים על הלאמה וביטול מהלכי ההפרטה. מאת: אלעד הן, חבר ביסו"ד, עורך את "חברה" וחבר בכוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי.
 • מהפרטה למתן זיכיונות – היפוך מגמה ביחסה של המדינה אל אוצרות הטבע: הפרטה אינה דבר פסול מעיקרו. אפשר להפריט ולשמור על טובת הכלל ועל זכויות העובדים ורווחתם, כפי שהדבר נעשה לדוגמה בארצות סקנדינביה. אבל להפרטה עלולות להיות תוצאות הרסניות במסגרת מדיניות ניאו-ליברלית המקדשת את חובת התאגידים למקסם את רווחיהם, עוינת את העבודה המאורגנת ומחלישה את מערכת הרגולציה. תהליכי הפרטה בעייתיים במיוחד (או מקוממים במיוחד) הם אלה שבהם נמכרים אוצרות הטבע של המדינה לבעלי-הון פרטיים. מאת: אמנון פורטוגלי, חוקר במרכז לצדק חברתי ע"ש יעקב חזן במכון ון ליר בירושלים ופעיל המכללה החברתית כלכלית.
 • האשליה הקיינסיאנית: במשך שנים נהגה ממשלת יוון בהפקרות ובסיוע בית השקעות אמריקאי החביאה את האמת והציגה מסכת שקרים כלכליים. מה חושבים לעצמם חסידי קיינס? שיש הוקוס פוקוס שייחלץ את יוון מהתרמית והחובות מבלי שהיוונים יישאו בנטל? ובכן, אין. מאת: גדעון עשת, פרשן כלכלי ב"ידיעות אחרונות".
 • חינוך חינם מלידהכסוציאל-דמוקרטים עלינו לזכור שפתרון מקיף לתחום החינוך לגיל הרך מצריך הסתכלות על מכלול של נושאים שמערכת רווחה ציבורית אוניברסלית צריכה לתת עליהם את הדעת: איכות הטיפול בילדים וחינוכם, אבל גם אורך וגמישות יום העבודה, אורך חופשת הלידה, שכר הנשים, היקף פעילות מעונות היום, עלותם להורים, שעות הפעילות שלהם ותנאי ההעסקה של העובדות בהם. קריאה לחינוך ציבורי חינם מלידה. מאת: אסתי קירמאיר, חברת יסו"ד, יו"ר מפלגת העבודה בירושלים ואמא לשתי בנות מתחת לגיל שלוש.
 • עבודה סוציאלית קהילתית והמדינההעבודה הסוציאלית הקהילתית יכולה להיות מכשיר לשימור הסדר החברתי אך היא יכולה לפעול גם כדי לאתגר אותו. האם התחום צריך להיות באחריות ומימון המדינה? ובאיזה אופן? מאת: אהרון בלנק-גומל, דוקטורנט במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת מקגיל במונטריאול, קנדה, ופעיל בתנועת "עתידנו"; עבודת התזה שלו, תחת הנחייתו של פרופ' לב גרינברג, עסקה בהתפתחותה של העבודה הסוציאלית הקהילתית בישראל; מיכל בלנק-גומל, עובדת סוציאלית קהילתית, חברה מייסדת של תנועת "עתידנו – למען עתיד העבודה הסוציאלית בישראל", ולשעבר חברת מרכז איגוד העובדים הסוציאליים.
 • הדרכה חקלאית באתיופיה – חשיבה חדשנית בתנאים בסיסייםרשימה זו עוסקת בהתנסותי בפעילות הדרכה חקלאית באתיופיה. מטבעה של הדרכה לא מדובר במפגש שוויוני: יש צד נותן וצד מקבל. האתגר שהנחה אותי, היה חיפוש דרך להפוך את המפגש הזה למפגש הדדי, מכבד את שני הצדדים ומשוחרר מסטריאוטיפים. מאת: חיים גולדמן (גולץ), חבר קיבוץ יטבתה, עסק בחקלאות, בהבטחת איכות, ובשנים האחרונות בהבטחת איכות בחקלאות.
 • להביס את הדוגמה – על מודלים חדשים למימון עצמאי:  בשנים האחרונות הולך וגובר השימוש במודל חדש למימון המוני (Crowd Funding) המבטל את התלות של יזמים בבעלי הון. שיטה זו עושה שימוש ברשת האינטרנט ומאפשרת פיתוח של רעיונות חדשניים תוך שיתוף הציבור והפיכתו מקהל של צרכנים לציבור של שותפים. מאת: הרן סנד, חבר קבוצת "מפרש" ממעגל הקבוצות, ועורך בכתב העת "חברה".
 • האזרחים אינם השכפ"ץ של המדינהלכולם ברור שאיראן תגיב על פעולה ישראלית נגדה במתקפה על העורף האזרחי הישראלי. אך גם בתחום זה, הממשלה מזניחה, מקצצת ומטילה את העלויות והאחריות להתגוננות על האזרחים. מאת: ד"ר אבי ביצור, מומחה להגנת עורף אזרחי, מרצה בכיר במחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר-אילן ובתוכנית לחברה, בטחון והגנת העורף במכללה האקדמית בית-ברל. כיהן בעבר כמנכ"ל המשרד לענייני גמלאים בממשלת ישראל.
 • משבר הקיבוצים – כישלון ניהולי לפני הכול:  משבר הקיבוצים שחייב הסדר לא נגרם בגלל הסדר הכלכלי החדש שיצר הליכוד ולא היה משבר של הערכים הקיבוציים או המבנה הכלכלי-חברתי של הקיבוץ. בראש וראשונה הוא היה תוצאה של כישלונות ניהוליים של ההנהגה הכלכלית הקיבוצית. מאת:אהרון ידלין, חבר קיבוץ חצרים, היה חבר כנסת ושר מטעם מפלגת העבודה וכיהן כמזכיר התק"ם בשנים 1985-1989.
נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

 1. מדיניות השקעות ציבורית – לשוויון וצדק חברתי :

  […] פורסם בגיליון 53 של  "חברה " – כתב עת סוציאל […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.